Метеорен поток Персеиди 2011

Комуникации над 30 MHz
LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Метеорен поток Персеиди 2011

Мнение от LZ1BB » 08 авг 2011, 10:24

Да напомня, че започва европейският фестивал на метеорните връзки "Персеиди 2011". :D Това е шега, но на мен Персеидите винаги са ми носели фестивално настроение. Хубавото на Персеидите е, че активността е изключително голяма. Освен това поради спецификата на потока са възможни радиовръзки с маломощна апаратура. През 2006г бях правил един експеримен за работа чрез отражения от метеорни следи на 144 Mhz като използвах 4 елементна антена и мощност от 20 до 50 вата. Можете да прочете повече:
http://lz1bb.bfra.org/Perseids2006.pdf

Тази година максимума на Персеидите по изчисления се очаква да е на 13 Август 2011 в 09:20 UT плюс, минус 3 часа и до 110 метеора за един час.

За изчисляване и прогноза отдавна съм се доверил на програмата на OH5IY. Това е програма, която се е доказала през годините. Писана е под DOS, но работи на всички Windows, които емулират DOS. Също така безпроблемно работи под Linux с инсталиран DOS емулатор dosemu. Най-новата версия е radio52 и може да се свали от ТУК, а документацията за нея в HTML формат от ТУК. Ако някой има старата версия radio51 нека си я запази, защото в новата вече няма опция за предаване на бърза телеграфия. Автора е преценил, че не е необходима понеже за работа чрез отражения от метеорни следи вече стандартно се използва програмата WSJT.

Пожелавам на всички успешни метеорни връзки през предстоящия метеорен поток Персеиди-2011г и да не забравите да споделите кой какво е направил или чул. Успех!



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Метеорен поток Персеиди 2011

Мнение от LZ1NY » 11 авг 2011, 12:11

Позаслушах се на 144.370 МХц - SWL :D
Активността приятно се повишава. На 9.08.2011 чух 8 станции от Западна Европа и Русия за една вечер, снощи - 10.08.2011 само 4 станции успях да чуя. Доста време мина, докато разбера, че някой от съседите ми е дигнал един колец на покрива и антената ми закача в него. По тази причина не можеше да се върти на 360 градуса и така се бяха объркали градусите, че изобщо си нямах на представа кога на къде ми сочи антената ...уф
Чуват се и няколко български станции (тропо). Но сравнително рядко някой от работещите MS пише по форумите...

Интересно ми беше да разсъждавам относно процедурите за провеждане на MS QSO. В описанието на K1JT е записано
Докато на бъдат приети двата инициала, станцията предава двата инициала.
т.е. рапортът (например 26) се предава СЛЕД като бъдат приети иницалите на викащата и на виканата станция.

В наръчника на IARU reg1 (7.4 OPERATING PROCEDURES FOR METEOR SCATTER QSO'S (Davos 2005) ) прецедурата е "по-демократична":
Рапортът се изпраща, когато операторът има увереност, че е приел своя или на кореспондента си инициал, или части от някой от инициалите.
но със сигурност е записано:
Връзката започва като едната станцията вика другата, предавайки двата опознавателни знака
А пък по нашенски процедурата изглежда "по-така" - QSO-то често започва с предаване на рапорта, т.е. без станцията изобщо да е чула нещичко от кореспондента. В чата все още се уговарят подробности по SKED-a, а рапортът вече лети към бъдещия ни кореспондент. :shock: Компрометира се някак си валидността на връзката....ама пък става по-бързоооо. :(

Е, това разбира се е приложимо (не съм казал "допустимо") само при SKED връзки, при RANDOM ..... няма как да стане ! :D


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Метеорен поток Персеиди 2011

Мнение от LZ1BB » 12 авг 2011, 18:01

Правилото е, че рапорт започва да се предава в момента в който сме успели да идентифицираме със сигурност, че станцията срещу нас е кореспондента с който имаме скед. Относно двата инициала. Не е необходимо да се чуят в един бърст, даже е допустимо да се сглобят приетите отделни букви от отделни периоди. Това последното се практикуваше преди, когато се работеше на бърза телеграфия. Сега с високата скорост на WSJT едва ли ще се наложи някога. За сравнение при къс пинг съдържащ само едно тире при едновремешните скорости, сега през същото по дължина отражение минават двата инициала. Даже вече не се говори за пингове. :D Пинг, това е отражение по време на което е чут сигнал, но той не носи информация. Една точка или тире, или половин буква. Бърст, това е отражение носещо информация.

Скед винаги се започва с предаването на двата инициала БЕЗ рапорт. Рапорт започва да се предава както обясних по-горе. Съществуват, обаче ситуации при които не само е допустимо, но и желателно да се започне с предаването на двата инициала и рапорта. Обикновено това става, когато DX експедиция работи random на фиксирана честота. Random ще рече, че вика CQ и отговаря на случайно повикали я станции или завършва връзката и слуша за такива. Пример LZ1BB/P работи по време на метеорна експедиция на предварително обявена честота. Обявено е, че ще се работи random. Завършвам поредното QSO и всички, които желаят връзка с мен започват да ме викат като според сегашния протокол това задължително става с двата инициала и рапорта. Логиката е проста. Те вече са ме чули и няма нужда от процедурата, която се спазва при уговорен скед. Всъщност и там има логика. При скед е уговорена честотата, времето и кой предава пръв. Скеда започва, но никой не е чул кореспондента си. Рапорт се дава след идентификация кой предава отсреща.
Пример: OZ2M и LZ1BB имат уговорен скед на 144.348 Мхз. Аз приемам бърст със съдържание B OZ2M. Това е достатъчно да започна да предавам и рапорт. Предавам двата инициала и рапорт докато се убедя, че кореспондента ми е приел цялата информация. Той прави същото.

Друг пример връзката да започва с предаването на двата инициала и рапорт е следния: Слушам на CQ честотата 144.370 Мхз. Чувам CQ OH6ZZ 359, което ще рече, че OH6ZZ вика CQ на тази честота, но слуша за повиквания на 144.359 Мхз. Аз отивам там и започвам да го викам директно с рапорт защото вече съм го чул и идентифицирал.

Още един пример: На клъстера или в чата виждам как LZ1NY и DL3LST си уговарят скед. Прослушвам тяхната връзка и приемам добри бърстове от DL3LST. След като завършат QSO-то викам DL3LST като с двата инициала предавам и рапорт понеже вече съм го чул и идентифицирал.

С две думи рапорт се дава когато кореспондента е чут и сме сигурни, че е той. Същото като на КВ.

Много трябва да се внимава и да не се викат експедиции докато ясно не са индицирали, че слушат за следващия кореспондент. Това става като се предава: 73, CQ или QRZ. Преди това да не се бърза с викането. Много е неприятно да се чака само едно R и в същото време на всеки бърст десетки станции да те заливат с повикване и рапорт. Аз, например, преди всяка експедиция обявявам, че не толерирам такива повиквания и ще игнорирам всяко едно, което не е след моето 73, QRZ или CQ. На практика при работа в експедиция винаги имам списък с викащите ме и ако някой си позволи да ме повика по време на мое текущо и все още незавършено QSO, просто го премествам в дъното на списъка и така всеки път. По този начин нахалника вместо да пререди остава последен. Разбира се понякога хората го правят неволно, но то си личи ако е така и тогава санкции няма. Това е процедурата, която повечето експедиции практикуват, така че внимавайте с повикванията. :D
Последна промяна от LZ1BB на 13 авг 2011, 11:24, променено общо 1 път.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Метеорен поток Персеиди 2011

Мнение от LZ1NY » 13 авг 2011, 11:23

Последните няколко часа чух:
9A2TE
UT5ST
ON7EH
SP4K
PA0BVM
PA1BVM
IK0BZY
OK2PMS
UT5U
DG5CST
DH6ICE
DG1BHA
RT7G
RN6DJ
HB9FAP
UA6FM
G1KAW/p
DF1AN
UT2UJ
RX1AS
LY2SA
RA3WDK
Z35Z (tropo)

Да, ама само за 2 връзки успях да се "класирам" за сега

От нашите станции лично чух:
LZ1KJ, LZ1DP, LZ1ZX/P, LZ1ZP, LZ2FO, LZ1JH, LZ3RX, LZ1QI

14.08.2011
Към списъка на чутите станции се добавиха
YO9MN
UA3WM
IK4PMB
E77GS0
YU7GM
9A3JH/P
HA4HG
YU1EV
HB9HLM
Последна промяна от LZ1NY на 14 авг 2011, 23:27, променено общо 1 път.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Метеорен поток Персеиди 2011

Мнение от LZ1NY » 14 авг 2011, 23:25

Една от "наградите" която получих тия дни беше един запис, изпратен ми от Алекс F/SV1NZX.
Това е запис на моя сигнал, пристигнал във Франция :D

http://vhfcontest.bfra.org/audio/FSK441 ... 181600.WAV

А това, което се чуваше в моя приемник често приличаше на някакви въздишки, пристигащи от посоки между 300 и 60 градуса. :D
Ето и един запис http://vhfcontest.bfra.org/audio/FSK441 ... 185230.WAV
Тези "въздишки", както ги нарекох, не са непрекъснато през цялото време на денонощиието. А също така се променя и ритъмът им....
Но вдигат нивото на шума с близо 20 дБ :shock:

Повече наблюдения и записи не съм правил. На някой да му говори нещо това?


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

Отговори