YU7EF yagi design

Комуникации над 30 MHz
LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

YU7EF yagi design

Мнение от LZ1ZP » 13 сеп 2007, 18:27

http://www.yu1arc.com/yu7ef/LowTemperatureAnt.htm
На този адрес можете да намерите всичко за антените на YU7EF, които се отличават със своята простота, вибратора е отворен дипол с вълново съпротивление 50 Ом захранен директно от коаксиалния кабел без допълнително симетриране/съсгласуване, изчистеност на диаграмата, практически липса на странични "лепестоци" от основното направление на диаграмата на антената и много ниско ниво на собствените шумове следствие на гореспоменатите две характеристики. Дизайна на антените беше публикуван в два поредни броя на списанието Dubus, а и самият гуру на УКВ антените VE7BQH е потвърдил ефективността им в последната
си листа.
http://www.sm2cew.com/gt.htm



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Мнение от LZ1NY » 11 окт 2007, 10:44

сайтът с антените на YU1EF е преместен на нов едрес:
http://www.yu7ef.com/LowTemperatureAnt.htm


73 de LZ1NY!



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Мнение от LZ2STO » 03 юли 2008, 02:01

За по бързо ориентиране в G/T чарта на VE7BQH ето една графична репрезентация :

Изображение


73 и успех на всички с антените ... аз залагам на DK7ZB заради толеранса към малки отклонения ( по-голяма повтаряемост ).



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re:

Мнение от LZ1BB » 23 дек 2009, 13:04

LZ2STO написа: ... аз залагам на DK7ZB заради толеранса към малки отклонения ( по-голяма повтаряемост ).
Бих поспорил по този въпрос. Според мен е точно обратното. DK7ZB са прекалено изцедени и от там теснолентови. Малки механични грешки при изработката са фатални. Освен това рязка промяна на метео условията, например дъжд, мъгла и снаг силно разстройват антените и те стават почти неизползваеми. Всеки, който е ходил портативен с DK7ZB знае това. Същото е положението и с последните версии на DJ9BV. В борбата за последната милимунда от децибела усилване антените са прекалено теснолентови.

На другия полюс са F9FT. Прекалено широколентови. Поради тази причина работят при всякакви условия. Но са стар дизайн и имат два основни недостатъка. Изчислени са с елементи минаващи през бума без да са изолирани. Много трудно се поддържа добър контакт между бума и елемента. А ако контакта не е добър започват разни неприятни ефекти, включително до TVI и BCI. Другия дефект е прекалено много материал за малко усилване и "чепата" диаграма, тоест диаграма с много странични листенца.

В момента според мен най-добре балансирани са антените на YU7EF. Ако трябва сега да правя антена не бих се замислил. Освен , че са свободни от горе посочените недостатъци, антените на YU7EF имат много чисти диаграми. Това в наше време е много по-важно от усилването на една антена поради наличието на неизброимите излъчватели на смущения в ефира. С чиста диаграма се отсяват много по-добре. Всичко си има цена и по-голямата широколентовост и по-чистата диаграма на YU7EF антените е за сметка на малко по-малкото усилване спрямо DK7ZB и BVO/BVO-2 на DJ9BV.

Другия добър избор са първите антени на DJ9BV, данни за които бяха публикувани първо в DUBUS 1990г. На практика това са оптимизирани варианти на разработките на DL6WU. Те имат добър баланс между усилване, отношение напред/назад, и горе долу чиста диаграма и са достатъчно широколентови, за да не се влияят от дъжд и мъгла. Константни параметри във времето. Експлоатирам без проблеми 15 елементна антена DJ9BV-original с 8.40м бум вече 19 години . Това е много време, като се има в предвид, че антената се ползва за портативна и не се жали при транспортирането насам, натам. Все пак YU7EF са по-добри от DJ9BV-original именно поради по-чистите си диаграми.

Едно уточнение. Размишленията ми за DK7ZB касаят дългите антени. Късите с около 4 елемента са достатъчно широколентови. Имам такава 4 елементна на 76 см бум, която и обледенена вдига КСВ максимално до 1.7. Но когато говорим за сериозна DX работа коментираме антени с поне 5 метра дълъг бум.



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 06 юни 2010, 19:01

Здравейте, има ли някой да е правил или виждал антена на YU7EF?Да попитаме някой неща ?



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1BB » 07 юни 2010, 00:39

Питай!



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 07 юни 2010, 06:51

Като четох човека препоръчва да се изолират елементите от бума и да се ползва шлейфвибратор.Гледах разни снимки и там не лишеше да са изолирани.Това е темата .Искам да я направя и всичко да е сигурно че ще стане а не само да си намирам работа,хи.
73!

P.S.Хари, виках те в контеста но не ме чу.При мен се чуваше доста добре.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1BB » 07 юни 2010, 11:02

Размерите на антените YU7EF са дадени за елементи в свободно пространство или сложени на бум от изолационен материал. Ако се използва бум от метал, то дължината на елементите трябва да се коригира според това колко е дебел бума. Ето тук е дадено точно колко:
http://www.yu7ef.com/boom_correction.htm

Указаните в таблицата стойности се ДОБАВЯТ към дължината на елементите. Най-грубо това се обяснява така: Бума, ако е от метал, "окъсява" част от елемента и той трябва да се удължи, за да има същата електрическа дължина. Както се вижда от таблицата, колкото е по-дебел бума, толкова повече милиметри се удължават елементите.

По-долу на картинката е показано с колко процента се променят коригиращите стойности ако елементите не минават през средата на бума, а асиметрично спрямо центъра или се монтират върху бума, или са 1/4 и 1/2 от диаметъра на самия бум над него. Пак от рисунката се вижда, че елемент разположен на половин бумов диаметър над него не се коригират, тоест бума вече не влияе на дължината на елементите.

От таблицата се вижда, че е даден вариант както за изолирани, така и за неизолирани от бума елементи. Избора е твой, но аз бих ти препоръчал да ги изолираш. Причината е следната. Ако не ги изолираш, трябва да осигуриш безупречен електрически контакт между елементите и бума. При това и от ляво, и от дясно на допирните точки на елементите с бума. Това е трудно в реални условия, защото с течение на времето алуминия също корозира и в един момент ще се получи някой елемент да не е добре свързан с бума. Това води до доста проблеми. Като се започне от странно пукане и дори жужене в приемника, необяснима и странна промяна на КСВ, което започва да "играе" и се стигне до крайни варианти, когато окиса започне да се държи като детекторен приемник и започваш да чуваш сигнали, които не са на обхвата, а предавателя, макар и качествен, започва да пречи на ефирните телевизии и радиа. Тези явления бяха добре познати в ерата на така наречения "стар антенен дизайн". Откак DL6WU проектира антени с изолирани от бума елементи се родихме. Не напразно в наши дни всички модерни антени са с изолирани елементи. Просто е по-лесно да се изработят със стабилни във времето параметри.

Ако искаш да имаш хем изолирани от бума елементи, хем заземени за него, то тогава правиш следното. Реализираш антената с изолирани елементи. Точно в средата на елемента с по едно тънко метално болтче ги заземяваш към бума. Както това е направено в антените на DK7ZB. Нищо не променяш в корекциите. Изчисляваш дължината на елементите като за изолирани елементи. В това "заземяване" аз виждам смисъл единствено в големи механични конструкции, например за КВ и може би за 50Мхз. Помага при гръмотевични бури. За 144 и нагоре смисъл не виждам и лично аз не замасявам елементите към бума.

Да обобщя. Ако бума ти е от ПВЦ тръба, стъклопласт, дърво или просто опънато капронено въженце използваш размерите за дължината на елементите от схемите на антените без никакви корекции.

Ако бума ти е от метал, тогава дължината им се коригира, както е указано в таблицата. Корекцията е различна и зависи от това как са монтирани елементите на бума и колко е диаметъра на самия бум. Както и от това дали елементите са изолирани или не от бума.

П.С. Съжелявам, че не съм те чул. При мен смущенията от кабеларки и компютърни мрежи са на 5 до 9 по S-мера. Трудно се приемат слаби сигнали.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1NY » 07 юни 2010, 12:09

Здравей!

Правил съм антените и на YU7EF и DK7ZB. Механично ги правя по аналогичен начин:
елементите са изолирани от бума, и само от средата (където е минимума на напрежението) с фиксирани с болтове.
Може да видиш като пример тук http://lz1ny.blogspot.com/2010/05/10-el ... 2-mhz.html как съм ги направил.

А пък тук : http://picasaweb.google.bg/victoramar12 ... 4463926066 можеш да видиш едно 11 елементно YU7EF как се гъне на вятъра като варен макарон... :D . Това е последния контест LZ DX VHF Contest на Беклемето - KN22HS
Не се счупи, нито пък се сгъна....!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 07 юни 2010, 13:56

Викторе, откаде мога да си купя пластмасовите държачета за елементите да си направя стационарно яги за 144?



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: YU7EF yagi design

Мнение от lz5vk » 07 юни 2010, 14:25

Като гледам ми приличат на скоби за полипропиленови тръби :) Много добра идея, също както и съединенията за HDPE :)


73!
Веско
LZ5VK.

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1NY » 07 юни 2010, 14:33

След разни проби ..стигнах до това ефтино и сносно решение

От Магазин Баумакс , това са скоби за 20 мм полипропиленови тръби. Интересното е, ча за 25 мм са от почти същия материал и конструкция, но са по-калпави за нашата работа.
Подобни скоби има почти във всеки магазин за ВиК, но има хиляди модели, различни материали...някои са по-мек материал, други са по-тънки.
Може да намериш подходящи и в твоята квартална железария, ... но може и да не намериш.

Тези са най-подходящите - и за работа и като материал на цена, например 15 ст или 25ст . за брой. На 11 елементното Яги са някакви бели от Практикер...но не ми харесват и може да ги сменя.
Всъщност това, че са меки може би ми помогна последния път - като свалях антената на големия вятър. При един порив, когато беше почти на земята, на около метър вече, антената се строполи. Обаче калпавите скоби поддадоха и елементите се завъртяха насам натам, но не се чупиха, нито огънаха и всичко си беше ОК :D . Това се вижда и от някои снимки
Ако искаш мога да ти взема една торба скоби, да ти ги донеса например на Казанлък.

То и за пробиването си иска малко чалъм, ама за 8 мм елементи става, т.к. са широки 14 мм.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1NY » 07 юни 2010, 14:35

Тройникът в средата на антената за 430 МХц е взаимстван от LZ2STO. (май пак е от Баумакс)
През май като се видяхме бях очарован от лекотата и удобството за сглобяване на неговата походна антена 6 ел. за 144МХц


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 07 юни 2010, 18:11

Някой да е пробвал 6м профили дуралови за комарници за бум?Той е правоъгълен с канал за захващане на мрежата ?Явно за него ще трябва да се мислят други скоби?По въпроса за скобите в Монтана всичко е хем по-тънко и олекотено отвсякаде?! дори в тях няма място да мине елемента.хи.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1NY » 07 юни 2010, 18:37

Цитираната 4-5 поста по-горе 11 елементна антена YU7EF (тая дето се гърчи на вятъра) е изработена от същия профил "комарник"...размер около 17х45мм.Бумът е 6 метра - 2 парчета по 3 метра.

Аз съм използвал същите скоби и върху този бум.
Кръглите скоби естествено не лягат добре на правоъгълния профил...но става, общо взето дава някаква стабилност на елемента...донякъде :D


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 08 юни 2010, 06:48

Аз гледах някъде изолатори-фиксатори за квадратен профил /с прав ъгъл/ на запад беше.Ако намеря каде е ще опитам да поръчам.Бих се навил на твойте скоби но като вдигна всичко и почне да се разместват елементите ....не ми се мисли,хи.Ако някой има идей ще се рабвам.Хрумна ми да купя пластмаса и да си направя блокчета на фреза , за да ляга плътно на бума и на елемента и да пробия като при теб за елементите .
73!

P.S. dk7zb в сайта е показал хубави държачи за елементите.



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: YU7EF yagi design

Мнение от lz2fo » 08 юни 2010, 09:12

Здравейте, имам още идей за изолатори на елементи,независимо за каква антена са.
1.Много хубави и здрави се получават от текстолит 20мм ,режат се на струг по 50мм дълги,пробиват се с нужния диаметър за елемента,след това се цепи на две и стават за два елемента,прави се необходимия прорез за бума ,най добре е на машина и става екстра,особено за квадратен бум.
2.Много лесно се правят от профилите за дограма има всякакви видове ,избираш подходящия и с малко ръчен труд става доста ефектно решение.Говориме за ПВЦ профили,има с всякакви канали и т.н.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1NY » 08 юни 2010, 11:00

"на запад " имат и такива работи
http://www.nuxcom.de/index.php?cat=c15_ ... lamps.html


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: Re:

Мнение от LZ2STO » 10 юни 2010, 00:54

Бих поспорил по този въпрос. Според мен е точно обратното. DK7ZB са прекалено изцедени и от там теснолентови. Малки механични грешки при изработката са фатални. Освен това рязка промяна на метео условията, например дъжд, мъгла и снаг силно разстройват антените и те стават почти неизползваеми. Всеки, който е ходил портативен с DK7ZB знае това.
Аз не бих се осмелил да споря с капацитет като теб Хари, но нали търсим истината. DK7ZB е написал няколко много верни неща тук http://www.qsl.net/dk7zb/6m/details.htm
http://www.qsl.net/dk7zb/2m-longyagi/Th ... ciples.htm
Също и други интересни неща може да се прочетат между редовете из сайта му. За 12.5 Ohm дизайн е така както казваш - капризни са за това което е около тях, но пък имат предимства. 28Ohm са идеален баланс между лента/усилване/диаграма. Важно също е и разпределението на токовете в елементите по дължината на бума. В антените на YU7EF може да видиш едно характерно нещо за всички - първия директор е внаги много близо до вибратора, той се явявява като паразитен вибратор в повечето случаи и това е точно заради стремежа за 50 Ohm, а понякога води и до неправилно разпределение на натовареността, в по-отдалечен директор може да тече по-голям ток отколкото в предходните директори. Аз експериментирах преди 3 години с EZNEC и дизайн на 6ел. яги за 144. Много се опитвах с безброй оптимизации да докарам 50Ohm, максимум усилване и изчистена диаграма, докато най-накрая заприлича на YU7EF антена. Това стана доста насила, след милиони изчислeния (някой оптимизации отнемаха по 2 часа на P4m 1.8G) софтуерът рано или късно достига до зададените параметри, но се убедих че това далеч не гарантира постигане на същите резултати в реалния свят. Направих антената и я пробвах, не беше по-ефективна от 4ел. 28ohm DK7ZB която имах за сравнение. Малко като променях нещо с цел оптимизация по моята 6ел. всички параметри се изменяха значително - КСВ хвърчи, усилване пада, даже назад почна да работи по-добре по едно време, и то с много малки промени в позицията на елементите. Тогава разбрах за мен си какво е "изтискан" дизайн. Седнах да чета отново, даже DK7ZB ми даде някои безценни напътствия за работата със софтуерите за антени. От много скромната си практика мога да кажа че DK7ZB се повтарят много лесно с гарантирани резултати, но само като видя схемата на коя да е YU7EF и се сещам със свит стомах за моят несполучлив опит с онова 6ел. яги - много си приличат(a с това яги много си играх, и вибратора folded 300 Оhm му правих и с дипол и т.н. в крайна сметка стана горе-долу, но 6ел. DK7ZB което направих след това се представи и все още се държи по-добре)Последно време доста хора се разшумяха около YU7EF - хвалят ги, даже попаднах на сравненителна диаграма на идентични антени DK7ZB vs YU7EF, при която се виждаха малко повече детелини на DK7ZB, но това не означава че ако двете се направят и премерят резултатите няма да се обърнат в полза на DK7ZB. Аз съм си доволен от DK7ZB дизайните, убедил съм се че мога да им се доверя, а не да направя нещо и да се чудя къде съм объркал, то да се окаже че грешката не е в мен. DK7ZB казва, че при дизайна на традиционните яги антени е трудно да се постигнат оптимални параметри при 50 Ohm импеданс, диаграма, усилване, лента, импеданс са в зависимост и винаги се налага компромис с едното за сметка на другите, компромисът с импеднаса най-лесно може да се корегира с подходящо съгласуване. След няколко седмични занимания със софтуерите за симулация съм се убедил в това твърдение, макар че може да се постигне хубав дизайн с 50 Ohm импеданс в някои случаи, много по-често може да се срещнат затруднения при тази задача. В заключение YU7EF не са за пренебрегване, важното е да се правят антени :), тъкмо да има с какво да се сравняват, а и DK7ZB i YU7EF не са единствените.



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 10 юни 2010, 09:05

Викторе, какви са ти отзивите, КСВ-то и активния елемент на 11ел YU7EF?
73!Plamen



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1BB » 10 юни 2010, 10:20

@LZ2STO
Не съм капацитет. Разбирам от антенен дизайн толкова, колкото да ми е ясно, че само с антенен софтуер нещата няма как да станат. :) Софтуера трябва да служи на антенния инженер само да му спести време в изчисленията. Останалото е много знания! Това се пропуска от доста хора. Те смятат, че използването на някакъв софтуер им гарантира резултат. Което си е направо технически виц. :) Радвам се, че ти практически си се убедил в това. Та с моите познания аз не мога да измислям антени, но са достатъчно да мога да си обясня някои различия в антенните параметри и защо различните дизайни се държат различно при експлоатацията им.

Ще ти обърна внимание на този пасаж от мнението ми:
Едно уточнение. Размишленията ми за DK7ZB касаят дългите антени. Късите с около 4 елемента са достатъчно широколентови. Имам такава 4 елементна на 76 см бум, която и обледенена вдига КСВ максимално до 1.7. Но когато говорим за сериозна DX работа коментираме антени с поне 5 метра дълъг бум.
Като човек построил и използвал дълги ягита с бум около 8 метра по схемите на DL6WU, DJ9BV, DK7ZB и YU7EF смело мога да кажа, че чистотата на диаграмата, малко по-широката лента и ниската шумова температура са голямо предимство. Комплексно за мен YU7EF печели състезанието.

Няма човек построил дълго яги по схема на DK7ZB, който да не е забелязал колко нестабилни са параметрите на антената и как се изменят в широки граници при различни метео условия. Все пак тук уж сме DX-ери и коментираме сериозните антени за DX връзки, а не 4,5,6 елементните къси ягита за репитерни нужди. :)



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2STO » 10 юни 2010, 13:27

Разбира се, че целта са дългите ягита, аз имам скромни наблюдения върху 14ел. 10м бум DK7ZB :
http://s161.photobucket.com/albums/t206 ... _portable/
За съжаление откакто я направих преди 2-3 години не съм имал време наистина да поработя с нея, но ти ме зариби :) за нови тестове с YU7EF (и аз следя VE7BQH чарта) и с удоволствие ще я преработя на аналогичен YU7EF дизайн някой ден, след като събера достатъчно данни и впечатления от настоящия DK7ZB дизайн. Ако ми остане време някоя неделя ще и сваля и диаграмата и след като стане YU7EF ще повторя измерванията. Тогава със сигурност ще имам база за сравнение, жалкото е само че не достига времето ,а на постоянния ми QTH няма никаква възможност за големи антени ...



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1BB » 11 юни 2010, 12:35

До болка ми е познат проблема с липса на място за големи антени. Аз също мога да използвам дълги ягита само в портативни условия. Няма пространство в стационарния QTH.

Що се отнася до YU7EF, моите фаворити са вариантите му с буква В накрая. Те са с малко по-малко усилване, но са low Q, тоест широколентови, имат много чисти диаграми и голямо затихване назад. На практика и заснежени вършат работа. Нама проблем ако вали дъжд или има мъгла. Тоест идеалните антени за портативна работа. Често в планината за един контест има слънце, дъжд и мъгла. Понякога даже и малко сняг! Чистата диаграма и голямото отношение напред/назад позволяват да се отсеят вредни сигнали или смущения с подходящо насочване на антената и намиране на компромисна посока спрямо кореспондента.

Според зависи какво ми позволяват местните условия и с какви материали разполагам, за сериозна УКВ DX работа аз бих направил една от ето тези негови антени:
http://www.yu7ef.com/ef0211b.htm
http://www.yu7ef.com/ef0214b.htm

Това са съответно 6 и 9 метра бум. И двете са подходящи за сериозна УКВ дейност като Tropo, Es и MS, а втората става и за EME с програмата WSJT. Като се има в предвид екипировката на съвременните EME станции и възможностите на програмата със сигурност ще могат да се изработят поне 50 различни кореспондента само със 100 вата от наша страна и една антена като тази с девет метровия бум.

За хора с малко пространство или такива, които имат нужда от малка и спретната антена, която да върши работа, бих препоръчал ето тази 7 елементна антена на YU7EF:
http://www.yu7ef.com/EF0207.htm

Такава антена използвахме с LZ3NY в една наша съвместна метеорна експедиция по време на метеорния поток Персеиди. Антената беше само 4 метра над земята. Предавателят беше Yaesu FT817 плюс 60 ватов самоделен усилвател. С този скромен комплект апаратура направихме 33 MS QSO на разстояние до 2100км. Направихме и няколко тропосверни връзки над 600км. Така, че макар и малка антената върши работа.

Почти аналогични резултати биха се постигнали и с най-малката 6 елемента антенка на YU7EF:
http://www.yu7ef.com/EF0206.htm
Доколкото знам вече няколко LZ станции я използват и са доволни от резултатите:



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 11 юни 2010, 20:14

Момчета, може ли мнение за отворен дипол за YU7EF или шлейфвибратор? Това още не мога да реша какво да бъде.
73!Пламен



Assen-LZ2HQ
Мнения: 60
Регистриран на: 13 юли 2008, 09:56
Местоположение: София

Re: YU7EF yagi design

Мнение от Assen-LZ2HQ » 14 юни 2010, 11:44

Който е направи 6 елементната антена да сподели как я е реализизирал и какво е КСВ е постигнал. Аз съм направил 2 такива антени. Явно антените си работят като усилване защото имам връзки на по 1000км на тропо, но аз лично не съм доволен от КСВ-то - 1,3 на 144.3 и 1,6 на 145,7Мхц . Много се влияят от околните предмети и други там работи, което адски много ме дразни. Ето и измерените стойности
Прикачени файлове
EF0206 Question.doc
(733 KиБ) Свален 620 пъти



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1BB » 15 юни 2010, 12:57

Ако си спазил точно размерите, даже да си мерил с обикновена линийка, 6 елементната антена гарантира повторяемост. Според мен проблема ти е друг. Първо трябва да захраниш антената с кабел дълъг точно цяло число половин ланди умножено по коефициента на скъсяване. Това спестява много проблеми.

Няма да обяснявам много, но е мит, че коаксиалния кабел не трансформира импеданси. Това е вярно само ако товара, в случая антената, няма реактивни компоненти. Това положение в практиката не съществува. Дори и на една дадена честота антената да е чисто активен товар, само на няколко килохерца встрани, тя вече не е. Коаксиалния кабел трансформира импеданса и при случайни дължини на кабела се получават много странни на пръв поглед резултати.

Оразмерения, както казах, кабел трансформира импеданса 1:1, тоест колкото е антената, това "гледа" и предавателя.

Шест елементната антена е достатъчно широколентова, за да забележиш влияние от околните предмети, разбира се ако не я навреш до някой метален предмет. Проблема ти е друг. Не знам какъв ти е вибратора, но ако е отворен дипол тогава захранваш симетрична антена с несиметрична захранваща линия. Там разни тоци текат по кабела и той много се влияе от околните на него (КАБЕЛА, а не антената) предмети. Да се увериш дали това е така, хвани с ръка кабела и плъзгай ръката си в един участък от около един метър и гледай КСВ мера. Ако КСВ се променя, проблема е ясен. При предварително оразмерен кабел (виж по-горе) този проблем е минимален и може да се пренебрегне. Проблема се решава лесно и на пръв поглед по-инженерно с поставянето на симетриращ трансформатор между антената и кабела. Казвам на пръв поглед, защото всички изследвали случая категорично стигат до извода, че ползата от такъв трансформатое винаги е по-малка отколкото ако го няма поради неизбежните загуби в него! Аз лично не ползвам симетриращ трансформатор, антените са ми с отворен вибратор и се захранват директно с ОРАЗМЕРЕН коаксиален кабел. Досега не съм имал проблем.

Друга причина освен неспазени размери и лоша електрическа дължина на захранващия коаксиален кабел за лошото КСВ на 6 елементната антена няма!

П.С. Пропуснах да кажа, че при мен дължината на кабела от КСВ мера до предавателя, ако уреда е външен, е равна на половин ланда умножено по коефициента на скъсяване. Това ми гарантира, че с и без това парче кабел дължината на захранвашия коаксиал ще е електрически правилно оразмерена.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1BB » 15 юни 2010, 13:11

@LZ2CM
Пламене, няма еднозначен отговор на твоя въпрос. Предполагам си прочел горното ми мнение. Там обясних защо аз използвам отворен вибратор без симетриращ трансформатор. НО! Ако антената ми беше предназначена за стационарна антена, аз бих използвал сгънат вибратор с U коляно, заземен за бума вибратор и заземен бум. Това с цел безопасност при гръмотевични бури. Също така U коляното електрически окъсява входа на приемника и той става много по-устойчив на статични електричества. Това оправдава допълнителния разход на материали и малко по-трудната изработка на U коляното, както и загубите в него.

За портативна работа не се притеснявам много от статики и гръмотевици, защото за разлика от стационарната ми станция, когато съм портативен съм винаги близо до апаратурата и реагирам далеч преди събитията.

Така, че избора е твой. Ако планираш отворен вибратор със симетриращ трансформатор, то по-добре направи сгънат вибратор с U коляното. Загубите са еднакви.



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2STO » 20 юни 2010, 02:06

Въпрос към LZ2HQ: какво е съгласуващото ти устройство между несиметричния фидер и симетричната антена ?

Mедта е хубав материал за антени, но ако не се защити неминуемо ще се променят и свойствата на антената след време, а ако вече си я защитил например с лак или боя, трябва да се отчете коефициентът на скъсяване (може би и загуби...). Коефициентът на скъсяване при боядисване е трудно да се симулира, а и да се отчете експериментално също не е лесно. При моята 6el. въшка DK7ZB 50 OHM няма странни спадове на КСВ преди и след банда (въшка=1.9кг с обтяжките+5м мачта)http://i161.photobucket.com/albums/t206 ... m_MAST.jpg
Както казва LZ1BB коаксиалния кабел е хубаво да е кратен на L/2*v(коеф. на скъсяване), но много интересно ми стана как става захранване на симетрична антена с несиметричен кабел без съгласуващо устройство като БАЛУН, макар и 1:1 без трансформация на импеданаса. Хари, ще споделиш ли какъв е принципът на работа при твоето свързване, останах с впечатлението, че просто свързваш кабела към антената, няма ли някаква подробност, или просто част от фидера се опитва да изпълни тази задача ?

BTW днес тествах с 4nec2x няколко 50 омови дизайна от DK7ZB и YU7EF 5ел. за 50MHz и се спрях на YU7EF EF0605C - 4.15m boom 8.0 dBd vs DK7ZB 4.30m boom 8.5 dBd, ще я почвам утре, дано само да е наред дизайна, че бума ще си го оставя 4.30m за резервен вариант, но елементи за втори опит нямам, а някой знае ли на Казанлък кой продаваше тръбички 8x1mm по 3m ???
Защо се спрях на YU7EF и се лиших от 0.5dB - най-вече в името на експеримента, 3D диаграмата на YU7EF ми допадна повече, в 230 градуса всичко е под -6dB, при DK7ZB има участъци с -3dB, a аз ще я ползвам в града и на 50 бозица има не малко, така че се надявам да е по-малко от посоките в които не желая да слушам. 0.5dB не очаквам да ми помогнат значително дори и при MS така че ще ги разменя за по-малко индустриален шум, въпреки че на 50 всеки вика - усилването е важно, G/T не толкова ... Лентатa и е тесничка, ма и банда ни не е широк, пък и аз обичам ясно изразените резонансни неща, на симулациите достигна -47.4dB reflection coeficient (~~ -47.4dB return loss ~~ VSWR=1.008). 4nec2x малко ме послъга с честотите, но EZNEC ми е на друг компютър и не исках да се местя, поне след многото експерименти съм сигурен че корекцията за моя случай която направих е правилна, защото няма данни за 8mm AL тръба вложена във 1м Ф10x1, какво да се прави като купих последните 4 тръбички Ф12x1/2м + 3 броя Ф10x1/2м от местния Практикер ... не стигат за 5El, a 4 елементните ягита нещо не ми харесват, пък и да удължавам 12х1 с 10х1 не ми харесва ... Поне 10x1 са здрави и като цяло ми вдъхва доверие замисъла с Ф8 + Ф10х1/1м в средата без снаждане, а и става лекичко.



Assen-LZ2HQ
Мнения: 60
Регистриран на: 13 юли 2008, 09:56
Местоположение: София

Re: YU7EF yagi design

Мнение от Assen-LZ2HQ » 20 юни 2010, 23:15

Антената е с отворен дипол, без симетриране. Съмнява ме на тези високи честоти да оказва такова голямо влияние симетритането на КСВ-то.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1BB » 21 юни 2010, 10:37

... много интересно ми стана как става захранване на симетрична антена с несиметричен кабел без съгласуващо устройство като БАЛУН, макар и 1:1 без трансформация на импеданаса. ... останах с впечатлението, че просто свързваш кабела към антената...
Точно така. Просто свързвам несиметричния коаксиален кабел към симетричния вибратор. Това разбира се е наеправилно от електрическа гледна точка и сигурно един инженер би се ужасил да види подобно свързване. На практика печалбата от използването на балун е отрицателна спрямо директното свързване поради допълнителните загуби, които неминуемо внася в системата.

В моя случай не ползвам балун не защото съм се вманиачил в това да имам минимални загуби, а просто от мързел. По ми е лесно да нямам балун, отколкото да го правя и свързвам. :) Ако се оразмери захранващия кабел, както вече коментирахме, толкова малко паразитен ток има по оплетката, колкото и с балун. Звучи странно, но е факт.

Ако захранващият коаксиален кабел не е оразмерен, тогава е по-добре да се използва симетриращ 1:1 трансформатор между антената и кабела, за да се избегнат ефектите, които биха се получили при определени дължини на захранващия кабел. Например това, което LZ2HQ наблюдава при неговата антенна система.



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2STO » 22 юни 2010, 00:01

Малко отконение от темата YU7EF, но смятам балуните за важна част от системата, макар и да не се причислявам към "книжните инженери", но наистина намирам за неприемливо директното свързване на несиметричен коаксиален кабел към симетрична антена. Разбирам LZ1BB, хубав балун (хубав - малко загуби, правилно функциониране) дори 1:1 особено за VHF & UP не е толкова лесна задача колкото изглежда на пръв поглед, но затова сред любителите масово се използва т.нар. CHOKE BALUN - в общия случай няколко навивики от коаксиален кабел на PVC тръба или във въздуха, той не е перфектен, но върши добра работа, а и загубите са приемливи, освен ако е направен от неподходящ кабел. Кой кабел е подходящ - тефлоновите коаксиали с двойна посребрена ширмовка са перфектни, но скъпи и дефицитни тук, експериментирал съм със различни кабели и не винаги добре изглеждащия кабел работи добре, например за съгласуване на 28 омовите ягита с професионален 75 омов кабел от релейна станция, измерих девиация на вълновото му съпротивление - с няколко еднакво дълги парчета се получиха различни резултати, малко, но достатъчно за забележими отконения на КСВ. Идеален за целта е добрия стар български ГАМА Кабел 75, а и загубите в тестваните образци от него никак не са големи. За стандартния телевизионен RG-59 да не говоря - рядко се намира хубав, а и повечето са с незапояваща се оплетка около която трябва да се навива например медна тел 0.5, неудобно за работа а и много варират показателите им(страшни ментета съм виждал/мерил, макар и да изглеждат еднакво). Що е то балун и как работи има достатъчно информация в мрежата, затова няма да навлизам в повече подробности, но искам да дам един прост пример който всеки може да повтори и да си обясни ползите от него. Къс фидер, например 5м, свързан през КСВ-мер към радиото, слаб сигнал(радио-фар или репитер) в избрания диапазон за проби ( + евентуално прост индикатор на полето). Директно свързвате към края на кабела и подстройвате с помощта на КСВ-мера един полувълнов дипол. Слушате сигналът, хващате с ръка рамото на дипола което е свързано към средното жило на коаксиалния кабел - приемането се влошава, хващате другия край на дипола(свързан към масата/ширмовката на коаксиала) - няма забележима промяна в приемането. Свързвате един CHOKE BALUN, например направен от няколко навивики от 1m RG58 и повтаряте експеримента. Този път хващането на кой да е от краищата на дипола водят до влошаване на приемането, ако може да измерите разликата в силата на приемане между двата опита - тя ще е около 2dB ( теоретично 2.15dB). Защо става така: при първото свързване имаме активен само един 1/4λ изотропен елемент, другата половина от дипола е дадена към маса и играе роля на противовес, ако я нямаше тази роля ще се играе от част от ширмовката на коаксиалния кабел. Каква част от кабела - зависи от кабела и честотата ако говорим за УКВ, на КВ може и целия кабел да се опитва да бъде част от неправилно захранена и несъгласувана антенна система. Коаксиалния кабел е несиметричен вълновод - по средното жило което е активно има промяна на елекрическия интензитет, а по ширмовката(земя) трябва да няма, но при липса на съгласуване може да се наблюдават ефектите които описва LZ2HQ(дори и по-странни), както и метода на LZ1BB с промяна на КСВ при прокарване на ръка по ширмовката, а при по-големи мощности може да се усети дори и парене при докосване на острите ръбове на масата(например ръбчето на конектора на кабела към радиото, или ръбчетата на радиото, кой не се е парил ? :) ). При втория случай вече и двете половини на дипола са активни и имаме пример за добре работеща проста антенна система. Напрежението в двата края на дипола е инверсно, когато в едината половина е положително спрямо земя, в другата е отрицателно и обратно, а в средното жило на коаксиала то се мени от положително до отрицателно само на средния проводник, ширмовката остава винаги с нулев потенциал. За феновете на DIRECT FEED - G4CQM, аз съм с малко предубеждения, но все пак ... работят, то всичко работи, важното е как. Според мен при работата на една симетрична антена захранена с несиметричен кабел на приемане и предаване се губят между 1 и 2dB, просто в системата участва еквивалентната индуктивност на ширмовката в част от кабела близо до антената(за УКВ), а вероятно трябва да се отчетат и други фактори и не съм на ниво за да пресметна точно колко се губи, но дали някой може да измери това ? Не е непостижимо това измерване, особено ако някой има повече мощност, индикатор за полето и удобно място, например на полето. Сигурен съм, че ако се свали характеристиката на КСВ на една и съща антена захранена с един и същ кабел директно и чрез балун в случая без балун ще има много интересни колебания около резонанса, докато с балун ще си е типична диаграма с ясно изразен спад (ако е хубава антена - говорим за яги с изразен резонанс, не логояги или друга антена). Също съм сигурен, че една настроена антена, захранена без балун директно с подстроен коаксиален кабел, с изолиран от масата бум, ако просто се захрани със същия кабел но с дължина максимум 3 метра, пак подстроен на N*λ/2, няма да се види същото КСВ, показател че кабела участва в тази ситема не само като вълновод.



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 22 юни 2010, 16:41

Здравейте, започнах с ягито EF0210 тука може да видите какво и как направих досега http://www.facebook.com/album.php?aid=2 ... 6392&saved . Остана само вибратора.
73!Пламен



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 30 юни 2010, 17:20

Ягито е готово.Ще го чуете като го монтирам на блока.Пробвах всички вибратори..прав дипол, дипол с гама член , шлеифвибратор /сгънат дипол/.На приемане неможах да забележа разлики или ако има са минимум.Може да са от тропото.На предаване шлеифвибратора е най-труден за настройване и имах "завишено" КСВ около 1.25 -1.35хи!При гамата там може да видиш как не мърда стрелката за обратна вълна .Правия дипол КСВ е от 1.08 до 1.15 144.0 до 145.100мхз до 146 се вдига на 1.5.Като се има предвид , че антената е дадена за прав дипол мисля така да го оставя , като използвам L/4 симетрираш балун.Последната проба беше на по-високо и открито място и там може би диаграмата се доближава до дадените параметри.Като от най-ниското място 4м от блока и на всички места софийския фар се чува без проблеми!
73!Пламен

Изображение


P.S.Аз направих това симетриране и измеренето КСВ е с него.

Изображение

Това е с гама съгласуване. http://prikachi.com/images/905/2283905x.jpg тука може да го видите в цял размер.

Тези скоби ги пригодих за ягито
Изображение
Последна промяна от LZ2CM на 01 юли 2010, 14:21, променено общо 5 пъти.



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2STO » 01 юли 2010, 10:21

Балунът, който ще ползвам за 5el. 50MHz EF0605C :
Кабелът за балуна е ANDREW CNT-300, изчислените загуби са малко под 0.3dB. За 144 предпочитам да използвам кабел с Vf=0.66 за да е по-къс, но на 50MHz, RG-213 например ще тежи колкото още 3 елемента. Единствения недостатък на този тип балун e сравнително тясната честотна лента.
balun 1to1.png
(19.28 KиБ) Свален 3950 пъти
Кутията е монтирана върху ъглов профил 30x30x3, L=30cm:
P1100452.jpg
(244.65 KиБ) Свален 3950 пъти
Допълнение 1: Избрания конектор е N-type, не само заради по-добрите му радиочестотни характерстики, но и заради по-добрата му механична конструкция, когато такъв конектор се стегне е влагонепроницаем и мястото на завиване не е необходимо да се увива с лента, а ако се ползава SO/PL 239 (UHF) за добра влагонепроницаемост трябва да се увие цялото съединение с бутил каучук (лента от изобутилен-изопренов каучук) и после ако се наложи демонтаж става трудно.
Допълнение 2: ако и други имат такъв кабел "Andrew CINTA(TM) CNT-300-FR" и решат да го ползват, може би ще се натъкнете на недоразуменито което и аз забелязах: В стар документ за данните на кабела (когато ANDREW не беше собственост на "CommScope") за Velocity е дадена стойност 85%, както е и в калкулатора на VK1OD /http://vk1od.net/calc/tl/tllc.php/ - Vf=0.851, но в нов документ на сайта на "CommScope" за Velocity на същия кабел е дадено 83%, а пък пак на сайта им в друг документ където има цялата серя "CINTA" за CNT-300 Velocity e отново 85%, което буди съмнения. Може би новото производство в Китай да са с 83% :) . Като сметна балуна с Vf=0.851 и след това сметна същите дължини но при кабел с Vf=0.83, се оказва че работната честота от 50.150MHz става 48.950MHz - 1.2МHz разлика не ми харесва, та реших да измеря Vf на парче от моя образец за да няма съмнения. Ето резултатите :

Образеца е с дължина 4635mm(произволна дължина, просто парчето което остана е толкова), отворен в единия край.
Съкратената формула за изчисление е: Vf = L[m] * 2 * ΔF[MHz]/ 299.8
- L е дължината на отворения участък в метри,
- 2 множител за дължината, измерваме S11 на отворен кабел => вълната стига до края, отразява се и се връща обратно като изминава двойно по-голямо разстояние,
- ΔF е разликата на честотите на две последователни точки в лентата на измерване с еднаква фаза
- 299.8 ~ скоростта на светлината 299 792 458 [m/s] / 1 000 000 [за да работим в MHz]
Vf=4.635*2*27.38/299.8=0,84660... ~ 0.847 => сметките за CNT-300 с Vf=0.85 са почти добре.
На графиката от маркер 3 се вижда, че и загубите са според документацията и калкулатора на VK1OD: Length 4.635 m ; Line Loss (matched) 0.209 dB , измерените 0.47dB са двойно по големи отново поради факта че се измерва S11 на отворен кабел и инструмента вижда двойно по-голяма дължина, веднъж до отворения край, отразяване и после обратно още една дължина. Разликата от 0.05dB (0.47dB-2*0.21dB=0.05dB) е породена главно от това че средното жило в отворения край на кабела излъчва минимално количество енергия в пространството, само отрязан кабел не е перфектния OPEN, трябва да има и подходящо екраниране, но мисля да не правим проблем за 0.05dB :).
Andrew CNT-300.png
(20.05 KиБ) Свален 3898 пъти



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2STO » 13 юли 2010, 02:04

Вдигнах EF0605c, около 30dB Return Loss на 50.2 MHz, това са резултатите без никакви настройки (уредът е MAX6):
EF0605C_max6_LZ2STO.png
(24.33 KиБ) Свален 3813 пъти
Елементите са Ф10, удължени с Ф8, оригиналния дизайн е коригиран с 4nec2X, някоя неделя ще сваля и диаграмата ако остане време, но ориентирайки се по LZ2CM/B нещата са добре. Много благодарности на LZ2CM за доброто дело !
Антената е 3m над билото на покрива с 2 градуса константна елевация, тъй като съм ниско и съм заобиколен от възвишенията около градът, прецених че няма смисъл част от енергията да отива в баирите наоколо, пък и за MS може да ми даде минимално предимство. http://i161.photobucket.com/albums/t206 ... 100498.jpg
Ротаторът е от евтините, но се справя отлично благодарение на лагеруването в горната част.
http://i161.photobucket.com/albums/t206 ... 100485.jpg
В парче от дуралуминий има втулка от фосфорен бронз която лагерува с детайл от неръждаема стомана, закрепен за тръбата на мачтата. Отгоре има капачка от гетинакс, а отдолу от тефлон, с цел да се задържи греста. http://i161.photobucket.com/albums/t206 ... 100467.jpg
Мачтата е от тръба Д-16Т Ф38х3, като въртящата се част има втулка Ф32 за захващане към ротатора за да не се получи ексцентричност, която би създала затягане в лагеруването.
http://i161.photobucket.com/albums/t206 ... 100479.jpg
http://i161.photobucket.com/albums/t206 ... 100474.jpg
http://i161.photobucket.com/albums/t206 ... 100461.jpg

P.S. 30dB Return Loss -> при 100W подадена мощност се връщат 100mW. (http://vk1od.net/calc/tl/vswrc.php)

Та YU7EF е ОК :), но за 144 се спрях на DK7ZB 8el. 4.35m вместо YU7EF 8el. 3.9m. Диаграмите си приличат, температурата на YU7EF е 10градуса надолу, но като цяло G/T на DK7ZB е -3.87 срещу -4.46 на YU7EF. Разликата в усилването е +0.7dB в полза на DK7ZB, точно колкото ще са ми загубите във фидера, та със DK7ZB + кабела ще съм все едно YU7EF без кабел, но кабел си трябва.

73!



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 02 авг 2010, 21:31

Здравейте момци!
Днес отцеляхме на покрива в страшната жега...слава Бого!Това са антените.Още нямам погледи върху антените но дотук стигнах.Утре и другиден работя а след това ще пробвам как е .
73!

Изображение



http://prikachi.com/images/713/2389713T.jpg



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2STO » 10 авг 2010, 23:56

В неделя между другото направих един прост експеримент, LZ2SAT излъчваше от тях на 700м от мен с пряка видимост към антената ми с неговото портативно ICOM T-81 и стандартната гумена антенка. Завъртях антената точно с гръб към него и с 0.5W спрях да го чувам изобщо, накарах го да вдигне мощността на 5W и се чуваше нещо едва разбираемо на под 0.5 деления на S-meter, започнах да въртя обратно към него и S-meter се вдигаше, накарах го пак да предава на 0.5W и когато антената беше вече точно към него, S-meter показваше S9+50dB. Прости сметки: ако S-meter ми е верен(нямам основания да мисля че не е) от S0.3 до S9 * 6dB ~ около 50dB + 50dB(от S9+50dB) + 10dB(от 0.5W до 5W) ~ 110dB, да речем със сигурност над 100dB фронт/тил :) малко странно, въпреки че има едно сериозно хлътване точно отзад на диаграмата от симулацията, но то е -38dB ... Невероятно но факт, наблюдавал ли е някой подобен ефект - > 100dB F/B ?
Някой ден като си направя USB конвертора за DG8SAQ наистина ще сваля диаграмата(сега през LPT с настолния компютър е малко неудобно за носене), ако не е паднала антената дотогова :), но започвам да се притеснявам че 70-80dB динамичен обхват в режим спектрален анализатор, който се ползва от DG8SAQ VNA при чертане диаграмата, няма да са достатъчни за точно измерване.

http://i161.photobucket.com/albums/t206 ... 605c_1.png
http://i161.photobucket.com/albums/t206 ... 605c_2.png



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 24 авг 2010, 10:15

Здравейте момци,
Позволявам си да пиша тук понеже става дума за антени.Търся така наречения : ДОБАВЪЧЕН МАТЕРИАЛ ER5356.
Това е пръчка Ф4 за заваряване например с аргон.Алуминий и магнезий смес по 1метър са дълги.Дори има и ER4149 не съм сигурен за номера но в нея има още една добавка.Ползвам ги за елементи на 144Мхз.Ако някой знае каде се продават да си закупя.Тук в Монтана не мога да открия.
73!Пламен


Изображение


http://prikachi.com/images/263/2442263J.jpg



lz3gn
Мнения: 30
Регистриран на: 03 ное 2008, 22:20

Re: YU7EF yagi design

Мнение от lz3gn » 24 авг 2010, 14:39

Материала можеш да намериш във всички фирми дето търгуват с продукти за заваряване.За Еsab например - виж на www.esab.bg. Можеш да попиташ и тук - www.kammarton.com. Дано се съгласят да ти продадат малки количества. Успех!



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 24 авг 2010, 23:02

Благодаря много!!!
Всичко е ОК!Колкото искам толкова ще дадат.Пак благодаря за инфото!Имам четири антени с тези пръчки за елементи и трябва вече да ги подновявам.
73!Пламен



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2CM » 30 авг 2010, 10:43

Благодаря Никола!!!
Благодаря и на Вилизар LZ1WIL, че ми купи от пръчките!Супер са!За 20лв 31пръчка от по метър.Започвам с ремонтите.
Момчета, пак благодаря!
73!Пламен



lz3rx
Мнения: 12
Регистриран на: 18 сеп 2009, 00:51

Re: YU7EF yagi design

Мнение от lz3rx » 03 ное 2010, 19:34

А това е разликата в диаграмите на YU7EF/DK7ZB.
10el.dk7zb+ef0211b.jpg
това е положението
(204.84 KиБ) Свален 3133 пъти



lz3rx
Мнения: 12
Регистриран на: 18 сеп 2009, 00:51

Re: YU7EF yagi design

Мнение от lz3rx » 03 ное 2010, 20:47

При сравнението на антенни диаграми установих че YU7EF създава най добрите ягита в света.Малко по лоши са на G0KSC.Но всичките приказки дето сте ги наговорили до тук се отнасят само за единично яги.Ако човек желае да продължи своето развитие трябва да направи етажиране.На снимката която прилагам се вижда в какво се превръщат мечтите за антена с добра диаграма.
4xef0211b hs3.5 vs3.3.jpg
(204.45 KиБ) Свален 3122 пъти



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ2STO » 30 ное 2010, 00:58

Безспорно относно етажирането, стига да има подходящи условия. Безспорно в случая при сравнение на DK7ZB_10 и EF0211B, EF0211B е по-добрата антена.
Имам въпрос - какво може да се препоръча на човек, желаещ да направи ЕМЕ система за 144MHz, като възможностите на мястото са: 4 антени с дължина 4WL до максимум 8.5метра ?
Ясно е, че ще работи ЕМЕ без проблеми, но всеки иска оптималния избор, кой е той според вас ?

извадка от "G/T Simulations by VE7BQH, Issue 77, 15-Sep-2010"
TYPE_OF_________L_____GAIN____E_____H____Ga______Tlos____Ta_____F/R_____Z____VSWR______G/T
_ANTENNA_______(WL)___(dBd)___(M)___(M)___(dBd)____(K)_____(K)____(dB)___(ohms)__Bandwidth__


_K1FO_15________3.64___13.76____3.94___3.71___19.67____4.80____233.00___20.0____39.1____1.30:1____-1.85
+G0KSC_13LFA____3.78___13.85____3.92___3.66___19.73____4.20____217.10___28.4____49.9____1.08:1____-1.49
*G0KSC_13LFA____3.78___13.85____4.10___3.90___19.82____4.20____217.10___28.4____49.9____1.08:1____-1.49

+G0KSC_13LFA____3.84___14.10____4.07___3.85___20.02____4.40____221.10___27.4____48.5____1.14:1____-1.28
_YU7EF_13M______3.86___13.85____3.92___3.66___19.73____7.00____218.80___25.7____49.9____1.05:1____-1.52
_DK7ZB_12_______3.83___14.17____4.21___4.00___20.11____6.90____237.40___25.6____26.8____1.46:1____-1.49
+YU7EF_13_______3.92___14.12____4.05___3.82___20.00____6.00____220.10___22.5____47.9____2.55:1____-1.28
_IK0BZY_12______3.98___14.18____4.16___3.92___20.08____8.10____232.50___20.8____23.6____1.52:1____-1.43
_BVO2-4WL_______3.99___14.17____4.24___4.02___20.14____6.80____241.80___24.0____45.0____1.25:1____-1.54
#BVO2-4WL_______3.99___14.17____4.13___4.13___20.11____6.80____241.20___24.0____45.0____1.25:1____-1.56
_DJ9BV_4.0______4.01___14.04____4.16___3.92___19.91____6.50____249.40___22.4____41.5____1.35:1____-1.91
_K1FO_16________4.01___14.13____4.16___3.87___20.05____4.70____229.90___23.9____35.0____1.15:1____-1.42
+SV_2SA13_______4.01___14.45____4.38___4.16___20.42____7.00____239.00___20.0____52.2____1.41:1____-1.21
#SV_2SA13_______4.01___14.45____4.27___4.27___20.42____7.00____238.80___20.0____52.2____1.41:1____-1.21
_HG_VB-215DX____4.03___14.10____4.21___3.97___20.00____5.80____250.80___19.6____38.6____1.41:1____-1.84
_CC3219_MOD_____4.04___14.13____4.27___4.07___20.09____5.10____248.20___24.0____32.1____1.02:1____-1.71
*CC4218XL_______4.19___13.92____4.08___3.85___19.74___11.10____260.20___16.8____14.5____1.72:1____-2.26
_CC4218XL_______4.19___13.92____4.31___4.07___19.82___11.10____263.60___16.8____14.5____1.72:1____-2.24
_CC4218_MOD_____4.17___14.27____4.24___4.02___20.21____5.80____236.90___22.0____22.0____1.18:1____-1.39
_WB9UWA_15______4.18___13.65____3.75___3.50___19.44____8.30____208.90___34.0____26.0____1.51:1____-1.61
+G0KSC_14LFA_3R_4.21___14.37____4.13___3.92___20.27____3.60____214.30___27.7____50.1____1.10:1____-0.89
+G0KSC_14LFA_3R_4.21___14.37____4.10___4.20___20.31____3.60____215.60___27.7____50.1____1.10:1____-0.88
_YU7EF_14M______4.24___14.23____4.07___3.85___20.08____7.00____220.10___24.6____48.6____1.07:1____-1.20
+G0KSC_14LFA____4.24___14.29____4.16___3.94___20.21____3.20____219.00___28.1____50.5____1.06:1____-1.05
*G0KSC_14LFA____4.24___14.29____4.00___4.00___20.18____3.20____219.10___28.1____50.5____1.06:1____-1.08
_YU7EF_14_______4.37___14.48____4.21___4.00___20.33____8.80____220.00___22.8____41.0____2.30:1____-0.94
_YU7EF_14LT_____4.37___13.91____3.89___3.64___19.60___11.70____211.00___29.1____47.8____1.29:1____-1.49
_K1FO_17________4.40___14.44____4.24___4.02___20.34____4.90____229.50___22.9____27.7____1.25:1____-1.12

Малко разсъждения на глас, моля да ме поправяте. Разглеждаме горната част на таблицата до около 8м дължина, все пак 8.5м е възможния максимум за конструкцията.
Два от дизайните на G0KSC с G/T индекс -1.49, както и DK7ZB_12 директно отпадат, но да погледнем за малко надолу YU7EF_14LT с дължина цели 4.37 WL и същия индекс -1.49 ... грешка или лош дизайн - отпада винаги при всички случаи !
Концентрираме се върху YU7EF_13 и YU7EF_13M. YU7EF_13 изглежда правилен избор, закакво ни е 13М с нейните -1.52 G/T, но от любопитство отваряме сайта на YU7EF и там за EF0213M четем:
EF0213M
This is a new 4 WL antenna designed with almost perfectly balanced parameters.
Compared to EF0213 antenna, it has few Kelvin degree higher temperature and a bit less suppressed side lobes while it still has same gain. Major difference is very low Q of the antenna hence very wide band performance which makes it far less sensitive to surrounding influences as well as to weather conditions.

На мен това ми звучи като признание на самия автор за капризното поведение на EF0213 което си личи и от VSWR Bandwidth = 2.55:1, но как да препоръчаме една от двете на молещия за съвет човек ?! EF0213M е с G/T индекс -1.52, малко по-малък(малко по-лош) от DK7ZB_12 G/T -1.49 която отпадна. Поглеждаме към третата G0KSC_13LFA (аз с моето консервативно мислене гледам с резерви на дизайните на G0KSC) , но там всичко изглежда добре - G/T = -1.28 при VSWR Bandwidth = 1.14:1 .
И какво да посъветваме човека !!?? :roll:

Поглеждаме към долната част на извадката където вече отиваме малко над максимума на заданието.
YU7EF_14 е капризна VSWR Bandwidth=2.30:1, значи YU7EF_14M (или 14B), но G/T e -1.20, и пак се спираме на G0KSC_14LFA_3R -->> G/T = -0.88 !!!
Както казах с моето консервативно мислене се въздържам да кажа - G0KSC, ами ако не е така както изглежда на симулацийте ... но от тях това е логичния избор ...

Ами ако човека каже - сменям заданието - ще подсилвам конструкцията, ще удължавам мачтата, искам голям и много хубав масив от 4 антени.
Погледнете долната част на таблицата :
http://www.mydarc.de/dk7zb/ve7bqh.htm
DK7ZB 17 и DK7ZB 19 са много добри възможни избора.
DK7ZB 17 vs YU7EF 17 --> G/T +0.16 vs +0.18 доста близки, усилване на 4 антени ~ 21.5X dBD, но VSWR Bandwidth 1.19:1 vs 2.92:1 на YU7EF, коя е по-капризната ?

Аз си мисля, че всеки сам трябва да избира според личните си изисквания и предпочитания, всички автори са безспорни таланти, които са отделили маса време за да постигнат тези резултати, но вие кажете сега какво да препоръчаме на въпросния човек ?



lz3rx
Мнения: 12
Регистриран на: 18 сеп 2009, 00:51

Re: YU7EF yagi design

Мнение от lz3rx » 02 дек 2010, 06:03

Като начало може да се започне с EF0214b на YU7EF но етажирането трябва да бъде само в вертикална равнина за градски условия.2бр. такива антени мисля че са достатъчни за WSJT/FSK работа.Относно DK7ZB-вън на инвалидите от божия храм.
ef0214b.jpg
EF0214b
(200.21 KиБ) Свален 2895 пъти
ef0214b.jpg
EF0214b
(200.21 KиБ) Свален 2895 пъти
1br and 2br ef0214b.jpg
(177.05 KиБ) Свален 2895 пъти
Прикачени файлове
2x sv 3.5m. ef0214b.jpg
(200.49 KиБ) Свален 2895 пъти



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: YU7EF yagi design

Мнение от lz2fo » 02 дек 2010, 09:33

Мислех да споделя повече виждане и опит но ще се появят спорове, затова само няколко реплики:
Най-добра е тази антена която всеки може да си построй сам и тя да му задоволява моментните нужди.Да си купи,всеки знае но не всеки може!!
От опита ми тази година в работата на EME мога да споделя ,че по мой данни от проведените DX експедиции ,пет от тях работиха с антени на DK7ZB на 144,432 и 1296 Мхц.Аз с една антена от 15ел вариант на DJ7UD успях да работя експедициите в CE0Y,CE2,3B8,8Q7 който бяха с такива антени /портативно/,особено първите две .Работеха с по една ,две антени .Работих също и 3D2 ,пропуснах само тази от 7Х2,но тя бе там за два дена и не успях да се доредя, а и тя бе с DK7ZB!!! Общо за годината направих над 520 EME QSO-та с 320 кореспондента с всички континенти на света.
В масовата практика от споделени опити най-разпространени сред радиолюбителите в Европа са антените на DK7ZB, след това като че ли тези на DJ9BV,после тези на YU7EF. Такива като G0KST почти не се ползват, аз имам само едно QSO с такива антени с българина Димо, LZ2…. , който сега е VE7XDT , той ползва 4х8ел и около300 вата –трудно но стана връзката.
В щатите и другите светове се ползват и много други конструкции по понятни причини-пари,популярност и т.н
Според мен много по-важно за работа чрез ЕМЕ е да може човек да си направи крос яги и да сменя поляризацията отколкото да се спори какъв дизайн да се ползва при една и съща дължина на антената.По някога разликата е до 10-15 DB.Всички са добри . Сравнение по такива параметри като G и T, който не могат да се измерят а само се симулират са доста спорни –зависи от софтуери ,постановки , ограничения ,предпочитания и др.
За групиране на антени от по 4 броя при нашите възможности и условия като че ли най- добре е да се ползват антени с дължини от 3 до 4.5 максимум 5 WL.Това като че ли е най-достъпно ,а и с цифровите модове сега е абсолютно достатъчно за да се работи всеки DX на два метра стига той да не се „подиграва „с техниката.
Успех на всички!



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: YU7EF yagi design

Мнение от LZ1BB » 03 дек 2010, 11:53

Само да припомня, че YU7EF антените съвсем до скоро не се произвеждаха фабрично. Въпреки това събраха доста голяма популярност благодарение на устойчивите си във времето добри параметри, което гарантира и лекота на повторяемост. Сравнително от скоро антените вече се произвеждат и фабрично, тоест може да се закупят готови. Със сигурност съвсем скоро съотношението на използвани антени при EME експедиции коренно ще се промени.



lz3rx
Мнения: 12
Регистриран на: 18 сеп 2009, 00:51

Re: YU7EF yagi design

Мнение от lz3rx » 06 дек 2010, 11:54

Който от антени разбира на DK7ZB не се спира!



Assen-LZ2HQ
Мнения: 60
Регистриран на: 13 юли 2008, 09:56
Местоположение: София

Re: YU7EF yagi design

Мнение от Assen-LZ2HQ » 07 дек 2010, 09:22

Пламене, всеки си избира атената с която ще работи. Аз направих 2 антени на сърбина и нито една неработеше с нормално КСВ. И на 2-те антени КСВ-то беше под 140МХЦ . НАправих антената на германеца и тръгна от раз без никакви допълнителни настройки. Ще ти кажа, че антените на сърбина са най чувствителни към атмосферните условия от всички други създадени дизайни, което е много лошо понеже съм го изпитвал. Докато YU7EF не си направи таблица с преизчисли различни диаметри на елементите и бумовете няма как да му станат антените по популярни от на германеца. Виж потърси в интернет YU1AW какво е писал за укв антените за Q фактор за дизайните за влиянието на външната среда , за некапризност на размерите и възможните допуснати грешки от конструктора и там ще видиш на кое място е YU7EF ----- на последно при всички погоре изброени условия .
За мен поважно е да ми работиантената, отколкото, като падне една мъгла и да нямам антена пък и била тя с малко по добра диаграма.



lz3rx
Мнения: 12
Регистриран на: 18 сеп 2009, 00:51

Re: YU7EF yagi design

Мнение от lz3rx » 07 дек 2010, 17:59

Асен - LZ2HQ по темата е писано вече достатъчно тук от LZ1BB който не е мой пророк а мисли като мен.Моля върни се в началото на този форум и прегледай пак писаното до тук.Незнаех че човек като YU1AW който неправилно отдухва крайните си стъпала неправилно ще има мнение за антени.Аз вече спирам битката си срещу вятърните мелници. По добре да дойде Станко.



Отговори