ТЪРСЯТ СЕ ПОСЛЕДОВАТЕЛИ

Комуникации над 30 MHz
lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

ТЪРСЯТ СЕ ПОСЛЕДОВАТЕЛИ

Мнение от lz2fo » 04 авг 2014, 18:50

ТЪРСЯТ СЕ ПОСЛЕДОВАТЕЛИ……


Всичко започна през 1970. Бях студент. Учех се да строя електроцентрали, да пренасям електроенергия , да я разпределям и т.н. Хобито обаче си бе – радиото.То е още по-стара история и започна когато бях в четвърти клас на едно селско училище. Преподавателя по Физика ме запали .Тогава чух първия сигнал от собствено ръчно изработеното си радио –детекторния приемник Сега с електроцентралите приключихме но с хобито-не. Та тогава, като вече активен член на радиоклуба, LZ1KPG ( след това LZ1KVV) в София , работех и като оператор и като конструктор и един ден при онази беднотия от информация аз разбрах че радиолюбители вече работят усилено чрез отражение на сигнали с честота 144Мхз . от лунната повърхност. В клуба тогава имахме конвертор и антена за 144Мхз,вързана с тел за една колона на покрива ,под двойния квадрат за 14,21 и 28, както и едно ГУ29 ,но със сила се правеха радиовръзките в петъчните активни вечери с Пазарджик,Пловдив,някой софиянец и още едно две места. Това ме завладя неимоверно силно. На късите вълни човек може да направи най-дълга радиовръзка от малко над 17000 км.,и то около земята ,а в космоса!! Започнаха мечтите. Ще мога ли и аз да изпратя някой ден сигнал до луната и да го чуя обратно в своето радио? Годините си летяха .Образованието се завърши, Започна многогодишна трудова кариера .Хобито продължаваше да се практикува когато може. Някъде около1985 г. получих и аз любителски инициал и направих своите първи собствени радиовръзки – разбира се на 144Мхз. Това стана моя любим обхват.
В собственото си вече жилище имах антена за 144Мхз 13 ел. F9FT- захранена с 50м. кабел RG213, и QQE06/40 някъде около 80/100 вата,а преди него самоделно трансийвърче за всички обхвати –от 3.5 до 432 Мхз ,дори и недовършен блок за 1296Мхз!! Слушах на обхвата всяка свободна вечер,правех и по-така връзки като с HA,YU,YO,ОК,LZ,ОЕ ,DK основно на 144Мхз и т.н. Ползвах повечето видове работа . Една вечер въртейки своята самоделка дочух нещо много слаб телеграфен сигнал.Коригирах малко посоката ,понаострих уши и изтръпнах .Ясно дочух CQ W5UN,CQ W5UN …Почнах да се оглеждам на кой банд съм, това вярно ли е ? Завъртях антената насам –натам , сигнала заглъхва. Знаех много добре кой е този инициал ,получавах вече списанието, „DUBUS”,запознат бях.Това е сигнал от луната. Бързо включвам усилвателя и без много да му мисля ,започнах да го викам .Това продължи 2/3 периода когато той започна да дава QRZ.Изтръпнах ,отново го повиках – след малко отново QRZ. Това продължи няколко периода и сигнал му пропадна.Понечих да стана ,краката ми омекнали, бегом до осмия етаж излязох на покрива на блока,луната се виждаше на хоризонта.Всичко ми се изясни.Слязох отново долу малко корекция на азимута и честотата и си нямате представа какъв сигнал се чуваше от W5UN реална оценка 559 до 579 Отново CQ , отново QRZ… Тази магия продължи някъде около 20 мин и завърши.Нощта не можах да заспя. Така аз чух със собствените си уши и саморъчно изработеното си радио, сигнал на 144Мхз преминал по трасето Земя-Луна-Земя. Това са около 700 000 километра!!!.Затихването му е над 240 Db!!! Една седмица ходех като болен.
Годините си летяха.Света създаде нови видове работа.Снабдихме се с компютри и т.н леснотий. Модернизирахме и техниката , вече сме на модерни фабрични радиа и успехите дойдоха.За мен малко тъжно – разболях се,почти съм на място и като няма какво да се прави се правят радиовръзки.Направих си нова антена,сложиха ми и елевация приятелите,направих си нов усилвател и други удобства и в края на 2009 започнах редовно мечтаните си връзки.Сега вече имам проведени над 1700 радиовръзки с отражение от Луната с повече от 700 различни кореспондента от всички континенти .Това ми помогна да стана първия LZ инициал с над 100 работени и потвърдени страни на обхват 144Мхз.Преди да започна с лунните връзки имах изработени почти всички страни в Европа -56, и две три от Африка и Азия, без Албания и някой специфични инициали, работил съм всички видове прохождания и модове , сега и Албания е потвърдена, работените и потвърдени страни вече са 120!! . Притежавам DXCC сертификат с номер 119 в света!
В момента у нас могат да работят около 7/8 станции през луната на 144 Мхз. Връзки правят малко повече инициали но това е друга тема. Има възможност и на другите обхвати да се работи, но 144Мхз си остава най-наситения и най- активния обхват за лунни връзки. Имайки в предвид колко дълъг път сме извървели ние – всеки сам за себе си, другия се крие , за да стане по-напред готов и т.н. ме накара да споделя тези мисли ,за да потърся нови ентусиасти в това дело. Много съседни страни който сме ги учили „как се работи на УКВ” вече ни изпреварват , ето защо призовавам всеки млад радиолюбител на който темата му е близка и интересна да се пробва – сега пътя е много по-кратък ,по-ясен,много по- лесен. АЗ СЪМ ГОТОВ НА ВСЕКИ ДА ПОМОГНА СЪС СВОЯ ОПИТ, ЗНАНИЯ И СЪВЕТ. Призовавам и другите „лунатици” да направят своя жест. Колеги питайте на се срамувайте , защо да не опитате това върховно удоволствие един ден и Вие! Да направите не земна а космическа връзка – Луната е единствената ни за сега възможност…

Цецо LZ2FO



LZ1JY
Мнения: 123
Регистриран на: 09 окт 2013, 13:57

Re: ТЪРСЯТ СЕ ПОСЛЕДОВАТЕЛИ

Мнение от LZ1JY » 09 авг 2014, 09:36

....Красиво и вярно написано...приятен призив.

И типично скромно, Цецо никога не би споменал, че тези постижения са направени от човек, имал сериозни здравословни проблеми, нека ме извини!

Браво, майсторе, поздравления за всичко!

С уважение

Ник



Отговори