Ден на активност

Комуникации над 30 MHz
LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Ден на активност

Мнение от LZ2CM » 22 дек 2009, 13:55

Здравейте всички,
Жорка идеята е добра.Ден на активност !Да обсъдиме идеята за ден...събота,неделя...Да изчакаме предложенията и да си изберем ден.Моля всички да не се избиваме от спорове,хи!Аз например имам желание за работа на 50 и 144мхз .
Давайте идей.

73!Пламен
LZ1ZP написа:Ей момчета,
само ако бяхме толкова активни в ефира, колкото във форума, нямаше да има нужда от никакви фарове!
Хайде да помислим за ден на активност - да речем една неделя в месеца ? Ако някой поема идеята нека отвори нова тема...
73's



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Ден на активност

Мнение от LZ4ZD » 22 дек 2009, 16:42

Имаше нещо за активност по вторниците след бюлетина на КВ ако става въпрос за същото нещо.



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Ден на активност

Мнение от LZ1ZP » 22 дек 2009, 18:21

Здравейте,
Няма да крия, че тази "тема" е от любимите ми !
Историята помни доста опити за така наречения " VHF Activity contest", но за съжаление всички опити бяха ялови. От около 2 години и половина работя всяка трета неделя на месеца (с изключение на Декември) от 07UTC до 12UTC в "9A Activity Contest". Правя по 6,7 до 15 QSO, след което зареждам дневника си (формат EDI) на http://hrvhf.net/contest.php . На страницата моментално излиза текущото ти класиране, както информация за отпаднали точки . Седмица след приключване на текущия тур на същото място могат да се видят крайните резултати както и вече пълна информация за отпадналите връзки. Провеждането и отчитането просто е перфектно, а ако "не дай си" си попаднал в първата тройка, то получаваш и диплом подписан от председателя на радиоклуба и кмета (!) на населеното място организатор ( забравих да спонема, че всеки тур се организира от различен радиоклуб ). Покрай редовното си участие завързах и приятелство с някой от редовните си кореспонденти ( за които най-често се явявам - best QRB). Доста често съм питан и за други активни LZ...Използването на DX клъстер и чат е разрешено, така че е възможно уговаряне на скедове.
Не знам за вас, но на мен стархотно ми допада подобна организация. От доста време се опитвам да попадна на софтуер за компютърна проверка на дневници, но така и не съм успял ( няма freeware !).
Понеже подхвърлих темата, имам и предложение. Нека да пробваме по същото време и при същите условия както "9A Activity Contest". Да зареждаме дневниците си на техния сървър като участници, а ако искате на база на класирането ( класацията за станции извън 9A е в три категории - "ALL MODE NON LIMITED POWER" "ALL MODE MAX 100W" и "FM MODE ONLY") да си правим наша класация или пък изобщо да не си правим класация, а да се "кефим". Между другото по същото почти време ( изместено с 1час назад) има и OK/OM Activity...От 2009 година вече се работи на 432MHz и 1296MHz така че и там може да се правят проби. Следващата дата е 17 Януари 2010...
Ако желаете, да не тръбим че организираме "THE ACTIVITY CONTEST", а проста да опитаме, пък каквото стане...
Горе долу това е. Дайте да видим какво мислите и Вие.
73'с Жоро



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Ден на активност

Мнение от LZ2CM » 22 дек 2009, 19:17

Здравейте,
Неделя поне за мен е по-удачно.Има хора, които нямат условия в къщи ,съседи, кутловини, покриви и кво ли не...проблеми много.Няма лошо да сложи антенета в колата и да отиде , кадето може.Да направи един излет с една активност на УКВ или ако иска и има условия в къщи.Дори от селото си или вила пак е начин да си активен и ще има повече активност..да се надяваме.Дори има време да се прибере човек в къщи.
73!



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Ден на активност

Мнение от LZ1BB » 23 дек 2009, 02:17

LZ1ZP написа:...Нека да пробваме по същото време и при същите условия както "9A Activity Contest". Да зареждаме дневниците си на техния сървър като участници, а ако искате на база на класирането ( класацията за станции извън 9A е в три категории - "ALL MODE NON LIMITED POWER" "ALL MODE MAX 100W" и "FM MODE ONLY") да си правим наша класация ...
Интересно как първата категория се вписва в "Техническите зизисквания..." на КРС?

Ако ще копираме чуждоземски меропроиятия, те от сега са обречени на неуспех защото нямат национален корен. Затова да се обърнем към традициите. Те бяха:
1. Всеки вторник LZ activity evening. Non contest event.
2. Всеки петък - "LZ Marathon" Многомесечно състезание, което измести през месец Март 1978г добрата практика във вторник да си лафим на 144 Mhz.

Според мен и двете няма как да се възродят. Първото поради редуцирането на истинските УКВисти до брой под необходимия минимум за оцеляване на УКВ движението.

Второто е още по-ясно... Няма нужния брой запалени състезатели. И те са на изчезване.

Затова да живеят репитрите, където всеки може да се изживява за УКВист с фабричната си китайска играчка-токи. Остана ни само едно удовлетворение. Онези там не са и няма да изживеят и секунда от екстаза, който ние успяхме да изживеем докато все още имаше УКВ DX движение в LZ!

73, Хари LZ1BB

P.S. Ако все пак някой ентусиаст не ми повярва и реши да прави някакви опити за възродяване на някаква LZ УКВ активност да не прави старата грешка, а именно да се ръководи от собствения си режим на ставане и да прави LZ activity period от 7:00 LZT рано сутринта в неделя. Да наблегна на тази малка подробност, че поне аз, предполагам и други като мен, в неделя обичам да си отспивам за цялата недоспана изминала седмица. Да не се сърдят някои, но ранния час на меропроятието е това, което провали самото мероприятие, което се промотираше без особен успех преди няколко години!



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Ден на активност

Мнение от LZ1BB » 23 дек 2009, 13:33

Стана ми много дълъг постинга...та го нацепих.

Както казах аз съм скептично настроен в успеха на подобно начинание. Все пак ако се прави нещо, и то е ежеседмично, според мен ПЕТЪК е денят! От 19:00 до 24:00 LZT. Едно време Маратона доказа, че това време е най-приемливо от всички.

След работната седмица релакс с радиото...кеф... :) Който пък пътува за село, вила и тъща в 19, най-късно 20 LZT е вече там. Естествено ще се включи в деня на активност. В събота и неделя вече са връчени мотиките и трудно ще се стигне до радиото. :) Петък е удобен и за такива като мен, които ще трябва да се изнасят, защото от къщи е невъзможно да се работи. След работа палим дзверовете, кефим се няколко часа и се прибираме доволни.

Важно е да се прецени дали мероприятието ще има състезателен елемент или не. Ако ще е състезание според мен няма да измислим нищо по-добро от условията на Маратона. Умни хора мислиха онези условия и затова беше толкова успешен. Включително и Петък беше тяхна идея!

Добре ще е възможно най-сериозно да се наблегне на FM DXing. Много хора биха се заинтересовали и със сигурност репитърджиите ще се редуцират за сметка на по-големия брой DXери. Пък то апетита идва с яденето. Ако се запалят и SSB ще си купят по-късно. FM е точно толкова добра за Tропо DXing, колкото и SSB.

С две думи да има някаква кауза мероприятието. Ако ще е само ние шепата хора, които добре се знаем, да се включим, то и сега го правим.



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Ден на активност

Мнение от LZ2CM » 24 дек 2009, 13:18

Самото име е активност.За състезание си има друга дума.



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Ден на активност

Мнение от LZ1ZP » 29 дек 2009, 17:27

Здравейте,
Не бях следил как се развива темата последните няколко дни... Това което ми прави впечатление, което е най-лошото, е липсата на интерес. Пишем си и си споделяме същите хора, които пишат и по другите теми. За да има "ден за активност" или каквото и да е друго ( аз съм съгласен на всяка една приемлива за мнозинството форма) трябва да има участници!
Митко (LZ3NY), може ли да се направи анкета с покана до всички регистрирани във форума на тази тема ? Анкетата да включва няколко въпроса, като например " бихте ли участвали ?", "кога е най-удобното за вас време?", " под каква форма да бъде - състезание или не?" и т.н.
Аз лично съм за това активността да се провежда в неделя, защото това е предпоставка за излет в планината с приятели и радио, а и не всеки има условия в къщи за провеждане на по-далечни връзки.
И понеже си говорим за активност на УКВ, с огромно възмущение отбелязвам факта " 10-те най-добри спортисти за годината на БФРЛ" !!! Не само че си нямаме едно нормално състезание, не само че една стотинка не е дала федерацията за нас през последните 10 години ами дори и не зачита успехите ни ! Само бих споменал резултатите на LZ2US, LZ1DP, LZ9X, LZ2FO...Федерацията отдавна е "мащеха" за нас УКВ-стите и е крайно време да се организираме и със собствени средства да си организираме, проведен и отчетем поне едно състезние ! Тъй като някой би ми напомнил за злополучния сайт www.lzvhf.info ( който създадох и подържах със собствени средства), който се беше нагърбил и с задачата да организира, проверава, отчита и награждава организираните от БФРЛ УКВ състезания... Да, признавам си, имах огромното желание да направя нещо, но не ми достигнаха познанията и силите. И въпреки това, по онова време бяха последните нормално осъществени състезания, а и досега от федерацията изпращат дипломите ( ако изобщо се случва това чудо ), които създадохме заедно с Тони - LZ1JZ тогава...Изводът, който си направих тогава беше, че подобни неща се постигат с хора, колкото повече толкова по-добре !
Темата за активността и състезанията е актуална и ми се иска да я продължим.
73's Жоро



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Ден на активност

Мнение от LZ1BB » 30 дек 2009, 12:18

Като как да включи БФРЛ УКВ спортисти в класацията като няма отчетено нито едно LZ УКВ състезание вече две години? И тука става обърквацията. БФРЛ провежда LZ УКВ състезанията, но не ги отчита. Класации от състезания организирани от други организации, дори и от шефа IARU, не се четат. Еми като няма класирани на каква база да включат УКВ спортисти в класацията на 10-те? Нещо БФРЛ е тръгнала по пътя на организациите със затихващи функции. Но както вече казах, в Природата нищо насила не може да стане!

LZ1ZP, не се притеснявай за сайта. Всеки, който се е борил с хакери, спамери и ботове знае, че това не е лесна работа. Иска много време и усилие, за да е в час човек, защото онези винаги са с едни гърди напред. Затова никой няма право да ти се сърди. Ти поне опита и каквото можа направи, за което ти благодарим!



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ден на активност

Мнение от lz1kz » 31 дек 2009, 08:58

Поздравления и от мен и Весела Нова Година!
Предполагам че един ден за активност би привлякъл много участници, ако се заложи лек състезателен елемент - например, връзка с максимална отдалечен кореспондент на 1.FM, 2.SSB, 3.CW на всеки от обхватите 144, 432 и 1296 за определен период (седмица например) - така всяка седмица ще има амбицирани да се видят в челото на някоя от класациите. За пояснение - това прави 9 (девет) таблици!
Страничка с класацията - по подадена информация - позивни, час, честота, QTH локацията , името на оператора. Мога да предоставя място за такава страничка, мога и да я актуализирам редовно, но мисля че това не е проблем.
Ако всяка седмица се актуализира таблица за тази седмица и отделна таблица за върховите постижения за по-дълъг период, ще се събуди определен интерес, особено сред ФМ-ките и както спомена LZ1BB това ще е един сериозен стимул за прогрес в тази област!
73, LZ1KZ


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

Отговори