УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Комуникации над 30 MHz
LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ3NY » 18 апр 2014, 12:08

Здравейте и Честит празник на всички радиолюбители

УКВ състезанието "Ден на радиото" 3/4 май чука на вратата и си мисля, че е добра идея да се пусне една тема за това, кой къде планира да се качва на високо. Малко реклама не е излишна :lol:

73 и успех в състезанието
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz5gm
Мнения: 11
Регистриран на: 18 дек 2011, 11:32

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от lz5gm » 21 апр 2014, 10:58

Аз ще участвам, но няма да се качвам на високо. Ще въртя антена от града, моля обръщайте антени към Бургас. Викторе ти къде си планирал?



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1CY » 27 апр 2014, 21:24

Ръководството на радиолюбителски клуб - Пловдив организира приятно прекарване
на почивните празнични дни в началото на м. май съчетано с участие в УКВ състезанието
"Ден на радиото" на 3 и 4 май от почивна станция Дружба в местноста Копривките на
планински парк Родопи край Пловдив, QTH локатор KN21IX. Ще се активират юбилейния
инициал LZ60KSP на къси вълни и контест инициала LZ7J на УКВ.Всеки ще има възможност
да работи на избран от него обхват,вид работа и вид апаратура.Почивната станция е с
приятен интериор,стаите са със самостоятелен санитарен възел, има телевизия и интернет.
За любителите на природата е на разположение Родопа планина.Кухнята приготвя вкусна
храна по желание на посетителите. Справки при LZ1CL или LZ1CY. До сега записани 20
човека. Да използваме възможността да се "проветрим" извън камъните и бетона.
73


LZ1CY

LZ3GH
Мнения: 39
Регистриран на: 27 яну 2008, 22:22
Местоположение: гр.Нова Загора
Контакти:

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ3GH » 27 апр 2014, 22:26

LZ7V (LZ3GH) заедно с LZ3DP мислим да работим от KN32AK - не е много високо, но все пак е нещо....Преди много години работихме от същото място от клубната LZ1KEZ..... Спомени....


Георги Влаев

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1NY » 27 апр 2014, 22:56

То и нашият отбор - LZ1KIS се стяга с мерак за първия ни за годината УКВ контест.
Съвсем нормално... оказа се, че времето не ни стигна да си ремонтираме пораженията и да направим тези нови неща, за които имаме желание :-)

Дано да стигнем до Беклемето... а от там да "метнем" и до Копривките, до Пещера, Силистра, Нова загора, Свиленград, Видин, Козлодуй, Търново, Бургас и т.н....че и към тия от Трън по на запад :-)
Ето тук съм си записал някои "дестинации" и обхвати, кой къде ще работи
https://docs.google.com/document/d/15R6 ... irnk0/edit

На всички желаем интересно преживяване под формата на УКВ състезание "Ден на радиито -2014"


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1JNG
Мнения: 110
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1JNG » 29 апр 2014, 01:14

Викторе, може ли малко разяснение за времето и начина на провеждане...а и кой може да участва ?? :)



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1NY » 29 апр 2014, 10:27

Преди всеки контест все се чудя... колко ли от българските станции ще участват, ще има ли нови "звезди", кой ще по-по-най... младия, добрия и т.н..... :-)

Ето сайта, където пише за УКВ контестите http://vhfcontest.bfra.bg/
Условията за провеждане на състезанията са тук http://vhfcontest.bfra.org/files/VHFcontests2014_bg.pdf

А с една дума, заповядай на контеста... може да участват само мераклии! Ще ми бъде приятно да направим връзки, при това вярвам, че и на 23 см ще се "качим". :-)

Та като споменах за 23 см банд, едно малко съобщение - радиофарът LZ0VVV, работещ на 1296,810 MHz от днес е с нова антена Alford Slot Antenna.
LZ5HP сподели, че при него нивото на сигнала се вдигнало с около 5 dB спрямо използваната до днес "временно монтирана :-) " Wheel антена


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1JNG
Мнения: 110
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1JNG » 29 апр 2014, 17:39

Ха, ха благодаря...!! Ами сигурно ще се пробвам, но за съжаление ще е от София. :( Няма проблем и за 23 см, там задължително ще се ослушам :) Като гледах правилата за провеждане, в модулациите вече ще трябва да бъде включено освен CW,SSB,FM и DV. За LZ0VVV ще проверя как е сега ?
LZ1JNG
73 !!



LZ2ISP
Мнения: 3
Регистриран на: 16 дек 2013, 20:07

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ2ISP » 29 апр 2014, 18:04

Здравейте Колеги,
Аз имам няколко въпроса, на които не можах да си отговоря, след сравнително обстойно търсене по линковете.
Трябва ли предварително да се регистрирам с определено QTH, на което ще бъда? Или е само информативно, за да не се съберем всички, примерно на Беклемето? :D
Не ми е ясно как изглежда един примерен диалог. Съжалявам ако въпросът ми е глупав, но до сега не съм участвал и слушал състезание.
Предполагам се започва с CQ CQ. Примера "59005 KN22PR", не ми е стана ясен. Имам предвид кога се предава, иначе съдържанието го разбирам.

Предполагам че заради липсата на тези знания, ще остана слушател на 144/432 FM, с предполагаемо QTH KN23UC и/или околните.
Ако събера смелост може и да опитам да направя връзка. :D

Благодаря предварително за отговорите и отделеното време.
73, LZ2ISP/1 - Иван.



LZ1DAF
Мнения: 35
Регистриран на: 13 юни 2012, 08:08

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1DAF » 29 апр 2014, 18:53

http://vhfcontest.bfra.bg/files/VHFcontests2014_bg.pdf
Рапортите между участниците в състезанието трябва да съдържат следната информация:
RS или RST рапорт, пореден номер на връзката (като се започне от 001 за първата връзка) и
WW Locator.
Пример: 59005 KN22PR за SSB или 599005 KN22PR за CW.
Поредните номера на всеки обхват са отделни
Като направиш връзка с някой му казваш числото образувано RS рапорта и номера на връзката, като започваш да броиш 001, 002, 003... 022... 167 и т.н. После QTH-a. Кореспондентът също ти казва неговия номер за тази връзка и qth-a.

В същия документ в т.8 (Дневници) пише какво си записваш при осъществена връзка. Понеже ще се изискват само електронни логове поразгледай N1MM http://n1mm.hamdocs.com/tiki-index.php
QTH-а - където ти е удобно за УКВ връзки :) Височкото е за предпочитане. Ти спокойно може да участваш в категорията FM.



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ4ZD » 30 апр 2014, 09:23

Нещо много важно: Поредния номер на връзката е отделен за всеки обхват!
Например имате 10 връзки вече на 144MHz с поредни номера 001, 002 ... 010, преминавате на 430MHz, там връзките започват от 001 и запазват собствена последователна номерация.

Относно DV - наистина трябва да се променят условията на контестите, освен всичко друго тези връзки трябва да са директни без използването на ретранслатори (което важи и за FM де ...)



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ2AB » 30 апр 2014, 13:24

Въртете антените и на изток ,
ще се радвам да се чуем CW,SSB от KN33RE.

Кръстю LZ2AB



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1NY » 30 апр 2014, 14:31

към Иван LZ2ISP

Здравей, Иване!

Към условията за провеждане на състезанията няма описани примери, как се провеждат връзките.
Надявам се, че предишните отговори от другите радиолюбители са внесли яснота по въпросите ти.
Ползвай този форум, (също така ми имаш мейла и телефона) - ако имаш други въпроси или съмнения..
По отношение на работата по време на контести( по принцип ) е писано и тук http://www.ham-operating-ethics.org/fil ... ul2010.pdf

Относно категорията "ЧМ" в българските УКВ състезания: не знам от колко време съществува отделна класация само за български участници, работещи на честотна модулация..
...ама там, за съжаление са най-малко участниците...
Идеята е да се даде възможност на участниците, притежаващи втори клас или пък на тези, които притежават само носима /возима ЧМ станция, за равностойно участие и класиране в отделна категория.

По данни от КРС, близо две хиляди души притежават втори клас - т.е. те биха могли да участват само в тази категория. (за други 1200 души не е упоменат какъв клас притежават...)
И още доста хора, предполагам, нямат оборудване за работа CW или SSB.
Та тази категория хич не е за пренебрегване :D ... но със сигурност трябва да се "развие" по-добре

Определено ще бъде приятно за всички да чуваме нови и нови инициали по радиолюбителските обхвати, независимо от модулацията и т.н.


73! До скоро!

П.С. "Регистрация" за контеста в никакъв случай не е необходима, а това, което публикувах преди време е по-скоро споделяне на информация кой и от къде планира да се "обади".


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ5EE » 30 апр 2014, 17:17

Пишете и мен - LZ7W, KN12IV, с.Врабча



lz1gg
Мнения: 1
Регистриран на: 28 апр 2014, 19:31

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от lz1gg » 30 апр 2014, 19:50

И объщайте антените от време на време към Сандански и Петрич ].Желая на всичкимного добро прохождение. 73
Последна промяна от lz1gg на 13 юли 2014, 15:37, променено общо 1 път.



lz5il
Мнения: 30
Регистриран на: 10 апр 2011, 16:23

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от lz5il » 30 апр 2014, 20:29

Здравейте! Групата от Смолян LZ1KSC / lz5il, lz5eo, lz1ceb/ ще се опитаме да излезнем от KN21HO .Там има още сняг... хи-хи , но желанието е голямо.
До слушане до събота 73 и успех на колегите !



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ2CM » 02 май 2014, 10:40

Здравейте колеги!И от време на време правете по някое повикване,че ако всички само слушат няма как да се чуем!Успех и далечни връзки!73!

Пламен LZ2CM/LZ6Z. KN13OO



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ2AB » 03 май 2014, 12:30

Привет на всички,
преди малко дойдох на моя QTH KN33RE,
монтирах техниките и установих,че има активност.
Чухме се с LZ1ZX,LZ2OA,SV2JAO и SV4LRI/2.
Предполагам,че положението въпреки лошото време няма
да е толкова отчайващо и ще има участници.
Желая успех на всички и приятни емоции по време на контеста.
Надявам се да се чуем.

Кръстю LZ2AB



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1NY » 08 май 2014, 16:40

На мен този контест много ми харесва, обикновено това е контестът, с който започва "УКВ сезона" за мен и нашия отбор.
"Хубав контест, хубави хора" hi-hi

Съжалявам, че някои метеорологични условия на 1700 м височина не ми позволиха да кажа лично "Добре дошли на контеста" на многото нови участници, че и с много ог "старите" участници не можахме да се чуем... :(

Потокът от логове пристига на пощата, вече първите 50 лога са качени за кръстосана проверка на сайта http://vhfcontest.bfra.bg/

Ако имате въпроси относно оформянето на отчетите и изпращането им - тук ще се намери отговора :-)
А, и още нещо ... ако след този контест във вашите логове имате връзки на УКВ с повече от пет квадрата - може да кандидаствате за LZ VHF/UHF Award : http://vhfcontest.bfra.bg/cgi-bin/AWARDS/list.py

Традицията със снимките продължава.... https://picasaweb.google.com/lzvhfuhf - тук са галериите с участниците в контестите. Който има снимки за спомен от състезанието - нека да ми ги прати при желание да ги сподели с другите.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ2FP
Мнения: 70
Регистриран на: 12 апр 2012, 10:46

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ2FP » 08 май 2014, 20:18

За тези, които ползват N1MM, пращам линк към потребителски дефиниран контест според условията на нашите укв състезания. Тествайте как работи, надявам се да ви е полезно. Файла трябва да бъде поставен в папката UserDefinedContests на програмата N1MM. Появява се в списъка с контести като LZ DX VHF.
http://1drv.ms/TG1lgG линк за сваляне. Ако решите, че си заслужава, моля Митко LZ3NY да го качи на подходящо място за да го ползват всички. Аз пък ще се погрижа да стане част от N1MM. Заслужаваме да ни има в най-популярната в света лог програма.
73, Сашо LZ2FP

п.п, Единствено не работи линка към нашата федерация, на който са условията на нашия укв контест. В хелп файловете е указано, че тази опция не е налична към момента. Това, както казва Хорейшио, ще се промени, ако файла се окаже удачен и когато го изпратя към поддържащите N1ММ.
Последна промяна от LZ2FP на 10 юни 2014, 21:06, променено общо 3 пъти.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1NY » 19 май 2014, 17:15

Изминаха две седмици след контеста... обичайно първите дни пристигаха голямо количество отчети от участниците, после темпото спада.

Пристигнали са отчетите на 63 български станции и всичките са обработени.
Моля, ако някой не си види отчета на сайта vhfcontest.bfra.org или не е получил потвърждаващ мейл...да ми се обади.

А ако пък четящият тези редове е сред тези 30% от участвалите, които не са изпратили ( до сега ) отчета си - пощенската кутия е широко отворена и очаква още логове!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1DAF
Мнения: 35
Регистриран на: 13 юни 2012, 08:08

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1DAF » 09 юни 2014, 08:40

FM категорията как да я задам в N1MM? Използвах на LZ2FP файла, гледах и VHFSERIAL, но ЧМ няма.



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ2CM » 09 юни 2014, 10:44

Във прозореца за инициала пишеш FM биеш ентер и си готов!
73!



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1NY » 09 юни 2014, 11:00

Не търси там отделна категория "ЧМ"

По отношение на категориите: (коментирам Българските УКВ състезания)
- важно е правилно да бъде отбелязано само дали е Single Op или Multi Op.
- важно е за всяка връзка да бъде отбелязан правилно режимът на работа. За съжаление МНОГО чест проблем е, че единият от кореспондентите не е отбелязал, че връзката е проведена на ЧМ.
Ако всичко останало е ОК или с малки грешки, то връзката се зачита и се начисляват точки, както е описано в т.7 и в т.9 на Условията за провеждане, но точки за категория ЧМ - не!

Нататък е лесно... софтуерът си изчислява за всеки състезател "обикновени" точки и точки за връзки направени на ЧМ( но САМО за тези връзки, за които и двамата кореспонденти са отбелязали правилно режима на работа) и ...... след това идва времето за дипломите за участвалите :-)


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1DAF
Мнения: 35
Регистриран на: 13 юни 2012, 08:08

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1DAF » 09 юни 2014, 12:21

Благодаря! За типа на модулация и честотата знам как да ги въведа в N1MM :) Интересуваше ме в настройките на самия контест, където се задава single-op и пр. дали мога да въведа и FM вместо CW, SSB, RTTY и т.н. Щом не е фатално това, значи да засилвам лога по електронната поща.

73!



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ1BB » 09 юни 2014, 13:16

LZ1NY написа:Не търси там отделна категория "ЧМ"

По отношение на категориите: (коментирам Българските УКВ състезания)
- важно е правилно да бъде отбелязано само дали е Single Op или Multi Op.
Излиза, че категорията FM е меко казано едно недоразумение. Въпреки, че в условията на състезанието ясно са обявени няколко категории и една от тях е FM, реално няма значение в коя от тях е избрал да участва даден български състезател. Всеки работил на FM се класира и в другата категория, въпреки че в отчета си ясно е указал в коя точно е участвал. Още по-комична е ситуацията с участниците в категорията Single operator. Всеки един от тях направил дори една връзка на FM се класира и в категорията FM. Само че от водещи в класирането при Single operators стават последни в класирането в FM категориятра. Което ги прави аутсайдери. А те не са! Защо тогава има обявени категории, а накрая се оказва, че не състезателите избират, а съдийската комисия им вменява в коя категория участват??? Може би така се създава впечатление за по-сериозно присъствие на български станции в протокола с класирането. Времето на социалистическото съревнование отдавна мина и едва ли имаме нужда от това.

Водещите състезатели не обичат да бъдат класирани на последните места и то в категория, в която реално не са участвали. За да избягнат това те ловко заобикалят мераците на съдийската комисия и маркират своите FM връзки като 2xSSB. Получават си точките и не се излагат да бъдат изписани по последните места в категорията FM. Парадокса е, че при това изпълнение губят точки участниците в FM категорията. Тоест наказани са без да имат вина, което е крайно несправедливо.

Като оставим емоционалната страна то стриктно формално погледнато според условията на състезанието никъде не е указано, че крос мод радиовръзки са забранени. Съответно крос мод връзки са разрешени както на SSB/CW,така и на FM/SSB. Разбира се никой не прави такива връзки, но формално погледнато те са разрешени и всяко друго тълулкуване е израз на субективни, а не обективни тълкувания.

Това, което се случва в момента в категорията FM е меко казано пародия на състезание. В едно състезание няма място за тълкуване на условията и натаманяването им след провеждането на състезанието, за да удовлетворят личните виждания на съдийската комисия. Както са написани такива са за всички. Както за състезатели, така и за съдии. Затова моля съдийската комисия да забрави личните си предпочитания и тълкувания и да отчете състезанието според обявените условия. Ако нещо не им оттърва или намират слабости в условията то нека въведат съответните промени за следващия състезателен сезон. Впрочем очевидно е, че е наложителна промяната в условията. Ако не за друго, то за ясно регламентиране на нещата.

До сега не се бях заглеждал в класирането и начина на отчитането на организираните от БФРЛ УКВ състезания защото винаги съм работил единствено за удоволствие и да подпомогна сериозните участници като уважа усилията им и им дам съответните точки. В майското състезание тази година реших да направя каквото мога за популяризирането на категорията FM защото според мен е много важна категория, в която има потенциал и ако се развие както трябва тя може да изкара не десетки, а стотици нови LZ участници в УКВ състезанията. Агитирах и пропагандирах преди състезанието, а по време на самото състезание докарах когото можах от SSB учатъка на FM честотите. Използвам случая да благодаря на всички, които се отзоваха на молбата ми. Беше удоволствие да се слушат новите момчета, които за пръв път участват в УКВ състезание. Някои от тях направиха и своите първи директни радиовръзки със станции извън границите на софийското поле. Имаше млади момчета с ръчни радиостанции и автомобилни антени на балкона. Убеден съм, че в тях е бъдещето. Затова настоявам за ясни правила и сериозно отношение към FM kатегорията. При сегашната пародия на отчитане и свободно тълкувание на точкуването от страна на съдийската комисия тя само отблъскава, вместо да привлича, участници.



LZ2FP
Мнения: 70
Регистриран на: 12 апр 2012, 10:46

Re: УКВ състезанието на 3-4 Май'2014

Мнение от LZ2FP » 10 юни 2014, 20:59

За феновете на N1MM добавям още едно файлче. Предназначено е за ежедневен лог на УКВ обхватите. Работи по следния начин: Има полета за запис на оценка, грид, име на оператор(20 символа), Коментар(60 символа). Позволява повтаряне на радиовръзките на обхват, но само ако са на различни видове работа.Ако обхват и вид работа съвпадат съобщава за съвпадението. В полето Grid позволява да се впише всичко до 6 символа или да остане празно. При липса или неправилно въведен локатор изчислява разстоянието като 1 километър. В полето Points всъщност изписва разстоянието. Няма предоставена възможност да го преименувам на km например. Файлчето LZ VHF LOG се поставя в папка UserDefinedContests на N1MM. Стартира се N1MM, избира се контеста, въвеждат се данните (GridSquare) и т.н. http://1drv.ms/TG1lgG
N1MM mesage.jpg
Тези настройки на предварително зададените бележки правят нещата мнооого мързеливи :D
73, дано да е полезно на някого!



Отговори