APRS&DIGi на Android 4.2.

Комуникации над 30 MHz
lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

APRS&DIGi на Android 4.2.

Мнение от lz1kz » 06 авг 2014, 09:50

Отварям нова тема, само за технически въпроси, понеже другата е така разводнена, че не ми се чете нито пише там.
И така - разполагам срадио на 144.800 - в случая няма значение какво е - имам Baofeng UV-3R, Alinko DJ-G5 e.t.c. Връзката с интернет е през смартфон или таблет с Андроид, всъщност това е и компютърното оборудване (и двата модела са с GPS). По начало ми е ясно че щом имам интернет, няма нужда от радиото, макар все още да не съм открил подходяща програма за Андроида, освен един APRS Viever, така че това е единият от въпросите: Препоръчайте подходяща програма.
Вторият момент е , когато се изгуби връзката с оператора на GSM-a, което не е толкова рядко срещано явление, въпреки уверенията на дилърите - как рещавате въпроса тогава - софтуер и хардуер (кабелно оборудване ) пак на база на Андроид-базирани техники? Заб. - Не бих искал да използвам хард модем, носвен ако се налага...
Благодаря и 73 на всички ентусиасти.
п.п. Ползва ли някой теблета си за цифрови връзки на HF? Ще ми е интересно да споделите!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: APRS&DIGi на Android 4.2.

Мнение от LZ4ZD » 06 авг 2014, 11:53

APRSdroid
https://aprsdroid.org/
https://aprsdroid.org/download/

Работи както и през интернет, така и през микрофон/слушалка. Последната версия има и български език, постарах се да помогна с превода, въпреки, че може би на места е неточен и не съвсем коректен.
На предаване трябва да се измисли някаква vox система за да накара радиото да предава. На приемане през вградения микрофон на телефона и таблета не можах да го подкарам, въпреки, че имам бегли спомени с първите версии че съм успявал да получа 1-2 пакета. С използване на външни слушалка/микрофон положението е същото.
Направих си адаптер и вкарах сигнал от радиото (всъщност от компютъра от SDRsharp приемника) и всичко си заработи отлично.

Превключването за работа през интернет и радио е ръчно а не автоматично.



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: APRS&DIGi на Android 4.2.

Мнение от LZ5AF » 12 авг 2014, 19:09

На мен идеята да се ползва таблет или телефон с aprsdroid и радио леко ми се губи.
През gprs имам много по-добри резултати като зона на покритие отколкото с радио.
Ако е за идеята да се види дали работи - да.
Обаче изобщо не виждам практични плюсове да се ползва радиостанция вместо мобилната мрежа за пренос.
Естествено винаги име вероятност или картата да няма предплатени данни или цялото устройство да няма GSM модул.
Може и да пропускам нещо но идеята ми се вижда абсолютно екстравагантна!



LZ1DGM
Мнения: 4
Регистриран на: 08 юни 2012, 22:52

Re: APRS&DIGi на Android 4.2.

Мнение от LZ1DGM » 02 сеп 2014, 09:30

Смисъл има ако имаш стар телефон, който не използваш поради някаква причина, но пък работи поне колкото да подкараш софтуера. Дори и да нямаш има доволно много такива, които може да си купиш втора ръка за 30-тина лева. И в цялата работа има сметка защото получаваш пълнофункционален апрс с всичките му глезотийки.
А за вокс контрол може да се използва това http://www.ebay.com/itm/Audio-switch-VO ... 19f2f13818



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: APRS&DIGi на Android 4.2.

Мнение от lz2ht » 27 апр 2015, 10:34

Влади, аз по ред причини (на които не им е мястото да споменавам тук) работя на цифровите режими от таблет. Приложениятя, които ползвам са Droid PSK и DroidRTTY. Имам и DroidSSTV, но до сега не съм го тествал в ефир. Приложениятя могат да се изтеглят от Google Play Store. Струват по около 6 лева доколкото си спомням


Иван LZFF Coordinator

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: APRS&DIGi на Android 4.2.

Мнение от lz2ht » 27 апр 2015, 10:43

Забравих да пиша за интерфейсния кабел. Аз го връзвам директно от купунга за данни на трансивъра към жака за слушалки на таблета. Единственото, което съм доработил е да свържа един резистор между маса и микрофонния извод на жака, защото иначе таблета не разпознаваше, че има включен външен микрофон и си търсеше входящия сигнал от вградения микрофон. На принципа проба-грешка :) в моя случай резистора е 1,5 кОм (Tablet Lenovo A2107)


Иван LZFF Coordinator

Отговори