(умишлен?) QRM в LZ0SMN

Комуникации над 30 MHz
LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

(умишлен?) QRM в LZ0SMN

Мнение от LZ4ZD » 03 дек 2009, 16:30

От днес, ранния следобед, LZ0SMN е забит от някакъв пакетен модем излъчващ през около 1 секунда. Моля ако някой може да разпознае по типа на сигнала нещо за неговия произход да ми пише.

В записа, точно на 2:00 минута има странен сигнал, но предполагам, че това е предупреждение на репитера за таймаут.

http://www.qsl.net/lz4zd/qrm-lz0smn.mp3

Имах излизане извън Шумен и хванах сравнително силен сигнал на реверс. Малко по-късно ще изляза да се опитам да намеря от къде идва сигнала.

Ако не се справя, вероятно ще се опре до КРС, ако някой има опит с повикването им за подобен род проблеми, нека да пише каква е процедурата.


Edit: около 17:30часа сигнала изчезна и за съжаление не можах да намеря посоката от втора точка. От следобеда имам направление в две посоки - за съжаление не разполагах с насочена антена и направих каквото можах с 1/4 ламбда антена с токито, завъртяно в хоризонтално положение. Надявам се, че проблема е приключил, въпреки това въпросите си остават.



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: (умишлен?) QRM в LZ0SMN

Мнение от LZ4ZD » 06 дек 2009, 12:29

Вчера, събота, се качих при репитера и установих, че входната му честота (431.100) за сега е чиста. Обаче на 431.000 отново имаше пакетни модеми. Ето как изглеждаха нещата:

http://www.youtube.com/watch?v=VEnrR4p9--U

Малко по-късно модема изчезна и беше сменен с такова смущение:

http://www.youtube.com/watch?v=K_u9oWi1Chw

За лентата 433.05 - 434.79 (лентата която споделяме с LPD) направо не ми се говори.
Според националния честотен план, лентата 430 - 440 MHz ни е дадена на първична основа.



lz4dp
Мнения: 4
Регистриран на: 14 дек 2009, 19:47

Re: (умишлен?) QRM в LZ0SMN

Мнение от lz4dp » 14 дек 2009, 23:39

Здравей Злати. Намери ли от каде е QRM-a на репитера . Преди няколко дни минах покрай Шумен и ми направи впечатление че се чуваше по слабо от колкото преди. А и от Варна не го чувам вече.
Гледах клипчетата който си направил до репитера .... колко силно се чува тази боза ... и успя ли да разбереш от каде идва като посока , защото КРС трябва да ги хванеш за рачичка и да им покажеш точно мястото от кадето идва QRM-a инче няма да свършат работа (за кратък срок).
Успех.


73!



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: (умишлен?) QRM в LZ0SMN

Мнение от LZ4ZD » 15 дек 2009, 10:26

Здрасти!

QRM-а от първото съобщение изчезна преди да успея да изляза с колата и да тръгна да го търся. Това беше в четвъртък.

Видеоклиповете са от неделния ден и не бяха точно на честотата на репитера.
От време на време се появяват широколентови смущения на входа на репитера, за които имам съмнения, че може да са и от военните които са наблизо но без качване при репитера няма как да разбера. А сега и времето не е никак подходящо а и колата ми стои в гаража тъй като не е подготвена за зимата.

Относно чуваемоста на репитера - има вероятност проблема да е в антената, но проверката може да се направи само с демонтаж и отваряне. И това ще стане ако позволи времето. В най-лошия случай ще сменя антената с една даймъндска но по-късичка.



Отговори