Re: Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Комуникации над 30 MHz
kc2yzl
Мнения: 12
Регистриран на: 31 мар 2013, 13:58

Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Мнение от kc2yzl » 11 сеп 2013, 23:40

Здравейте,

днес завърших яги по схемата на DK7ZB, 10 елемента за 432 мегахерца. Ползвах собствени изолатори, елементите са напълно изолирани от бума, материал - поликарбонат, 6мм.
КСВ-то:
430MHZ - 1.6
432 MHz - 1.4
435 MHZ - 1.6
440MHZ - 2.0

Измерването го правя с къс коаксиал 45 см, rg58.
h
За съгласуване използвах два паралелни 1/4 ланда * коеф. на скъсяване, RK75-5-341A /0.79/.
Дали има някакви тънкости при тези антени? Доста мерак вкарах и се чудя къде съм сбъркал та не може да падне КСВ-то.
Благодаря
Марин LZ1MAK
Прикачени файлове
DSC00375.JPG
(505.74 KиБ) Все още не е свален
DSC00372.JPG
(487.14 KиБ) Все още не е свален



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Мнение от lz2fo » 12 сеп 2013, 08:09

Понеже това е антена с входно съпротивление от 28 Ом ,и чрез трансформатор го правите 50Ом има един проблем.Най-напред вместо антена сложете резистор от 28 Ома -добре е да бъде SMD (може комбинация от няколко резистора) монтиран на много малка платка - все пак това са 432 Мхз.При това положение измерете какво КСВ получавате.Кабелите който се продават по магазините носят дадено найменование ,но не отговатят на характеристиките.Така ще видите как трансформирате 50 в 28 Ома. ,или по точно какви са коефициентите на скъсяване на кабелите. Добре е да можете да си ги измерите .Второ вие захранвате несиметрично антената -с коаксиален кабел а антената е със симетричен дипол - следователно нарушавате баланса на захранване .При мерене на КСВ възможно най-билззко до трансформатора ,прекарайте кабела през един феритен пръстен с 2/3 навивки през него .Торода може да е с мю над 500. Тази антена не съм правил ,но мисля че трябва да получите реално КСВ от 1.0... до 1.2 в работния диапазон на антената, 1.4 ако е добре измерено също не е много зле.Сигуро си правите антена за нормални тропо връзки ,и не преследвате кой знае какви високи постижения. Вие сте повдигнали елементите на 6мм от бума с плочки, все пак не е ясно корегирани ли са дължините на елементите от "бум фактора", техите размери са дадени от автора без корекция??
Успех...
LZ2FO



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Мнение от LZ1NY » 12 сеп 2013, 10:38

Здравей, Марине!

Доста близка конструкция на тази, която ти си избрал беше изработена в 17 екземпляра по време Антенна Работилница 2013. ( http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=4&t=1958 )

На сайта на Работилницата съм качил резултатите от измерванията на няколко от антените, направени с професионален, истински анализатор. ( http://aw2013.lz1ny.net/datafiles/ )
Вижда се, че има разлики между различните екземпляри, независимо, че всичко беше правено заедно и имаше стремеж да напарвим максимално еднакви антени.

Размерите, които публикува Мартин DK7ZB на сайта си, са при използване на полиамидни изолатори (от фирмите Konni, Nuxcom или подобни), които повдигат елементите 2-3 мм над бума, при теб са на 6 ... и това навярно също маааако променя нещата

Така, че смятам, и твоята антена се е получила и в нормалните рамки... остава малко да се "пипне".
Както направихе и участниците в Работилницата ... след като си занесоха антените в къщи...

Освен съветите от Цецо LZ2FO виж и какво пише авторът в един от разделите за 432MHz:
For the tuning let the radiator 2mm longer and cut for best SWR at 432 MHz. If the minimum is worse than 1.3 you should try to change the place of D1 +/-5mm. If you have a spectrum analyzer you can follow that rule: Making D1 shorter raises the resistance of the radiator, making it longer the resistance will drop down. Greater changes in the length of D1 as +/- 1mm will cause another radiator length!
Аз като послушах съветите на Цецо и на Мартин, получих такова нещо за моята антена

Изображение


Желая ти успех и съм сигурен, че ще я "излекуваш" скоро :-) ( И да се похвалиш! )


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz3bd
Мнения: 41
Регистриран на: 08 окт 2009, 21:42
Контакти:

Re: Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Мнение от lz3bd » 12 сеп 2013, 11:21

Добьр ден.Считам ,че антената е добре изпьлнена ,но просто постановката за измерване не е коректна.Би било добре да се измерва в "работно положение" на подходящо открито пространство , височина и при ползване на настроена захранваща линия /кабел с ЕЛЕКТРИЧЕСКА дьлжина ламбда /2 или с цяло число пьти по-голяма от половината дьлжина на работната вьлна ( 2 х ламбда/2.. 3 х ламбда/2 ) / която вьзстановява импенданса 1:1 в двата си края.Така грешките се елеминират по отношение на близко стоящи предмети .Аз настройвам антената вьв вертикално положение като рефлектора е на височина около 2 метра от земята.На снимките е един екземпляр за "полева работа".За "трансформатора" ползвам качествен 75 ома кабел с изолация от разпенен полиетилен.Кабел с размерите на РК75 не е задьлжително, освен при мощност по-голяма от "разрешената" :lol: И за края..."такова животно" н,ема с КСВ 1 от 430 до 440 мХз.
Прикачени файлове
Picture 380.jpg
(236.02 KиБ) Все още не е свален
Picture 379.jpg
(241.19 KиБ) Все още не е свален
Picture 378.jpg
(240.99 KиБ) Все още не е свален
Picture 377.jpg
(210.29 KиБ) Все още не е свален


LZ3BD/2 KN34PB

kc2yzl
Мнения: 12
Регистриран на: 31 мар 2013, 13:58

Re: Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Мнение от kc2yzl » 12 сеп 2013, 11:22

Здравейте LZ2FO и LZ1NY,

Много добра идея за заменянето на дипола със съпротивление 28 Ома, нямаше да се сетя никога за тази проба. Ще го тествам задължително. Ако се окаже белята в трансформиращия коаксиал ще го изям със зъбите. Уж порових из сайтовете и този беше един от добрите кабели.
Викторе, аз точно от Антенна работилница 2013 се надъхах за тази антена. Тогава нямах възможност да присъствам и реших да свърша тази работа сега. Преди това опитах тази схема за 3х5/8 вертикал за 432:
http://lz2zk.com/antennas/page117/index.html
обаче не стана сполучливо. Пак високо КСВ, общо взето провалих се.

Затова се насочих към опита от Антенна работилница 2013. От 15-на години имам 432 банда и все без антенна, грехота. Доста мерак вкарах по това яги, исках да е много добро, стига провали с антените. Дори този му радиатор е втори. Първия беше както е предложил автора в ПВЦ кутия за външен монтаж с щуцери 9мм, разширени до 10мм. Обаче не ми хареса механичната якост и минах на плочката от поликарбонат, сега вече ще издържи на пряк бомбен удар :)
Пуснал съм радиатора с 3мм по-дълъг, но не съм го подрязвал, тъй като най-малкото КСВ е при 432, сигурно му е добре така.
Викторе, благодаря за идеята за преместване на Д1, ще го изпробвам, едно спасение за антената може да излезне.
Още веднъж ви благодаря от сърце, дано спасим ягито, голям мерак ми е.
73 de lz1mak



kc2yzl
Мнения: 12
Регистриран на: 31 мар 2013, 13:58

Re: Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Мнение от kc2yzl » 12 сеп 2013, 11:31

lz3bd написа:Добьр ден.Считам ,че антената е добре изпьлнена ,но просто постановката за измерване не е коректна.Би било добре да се измерва в "работно положение" на подходящо открито пространство , височина и при ползване на настроена захранваща линия /кабел с ЕЛЕКТРИЧЕСКА дьлжина ламбда /2 или с цяло число пьти по-голяма от половината дьлжина на работната вьлна ( 2 х ламбда/2.. 3 х ламбда/2 ) / която вьзстановява импенданса 1:1 в двата си края.Така грешките се елеминират по отношение на близко стоящи предмети .Аз настройвам антената вьв вертикално положение като рефлектора е на височина около 2 метра от земята.На снимките е един екземпляр за "полева работа".За "трансформатора" ползвам качествен 75 ома кабел с изолация от разпенен полиетилен.Кабел с размерите на РК75 не е задьлжително, освен при мощност по-голяма от "разрешената" :lol: И за края..."такова животно" н,ема с КСВ 1 от 430 до 440 мХз.
Здравей и благодаря за отзива,

това с късия кабел при измерването беше и моята идея, 1/2 ланда умножено по коефициента на скъсяване. РК75 го избрах заради по-малкото затихване, максималната мощност на радиото ми е 20 вата, обикновено ползвам 2-5 вата, исках да "чува" добре антенката, това е.
Живи и здрави, ако тръгне антенката с добро КСВ мисля да пробвам със същия РК75-5-341А до радиото с подрязване до кратно на 1/2 ланда по коеф. на скъсяване. По ТТ данни му дават при 200мегахерза, на 100 метра, затихване с 9.5 децибела. По-добро е от парчето RG8, което имам под ръка.
Поздрави още веднъж и благодаря



kc2yzl
Мнения: 12
Регистриран на: 31 мар 2013, 13:58

Re: Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Мнение от kc2yzl » 12 сеп 2013, 13:04

Опита с промяна положението на Д1 е завършен, действително влияе на КСВ-то. Обаче зададеното по схема положение се е оказа оптимално, приближение или отдалечаване от радиатора влошава показанията.

ПС: случайно бутнах радиото в PMR обхвата /446 мегахерца/ и чудо, там КСВ-то падна на 1.1-1.2. Няма логика за мен, ама това показа КСВ метъра.
Следобеда ще пробвам със запоено съпротивление 28 ома, за тест на двата 75-омови отрязъка.
Ако не се оправя, уволнявам ягито



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Мнение от LZ1BB » 12 сеп 2013, 15:11

Ако си сигурен, че си спазил всички размери и корекции за антената и елементите то такъв странен ефект се получава при случай, че в коаксиалния кабел имаш вреден резонас или излишната дължина си я навил в кръг. Затова първо пробвай да промениш дължината на кабела. Както вече ти казаха, най-добре е кабела да е с дължина цяло число половин ланда умножено по коефициента на скъсяване. Същото правило важи и за кабелчето от предавателя до КСВ мера. Ако кабела ти идва дълъг то размотай го по възможност в права линия, а ако не ти стига място да е като змия на пода, а не намотан в кръг на кангал.Тогава вече може да си сигурен, че каквото измериш ако не те устройва е проблем от самата антена, а не от захранващия кабел.

Малко пояснение защо кабела е хубаво да бъде с електрическа дължина кратна на половин ланда. В книгите пише, че коаксиалния кабел не трансформира импеданс. Това е вярно, но само ако товара ти е чисто активно съпротивление. Даже най-добрата антена има чисто активно съпротивление само на една честота. Около нея вече има и реактивни съставляващи и коаксиалния кабел ги трансформира по определен начин. Така, че при случайни дължини на захранващия кабел този коефициент на трансформация може да бъде всякакъв и ще ти показва нереални стойности за КСВ на антената. При указаната дължина от половин ланда или кратна на нея коаксиалния кабел трансформира в отношение 1:1. Тоест уреда ще ти показва това, което е в действителност за самата антена. В общата дължина на захранващия кабел трябва да се има в предвид и самия КСВ мер, както и кабела от предавателя до него. Аз практикувам всички свързващи кабели, както и тези до антената да са 1/2 ланда или кратни на нея. Така съм сигурен, че и като махна измерителния уред и кабела с който го свързвам няма да се променят нещата.

Освен това при определени дължини на кабела той представлява паралелен трептящ кръг за работната честота или настроен близо до нея. Тогава показанията на КСВ мера са наистина твърде странни за диапазона в който ще се работи и този около него. Използването на кабел оразмерен с електрическа дължина кратна на половин ланда те предпазва от такъв ефект.



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Мнение от lz2fo » 12 сеп 2013, 15:25

Нали ,прочете Боби какво ти написа ....На 432 КСВ 1.0 истинско няма да постигнеш. Не се тревожи толкова ,за това . КСВ-то е показател за антената но не е най - важен. Провери всичко и ако е все пак около 1.2/1.3 та дори и 1.4 работи си спокайно с антената .Трудно ще забележиш разликата - без добри уреди .Тя ще работи много по добре с това КСВ от всякакви "КЛЕЧКИ"....Аз на 144Мхз 20 години работя с антена с КСВ от 1.25 на 143.850 до над 1.5 над 144.300 и с нея имам направени връзки - потвърдени с карички от 112 страни от света!!!! Антената си работи и си чува великолепно (с пред усилвател) ,само през луната съм направил над 1200 радиовръзки.Така че не се плаши от КСВ-то.Упоритост трябва..
73 LZ2FO



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Мнение от LZ1ZP » 13 сеп 2013, 00:16

Поздрави на всички,
Подкрепям всички дадени съвети и искам да добавя още един. Тъй като ние в LZ7J ползваме 4 бр. 13ел. DK7ZB.....При изработката на антената, дълго време не можехме да постигнем добро КСВ, сменяхме съгласуващия кабел, поставяхме ферити, а КСВ-то си стоеше различно от 1.Хубавото на 28 Ом антени на DK7ZB e, че трaнсформатора играе ролята и на симетриращо устройство поради електрическата си дължина от lambda/4. Накрая решихме да пипнем вибратора, който беше от 12мм Al. Отрязахме го по-къс и в двата края сложихме парчета от 10мм Al., които се плъзгаха навътре/навън. Така постигнахме вибратор с променливи размери и установихме, че минималното КСВ на антената на 432.200 МХз се постига с вибратор с размери 2 см по-малки от оригиналните ! 2см на 432 МХз е нещо огромно....но е факт и резултатите от работата с тези антени са прекрасни !
Този експеримент може да се направи и с винт/болт с подходящия диаметър, който да се навива/развива в двата края на вибратора докато се достигне минимално КСВ. Следва подмяна на тестовия вибратор с нов и цял с вече коригирания размер......

Поздрави и успех.
Жоро



kc2yzl
Мнения: 12
Регистриран на: 31 мар 2013, 13:58

Re: Има ли тънкости при яги за 432 на DK7ZB?

Мнение от kc2yzl » 13 сеп 2013, 20:56

Благодаря за помощта!

Успях да го докарам до КСВ 1.25-1.3, цял ден ми вкарах обаче от това по-добре не може. Направих си телескопичен вибратор, и лека полека видях къде се намирам. Последната настройка беше да отдалеча с 5мм Д1.
Открих една от белите, конструктивна, май ттрансформираща линия не е трябвало да минава върху рефлектора, сложих разклонителна кутия за вибратора и 75-омовите отрязъци и спечелих 0.1 от КСВ-то, пак си е нещо.

Много ми е кеф, това е първото работещо яги, което съм сглобил, предишните бяха зле.

73 от мен и ако трябва да помагам на следващите сглобяващи тази антена - насреща съм.
LZ1MAK, Марин



Отговори