Покана за участие в LZ радиотренировка

Група за радиокомуникации при бедствия и аварии.
LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 23 юни 2013, 11:33

Да споделя и аз моя опит с КВ антени в портативни условия. Преминах през всякакви антени захранвани с коаксиални кабели докато стигна до извода, че това далеч не е добро решение. От години използвам какво да е парче тел захранено в средата с отворена линия. Нищо не съм открил, защото това го пише във всяка книга за антени. Просто се убедих на практика, че е вярно. Коаксиалния кабел е частен случай. Малкото му предимства са за сметка на много други неудобства, които се създават с използването му. Подробности всеки може да намери в книгите.

На практика основното предимство на отворената линия е, че загубите в нея са пренебрежимо малки дори при най-високи практически стойности на КСВ на антената. Затова при използването на антена, която е захранена с отворена линия, задачата е единствено да се осигури трансивера да "вижда" чисто активен товар. Друго не ни интересува. Това се прави много лесно като се използва какъв да е тунер, който може да съгласува симетричен към несиметричен товр.

При наличието на такъв тунер остава само да преценим колко дълго парче жица ще можем да разпънем в портативни усовия, да го захраним в средата с отворена линия и да настроим системата с тунера. Дъжд, сняг, лед, вятър всичко промена КСВ. С леко врътване копчетата на тунера оправяме нещата. Къде е разликата ако вместо отворена линия използваме коаксиален кабел. Там ако се използва тунер във всеки един момент предавателя също може да се излъже, че е свързан към товар без реактивно съпротивление, но при всяко реално КСВ по-голямо от 1.0 загубите в коаксиалния кабел са големи. Затова антената трябва винаги да е съгласувана към коаксиалния кабел, което създава много труд и грижи. Освен това самият коаксиален кабел затихва и по правило се ползват качествени кабели, които са скъпи и тежки. Отворената линия е свободна от тези недостатъци.

Каква да е дължината на антената захранена с отворена линия? Ами може да е всякаква, но трябва да се има в предвид, че антени с равна дължина и еднаква височина на окачване над земята ще осигурят равни резултати. Като се има в предвид, че тренировката ще е на 7 Мхз то всякаква дължина на антената от 15 до 30 метра е идеална. Освен това с такава антена ще може ефективно да се работи на всички обхватии над 7 Мхз. Ще е възможна работа и на 3.5 Мхз с понижена ефективност. Ако е необходимо да се осигури и 3.5 Мхз тогава по-добре антената да е дълга поне 30 метра.

Отворена линия всеки може да си направи, но не винаги е необходимо защото може да се ползват готови линии. Аз, например, основно използвам телевизионен кабел 240 ома, а откакто изчезна от магазините преминах на двупроводни електрически кабели. Преди да реша кой точно кабел да ползвам за линия купувам един метър и в къщи махам медните проводници, а изолацията слагам в микровълновата фурна. Ако не се нагрее значи е перфектна за нашата цел. Съпротивлението на самата двупроводна линия в случая въобще няма никакво значение. Това ни дава възможност да използваме каква да е линия.

По-сложен е въпроса с тунера. За съжаление добри тунери от вида, който ще ни трябва, за да настроим една антена захранена с отворена линия не се продават. Човек трябва да си го направи сам. Литературата е пълна със схеми на по-ефективни и на по-малко ефективни тунери. Като за начало бих препоръчал Z match tuner http://users.tpg.com.au/users/ldbutler/ ... ZMatch.htm . Той затихва малко повече от най-добрите, но пък се прави лесно и може да съгласува всичко. Даже ми се е случвало да забравя да включа антената и пак да успея да постигна показания на КСВ мера 1.

Тези, които не им се занимава с направата на тунери могат да приложат малки хитрости и пак да си захранят антените с отворени линии, но вече антената не може да е с каква да е дължина, а трябва да е в рамките на определени размери, а линията с определено вълново съпротивление. Всички останали предимства на антенната система се запазват и може да се използват готови фабрични тунери. Единствено между тунера и двупроводната линия трябва да се добави балун, който трансформира симетричен към несииметричен товар. Хубаво е и да трансформира импеданс в отношение 1:4. На пазара има доста тунери с вградени балуни и със сигурност доста хора имат вече такива. Изпробвани размери на антени подходящи за използване с такива тунери и балуни са:

За 7 до 28 Мхз - 13.5м (две рамена по 6.75 метра) захранена с произволна дължина около 200 ома линия или телевизионен кабел 240 ома.
За 3.5 до 28 Мхз - 27м (две рамена по 13.5 метра) захранена с произволна дължина около 200 ома линия или телевизионен кабел 240 ома.
За 1.8 до 28 Мхз -54м (две рамена по 27 метра) захранена с произволна дължина около 200 ома линия или телевизионен кабел 240 ома.

С успех може да се ползва и антената G5RV. При положение, че ще се се работи с тунер размерите на G5RV не са критични и това я прави добра антена за портативна работа. Вариант на тази антена е като се намалят всички размери на половина. Тогава тя е дълга само 15.55 метра (две рамена по 7.77м), линията е 5.15м, а ако ще се ползва телевизионен кабел 240 ома или електрически кабел като се има в предвид коефициента на скъсяване на линията тя трябва да е дълга 4.35м. С тези размери антената работи на 7-28 Мхз и също би свършила работа за радиотренировката. Размерите на пълноразмерната антена ги има в книгата на Ротхамел, както и на много места в нета. Който не му се търси просто да умножи размерите, които дадох по две и ще има оригиналните размери на антената за 3.5-28 Мхз. G5RV съм ползвал многократно, опъната и като Inverted V само с една мачта.

За съжаление последните конфигурации, както и G5RV, работят добре само на стандартните радиолюбителски обхвати, които са кратни един на друг, но не и на WARC обхватите. Затова аз предпочитам да направя сам тунер и да ползвам каква да е жица захранена в средата с каква да е линия и тази систенма работи добре на всички стандартни обхвати от 3.5 до 28 Мхз плюс всички WARC овхвати. Винаги съм се чудел защо хората влачат един камион жични антени за всеки отделен обхват когато решението е просто и елегантно. Една антена захранена с отворена линия и подходящ антенен тунер.

Друг вариант на портативна антена, който често ползвам, е жица равна на дължината на половин ланда на най-нискочестотнния обхват на който планирам да работя. За 3.5 до 28 Мхз това е жица с дължина 40 метра, а за 7 до 28 Мхз - 20 метра. Захранвам в единия край. Може да се ползва какъв да е антенен тунер. Аз използвам в конкретния случай един трептящ кръг, към който антената се включва директно, а предавателя към отвод от бобината. Изследванията ми показаха, че това е съгласуващото устройство с едно от най-малките възможни затихвания. За подробности и практически стойности на бобината и кондензатора за различните обхвати може да се види в книгата на Ротхамел - така наречената Антена ФУКС. С успех може да се използва и какъв да е L ( Г ) тунер, но варианта с трептящ кръг е по-добър, защото подобрява и селективността на приемника. Осезаемо изчезват бозите, които иначе се чуват на повечето съвременни трансивъри, независимо, че не са на обхавата на който се работи в момента.

Практически в портативни условия винаги антената ми има вид на обърната латинска буква V защото трябва само една мачта. За мачта използвам рибарски пръти като им махам най-горната секция, понякога и горните две, в зависимост от твърдината му. Трябва да се внимава рибарския прът да е изработен от фибровлакна, а не от карбон, който е проводник. За жица за антената от години използвам метални въженца за простори. Продават се на парчета по 10 и 20 метра. За двупроводните линии писах. Във формата на обърнато V са ми и дългите жици като захранвам в края, който влиза директно в палатката.

Малко практически резултати:
Няколко години използвах за стационарна антена 20 метра жица от въженце за простиране захранена в единия край по начина описан в книгата на Ротхамел (антена Фукс). Опъната само на 4 метра над земята между близкоразположени панелни блокове. Работил съм с всички континенти на всички обхвати от 3.5 до 28 Мхз ( 8 bands WAC) и повече от 100 страни на всеки от обхватите 7 до 28 Мхз ( 7 bands DXCC) като всичко това е с QRP до 5 вата. Липсва ми DXCC с тази антена само на 3.5 Мхз, където засега имам около 70 страни от всички континенти.

Не агитирам никой, само споделям опит. Може някой да реши да пробва по време на тренировката. Нека после сподели какво е направил след това със скъпите антенни тунери и фабрични антени. Моите отдавна са някъде в мазето, даже не знам къде, а коаксиален кабел не съм ползвал на КВ от има, няма 27 години



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 23 юни 2013, 11:41

LZ1DJ написа:Грешката е неволна и е моя. Да се чете ...параклис св. Неделя... а НЕ връх, мястото на срещата ! ТКС за разбирането! 73
Коста,
не се ли пртесняваш, че можем да си повредим апаратурата, като излъчваме
в непосредствена близост. На това място вече е имало такъв случай и ние
като радиолюбители, а не професионалисти, не трябва да го допускаме.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 23 юни 2013, 12:58

lz1qz написа:Здравейте и от мен за сега плановете ми са да се предвижа в петък вечер до района на тренировката колкото може по близо със следната техника: Антена Dunax GPN-4b 7 14 21 и 28Mhz трансивер FT950 акомулатор на колата и генератор който още ми създава проблеми с QRMа но мисля че до 27 07 ще се оправя с него. Евентуално и DR599 с антена diamond X200.
Въпрос кьм утвърдените участници Къде най близко може да се настаним за нощувка.
73!!! LZ1QZ
Кольо, трябва да сме много внимателни, когато работим в непосредствена близост!
73's
Павел



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1DJ » 23 юни 2013, 14:41

lz1fy написа:
LZ1DJ написа:Грешката е неволна и е моя. Да се чете ...параклис св. Неделя... а НЕ връх, мястото на срещата ! ТКС за разбирането! 73
Коста,
не се ли пртесняваш, че можем да си повредим апаратурата, като излъчваме
в непосредствена близост. На това място вече е имало такъв случай и ние
като радиолюбители, а не професионалисти, не трябва да го допускаме.
Здрасти Павка. Докато не ми кажат да предавам ще си мълча. Освен на УКВ и по ГСМ, ако има сигнал, няма да ме чуеш. Горе ще се ОК-ме !



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 23 юни 2013, 15:47

lz1fy написа:Хубаво ще бъде един екип от 2-3 души (със семействата си) да присъстват на мероприятието и да
се включат към "главната" станция с апаратурата си. Ако предварително се извести и за този вид
работа ще има възможност да се получава "аварийна" информация и по тези канали.
Засега екипа на LZ1BFR е само от двама души и ще води връзката на 40м. и евентуално на
20м. с представители на Турция и Гърция. Останалите просто ще организират мрежа и
кореспонденти по другите канали и ще бъдат на съседното работно място, а след тренировката
ще се прави обстоен анализ край огъня.....
lz1fy написа:за да избегнем евентуални изгаряния на входовете на приемниците, породени от близостта.
lz1fy написа:нали се сещаш, че няма да допусна някой да излъчва непосредствено до главната станция!
Ако ще ги изгаряме радиата....това е друг въпрос!
Всеки може да си развъне апаратура около параклиса, но за тези два часа трябва да запази пълно радомълчание!
lz1fy написа:не се ли пртесняваш, че можем да си повредим апаратурата, като излъчваме
в непосредствена близост. На това място вече е имало такъв случай и ние
като радиолюбители, а не професионалисти, не трябва да го допускаме
lz1fy написа:трябва да сме много внимателни, когато работим в непосредствена близост!
Павка,моля не плаши колегите.Ако някога е станало нещо,то е било поради нечия грешка,не взети прадпазни мерки
или допусната небрежност.
1.Още в началото казваш,че на главната станция ще има 2 работни места,едно до друго.
2.Да погледнем снимки на късовълнови отбори мулти-мулти - на какво растояние са им столовете и апаратурите един
от друг? А там не се работи с 50-100 вата а мощностите са умножени по 10,20 и т.н.За всичко си има начини.А колегите
не са нито начинаещи,нито членове на някой "дръжкаджийски" клуб. .Руснаците правят едно присъствено-задочно
КВ състезание с 200 вата всеки и разни бимове на 50-100 метра един от друг.
3.Какво значи непосредствена близост 100 метра, 50 метра или както е казано в един от "китайските" постулати че ако
............значи врага е в непосредствена близост?/ ако не знаеш текста мога да ти го изпратя/.
4.И нали целта е след тренировката всички да се съберат около огъня,значи трябва все пак да са наблизо.
5.Естествено,че когато главната станция говори,всички останали ще мълчат,това е указано в условията на тренировката.
6.Изброените от колегите апаратури,с които ще работят,имат технически параметри,които позволяват да се работи
дори на един обхват без да има големи проблеми .
Ще се радвам ако намеря възможност да присъствам лично. Успех на всички.
73


LZ1CY

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 23 юни 2013, 18:27

Павка,моля не плаши колегите.Ако някога е станало нещо,то е било поради нечия грешка,не взети прадпазни мерки
или допусната небрежност.
1.Още в началото казваш,че на главната станция ще има 2 работни места,едно до друго.
2.Да погледнем снимки на късовълнови отбори мулти-мулти - на какво растояние са им столовете и апаратурите един
от друг? А там не се работи с 50-100 вата а мощностите са умножени по 10,20 и т.н.За всичко си има начини.А колегите
не са нито начинаещи,нито членове на някой "дръжкаджийски" клуб. .Руснаците правят едно присъствено-задочно
КВ състезание с 200 вата всеки и разни бимове на 50-100 метра един от друг.
3.Какво значи непосредствена близост 100 метра, 50 метра или както е казано в един от "китайските" постулати че ако
............значи врага е в непосредствена близост?/ ако не знаеш текста мога да ти го изпратя/.
4.И нали целта е след тренировката всички да се съберат около огъня,значи трябва все пак да са наблизо.
5.Естествено,че когато главната станция говори,всички останали ще мълчат,това е указано в условията на тренировката.
6.Изброените от колегите апаратури,с които ще работят,имат технически параметри,които позволяват да се работи
дори на един обхват без да има големи проблеми .
Ще се радвам ако намеря възможност да присъствам лично. Успех на всички.
73
Ангеле, не плаша никого!
Относно второто работно място: то е в отговор на LZ1NPN, който се интересуваше за възможността да работи на BPSK-31.
Второто работно място ще даде възможност на желаещите да се включат с апаратурата си на VHF/UFH и да добавят
информация постъпила по тези канали на главната станция за обобщение. LZ1BFR ще работи само на 40м. в мрежа от
станции, които са координатори на области. Идеята на Жеко е не да правим присъствен полеви ден, а да съберем
информация от максимален брой кореспонденти по цялата територия на милата ни родина.
Моите притеснения са да не възникне проблем с някой, който слуша главната станция в непосредствена близост, защото
работата не е на един обхват, а на една честота и трябва много да се внимава!
След тренировката ще се постараем да обозначим на една карта всички точки от които е постъпила информация и по какви канали.
Ще бъде много тъпо, ако точките около параклиса са повече от тези по територията на БГ.
Колкото до мулти-мулти, китайци, руснаци, "дръжкаджийски" клубове и т.н. - това е друга бира!
Относно опита на колегите, които ще са около параклиса, нямам никакви съмнения, че ще предпазят радиата си,
както и това на главната станция.
Нали все пак приемаме, че за тези два часа е настъпило голямо бедствие и никъде няма ток!



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz3yy » 23 юни 2013, 20:31

Здравейте,
много се надявам да няма изненади и да се чуем от Остров Свети Иван EU-181.
Планираме работа в ИОТА контест и ще се радвам да се включим в тренировката.
Захранването ще е на агрегати, изцяло полеви условия на палатка със комари,паяци и т.н. :D
Най-вероятно инициала ще е LZ0I.
Много ще се радвам да се чуем със скаутите на Злати преди или по време на контеста.
Ако все пак не се получи ходенето , ще работя изнесено край Айтос на акумулатори
и слънчеви панели.

73, Наско



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 23 юни 2013, 23:58

lz3yy написа:Здравейте,
много се надявам да няма изненади и да се чуем от Остров Свети Иван EU-181.
Планираме работа в ИОТА контест и ще се радвам да се включим в тренировката.
Захранването ще е на агрегати, изцяло полеви условия на палатка със комари,паяци и т.н. :D
Най-вероятно инициала ще е LZ0I.
Много ще се радвам да се чуем със скаутите на Злати преди или по време на контеста.
Ако все пак не се получи ходенето , ще работя изнесено край Айтос на акумулатори
и слънчеви панели.

73, Наско
O.K. Наско,
надявам се 2-3 часа преди IOTA-та да сте готови и да се чуем на тренировката.
Стискам ви палци и ви пожелавам тази година да се придвижите с поне още 2-3 места нагоре
в най-хубавото за мен състезание за годината.
Вероятно Злати ще доведе скаутите при нас да послушат малко далечни и необитаеми острови!

73's
Павел



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 24 юни 2013, 16:17

Актуален въпрос от тези,които вече "не спят под звездите":
Ако някой има информация за близък до мястото на събитието
хотел или хижа моля да сподели.Показания на картата хотел Рожен,
на 4 км от параклиса Св.Неделя,не работи.На дадения в интернет
GSM отговориха,че това вече не е телефон на хотела и че хотела
вече не функционира.Добре ще е да има своевременна информация
за да може да се извърши необходимото планиране и резервации.
Благодаря предварително.
73


LZ1CY

LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1DJ » 24 юни 2013, 18:33

Здрасти Ачо. Попитай Мишо LZ1MNW - 0878/721-874 за подробности. Доколкото знам с. Момчиловци е близо и има къщи за гости. Ще се радвам да се видим на срещата ! 73 до скоро LZ1DJ !



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1qz » 24 юни 2013, 20:00

Здравейте отново,
Павка аз LZ1QZ/1 и компания радиолюбители (сега уточняваме групата) ще бъдем в района и на срещата така че моля да не ме броите като координатаор от Бургас.
Също като Ачо се оглеждам за хотел или хижа. По въпроса за безопасноста на техниката не се притесняваи, мисля че разстоянието на което ще сме разнесени е достатъчно.А пък и ние ще се обаждаме само когато ни потърси главната станция.Важно е да си подсигурим времето за прсъствие на срещата.
73!!! и до скоро Кольо lz1qz



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 24 юни 2013, 22:14

lz1qz написа:Здравейте отново,
Павка аз LZ1QZ/1 и компания радиолюбители (сега уточняваме групата) ще бъдем в района и на срещата така че моля да не ме броите като координатаор от Бургас.
Също като Ачо се оглеждам за хотел или хижа. По въпроса за безопасноста на техниката не се притесняваи, мисля че разстоянието на което ще сме разнесени е достатъчно.А пък и ние ще се обаждаме само когато ни потърси главната станция.Важно е да си подсигурим времето за прсъствие на срещата.
73!!! и до скоро Кольо lz1qz
О.К. Кольо,
дано си намерите някъде подслон, че се заформя гооолям купон!

73 !
Павел



lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1mnw » 25 юни 2013, 08:09

В действителност хотела на Роженските поляни не работи от години . Но наблизо 1-2 км. има доста хотели .След 30 юни ще обиколя всичките ще им запиша телефоните и мейлите и ще имате пълна информация за тях.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 25 юни 2013, 10:19

Благодаря.Ще помоля Павката,след получаване на информацията,
да корегира поместената от него по рано карта,много е нагледно
и удобно.
73


LZ1CY

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 25 юни 2013, 11:15

Очаква ли се скоро да видим подробната инструкция за работа по време на радиотренировката?



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 25 юни 2013, 12:40

LZ1NPN написа:Очаква ли се скоро да видим подробната инструкция за работа по време на радиотренировката?
Инструкцията се подготвя от Жеко - LZ1VQ, като към нея ще бъдат добавени и някои неща за безопасна работа при полеви условия!



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 25 юни 2013, 22:58

От Жеко, LZ1VQ, е получен допълнен файл с указания и правила за работа по време на радиотренировката.

http://www.lz1fw.com/LZ_events/LZ1VQ_FA ... IROWKA.doc

73



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 26 юни 2013, 00:04

Много правилно, никакви съобщения за хипотетични бедствия, че току-виж сме докарали инфаркт на някой.... :mrgreen:



LZ1OAL
Мнения: 3
Регистриран на: 29 апр 2013, 17:51

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1OAL » 26 юни 2013, 07:41

"Професионално подготвени радиолюбители" звучи като любителски подготвени радиопрофесионалисти.



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1DJ » 26 юни 2013, 08:13

LZ1OAL написа:"Професионално подготвени радиолюбители" звучи като любителски подготвени радиопрофесионалисти.
Какво чудно виждаш, колега, в цитирания израз? Има на много места професионални радисти-радиолюбители, МВР, БМФ, БРП, бившето БГА, ГЗ, военни и др. И веднага се познава маниера на работа. Дисциплината им е забележима от този, който разбира. Добрия радист по-малко предава, но непрекъснато слуша ! 73 и работете като професионалисти ! LZ1DJ.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 26 юни 2013, 12:56

LZ1OAL написа:"Професионално подготвени радиолюбители" звучи като любителски подготвени радиопрофесионалисти.
Не знам какъв точно смисъл влага колегата при използването на този израз.Ще се опитам да му обясня моето виждане
по въпроса.
1."Любителски подготвени професионалисти" - много от свързочните служби /преди години,когато се използваше
този начин на комуникация/предпочитаха да вземат на работа добре подготвени радиолюбители след не лек конкурс,
разбира се.Така радиолюбителството подготвяше бъдещи професионалисти /все пак човек от някъде трябва "да си вади хляба"/.
2."Професионално подготвени радиолюбители" - много от професионалните радиотелеграфисти от различните свързочни служби,
по едно или друго време,евентуално и след пенсиониране избираха радиолюбителството за свое хоби и така ставаха професионално
подготвени радиолюбители.
Мисля,че късите вълни все още не са "затворена страница". Там, където не помагат УКВ и репитри,на помощ идват късите вълни.
Когато евентуално спътниците не вършат работа,когато интернет спре,когато няма мобилна телефонна връзка, отново идва ред
на радиото.Там,където няма компютри а има само радио,трябват и "чифт добри уши", т.е. трябва някой,който да работи на това
радио.Там,където не се чува добре на еднолентова телефония,ще се направи стабилна връзка на телеграфия.Според направените
анализи 5 вата мощност на телеграфия се равняват по "пробиваемост" на сигнала на 100 вата мощност на еднолентова телефония.
73


LZ1CY

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 26 юни 2013, 13:41

LZ1OAL написа:"Професионално подготвени радиолюбители" звучи като любителски подготвени радиопрофесионалисти.
Колега LZ1OAL,
ще бъде много хубаво за всички нас, ако в тренировката се включите и няколко души от offroad общността.
По това време вероятно много от вас ще бъдат по планините и един опит за обща комуникация ще е от
полза за всички!

73!
Павел



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 26 юни 2013, 15:18

LZ1CY написа:
LZ1OAL написа:.......Мисля,че късите вълни все още не са "затворена страница". Там, където не помагат УКВ и репитри,на помощ идват късите вълни.
Когато евентуално спътниците не вършат работа,когато интернет спре,когато няма мобилна телефонна връзка, отново идва ред
на радиото.Там,където няма компютри а има само радио,трябват и "чифт добри уши", т.е. трябва някой,който да работи на това
радио.Там,където не се чува добре на еднолентова телефония,ще се направи стабилна връзка на телеграфия.Според направените
анализи 5 вата мощност на телеграфия се равняват по "пробиваемост" на сигнала на 100 вата мощност на еднолентова телефония.
73
А какво става там където, освен всичко изброено дето го няма, няма и ток?
Всъщност за какво бедствие се готвим?Локално в даден регион от страната, национално с все още работещи комуникационни центрове на стратегическите върхове, национално с разпадаща се държава и не работещи никакви комуникации на държавните органи, но все още намиращо се гориво по резервоарите на автомобилите ни .Или липса на каквато и да е държава, няма гориво , няма държавни органи и т.н.
Та какъв ще е мащаба на отиграваното бедствие?
Да знам с какво да се подготвя като енергоизточници, пък и до какво ниво на комуникациите да сляза.....примерно да се откажа от цифровото предаване на информация, да се откажа от ССб-то, да остана на телеграф, после да намаля мощността до 1 или 5 вата.........та какво предлагате като сценарий ?
Защото ако се налага да взимам с мен Р-394КМ с ръчния и генератор?
За условия максимално близки до бойните.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 26 юни 2013, 15:32

LZ1NPN написа:Очаква ли се скоро да видим подробната инструкция за работа по време на радиотренировката?
LZ1FW написа:От Жеко, LZ1VQ, е получен допълнен файл с указания и правила за работа по време на радиотренировката.
http://www.lz1fw.com/LZ_events/LZ1VQ_FA ... IROWKA.doc
LZ1NPN написа:Всъщност за какво бедствие се готвим?.....Та какъв ще е мащаба на отиграваното бедствие?......
та какво предлагате като сценарий ?
Мисля,че и на първия и на всички следващи въпроси Ви е отговорено в приложената инструкция.
Когато се действа при бедствия и аварии се изпълнява стриктно инструкцията и се слуша внимателно
главната радиостанция. А за коментара Ви по моето частно мнение извън контекста мога да споделя
с Вас,че и в момента и от много години насам сме в перманентно бедствие но то по радиото няма да
се оправи.
73


LZ1CY

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 26 юни 2013, 15:53

Едва ли целта на тренировката е да се научим да слушаме и следваме инструкциите на главната станция, да не говорим, че някъде те може и да не се чуват.
А относно бедстеното положение аз се каня с учебна цела да предам радиограма с официалните данни за броя участниците от протеста в София на 26.07.2013 г.(ако разбира се има протест на 26-ти), но само при условие, че участвам от регион София. :)



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 26 юни 2013, 16:10

LZ1NPN написа:Едва ли целта на тренировката е да се научим да слушаме и следваме инструкциите на главната станция, да не говорим, че някъде те може и да не се чуват.
Точно това е целта на тренировката - да се научим да слушаме, т.е. да работим в спасителен екип и да проверим как се чува станцията
в различните райони. Текста на подлежащите за предаване радиограми също е уточнен в инструкцията. Във Вашия случай,ако предадете
радиограма с цитирания от Вас текст,рискувате да отворите работа на КРС. Предлагам да не "разводняваме" повече темата,в инструкцията
е казано всичко.
73


LZ1CY

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 26 юни 2013, 16:30

Ами да приемем, че вече съм отворил работа на КРС, преди малко си говорих на 7,164 с един колега и му зачетох какво пише в дир.бг за вчерашните протести. :mrgreen: :mrgreen:

Много полезна и интересна тема! - http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=9&t=584
Много интерсни и поучителни изказвания на LZ2BE - и както виждам там никой не му опонира!? :shock:
Също така много интересно изказване на LZ1BB!
" ................Познавам Мариан Вълчев. Той е ходил в Турция и Иран след големите разрушителни земетресения там. Беше в състава на спасителен екип изпратен от БЧК. Мариан ми разказа, че те са имали радиостанции, но с фиксирани канали и за съжаление не са съвпадали с тези на местните координационни щабове. От него научих, че едно разстояние в квартала, което нормално се минава за 5-10 минути след разрушенията е отнемало повече от час. И какво става. Получават задача от щаба, че еди къде си има затрупани, но живи хора. Отиват, изваждат и спасяват. Връщат се в щаба, около час път, там им казват, че почти до мястото където са били са забелязани други затрупани. Хайде един час обратно, но хората вече умрели.

Буквално думите му бяха: "Ех, да имаше повече хора с дръжки, колко хора щяха сега да са живи". Разбирате, че под хора с "дръжки" той имаще в предвид хора с ръчни и преносими радиостанции. ...."
Цитата е достатъчно показателен, "дръжкаджиите" , както любезно биват наричани, могат само да се гордеят с това, което е казал Мариан Вълчев.
Само мога да съжалявам, че не започнах радиолюбителството с някоя дръжка "Микрон" (за "Тантал" не смеех и да мечтая). "Колегите" обствениците на по 10 "дръжки" , по онова време , предпочитаха да ги продават на рибари по морето, отколкото да помогнат на колега беден радиолюбител......но какво да се прави..... :mrgreen: :mrgreen:



LZ1OAL
Мнения: 3
Регистриран на: 29 апр 2013, 17:51

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1OAL » 26 юни 2013, 17:09

LZ1DJ написа:
LZ1OAL написа:"Професионално подготвени радиолюбители" звучи като любителски подготвени радиопрофесионалисти.
Какво чудно виждаш, колега, в цитирания израз? Има на много места професионални радисти-радиолюбители, МВР, БМФ, БРП, бившето БГА, ГЗ, военни и др. И веднага се познава маниера на работа. Дисциплината им е забележима от този, който разбира. Добрия радист по-малко предава, но непрекъснато слуша ! 73 и работете като професионалисти ! LZ1DJ.
Без да искам съм разбунил нечии духове, за което се извинявам! Самият израз ми се наби в очите като противоречив, затова го изкоментирах. Всъщност аз самият ползвам радио в МВР вече 20 години, а съм любител от няколко месеца. За съжаление нямам ценз да работя на 7MHz, така че няма как да се включа в тренировката. Успех на всички, и отново се извинявам, ако съм засегнал някой.
73



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 26 юни 2013, 17:14

lz1fy написа: ще бъде много хубаво за всички нас, ако в тренировката се включите и няколко души от offroad общността.
По това време вероятно много от вас ще бъдат по планините и един опит за обща комуникация ще е от
полза за всички!
Това наистина ще е чудесно.

Не мога обаче да не запитам: как и дали радиомрежата на къси вълни 7 MHz ще комуникира с хората, работещи само на УКВ ?
Две паралелни мрежи ли ще има, съответно с две главни радиостанции?
Хората работещи на КВ ще разбират ли каква информация се предава на УКВ и обратното?
и т.н.



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 26 юни 2013, 18:09

Въпросът на LZ1FW е съвсем на място.Какво излиза -
1.Главна станция на къси вълни. - 1 работно място , основна и резервна честота .
2.Главна станция на УКВ. - 1 работно място упоменат репитер на който ще се работи.
3.Главна станция за цифровите работи на КВ - 1 работно място, основна и резервна честота, уточнени видове работа.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 26 юни 2013, 18:15

LZ1FW написа:Не мога обаче да не запитам: как и дали радиомрежата на къси вълни 7 MHz ще комуникира с хората, работещи само на УКВ ?
Две паралелни мрежи ли ще има, съответно с две главни радиостанции?
lz1fy написа:Относно второто работно място: то е в отговор на LZ1NPN, който се интересуваше за възможността да работи на BPSK-31.
Второто работно място ще даде възможност на желаещите да се включат с апаратурата си на VHF/UFH и да добавят
информация постъпила по тези канали на главната станция за обобщение.
LZ1NPN написа:Ами да приемем, че вече съм отворил работа на КРС, преди малко си говорих на 7,164 с един колега и му зачетох какво пише в дир.бг за вчерашните протести.
Мисля,че това не е голям "героизъм".Успех с КРС.Преди време имаше една карикатура - няколко мишки играят хоро около една спяща котка.
LZ1NPN написа:Много полезна и интересна тема! - http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=9&t=584
Понякога е много полезно да се четат неща от преди 3 и повече години.Има какво да се научи от историята,стига да се чете правилно.
Както и всичко останало,така и комуникациите при бедствия и аварии си имат своята схема - "дръжките" комуникират на местно ниво с
окръжната станция а окръжната станция комункира с главната станция.
73


LZ1CY

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 26 юни 2013, 23:09

LZ1FW написа:От Жеко, LZ1VQ, е получен допълнен файл с указания и правила за работа по време на радиотренировката.

http://www.lz1fw.com/LZ_events/LZ1VQ_FA ... IROWKA.doc

73
и линк към същия документ в HTML формат
http://www.lz1fw.com/LZ_events/radio_trenirowka.html

QTC от LZ1VQ - "Радиотренировката ще се проведе сьобразно Условията на къси вълни и без УКВ"

73



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 27 юни 2013, 00:00

Сашо, както виждаш цитирал съм LZ1FY, който,както се подразбира,
е представител на главната станция,нещо като главен координатор.
Предполагам,че са се уточнили с Жеко.Също съм за стриктно спазване
на инструкцията,без УКВ.
Предлагам на съорганизаторите на мероприятието да помислят за
някаква програма,някакви "занимания" за присъстващите за да бъде
приятно и полезно прекарано времето след тренировката,до края на
срещата.
73


LZ1CY

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 27 юни 2013, 00:37

Идеята на Жеко е да се направи тренировка и за тези два часа да се събере информация
от всички области на страната за моментната обстановка. Ние от LZ1KAA решихме да се включим
и да помогнем на Жеката тази идея да бъде реализирана. За целта подготвяме мобилна техника
с необходимите условия за работа. Т.нар. "главна станция" ще работи само на 40м., само на
SSB и само със станции, които доброволно са се заявили, че представляват дадена област, т.е. не
повече от 28, като впоследствие се прие, че могат да участват и повече станции от една област.
Когато "областната" станция съумее да организира своя мрежа и да получава информация за
съседни в областта райони ще бъде още по-добре, защото по този начин ще се покрие по-голяма
територия за която ще има данни за моментната обстановка.
Нищо не пречи тази локална мрежа да бъде и на VHF/UHF дори на предварително обявени директни
честоти, стига "окръжната" станция да има действаща апаратура. По този начин ще се включат и
колеги, които не работят на КВ, но с готовност ще се запишат като участници в тренировката, като е
достатъчно да съобщят само мястото от което се обаждат.В своите съобщения "окръжната" станция
ще докладва за тях като местоположение, а даже и инициал и в обобщената справка те ще бъдат
влючени като първоизточници на информация, за да се постигне по-голямо покритие.
Нищо не пречи и на колеги, които работят само на УКВ, на мястото на срещата да се опитат, с тяхна техника, да
организират комуникации помежду си и да подават данните на "главната" станция за обобщение (на ръка).
От тук и идеята за второто работно място - то ще е за тях!

73!
Павел



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ2CM » 27 юни 2013, 06:43

Здравейте колеги!
Мисля, че много се увличаме ....пак!Започнахме да се делим на "главни" и "второстепенни" станций!Ситуацията ще определи главните и второстепените и мястото също.Ако задълбаем още малко да пишем наредби и да определяме главните, ще останат няколко "главни" станций и пак ще се стигне до познати ситуаций със минимален брой участници.Дано да не се случват такива ситуаций, понеже те могат да отсеят доста "главни " станций и тогава какво ще правим....?!
73!Пламен



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1ZF » 27 юни 2013, 09:26

LZ1NPN написа:Въпросът на LZ1FW е съвсем на място.Какво излиза -
1.Главна станция на къси вълни. - 1 работно място , основна и резервна честота .
2.Главна станция на УКВ. - 1 работно място упоменат репитер на който ще се работи.
3.Главна станция за цифровите работи на КВ - 1 работно място, основна и резервна честота, уточнени видове работа.
Напълно подкрепям идеята на LZ1NPN: LZ1BFR да има 3 работни места - на КВ, УКВ и за BPSK (RTTY). Има време до 27 Юли да се организират тези 3 работни места от колеги радиолюбители.

Към LZ1FY: Ще се включа като LZ1ZF, но за сега неизвестно от къде - Лом, Стара Загора, Карлово или LZ1ZF/M (с пълно мобилно "снаряжение" вкл. и слънчев панел).

Относно деленето на "главни", "окръжни" и не знам какви си станиции - аз съм против! Най-важното е операторите на LZ1BFR да са достатъчно оперативни - имаме колеги LZ които по време на КВ контести достигат "скорости" на SSB (средни за час работа) до над 200 QSO's при обмен на поредни номера или дори QTC's (WAEDXC). Всеки сам може да сметне за 2 часа при 3 работни места колко LZ станции могат да се включат. Разбира се ако някой не може да се свърже директно, нека да ползва друга LZ станция която да препредаде до LZ1BFR неговите данни, но затова не трябва да има деление по области или друг териториален принцип. Възможно е дадена станиция да има единствена възможност (поради релеф, прохождение и т.н.) да се свърже само със станция от друга област.
Нека условията да са "гъвкави" - при такива ситуации трябва да сме в състояние да "намерим начин" за осъществяване на необходимата комуникация. Колегите, които са участвали в обезпечаване на радиокомуникациите по време на ралитата имат необходимия опит.

73! Гошо
Последна промяна от LZ1ZF на 27 юни 2013, 09:43, променено общо 1 път.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 27 юни 2013, 09:39

За разлика от ежедневната работа на радиолюбителските станции и участието им в състезания работата в радиомрежа с професионални цели и задачи изисква железен ред и дисциплина, както и стриктно спазване на йерархията в мрежата. Иначе тя не може да функционира. В случая става дума за една наистина впечатляваща мрежа от 28 областни радиостанции, обхващащи цялата държава. Не може да има дори намек за демокрация от рода на фейсбук, чатове, донякъде форумите и даже репитрите, където всеки прави каквото си иска. Приемайки да участва в мрежата човек трябва да е наясно с товаа. Предварително да остави на страна собственото си АЗ и безпрекословно да се подчинява на главната станция. Иначе просто няма място в мрежата, а и да го допуснат такъв ще е само във вреда.



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1ZF » 27 юни 2013, 09:53

LZ1BB написа:За разлика от ежедневната работа на радиолюбителските станции и участието им в състезания работата в радиомрежа с професионални цели и задачи изисква железен ред и дисциплина, както и стриктно спазване на йерархията в мрежата. Иначе тя не може да функционира. В случая става дума за една наистина впечатляваща мрежа от 28 областни радиостанции, обхващащи цялата държава. Не може да има дори намек за демокрация от рода на фейсбук, чатове, донякъде форумите и даже репитрите, където всеки прави каквото си иска. Приемайки да участва в мрежата човек трябва да е наясно с товаа. Предварително да остави на страна собственото си АЗ и безпрекословно да се подчинява на главната станция. Иначе просто няма място в мрежата, а и да го допуснат такъв ще е само във вреда.
Хари, сългасен съм че ГЛАВНА станция трябва да има и това е именно LZ1BFR (или 3-те или повече работни места) - тя трябва да "ДИКТУВА" работата в мрежата, но в зависимост от реалните условия в момента - прохождение и други. И всички участници трябва да изпълняват нейните указания - именно затова при предишния пост подчертах, че е много важно операторите на LZ1BFR да са опитни (оперативни). "Разбиването" на други "главни", областни и т.н. станции може да доведе до объркване, проблеми или дори срив на мрежата.

LZ1BFR обаче трябва да бъде оборудвана много добре - като трансийвъри (крайни стъпала), антени, автономно захранване, включително да има и дублиращ комплект за всяко от работните места.

P.S." радиомрежа с професионални цели" ... Хари, още в началото на 90-те години за осъществяване на необходимите комуникации по време на ралитата организаторите ползваха 2 радио мрежи (на ГЗ и на паралелна радиолюлбителска). Вкл и тази на полицията. Сравнението беше невъзможно ..... може да попиташ колегите от Пловдив. От комуникационния център на ГЗ "реагираха" след час и половина като "биха тревога" че на завой има ударен зрител, като ние в "любителския" център бяхме реагирали секунди след инцидента, а по време на "реакцията" на колегите от ГЗ ние вече бяхме информирани, че въпросния "зрител" - момче, е изписано вече от болницата с гипсирана ръка. Коментара смятам че е излишен, а и от тогава тези комуникационни мрежи по време на ралита се осъществат предимно от LZ радиолюбители (макар и на служебни, не радиолюбителски честоти).
Последна промяна от LZ1ZF на 27 юни 2013, 10:09, променено общо 1 път.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 27 юни 2013, 10:01

Редно е главната станция да комуникира с областните, а те вече от своя страна да изградят локални мрежи в своята област включително до най-ниско ниво, а именно хората с носими радиостанции в ръка, участващи пряко в спасителните групи.

Що се отнася до ралитата. Участвал съм в тях точно в този период и мога да потвърдя, че беше така, но сам виждаш, че първо трябваше да се докажем и чак тогава да ни гласуват доверие. Същото е и при бедствия и аварии. Ако ние сме готови и кротко като пчелички си вършим работата няма начин обществото да не ни забележи и оцени. Всякакви конфронтации и пъчене пред различните професионални служби осъществяващи по занятие комуникации по време на бедствия и аварии са вредни за нашата обществена реализация. Така мисля аз.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 27 юни 2013, 10:49

Преди години няколко пъти участвах в международни тренировки
с LZ1BFR от една база край София.Прекрасна организация - и полезно
и много приятно.Още тогава съм коментирал във форума.Всичко беше
организирано от съответното направление в УС на БФРЛ. За съжаление,
от известно време нищо не се чува за това направление и Жеко е поел
благодорната инициатива да ни "вкара отново в пътя".Нека оставим
инициатора /а той знае как стават тези неща/ и съорганизаторите на
тренировката или по точно мероприятието /тренировката е само няколко
часа а след това трябва да има нещо друго/ да си свършат работата.
Предполагам,че ще отчетат някои идеи и препоръки възникнали тук,
на форума но последното решение ще бъде тяхно.След няколко годишно
прекъсване започваме отново,дано този път да "тръгне" както трябва.
73


LZ1CY

LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1ZF » 27 юни 2013, 11:46

LZ1CY написа:.... Всичко беше
организирано от съответното направление в УС на БФРЛ. За съжаление,
от известно време нищо не се чува за това направление и Жеко е поел
благодорната инициатива да ни "вкара отново в пътя"........След няколко годишно
прекъсване започваме отново,дано този път да "тръгне" както трябва.
73
Здравей Ангеле,

За да се избегнат такива "ситуации на вакуум", моето предложение винаги е било към БФРЛ да има групи по съответните "направления". Един отговорник не може да извършва сам дейност, която се организира с десетки и стотици радиолюбители. А и при евентуално "оттегляне" или невъзможност този отговорник да извършва тази дейност - това значи ли, че ние като радиолюбители не трябва да продължим да работим в съответното напревление?
Тази година трябва да проведем отчетно-изборно събрание на БФРЛ и моето предложение е: Общото събрание да определи броя на членовете на УС на БФРЛ по съответните дейности, за всяка позиция да се кандидатства отделно и да се обсъждат качествата на всеки кандидат за съответната дейност. Да се изградят работни групи по съответните направления (дейности) - в конкретния случай Българска Аварийна Радиолюбителска Служба (както беше кръстена преди доста време по предложение на Мишо LZ2NW). Преди 2 години се опитах да събера данни на LZ радиолюбители чрез анкетна карта, за да може да се обобщи тази информация, но масово "срещнах" нежелание от повечето LZ, присмех и забележка в качеството си на какъв (т.е. не член на УС на БФРЛ) събирам тази информация.
Поставям тук пак на обсъждане събирането на подобни данни чрез една такава Анкетна карта (или подобна) на всички желаещи Български радиолюбители да участват в подобни комуникационни мрежи (и упражнения, тренировки). Все пак трябва да имаме данни колко са тези LZ и какви са възможностите на всеки един участник.
http://dox.bg/files/dw?a=5d8f87abaa http://dox.bg/files/dw?a=29c412d312 http://dox.bg/files/dw?a=972a677bec
Добре е всяка година тази информация да се актуализира.
Последна промяна от LZ1ZF на 27 юни 2013, 17:52, променено общо 2 пъти.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 27 юни 2013, 12:00

LZ1ZF написа:
LZ1NPN написа:Въпросът на LZ1FW е съвсем на място.Какво излиза -
1.Главна станция на къси вълни. - 1 работно място , основна и резервна честота .
2.Главна станция на УКВ. - 1 работно място упоменат репитер на който ще се работи.
3.Главна станция за цифровите работи на КВ - 1 работно място, основна и резервна честота, уточнени видове работа.
Напълно подкрепям идеята на LZ1NPN: LZ1BFR да има 3 работни места - на КВ, УКВ и за BPSK (RTTY). Има време до 27 Юли да се организират тези 3 работни места от колеги радиолюбители.

Към LZ1FY: Ще се включа като LZ1ZF, но за сега неизвестно от къде - Лом, Стара Загора, Карлово или LZ1ZF/M (с пълно мобилно "снаряжение" вкл. и слънчев панел).

Относно деленето на "главни", "окръжни" и не знам какви си станиции - аз съм против! Най-важното е операторите на LZ1BFR да са достатъчно оперативни - имаме колеги LZ които по време на КВ контести достигат "скорости" на SSB (средни за час работа) до над 200 QSO's при обмен на поредни номера или дори QTC's (WAEDXC). Всеки сам може да сметне за 2 часа при 3 работни места колко LZ станции могат да се включат. Разбира се ако някой не може да се свърже директно, нека да ползва друга LZ станция която да препредаде до LZ1BFR неговите данни, но затова не трябва да има деление по области или друг териториален принцип. Възможно е дадена станиция да има единствена възможност (поради релеф, прохождение и т.н.) да се свърже само със станция от друга област.
Нека условията да са "гъвкави" - при такива ситуации трябва да сме в състояние да "намерим начин" за осъществяване на необходимата комуникация. Колегите, които са участвали в обезпечаване на радиокомуникациите по време на ралитата имат необходимия опит.

73! Гошо
Гоше,
Предложението ти за "гъвкави" условия, при които да "намерим начин" за комуникации малко изпреварват времето.
Ние точно това се опитваме да направим, но стъпка по стъпка.
Вярно е, че за тези 2 часа, при три работни места на "главната" станция, могат да се установят голям брой контакти и да се събере информация.
Вярно е също така, че има голяма веротност, тази информация в голямата си част да се дублира, поради факта, че всеки докладва без да знае, че съседа му вече е докладвал,
което само по себе си натоварва излишно каналите за връзка.
Вярно е, че операторите на LZ1BFR ще съумеят да приемат потока информация, но няма да могат да гарантират за достоверността и.
Вярно е, че при реални условия, като крупни промишлени аварии, причинени напр. от терористичен акт, могат да се появят и станции, които да изпращат инфо на "главната" с дезинформация
с цел затрудняване на спасителните операции.
Все пак "главната" станция не разпространява, а концентрира предварително "смляна" информация и то от източници, които носят отговорността за нея.
Когато се знае кой точно стои зад "окръжната" станция, а самият той знае от кого точно е получил инфо, нещата стават правилни и точни. Все пак за тези два часа няма да правим някакъв контест,
а ще тренираме щото реалната информация да стига до предназначението си за кратки срокове.
Идеята на Жеко е да се започне с това, което е написал и нищо повече. Аз само допълних, че "окръжните" станции, по желание, могат да разширят източниците си на инфо по УКВ каналите, преди да докладват на "главната" станция.
Има идея от Жеко, тази есен да се направи още една тренировка само на УКВ. По този начин ще се провери и капацитета на тази мрежа.
След обобщаване на данните от тези две тренировки, да може да се излезе с един пълен анализ, който да послужи като основа върху която в БФРА да се изготви постоянен е работещ модел.

73's
Павел



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 27 юни 2013, 12:44

LZ2CM написа:Здравейте колеги!
Мисля, че много се увличаме ....пак!Започнахме да се делим на "главни" и "второстепенни" станций!Ситуацията ще определи главните и второстепените и мястото също.Ако задълбаем още малко да пишем наредби и да определяме главните, ще останат няколко "главни" станций и пак ще се стигне до познати ситуаций със минимален брой участници.Дано да не се случват такива ситуаций, понеже те могат да отсеят доста "главни " станций и тогава какво ще правим....?!
73!Пламен
Пламене,
понятието "второстепенни" ти го въвеждаш. Тук няма "второстепенни"! Никой не се опитва да дели нищо.
Ние от КАА-то събрахме средства с цел да подготвим мобилна база и да помогнем за реализацията на Жеквата идея.
Понятието "главна" идва от сценария на Жеко и тук само се повтаря. Всичко това го правим доброволно, защото много
ни кефи събора на Рожен, срещите с приятели и колеги, звученето на гайдите и невероятното небе. За нас не е важно да сме "главна"
за тези два часа. Всеки може да поеме тази роля по сценария на Жеко, който е избрал именно тази среща за една тренировка, т.е.
съчетание на полезното с приятното.
Ако ти имаш свой алгоритъм за организиране на подобни комунуикации, просто го сподели тук. Само, моля те, не ни оставяй на СИТУАЦИЯТА....!

73's
Павел



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ2CM » 28 юни 2013, 10:14

Поздрави на всички сборяни!!!Успех на всички станций главни,по-главни и най-главни!И на второстепенните , по- и най!
73!Успех :wink: :) :D



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 28 юни 2013, 10:41

lz1fy написа: .......Вярно е, че операторите на LZ1BFR ще съумеят да приемат потока информация, но няма да могат да гарантират за достоверността и.
Вярно е, че при реални условия, като крупни промишлени аварии, причинени напр. от терористичен акт, могат да се появят и станции, които да изпращат инфо на "главната" с дезинформация
с цел затрудняване на спасителните операции.
Все пак "главната" станция не разпространява, а концентрира предварително "смляна" информация и то от източници, които носят отговорността за нея.
Когато се знае кой точно стои зад "окръжната" станция, а самият той знае от кого точно е получил инфо, нещата стават правилни и точни. Все пак за тези два часа няма да правим някакъв контест,
а ще тренираме щото реалната информация да стига до предназначението си за кратки срокове.........
Относно аутентификацията на информацията, постъпващата в окръжните станции може да се коментира.Дори и да ме познава като инициал окръжната станция, дори и да ме познава персонално ако дадена злонамерена персона излъчва на цифрови видове работа и използва моя инициал как окръжната станция ще установи този факт.Няма глас за да бъда разпознат по тембъра, няма телеграф за да бъда разпознат по почерка.....цифровите работи не носят никаква информация за аутентификация, следователно лесно може да бъде вкарана в заблуда окръжната станция.Разбира се едва ли сега е момента да се уточнява този въпрос, но той си съществува.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 28 юни 2013, 12:02

LZ1NPN написа:следователно лесно може да бъде вкарана в заблуда окръжната станция.
В такива моменти не е до фалшиви информации,трябва да се спасяват хора и най коравосърдечния
би се замислил преди да направи такова нещо./Човек трябва да е изживял това,за да преосмисли
някои неща за живота/.Малко лирическо отклонение по този повод касаещо манталитета на българина
с един много стар изтъркан виц:Германец,французин и българин пред най високия небостъргач. Германеца
се възхищана от технологията на строеж,французина от дизайна и красотата а българина: Ех,сега ако падне
това чудо какъв сеир ще стане.Дано да си останем само със сухите тренировки и природата да бъде
благосклонна към нас.
73


LZ1CY

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 28 юни 2013, 12:12

LZ1NPN написа:Дори и да ме познава като инициал окръжната станция, дори и да ме познава персонално ако дадена злонамерена персона излъчва на цифрови видове работа и използва моя инициал как окръжната станция ще установи този факт .Няма глас за да бъда разпознат по тембъра, няма телеграф за да бъда разпознат по почерка.....цифровите работи не носят никаква информация за аутентификация, следователно лесно може да бъде вкарана в заблуда окръжната станция
Начини да се знае, кой точно стои зад окръжната станция има. Те са известни и добре проверени във времето. Тяхното прилагане не зависи от използваната модулация.



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 28 юни 2013, 12:22

LZ1CY написа:
LZ1NPN написа:следователно лесно може да бъде вкарана в заблуда окръжната станция.
В такива моменти не е до фалшиви информации,трябва да се спасяват хора и най коравосърдечния
би се замислил преди да направи такова нещо./Човек трябва да е изживял това,за да преосмисли
някои неща за живота/.Малко лирическо отклонение по този повод касаещо манталитета на българина
с един много стар изтъркан виц:Германец,французин и българин пред най високия небостъргач. Германеца
се възхищана от технологията на строеж,французина от дизайна и красотата а българина: Ех,сега ако падне
това чудо какъв сеир ще стане.Дано да си останем само със сухите тренировки и природата да бъде
благосклонна към нас.
73
Колегата LZ1FY друго е писал по-горе.Въобще не разглеждаме емоционалната страна на въпроса.



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 28 юни 2013, 12:24

LZ1BB написа:
LZ1NPN написа:Дори и да ме познава като инициал окръжната станция, дори и да ме познава персонално ако дадена злонамерена персона излъчва на цифрови видове работа и използва моя инициал как окръжната станция ще установи този факt
Начини да се знае, кой точно стои зад окръжната станция има. Те са известни и добре проверени във времето. Тяхното прилагане не зависи от използваната модулация.
Ами дайте процедура или да се паролираме като в армията с комбинационно число , линийка и прочие.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 28 юни 2013, 12:31

LZ1NPN написа:
LZ1BB написа:
LZ1NPN написа:Дори и да ме познава като инициал окръжната станция, дори и да ме познава персонално ако дадена злонамерена персона излъчва на цифрови видове работа и използва моя инициал как окръжната станция ще установи този факт. Няма глас за да бъда разпознат по тембъра, няма телеграф за да бъда разпознат по почерка.....цифровите работи не носят никаква информация за аутентификация, следователно лесно може да бъде вкарана в заблуда окръжната станция
Начини да се знае, кой точно стои зад окръжната станция има. Те са известни и добре проверени във времето. Тяхното прилагане не зависи от използваната модулация.
Ами дайте процедура или да се паролираме като в армията с комбинационно число , линийка и прочие.
Когато е нужно и това ще се прави. По време на истински бедствия е възможно да има и служебни телеграми, на които задължително трябва да се доказва автентичност, така че няма начин да не се използват методите и средствата за това използвани в професионалните връзки. Между другото при цифровите видове работа е най-лесно да се подписва с електронен подпис всяко съобщение или телеграма. Този подпис може да е достатъчно устойчив на опити за манипулации по трасето.



Заключена