УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Комуникации над 30 MHz
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Мнение от LZ1NY » 28 авг 2011, 12:45

Наближава IARU Region 145 MHz Contest - 3 и 4.09.2011г.

По стечение на обстоятелствата тази година първата събота от септември е работен ден.
На 3-ти 4 -ти на летище Крумово се провежда авио-шоуто BIAF 2011.
Друго събитие от хамския календар е LZ Open SES Contest 2011 - на 3.09.2011

Изборът за някои ще бъде труден, нали?

Ако изберете УКВ контеста - ето условията за участие:

на английски: http://vhfcontest.bfra.org/files/IARU_contest_rules.pdf
и на български: http://vhfcontest.bfra.org/files/IARU_c ... es_BGR.pdf

Успех!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Мнение от LZ1NY » 02 сеп 2011, 17:36

По време на този контест Вальо LZ1WL ще бъде активен с гръцкия си инициал SV0XCA/5 от остров Кос, Додеканезките острови.
Ще работи от дома си в гр. Кос - KM36PV с 50 вата и 11 елементна Яги антена.

Тази екзотична дестинация се намира само на 730 км от София и си заслужава да се ослушваме на 144.295 MHz и да завъртим антените си в необичайната посока :) .

Предвижда да работи предимно на CW


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Мнение от LZ1ZP » 06 сеп 2011, 23:26

Привет на всички,
Един прекрасен уикенд с много приятни мигове край радиото! Малко снимки и статистика от участието на LZ7J - Радиоклуб Пловдив в IARU VHF Contest.
https://picasaweb.google.com/1139950391 ... ARUVHF2011#
Благодарим на всички за участието и установените връзки.
73's



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Мнение от LZ1NY » 12 сеп 2011, 10:22

Пристигнаха 21 отчета от български станции, участвали в IARU Region 1 145 MHz Contest.

В условията пише:
Logs must be sent to the national VHF Manager or the national Contest Committee
not later than the second Monday following the contest weekend.
а са участвали около 35 български станции...

http://vhfcontest.bfra.org/cgi-bin/LOGS ... st=2011sep


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Мнение от LZ1ZP » 12 сеп 2011, 11:39

Хайде хора, какво става? Защо никой не пусне една - две снимки или не пише някой ред, затова как е било!
Викторе, моля те ( какво друго ти остава) "затвори си очите" и се съобрази с второто условие - "Deadline for Logs (contest managers) -23.10.2011 for IARU-Region-1 145 MHz September Contest". Дано и останалите участници да изпратят логовете си....
Аз лично по време на контеста слушах с интерес връзки, които правиха LZ2ZY, LZ2FO и LZ1V - понякога кореспондентите им изобщо не се чуваха при нас!
Поздрави за LZ1KSZ - този много активен в миналото радиоклуб, който отново е в ефир !
За да не бъда егоист, ще споделя, че за първи път работехме изцяло с програмата VUSC без да пишем на листове. С помоща на два интерфейса USB/RS232 управлявахме радиото и морзовия манипулатор. В началото се притеснявах, че ще срещнем трудности, но опасенията бързо отминаха с напредването на състезанието - удоволствието от "перфектната" работа на компютъра като статистика, проверка - по инициал или локатор, CW манипулация и визуализация беше страхотно. Надявам се това да се отрази и на намаляване на процента грешки в крайна сметка...А програмата има още много неизползвани възможности. Препоръчвам я на всияки, които се чудят какъв contest software да използват.
Поздрави Жоро
LZ1ZP/LZ7J team



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Мнение от LZ1NY » 12 сеп 2011, 22:48

Мдааа....
Ясно е, че не съм изпратил отчетите към организатора ... все още.
Това ще стане след седмица.

Моите наблюдения показват, че на всеки контест от 10 до 15 стации "по принцип" не пращат отчет. Защо ? Сам не мога да си отговоря.
И те се повтарят...сигурно си чел, това което съм писал- http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=4&t=1051

Здравка LZ1ZQ утре по бюлетина също ще напомни, на тези които са се забавили.

В същото време не мога да не кажа добра дума на тези, които макар и само с няколко връзки по време на контеста изпращат отчетите си и по този начин осигуряват кръстосаната проверка на връзките и най-важното - показват уважението си към своите кореспонденти и към организаторите.
Без да се обиждат олд-таймерите - понякога се радвам повече на отчет с пет връзки от човек, който за първи път "се пуска" на контест.

На този контест "освободихме" Беклемето за нашите приятели от Пловдив и те "изиграха козовете си" по най-правилния начин... :)

На Петрохан не успяхме с наличните автомобили да се качим на подходящо място и това се отрази на резултата.
Но пък още от обед започнахме с контестите - най-напред записахме участието си на LZOpen SES Contest.

После излязаха проблеми с микрофонния кабел, на другия ден - с фидера на антената :(
За първи път работихме почти през цялото време на агрегат - инверторен Einhel 900 вата.
То и агрегата имаше проблеми...предишния път отказа да работи, а имаше само 1 мото-час наработка. Оказа се ...скапана свещ!

За лог ползвахме N1MM - два компютъра в ad-hoc мрежа и GPRS модем на master компютъра - с учебна цел. Там пък проблеми възникнаха при синхронизирането, когато едно от РС-тата се изключи. По скоро от непознаване от наша страна...
А то проблемите на N1MM с моята станция(FT-847) си съществуват, макар че има work around :-) -> http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=1 ... &hilit=847

Направениете от нас връзки са поне 3 пъти по-малко от това, което искахме....ама какво да се прави?!?!
Като казвам на няколко пъти "ние" - това са LZ1CM, LZ1YLE, LZ1PRO и аз - "под формата" на клубната станция LZ1KIS

Но пък времето беше непривично добро за контест!

Снимки също има, смесено от двата контеста

https://picasaweb.google.com/1136483266 ... 3_IARU_VHF

https://picasaweb.google.com/1045383726 ... directlink


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

Assen-LZ2HQ
Мнения: 60
Регистриран на: 13 юли 2008, 09:56
Местоположение: София

Re: УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Мнение от Assen-LZ2HQ » 13 сеп 2011, 00:27

Привет на всички! Пиша този пост за 3ти път защото все задрямвам над компютъра и все го изтривам недовършен. Дано сега го довърша :x
Не можах тази година да участвам в основните УКВ състезания и за това бях твърдо решил да участвам в септемврийското. И този път максимата, когато човек много се кани, нищо не става, беше в сила. Съботния ден беше обявен за работен и се пребрах по късно от плануваното от командировка. Чудех се дали има смисъл да вземам техниките и попътьом за Горна Оряховица да се отбия на единия от контест локаторите ми - KN23LA близо до гр. Севлиево, на 180км от София и да взема участие в контеста след генерираното закъснение. Натоварих апаратурите, но се оказа , че голямата ми кола не иска да запали и прехвърлих най важните неща в малката. Така към 21:30 пристигнах на познатия ми локатор. Започнах да сглобявам елементите на антената и нейния бум. Всичко това се случи на фенерче, защото бях забравил да си взема лампата за светене. При вдигането на антената съм забравил част от колчетата и тя на няколко пъти се опита да падне върху колата, но слава богу успях да я удържа! Монтирах радиостанцията и компютъра към 24:00 часа. Прослушах обхвата,за да видя коя част от него е свободна за да не си пречим с колегите. Първо попаднах на LZ7J ,които бяха най силни и се намираха най близко до мен. От обменения номер с кореспондента му , разбрах че имат вече над 100 връзки актив. Това ми подейства много отчайващо. Започнах първо на телеграф с новия ми интерфейс и софтуер Win Test. Връзките вървяха методично без напрежение. Чух нови страни от този QTH. 5бр. OK, 4бр. OE , 1бр. I6 . С двама от чехите влизах във връзка, но с никой не можах да я завърша, кандишъна падаше и си беше мъка с 50 вата да направиш над 1000км. връзка. По време на контеста имах проблеми с местен QRN oт импулсните захранвания и частично от статиката. За съжаление си бях забравил заземителни кол, който от дълго време исках да изпробвам. Модулацията ми на моменти беше лоша, за което се извинявам. Мислех, че влиза ВЧ, но се оказа някакъв дефект в трансивъра, който те първа ще търся да оправя.
В крайна сметка 107 връзки , доста словенци и украинци от нормалното. OM4RM на моменти се чуваше на 5/8 на С метъра. Щеше да счупи радиото :D Нов интерфейс за работа на телеграф с компютъра и нов софтуер, който тепърва ще уча. Перфектно време и хубави връзки. За догодина се надявам да бъда със стъпало и интернет :wink:
Прикачени файлове
DSC00192.JPG
(803.97 KиБ) Свален 722 пъти



lz5il
Мнения: 30
Регистриран на: 10 апр 2011, 16:23

Re: УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Мнение от lz5il » 14 сеп 2011, 23:28

Здравейте! Група радиолюбители от гр.Смолян и LZ1EV, LZ5EO, LZ5IL, LZ3EV,LZ5KH и гости LZ1SDR се качихме още в петък 02.09.11 в резерват "Сосковчето" до хижа Перелик за да участваме в експедицията LZ44WFF from QTH:LZFF-062, като покрай КВ антените монтирахме и 11 ел. Яги за 144 Mhz. Мястото определено не беше много подходящо за УКВ но решихме да опитаме и работа в контеста. В събота се отчетохме и на LZ SES на 14 Mhz. Вечерта в събота направихме по 10-15 връзки в УКВ контеста. В неделя не ни провървя сутринта може би от недостатъчно кафе хи-хи на едното работно място вместо антената за 144 сме включили диполите за 3.5 , 7 , 14 Mhz . След един час търсене в ефира констатацията беше че няма прохождение или местото не е добро и т.н. Направихме още 5-6 връзки с мъка като LZ2FO се учуди като му дадохме лоша оценка от височина 2000 м. Продължихме на КВ като направихме много на брой и далечни връзки( над 1200 бр. за четири дена) и накрая на УКВ контеста включихме радиото и огледахме кабелите с бурен смях установихме грешката и си пожелахме догодина на контестите да сме по концентрирани. 73! from LZ1KSC
Прикачени файлове
DSC01246-red.jpg
(273.36 KиБ) Свален 693 пъти
DSC01264-red.jpg
(241.59 KиБ) Свален 693 пъти



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Мнение от lz2fo » 15 сеп 2011, 11:35

Здравейте, на всички запалени и на тез който тепърва изпитват тръпката да се отиде сред природата и да се съчетае с любимото хоби почивния ден...
Прочетох писанията и емоцийте които са изживени-браво на всички. Аз мога да споделя че от както съм започнал да работя на УКВ ,тогава беше 1972 г.,септемврийския контест съм изтървал може би един или два пъти. Това за мен е най-интересния и най-активния контест.Обясненията са ми прости:Хората приключват отпуските,прохождението е отлично в началото на есента,природата е чудесна за излети,последен за годината активен контест на 144 Мхз-фоне и телеграф ,и така всеки се активира и става истински контест ...Сигурен съм че така ще е и в бъдеще ,поради това призовавам всеки да се подготвя както може, но първата събота и неделя на септември да бъде готов с техниката и условията.И една забележка за тез дето отиват в планината.Не се "инсталирайте " на прекрасните поянки до боровата гора.Антените обикновено са по ниски ,а загубите от високите гори са огромни.
Аз вече немога да се включвам така като вас на излети и т.н. желанието е огромно, опита го имам но болестите не разрещават ,но се старая да спазвам "олимпийския принцип" ,и дано така да бъде и за напред.Тази година работих общо около 6 часа ,пак по горните причини.Прохождението както се и очакваше бе идеално, с малки периоди на затваряне.Активността от запад бе на висота като за септември.Хората вече по често обръщат антени и към нас.Нека не ги разочароваме.За това веме и надморска височина на антената ми от около 45 метра, направих 116 връзки с 36 локатора,12 страни, 45101 точки или по 389км/QSO.От това което съм чул само трима не ми отговориха един ОК , един италианец и един австриец..
Снимки немога да покажа, защото съм си в къщи затова можете да видите некой неща тук:

http://sites.google.com/site/lzmoonbounce/

На всички много здраве и успехи ,догодина по-високи резултати и късмет.

LZ2FO Цецо



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Мнение от LZ1NY » 16 сеп 2011, 11:37

Галерия с малко снимки от българските участници:

https://picasaweb.google.com/lzvhfuhf/I ... ontest2011#

Свободно място се намира още - може да пращате снимки :D


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ състезание "IARU Region 1 145 MHz Contest"

Мнение от LZ1ZP » 29 ное 2011, 13:04

А ето и резултатите - не бях виждал по-бързо отчитане на състезание от такъв ранг ! Все пак германците го правят....
http://www2.darc.de/ukw-funksport/ukw/E ... U-09-A.txt
Лично за себе си, съм много доволен не само от резултата на LZ7J, но и от факта, че ни отпада само 1 връзка от 207 - или 0.2% грешки.
Поздрави на всички и весели празници !

Жоро



Отговори