Може ли да се пресметнат загубите в коаксиала?

Комуникации над 30 MHz
kc2yzl
Мнения: 12
Регистриран на: 31 мар 2013, 13:58

Може ли да се пресметнат загубите в коаксиала?

Мнение от kc2yzl » 02 окт 2013, 18:23

Здравейте отново,

днес успешно свързах ягито на 432 мегахерца със 75 ома коаксиал RK 75-5-341A. С подрязване и измерване на КСВ-то го докарах до дължина кратна на 1/2 ланда*коеф. на скъсяване, дойде някъде около 13 метра.
В сайта на производителя дават затихване 9.5 децибела на 100 метра при 200 мегахерца честота. Дали има начин приблизително да се пресметне затихването при 432 мегахерца?
Благодаря и 73
LZ1MAK, Марин

ПС: досега съм ползвал RG58, по ТТ данни затихването му е 24 децибела за 100 метра при 200 мегахерца, май с RK 75-5-341A ще има някой спечелен децибел при 432MHz.



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Може ли да се пресметнат загубите в коаксиала?

Мнение от LZ1ZP » 02 окт 2013, 18:49

Здравей Марине,
Мисля, че и преди съм пускал във форума информация за една много полезна в дадения случай програма....mini dB calculator :
http://www.dl5swb.de/html/mini_db_calculator.htm
Преди 25 години ( леле колко отдавна !) в LZ1KAZ ползвахме яги с парче около 20 метра RG58....Коаксиала беше "свещен", не трябваше да се реже и сантиметър от него - такива бяха годините и нямахме достъп до хубав, не до никакъв 50 Ohm кабел....Когато открих гореспоменатата програма и заложих параметрите на линията се оказа, че 10-те W от TS-780 се редуцират до 1-2 W в края на линията !? Извода е ясен - ползвай хубав кабел.
Успех и дочуване !
Жоро



kc2yzl
Мнения: 12
Регистриран на: 31 мар 2013, 13:58

Re: Може ли да се пресметнат загубите в коаксиала?

Мнение от kc2yzl » 02 окт 2013, 18:58

Здравей Жоро!
Благодаря ти за линка, веднага отивам да проверя как е положението при мен, много ми е любопитно докъде съм го докарал, дано да съм спечелил някой децибел, мерак ми е добре да чува машинката.
Лека вечер и 73
Марин

ПС: Дали трябва да пусна някъде съобщение до Администратор, това ми IP e блокирано от сайта, трябва да се занимавам с прехвърляне на друго, за да мога да пиша.
LZ1ZP написа:Здравей Марине,
Мисля, че и преди съм пускал във форума информация за една много полезна в дадения случай програма....mini dB calculator :
http://www.dl5swb.de/html/mini_db_calculator.htm
Преди 25 години ( леле колко отдавна !) в LZ1KAZ ползвахме яги с парче около 20 метра RG58....Коаксиала беше "свещен", не трябваше да се реже и сантиметър от него - такива бяха годините и нямахме достъп до хубав, не до никакъв 50 Ohm кабел....Когато открих гореспоменатата програма и заложих параметрите на линията се оказа, че 10-те W от TS-780 се редуцират до 1-2 W в края на линията !? Извода е ясен - ползвай хубав кабел.
Успех и дочуване !
Жоро



LZ1KH
Мнения: 65
Регистриран на: 16 авг 2008, 13:44
Местоположение: Харманли

Re: Може ли да се пресметнат загубите в коаксиала?

Мнение от LZ1KH » 04 окт 2013, 13:23

Въпросът с комуникациите с администратор и модаратор е много сложен! :)



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Може ли да се пресметнат загубите в коаксиала?

Мнение от LZ4ZD » 04 окт 2013, 14:48

LZ1KH написа:Въпросът с комуникациите с администратор и модаратор е много сложен! :)
Не виждам нещо много сложно да ми се прати ЛС. В случаи като този дори, писах аз самия ЛС.

LZ1KH - не виждам да си ми писал някога за някакъв проблем или да не съм взел отношение към нещо по техническата част (администриране, пароли и т.н.).

Да допълня само, че след направените проверки се оказа, че изобщо няма бан а проблема е някъде по трасето явно.



kc2yzl
Мнения: 12
Регистриран на: 31 мар 2013, 13:58

Re: Може ли да се пресметнат загубите в коаксиала?

Мнение от kc2yzl » 05 окт 2013, 12:08

Здравейте,

благодаря на всички отзовали се. Открих някакъв приблизителен начин за пресмятане на загубите в коаксиал за честота различна от дадената в ТТ данните. Може да не е на 100% точна, все пак ще споделя, ако върши работа и на някой му се наложи като на мен да може да си пресметне.

Нека:
-дадената честота по ТТ данни е "А"
-за тази честота затихването за сто метра е "Б"

Искаме да пресметнем за честота "Ц".

Имаме отношение Ц/А=Д
Полагаме Д под коренквадратен. Полученото число се умножава по "Б". РЕзултата е затихването при интересуващата ни честота "Ц" за сто метра.

Дано съм бил полезен и тази калкулация работи.

73, LZ1MAK

ПС: прикачвам файл от две снимки на десктопа, пак ми се излезна това съобщение за спама, ето го:
Прикачени файлове
blokiranIP2.png
дисплея след кликването на появилия се линк
(83.54 KиБ) Все още не е свален
blokiranIP.png
съобщение за спам когато се опитвам да постна във форума
(88.39 KиБ) Все още не е свален



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Може ли да се пресметнат загубите в коаксиала?

Мнение от LZ3NY » 05 окт 2013, 13:49

kc2yzl написа:
ПС: прикачвам файл от две снимки на десктопа, пак ми се излезна това съобщение за спама, ето го:
Здравей

Според снимките които си публикувал, IPто от което пишеш в блеклистнато в SPAMHAUS и това е причината да не можеш да постнеш. Няма нищо ненормално в работата и достъпа до форума.

73! Митко
LZ3NY/PA8ZB/K8ZB


Value has a value only if its value is valued.

LZ4AU
Мнения: 13
Регистриран на: 29 юни 2008, 07:42

Re: Може ли да се пресметнат загубите в коаксиала?

Мнение от LZ4AU » 21 окт 2013, 16:46

Загубите в коаксиалния кабел не трябва да се смятат а трябва да се измерват (особенно на УКВ където се води борба за десети от db).
Една и съща марка кабел от различни производители има различни загуби.
Например вземате парче кабел поне 10-тина дължини на вълната но по добре повече, много дълъг също не е добре и на единия край подавате 10вата и мерите колко вата излиза на другия край. Ако при 10 вата на входа има на 5вата на другия край то загубите са 3db и редуцирате относительно дължината и получавате затихването за 1м или 10м или 100м. Много е важно как запоявате фишките там също се крие загуба. По такъв начин ще разберете че някой хвалени кабели са боклук а други (нонаме) добри за цената си.
73!



Отговори