ПЕРСЕЙДИТЕ СИ ЗАМИНАХА И ТАЗИ ГОДИНА

Комуникации над 30 MHz
lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

ПЕРСЕЙДИТЕ СИ ЗАМИНАХА И ТАЗИ ГОДИНА

Мнение от lz2fo » 15 авг 2016, 09:49

ПЕРСЕЙДИТЕ СИ ЗАМИНАХА И ТАЗИ ГОДИНА – ИЗВОДИТЕ…
Един от най-стабилните метеорни потоци-Персейди - си замина и тази година ,със слабо Българско участие, според мен .
С метеорити се занимавам, от 1972 г. Много са ми интересни тези явления и безброй радиовръзки съм направил чрез тяхно отражение. Какви са ми изводите?
-за мен както и на всеки, най-хубавите потоци си остават тези през януари (квадрантиди), през август (персейди), през ноември (леониди),както и тези през декември(геминиди).Леонидите вече не са активни за нас така както беше през 80 години само, който е работил може да разкаже. Нон стоп по 3 часа като на ES връзки на SSB по над 200 връзки за една нощ!!
-за мераклийте да събират работени страни DXCC и работени квадрати на обхват 50Мхз,70Мхзм и особено на 144 метеоритните отражения си остават най- лесния начин за европееца..
-сега модерните цифрови работи облекчиха работата до неузнаваемост а ефективността се вдигна до космически висини…
-едно време за скед от два часа се правеха със сила една връзка –сега без скед на CQ за два часа в максимумите може да се направят над 15-20 връзки…
Какво забелязвам у нас.
-сега когато апаратурите за работа на УКВ станаха под път и над път и всеки може да си купи или има такава все по-малко народ се занимават с метеоритни отражения. За сега единствено истински активно работи LZ2PI от Русе, другите се броим с пръстите на една ръка.Погледнете ON4KST и се информирайте.Едно време Румънците идваха у нас да ги учим как се правят УКВ връзки,сега ни задминаха далеч по активност както на метеорити така и в работата през луната…
-за нас европейците е много удобно да работим на 144Мхз и да събираме страни и квадрати . В Европа има 60 DXCC-та,от тях 9 се правят трудно, като 3 супер трудно .Аз нямам работено само ZB2 и 1А0.Зa сравнение в северна Америка ,без Карайбския басейн, има само 4 DXCC-…
-много ми е приятно като гледам отчетите на републиканските УКВ състезания – отлична активност , по над 70 отчета се изпращат за едно състезание и то на доста обхвати!! Тук обаче като че ли спираме с активността ,и то е според мен заради –очакваното потупване по рамото! Минават състезанията , прибиране антените и догодина отново активност в 3-броя състезания. Водим всякакви борби с комший и прочие за огромни и тежки КВ антени , а малко са тези който имат готовност за целогодишна активност на 70/144/432 и1296 Мхз. Моята дългогодишна работа на 144Мхз показва че за активна работа са достатъчни и 100 вата с една антена имаща 10Dbd усилване ,което е равно на 1000 вата и дипол!!! Трябва да спазваме максимата .Има ли прохождение и условия за работа и 100 вата са стига –няма ли и 1000 вата с много алуминий на покрива са малко… Метеоритна връзка със 100 вата и 10Дбд може да се направи и на 2000 км. - макар и рядко.Моята най- далечна връзка от 2250 км. съм правел с около 250 вата (ГИ7Б) и 10ел. антена на 8 етажен блок. Използвах кабел RG-213 с дължина 60 метра !! Разстоянието до моя 3 етаж бе 45м. но не исках да го режа!!! Нормалните МS връзки от 900 до 1700 км. се правят със 100 вата регулярно дори и на спорадични метеорни отражения, който са почти целогодишни.За всеки LZ са абсолютно възможни да се направят 60 DXCC само от Европа със нормална екипировка ,в домашни условия на топло, но с повече усърдност и най вече ТЪРПЕНИЕ – метеоритни отражения без търпение на се правят!! Всеки може да види аз какво съм изработим от Европа на прикрепената снимка .Останаха 2-3 възможни квадрата и това е от преди повече от 15 год. От тогава насам се ориентирах към луната ,страните станаха 134 ,работените квадратите -766, големите квадрати -81, само през луната работените инициали са 950 !! Приятна работа и се надявам да чуя повече LZ и метеорно през следващия метеорен сезон ,живот и здраве да е .
MS - Копие.jpg
73 ! LZ2FO Цецо



lz5gm
Мнения: 11
Регистриран на: 18 дек 2011, 11:32

Re: ПЕРСЕЙДИТЕ СИ ЗАМИНАХА И ТАЗИ ГОДИНА

Мнение от lz5gm » 25 авг 2016, 23:23

Здравей Майсторе!

Прав си за активността! Но понякога даже е и по-добре, поне за мене, рядко имам възможност да слушам на .370 за рандом повикване,
обикновено на голям поток при мене В Бургас е невъзможно това. Спасението е викане на CQ което мене не винаги ме устройва. Но така е на УКВ
Иначе си прав при истинско желание за връзки няма оправдание, аз живея в центъра на града и какви ли не неща съм правил за да имам антени, даже на друг блок съм ги монтирал и съм пускал дълги кабели, докато живеех по квартири. Сега съм в собствено жилище, но отново с труден достъп до покрива, но успях да кача 4 по 7ел. и отново с дълги кабели. Аз също не съм пропускал метеорен поток от 2001г. но като цяло с децата става трудно да се правят връзки. Засега успявам да ги съчетавам. Ето и аз ще кача една снимка с квадрати които съм направил през последните години. И аз успях да хвана последния влак за леонидите:
19/11/2002 01:09 DL5MAE JN58VF 59 59 SSB 1371
19/11/2002 04:54 S55AW JN75DS 59 59 SSB 1105
с 30 вата и 13ел. F9FT
144mhz.jpg



LZ2FQ
Мнения: 22
Регистриран на: 26 апр 2010, 15:11

Re: ПЕРСЕЙДИТЕ СИ ЗАМИНАХА И ТАЗИ ГОДИНА

Мнение от LZ2FQ » 02 сеп 2016, 16:01

Здравейте,
Повреме на Персеидите, поне в чата видях испанска станция да прави връзки с 5 ел и 50в. Интересно ми е дали с него сте успяли да направите нещо. Аз с 4 ел и 50в стигнах до някой и друг разменен пинг с един словенец на около 700км (QTH ми е JN49). Излизаха и не малко бърстове, но не се разкодираха - незнам защо. Идваха и по-силни сигнали - без тези от близките станции. Един път се разкодира малко от украинска станция. Използвах програмата на LZ2HV.
За следващите потоци сигурно ще пробвам с повече db, но пак от балкона, така че до 5 или 6 елемента - може би с 12ohm Yagi от DK7ZB.

73 от DL2FQ


73! Цецо, LZ2FQ

LZ1KU
Мнения: 25
Регистриран на: 09 сеп 2016, 03:41

Re: ПЕРСЕЙДИТЕ СИ ЗАМИНАХА И ТАЗИ ГОДИНА

Мнение от LZ1KU » 13 сеп 2016, 01:37

Здрвей Цецо, за сажаление и аз не можах да те чуя, освен че имам много смущения в тази посока а и съм само с 8 ел. антена. Интерсено ми е дали ти чу нещо от мен? И както ве4е ти казах, F9FT е сравнително лека и на атрактивна цена в Difona.

73
Стамен



LZ2FQ
Мнения: 22
Регистриран на: 26 апр 2010, 15:11

Re: ПЕРСЕЙДИТЕ СИ ЗАМИНАХА И ТАЗИ ГОДИНА

Мнение от LZ2FQ » 13 сеп 2016, 17:37

Здравей Стамене,
мисля, че нищо не дойде от теб.
А за антена от Дифона мисля, че ми каза за 19ел на 2м, а такава не виждам в списъка им.


73! Цецо, LZ2FQ

LZ1KU
Мнения: 25
Регистриран на: 09 сеп 2016, 03:41

Re: ПЕРСЕЙДИТЕ СИ ЗАМИНАХА И ТАЗИ ГОДИНА

Мнение от LZ1KU » 13 сеп 2016, 23:12

Zdravej,
:D mislia 4e Tonna niama 19 el. na 144. Imat 17el. i 17el. PRO no tia e mnogo dalga.
Gledam 4e Difona neshto ne gi predlagat we4e, no v UKW Berichte gi ima s 20 evro po skapi.

http://www.ukw-berichte.de/English/ukw- ... 00606E.pdf

73!
Stamen



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: ПЕРСЕЙДИТЕ СИ ЗАМИНАХА И ТАЗИ ГОДИНА

Мнение от LZ3NY » 13 сеп 2016, 23:20

Здравейте

Jap от www.classicinternational.eu също предлага 4,9,11 el.
https://en.classicinternational.eu/ante ... &alstart=0

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: ПЕРСЕЙДИТЕ СИ ЗАМИНАХА И ТАЗИ ГОДИНА

Мнение от lz2fo » 14 сеп 2016, 07:16

Здравей Цецо-LZ2FQ ние сме „адаши”а и инициалите ни са много сходни –може нещо да се обърка, но нека да върви…Проследих какво споделяш във форума, но нямах време за отговор до сега.
Да по време на Персейдите се срещнахме в чата за малко, не зная ти колко време отдели да ме слушаш,аз бях винаги на една честота и в една посока за теб, Смятам че твоята ант. е била доста по широка като диаграма спрямо моята .Аз движех до 10/15 градуса ляво- дясно. Не те чух…От написаното тук мога да ти дам съвет. С такова снаряжение трябва доста упоритост от твоя страна.Аз повече от 20г. съм работил от градския център и знам какво е там – само упоритост трябва! Лошо правиш като се опитваш да слушаш близки станции около 600-800км .Такива връзки са доста трудни., и за мен по някога. Най-лесни и хубави отражения стават със станции който са на разстояние от 1200 до към 1700 Км. Бих те посъветвал да си инсталираш и работиш като начало с програмите на K1JT – това е извора. Ползвай версиите 7,9 или 10…Защо? Те декодират извънредно без грешно дори и пингове от 40-60 милисекунди, който са със сила от около 1-2 децибела над шума ти .Почти 100% декодирането е чисто без шарений по екрана.Версията -10 е малко по друга в декодера си и прозорците за предаване, но не е проблем и с нея да се работи перфектно на FSK 441. Следи какво ти е DF при декодирането и веднага коригирай собствената си приемна честота. Колкото си по точен в честотата толкова по-добре и вярно се декодира. С програмата на HV-то нямам голям опит, но като видя че прави фалшиви декодирания не го харесвам!!! Желая ти нова антена по-скоро и да се чуваме на банда…
73 LZ2FO Цецо



LZ2FQ
Мнения: 22
Регистриран на: 26 апр 2010, 15:11

Re: ПЕРСЕЙДИТЕ СИ ЗАМИНАХА И ТАЗИ ГОДИНА

Мнение от LZ2FQ » 14 сеп 2016, 16:23

Здравейте,
само за инфо - контакта със словенеца в моя случай се оказа от по-лесните, т.е имаше резултат. Първо пробвахме с 0 градуса елевация без успех, а след това той си промени ъгъла на 15 гр. според препоръката на софтуера и излезнаха разкодирания. Иначе антени имам и по-големи, но за Персеидите имаше време за балконни тестове само. Както и да е следващия път ще се тества с K1JT и повече db.

73! До скоро в чата.


73! Цецо, LZ2FQ

Отговори