Airband антена

Комуникации над 30 MHz
LZ2TTT
Мнения: 5
Регистриран на: 03 ное 2016, 22:54

Airband антена

Мнение от LZ2TTT » 03 ное 2016, 23:23

Здравейте,някой може ли да ми каже до колко ще е ефективна 136-174 антена ,вместо 108-137 ?



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Airband антена

Мнение от LZ4ZD » 04 ное 2016, 09:21

Здравей!

Ако става въпрос за "гумени антени" за токи:
Зависи каква VHF антена вземаш за сравнение. Ако антената е широколентова, едновремешните гуменки на разните алинковци (например DJ-S1/F1) бяха наистина широколентови - работеха в целия VHF диапазон задоволително, включително и в еърбанда на приемане. Днешните антени (Icom E-90 за пример, yaesu май и те също) най-често са с добре изразен резонанс в любителските обхвати, те работят зле още в средната и горна част на VHF диапазона, от 155-160MHz нагоре са зле. Ще работят съответно и в еърбанда пак така. Разбира се, най-добре е стокова антена от еърбанд радио.
Специално за yaesu и по-новите VX модели, спомням си, че Интегра предлагаха VHF антени за няколко под-диапазона през около 10MHz ако не греша. Стоковата ми антена за VX-2 любителския обхват работеше повече от отвратително на служебната ми честота над 160MHz. До толкова зле, че беше неизползваема.

Ако става въпрос за GP и колинеарни антени, пак всичко опира до това колко е широка лентата на антената. GP ще ти работи задоволително добре в широк диапазон, разните вертикали - пак зависи от антената, но като цяло биха работили задоволително, къде по-зле, къде по-добре.



LZ2TTT
Мнения: 5
Регистриран на: 03 ное 2016, 22:54

Re: Airband антена

Мнение от LZ2TTT » 04 ное 2016, 10:06

Гуменетка за VXA-150 ,взех го евтино без антена,и докато взема истинска съм поръчал една китайска. Предполагам че ще пак ще става донякъде.

Няма да излъчвам,но все пак след време ще му взема истинска антена.



Отговори