RIP?

Група за радиокомуникации при бедствия и аварии.
LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

RIP?

Мнение от LZ1FW » 03 мар 2015, 12:22

Протокол от заседание на УС на БФРЛ написа: 1. Отчет за изминалия период (от последното заседание на УС).
1.3 Стефан Александров - LZ1WDX
Разяснява изменението и допълнението в закона на МВР за новия чл. 41, ал.2 за предоставяне безвъзмездно на радиочестотен ресурс на доброволческите формирования и структури по врме на кризи, бедствия и аварии. Това е заслуга преди всичко на активността на радиолюбителите, членове на БФРЛ, заниамващи се в това направление. От МВР ще бъде предоставена и необходимата техника в този дипазон.
ЗАКОН за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи написа: б) създава се ал. 2:
„(2) За изпълнение на дейностите по предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях на кметовете на общини се предоставя безвъзмездно радиочестотен ресурс от радиочестотния спектър за граждански нужди за ползване от създадените доброволни формирования.“
Това може да е успех за организираните доброволци подписали съответен договор, но е и край на РАДИОЛЮБИТЕЛСКАТА аварийно-спасителна дейност с възможно участие на ВСИЧКИ радиолюбители. А след като и техниката ще се предоставя от МВР направо не разбирам каква е връзката на това с радиолюбителството. Нещата стават професионални и обвързани с договори отношения, а аз много държа да съм обикновен хобаджия със склонност да помага на хора при нужда.

Сякаш възгледите ми доста се отдалечават от генералната червена линия чертана от УС на БФРЛ...



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: RIP?

Мнение от LZ3NY » 03 мар 2015, 16:36

Не разбрах какво се предоставя безвъзмездно от честотите "от радиочестотния спектър за граждански нужди". 27MHz, или 446MHz?


Value has a value only if its value is valued.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: RIP?

Мнение от LZ1FW » 03 мар 2015, 17:31

Граждански е в смисъла на третата колона "Ползватели" на националния радиочестотен план.
http://www.crc.bg/files/_bg/Freq_plan_2014_BG.pdf
Споменаването на "безвъзмездно" дава надежди, че честотите няма да са в радиолюбителските обхвати.

По-добре някой от лично присъствалите на заседанието да обясни. А още по-добре протоколите да съдържат самата информация, а не само съобщение, че като отчитане на дейност е споделена някаква информация.



lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: RIP?

Мнение от lz1wdx » 03 мар 2015, 18:15

Бат Сашо излез от филма !!!
Естествено е че честотите няма да са в любителският обхват !!!
Това беше една от основните идеи .
Какви договори какви 5 лева ?
Когато не си наясно с нещо не го коментирай или поне си засечи информацията от няколко места !
Това ти го пиша за втори път в рамките на 2 седмици.
Имам няколко въпроса към теб :
1. Кое точно ще почива в мир ?
2. Защо ?
3. На базата на какво направи такива генерални заключения ?
4. Наясно ли си въобще за какво става въпрос ?
Интересен човек си ти, понякога ми е много трудно да те разбера .
За какви договори говориш въобще ?
Доброволни формирования от радиолюбители ще бъдат сформирани- да и ще бъдат регистрирани в съответните общини и да ще получат апаратура предоставена от МВР и да ще имат връзка с Пожарна Полиция Гражданска защита и други доброволци.
Освен, че ще имат връзка с горните институции, ще имат и връзка с всички останали по хам бандовете.
И да,по- добре ще бъде да имат сигурна връзка, защото там нещата са ясни стегнати и дисциплинирани. Няма как Хараламби да се напие като скот и да се натиска с Кашера по време на земетресение примерно !!!
Много е просто, като не ти изнася не се включваш и гледаш отстрани ;-)
И още няколко въпроса:
Коя е тази така лелеяна от теб аварийно спасителна радиолюбителска група ?
Кои са и членовете ?
Кога за последен път се събрахте ?
Кога за последен път тренирахте ?
Имам още един куп въпроси, но няма смисъл да ти ги задавам .
Никой не те кара на сила да правиш каквото и да е !
На следващата конференция аз лично ще те предложа на моята длъжност и ще те подкрепя да станеш Емком менажер и да ни покажеш верният път !
В заключение, ще ти кажа, че сродните радиолюбителски спасителни организации действат по същият начин, като имат постоянна връзка с всички видове институции и доброволни формирования ! Преценил съм да почерпя опит от тях, а не да откривам топлата вода отново.
С нетърпение очаквам деня, в който ще станеш Емком менажер и ще ни осветлиш с мъдростта си!


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: RIP?

Мнение от LZ1FW » 03 мар 2015, 19:26

Кратко и по същество:

Моето виждане е, че всички радиолюбители следва да са подготвени, но да участват когато могат, а не когато ги привикат. Твоето виждане е за полутайна, полувоенна структура. За мен второ е далеч от радиолюбителството. Не съм казал че е лошо, просто е встрани от радиолюбителството.

Обявеното в раздел "Отчет за изминалия период" би следвало да е изброяване на свършена от БФРЛ работа. Странно ми се вижда БФРЛ да е в основата на промяна на закона за МВР. Повтарям още веднъж какво пожелах по-горе: протоколите от заседанията на УС на БФРЛ да съдържат самата информация, а не само съобщение, че като отчитане на дейност е споделена някаква информация.



lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: RIP?

Мнение от lz1wdx » 03 мар 2015, 20:16

THE END !


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: RIP?

Мнение от LZ6AJ » 03 мар 2015, 23:16

здравейте !
там, където живея през последните 7-8 години, доброволчеството е нещо нормално и се среща много често, ако не всеки ден - то поне 2 пъти седмично ... даже и в 15-хилядния град, където съм - пожарна, червен кръст, имат и други формирования на общинско и провинциално ниво. средно 282 дни в годината са дъждовни, постоянно има тук-там ниви и махали под вода, издавен добитък, слава Богу - още не съм виждал измряла риба по улиците.
като чета репликите, за пореден път се убеждавам, че у нас категорията "доброволец" е съществено променена като смисъл. а репликите на Сашо пък, напълно избистрят картината ... "който може" ... "когато може". а когато наистина трябва, когато наистина някой разчита на доброволците, много от тях ги няма, а след това ругаят : "да не съм им длъжен ?!"
ееее, драги !, къде сме ?
явно е добре да се напомни (не само на спорещите), че доброволец първо означава "АНГАЖИРАН", т.е. възможността и желанието са докато решиш да участваш. доброволно още означава, без някой да те задължава, затова че можеш или имаш, но в същото време - ако си решил да го дадеш или направиш, без да чакаш насреща възмездие за даденото и направеното. (в този смисъл, не бива да се слага знак за еквивалентност между лицензиран радиолюбител, член на БФРЛ и доброволец. нито едно от трите не води след себе си кое да е от останалите две)
оттам нататък - случи ли се еди си какво, щом съм дал дума, значи съм там ! няма "ако мога", "да, но нямах възможност", "в района бях, ама нямаше как".
не бих се осмелил да обобщавам, но със сигурност колективизмът куца. нужен е само поглед към отношенията между отделните направления във федерацията и нещата замирисват. и като нищо, в най-сублимните моменти, нечий радио-индивидуализъм ще надделее ... и примерно някой репитър ще млъкне. и тогава - хората с полицейската апаратура, ще си останат само с нея, а по същество може и изобщо да не им се наложи да я ползват ... достатъчно е някой отгоре да каже -"трябват ни доброволци, а не свързочници" и стана тя - "махай токито от шията, че пречи на лопатата" !
ей такива ми ти хубави работи,
73


73,
Любо

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: RIP?

Мнение от LZ1CY » 03 мар 2015, 23:54

Обема на един официален протокол от заседание не може да обхване абсолютно всичко,
казано по време на заседанието.Не е задължително да се поднася на читателя
весели или нецензурни изрази, споделяне по странични теми или разни битовизми.
За сметка на това тези заседания са открити, дори е отправена официална покана
до всички радиолюбители.Естествено, най лесно и удобно е за радиолюбителите от
София и близките места.Напоследък присъстват и радиолюбители от "дълбоката" провинция.
На последното заседание имаше дори правостоящи.Личното присъствие е най добрия
начин интересуващият се човек да се запознае на място с темите,фактите, да задава
въпроси и да прави предложения.Така той получава информация от извора и не е необходимо
да се играе на развален телефон. Уверявам Ви, на заседанията вече започна да става
доста интересно, дори весело, включително от весели въпроси и предложения. И не на
последно място забелязах,че масата започна да се пълни все повече - от толкова много
хора все има някакъв повод. Така се съчетава полезното с приятното. А и възможноста за
лични срещи и разговори по време на паузите не е за пренебрегване. Може би има няколко
полезни думи в това,което написах. В последната минута - Честит национален празник,
от УС на БФРЛ отново забравиха че днес е голям празник.
73


LZ1CY

LZ5VV
Мнения: 56
Регистриран на: 04 фев 2014, 21:14

Re: RIP?

Мнение от LZ5VV » 04 мар 2015, 23:16

Добре ще е да се инсталира камера, която да предава интересните и весели заседания на УС.
Да може повече хора да се забавляват и да знаят за какво иде реч. Иначе наистина става развален телефон.
От години не бях присъствал на УС. Беще ми интересно да видя някой хора, но уверявам Ви, накрая не ми беще много весело.

73, Иво



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: RIP?

Мнение от LZ1FW » 08 яну 2016, 21:37

За самостоятелно четене и мислене:
http://www.iaru-r1.org/index.php/emerge ... t-pubished



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: RIP?

Мнение от lz2ht » 12 яну 2016, 15:10

LZ1FW написа:За самостоятелно четене и мислене:
http://www.iaru-r1.org/index.php/emerge ... t-pubished
Сашо, какво точно не ти хареса в този доклад, та чак да се налага и да умуваме над него? Ако имаш забележки - кажи си ги. Или както винаги е по-лесно така - "Четете и мислете!" И понеже аз (пак) се оказвам по-тъпичък някак си ще се радвам да ми разясниш върху какво точно трябва да се замисля? Или с две думи казано - ко речи?


Иван LZFF Coordinator

Отговори