Максимални разрешени мощности за радиолюбителите

Комуникации над 30 MHz
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Максимални разрешени мощности за радиолюбителите

Мнение от LZ1NY » 17 дек 2013, 16:56

Максимални разрешени мощности за работа на радиолюбителските УКВ и СВЧ диапазони в 14 страни от IARU reg 1.
Използвал съм данни, предоставени от УКВ мениджърите на съответните страни.
Изображение
Прикачени файлове
max_power.pdf
(43.78 KиБ) Свален 386 пъти
max_power.png
(179.8 KиБ) Все още не е свален


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Максимални разрешени мощности за радиолюбителите

Мнение от LZ1NY » 06 фев 2014, 15:00

Прилагам осъвременения файл с максимално резрешените мощности за работа на УКВ и СВЧ.
max_power_201401.pdf
(41.31 KиБ) Свален 400 пъти
В изпълнение на решенията от заседанието на УС от 10.01.2014, в скоро време ще изпратим писмо до КРС с предложения от страна на БФРЛ да се увеличат разрешените от Техническите изисквания мощности.
През декември месец Георги LZ1ZP и Хари LZ1BB изразиха своите становища (не за първи път). Искам да им благодаря за за съдействието и активността , но очаквам и още мнения и конкретни предложения, които да ни подпомогнат да напишем разумни и аргументирани искания до Комисията.

От по-горния файл се вижда, че определено сме в края на класацията по мощности.
Срещали сме коментари и от чуждестранни ( :-) ) радиолюбители, че използваната от тях мощност е доста над лимита, поставен от закона... поради липса на контрол в тяхната страна.
Но това в никакъв случай не го считам нито за решение на проблема, нито за оправдание, нито съответства на правилата за ham-spirit !

Дилемата дали да декларираме реалната мощност, с която сме работил (над законната) или да излъжем своите конкуренти, че сме работили със законните 100 вата, има едно правилно решение - диалог с КРС и хармонизиране на разрешените мощности с мощностите в други страни от Европа.

Очаквам вашите коментари и предложения по въпроса.

Конкретните ви предложения за мощности, разпределени според радиолюбителския клас и по честотен обхват (над 50MHz) може да попълните във файлчето, прикачено по-долу и да ми го изпратите на адреса vhf (at) bfra.org. Благодаря ви предварително!
PREDLOJENIE_max_power_201402.xls
(9 KиБ) Свален 367 пъти


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Максимални разрешени мощности за радиолюбителите

Мнение от LZ1NY » 04 мар 2014, 16:05

На 28.02.2014 запознах УС на БФРЛ с изготвеното предложение за изменение на максималните разрешени мощности за работа на УКВ.
В прикачен файл може да се запознаете с този вариант и в указания срок да предложите за обсъждане ваши варианти.
Повече за дискусиите от заседанието на УС по този въпрос ще намерите в протокола от заседанието
Прикачени файлове
Predlijenie_maksimalna_web.pdf
(46.87 KиБ) Свален 423 пъти


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1UPI
Мнения: 14
Регистриран на: 30 ное 2009, 20:03

Re: Максимални разрешени мощности за радиолюбителите

Мнение от LZ1UPI » 17 мар 2014, 12:57

Не виждам в писмото нищо за колегите с клас 2. Голяма част от тях така или иначе ползват мобилни станции с по 25 и/или 50 вата .. може би е добре да се включи в искането.
От друга страна 1000W на 30 dBW ми се струва малко необмислено и прекалено, имайки предвид, че голяма част от колегите нямат никаква представа от рисковете при такива мощности - както здравословно, така и в технически аспект, гледайки действията на "колеги" и начина, по който се спами половин Европа (и не само)...
Пост-соц поведението "да надвикаме всички" си личи ясно в табличката по-горе... аз съм привърженик на по-умерената и обмислена политика на страни като Англия, Италия и Холандия..
Разсъждавам си без претенции за достоверност ...



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Максимални разрешени мощности за радиолюбителите

Мнение от LZ1NY » 21 мар 2014, 10:09

Здравей, Иво!
Не виждам в писмото нищо за колегите с клас 2.

Да, досега не се постъпили предложения за именения, касаещи радиолюбителите клас 2.
В областта, касаеща най-младите ( и малки ) радиолюбители според мен акцентът трябва да е върху възможността да упражняват радиолюбитеското хоби от по-малка възраст, възможност за тяхната подготовка за 2 клас и за 1 клас при подходящ ред т.н.

Предложението за по-високите мощности не е продиктувано от желанието някой да надвика някого, и не му придавам никакъв соц или пост-соц привкус. Ясно е, че използването на киловатна станция - не е за всеки ден и не е за връзки, които можем да си правим, работейки си с 5 или с 50 вата. Но работейки ЕМЕ, на големи международни контести, MS ... съществуващите ограничения, поставят LZ радиолюбителите в неравностойно положение.
От друга страна 1000W на 30 dBW ми се струва малко необмислено и прекалено, имайки предвид, че голяма част от колегите нямат никаква представа от рисковете при такива мощности - както здравословно, така и в технически аспект, гледайки действията на "колеги" и начина, по който се спами половин Европа (и не само)...
Относно рисковете при такива мощности - очакваме становището на експертите, които ще разглеждат нашите предложения и ще преценят от техническа и от хигиенна гледна точка възможностите и начините за използване. Построяването на такъв сетъп предполага и сериозна мотивация, възможности, познания от страна на радиолюбителя. Но никой не очаква бум на киловатите, в случай, че бъдат разрешени :-)

Идеята на УС на БФРЛ е тези предложения да бъдат дискутирани още и представени от работна група по тези въпроси, както и други предложения от българските радиолюбители относно промени в Техническите изисквания.

Благодаря за споделеното мнение!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

Assen-LZ2HQ
Мнения: 60
Регистриран на: 13 юли 2008, 09:56
Местоположение: София

Re: Максимални разрешени мощности за радиолюбителите

Мнение от Assen-LZ2HQ » 24 мар 2014, 19:37

Аз предлагам 2000 вата на 144, 430 ,1296 за клас 1 и 150вата за 2-ри клас.



Отговори