Метеорен поток Джеминиди 2011

Комуникации над 30 MHz
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Метеорен поток Джеминиди 2011

Мнение от LZ1NY » 16 дек 2011, 12:27

Активността на метеорния поток Джеминиди силно намаля след максимума си на 14-15.12.2011.
Приключи и The BCC Meteor Scatter Contest.

Тази година състезанието носеше името LY4U MEMORIAL CONTEST - в памет на Rytis LY4U (SK - 30.Aug.2011)

Въпреки, че имах проблем - антената ми беше се гътнала върху покрива на блока, успях навреме да я оправя и двете вечери по време на максимума на потока имах възможност по няколко часа да поработя.
Макар и само с 8 връзки в лог-а си ( но пък всичките са Random FSK441) ... останах с много добри преживявания и чух едни от на силните и най-дълги отражения през последните 2 години (откакто за първи път насочих антената към метеорните следи :D )

Една от основните цели на контеста, организиран от BCC е да активизира и да популяризира MS random operation, затова и аз нито веднъж не се изкуших да си организирам SKED или да утоварям подробности през чата на ON4KST.

А вашите впечатления?


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Метеорен поток Джеминиди 2011

Мнение от LZ1NY » 16 дек 2011, 21:00

Качил съм няколко звукови файла на следния адрес:
http://lz1ny.net/audio/FSK441/

Записите са от трансивъра ми FT-897 и 11 елементна Яги антена DK7ZB
Файловете са във WAV формат и може да се чуят на слух с подходящ плейър, а може и да се декодират с програмата WSJT на K1JT


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz5gm
Мнения: 11
Регистриран на: 18 дек 2011, 11:32

Re: Метеорен поток Джеминиди 2011

Мнение от lz5gm » 19 дек 2011, 01:22

Здраввй!
Аз лично не съм пропусна този поток от 2003 г.,като всеки път участвам за BCC contest което не ми позволява ползването на sked. За което съм изтървал доста нови квадрати, но пък да има и нещо празно :). Единствения проблем при мене е че аз обичам да слушам на .370 и да отговарям отколкото да викам CQ, и така се получава че ако друга станция близка да мене вика CQ на .370 аз трябва да се съобразявам изцяло с нея за посоките, което не е хич приятно.



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Метеорен поток Джеминиди 2011

Мнение от LZ1ZP » 20 дек 2011, 15:49

Здравейте,
Илияне, не си прав, че обичаш да слушаш на 370 - чух те да викаш CQ на 14 Декември вечерта на 370...Аз успях да преброя 15 (!) LZ станции, работещи по време на метеорния поток. При такава активност е нормално да е "горещо" на 370 - решението е да викаш CQ, да четеш в чата и да хващаш кореспонденти в движение или да си правиш скедове. Последното е в противоречие с условията на състезанието на BCC, но пък да се пропуска най-добрия метеорен поток е просто кощунство. Аз съм изпращал отчета си до организаторите, като изрично съм нулирал връзките, които са проведени с уговорка (sked).Този поток е единствената ми възможност да работя със станции от UA6 и западната част на Украйна на MS използвайки точка на срещане над Молдова или централната част на Украйна. Също така е единствената възможност да си направя някоя и друга метеорна връзка с приятел LZ или от SV, YU, YO. Всичко това е благодарение на особенностите на потока Близнаци (звучи странно...) - високия радиант, ниската скорост и сравнително големия ъгъл, под който навлизат метеорите в атмосферата.
Според данните на IMO (International Meteor Organization) максимума на потока тази година е бил около 16 UTC на 14 Декември, т.е. ние сме го пропуснали, защото радиантът му в този момент е бил под хоризонта ни. Доста хора видах да се оплакват на ON4KST, че тазгодишния поток е слаб ! Не просто максимума му бе изместен назад във времето, все пак сме последната преди високосна година. Догодина, да сме живи и здрави, ще очакваме максимума на 13 Декември около 22 UTC.
А ето и LZ станциите, които установих или чух, че са работили - от Запад на Изток и от Север на Юг: LZ2FO, LZ2ZY, LZ2PI, LZ1JH, LZ3RX, LZ3CQ, LZ3V, LZ1GHT, LZ1AG, LZ1ZP, LZ1DP, LZ1OA, LZ1DX, LZ1ZX, LZ5GM...Може би пропускам някой, да ме извини моля !
За втори път след Marconi Memorial Contest иползвах SDR на 144MHz. Това ми позволи да имам поглед върху цялата част от FSK441 диапазона и да следя "прохождението", разположението на станциите по обхвата и кореспонденти, чиито честоти са ми известни. Няма възможност за автоматично декодиране на целият спектър, както е при JT65(MAP65) или CW(skimmer), но възможността за обзор е прекрасна.
Има още две събития, преди да настъпи УКВ зимата - метеорните потоци Урсиди и Квадрантиди. Първият е с очаквам максимум 22/23 Декември, а вторият съответно 4 Януари 07.20 UTC ( за съжаление денат е работен !).
Весели празници ! Да сте живи и здрави и дано през новата година да имате време и средства за любимото хоби !
Весела Коледа и Щастлива Нова Година

73'с Жоро



Отговори