Диплексер 145MHz/432MHz

Комуникации над 30 MHz
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Диплексер 145MHz/432MHz

Мнение от LZ1NY » 01 окт 2008, 16:38

Здравейте,

Наложи ми се направя диплексер 145MHz/432MHz - намерих описание на доста конструкции в интернет. Даже това, което направих изглеждаше доста добре на АЧХ-мера, но когато го сложих на станцията се оказа, че КСВ-то се вдигна доста....
Ако имате опит и някоя изпитана от вас конструкция, моля да споделите вашите впечатления!

Другото решение .... eBay и 30-40 GBP :D

73! Виктор / LZ1NY



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Мнение от LZ1NY » 13 окт 2008, 22:42

Вече ми е решен въпроса с диплексера.
Най-напред питах Google
После питах форума
Най-накрая повиках неволята...

препоръчвам ви схемата, публикувана от DL9YFE
http://www.dl9yfe.de/Antennen/Diplexer/diplexer.html

Обърнете внимание на четвърт-вълновите отрязъци от коаксиален кабел.
Трябва да знаете коефицента на скъсяване на коаксиала, който използвате.
Авторът не е посочил типа на кабела в неговата конструкция.
Аз използвах RG-174 и се наложи корекция -
- например авторът посочва дължина 359мм,
- по изчисления ланда/4*0.66(коеф. на скъсяване) = 341мм
- аз пък измервах с АЧХ-мер тази четвъртинка и най-добри резултати се получиха при 334мм (т.е. коефицента на използвания от мен кабел се оказва 0.645)

За по-малки мощности е допустимо да се използват и "по-обикновени" тример кондензатори.

Описанието е написано на родния език на автора, който аз не разбирам...но ако се опитате да го преведете с помощта например на http://translate.google.com ще получите нещо от рода на

"10-ти Винтовете, контра (заключване на орех, сребро, ....)
Сега е Diplexers готова за употреба
Кой не е Dummyload може да се чете, както в рамките на възможно най-краткия път за малка мощност може да се изгради."

:D :D :D

Но все пак вярвам, че всеки, въпреки тези описания може да повтори лесно това полезно устройство

73! Виктор / LZ1NY



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Мнение от LZ1NY » 15 окт 2008, 22:44

Днес получих от LZ1ZC и друга схема на диплексер, публикувана в RadioAmаter бр. 4 от 2008г, която също е базирана на отрязъци от коаксиални линии. Там е посочена и дължината, и типа на използваните коаксиали. Прави впечатление, че единият отрязък е 0.86*ланда и е от 93 омов коаксиал.

И едно уточнение: обясненията ми в горния пост са основани на това как аз съм разбрал принципа на работа на диплексера. :D Възможно е умишлено отрязъците да не са точно ланда/4 т.к. има и последователни трептящи кръгове.... знам ли?

По начина, по който го направих и с подръчните прибори, които имам измерих - затихване между конекторите за 2м и за 70 см около 20 dB.
Може би си заслужава още да се експериментира?

С една дума..май не е "приключена" съвсем темата.... (Hi)
73! Виктор / LZ1NY



Отговори