Метеорен поток Geminidis

Комуникации над 30 MHz
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Метеорен поток Geminidis

Мнение от LZ1NY » 14 дек 2009, 22:51

Този уикенд беше максимума на метеорен поток Geminidis.
С най-голямо удоволствие преброих българските станции, които чух ....(e, на тропо :D )
LZ1AG
LZ1DP
LZ1JH
LZ1OA
LZ1RB
LZ1ZP
LZ2FO
LZ2PI
LZ2ZY

За съжаление не можах да чуя нашия български отбор от KM38(Турция) с инициал YM3M
Направих съвсем малко връзки, но удовоствието да слушаш изобилието от станции беше изключително за мен, като начинаещ в тази област.
Pile-up на 144.370 - не бях чувал такова нещо!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Метеорен поток Geminidis

Мнение от LZ1ZP » 15 дек 2009, 18:42

Здрасти,
Радвам се много Викторе, че си опитал от удоволствието "Geminides". Понеже всяка година е така, аз обикновено си вземам по 2-3 дни отпуска за максимума ( когато се пада в делнични дни). За съжаление тази година имах проблеми първите два дни, поради високата влажност и постоянният дъжд КСВ-то на антената се вдигна до над 3 ! За сметка на това, неделя вечерта и понеделник всичко беше ОК и удоволствието беше пълно. Успях да направя QSO и с YM3M - Митко, Краси, Жоро и компания, за първи път направих QSO с OH станция на MS (2046 kms), а на два пъти те чух и тебе на .370 с MS отражение от северна посока! Не мога да кажа кога е бил максимума ( според изчисленията би трябвало да е било около 05 UTC на 14 Дек) но при мен най-добрите отражения, като продължителност, се получиха на 14 Дек около 08-09 UTC - няколко над 10-15 секунди и едно около 1,5 мин !
За съжаление нямам нито един нов квадрат, най-вече заради това че работените са над 400, но за сметка на това имах МНОГО ПРИЯТНИ ЕМОЦИИ (адреналинът нееднократно се вдигаше !). Това бе метеоритният поток Близнаци 2009 за мен!
Следващият интересен метеоритен поток ще бъде на 3-4 Януари - Квандрантиди. За съжаление при него максимумът е много ярко изразен и съответно кратък по продължителност.....След това следва зимен сън до пролетта !!
73's Жоро



Отговори