Покана за участие в LZ радиотренировка

Група за радиокомуникации при бедствия и аварии.
LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 21 май 2013, 08:39

Покана за участие в LZ радиотренировка

От Жеко Жеков, LZ1VQ, са получени указания за провеждане на радиотренировка на 27 юли 2013 година от 11:00 до 13:00 българско време, с участието на радиолюбители от всички области на Бьлгария. Документът може да се изтегли от
http://www.lz1fw.com/LZ_events/RadioTre ... 072013.doc

73, Сашо, LZ1FW



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1kz » 14 юни 2013, 09:36

Браво на Жеко, LZ1VQ. Би било и много добре, предвид международния характер на играта да се направи точен превод на английски, по възможност и на още два езика - гръцки, турски.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 17 юни 2013, 04:14

В знак на уважение към идеята на Жеко, LZ1VQ и труда на всички за осъществяването и, понеже с друго засега не мога да помогна, конвертирах файла с указанията за провеждането на радиотренировката в още два формата. Дано с това помогна за по-лесното разпространение на документа. Тези, които нямат офис софтуер могат да го изтеглят в pdf формат от тук:
http://lz1bb.bfra.org/lz1vq/RadioTrenir ... 072013.pdf
а може да се прочете и директно с кой да е браузер в html формат тук:
http://lz1bb.bfra.org/lz1vq/RadioTrenir ... 72013.html



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 17 юни 2013, 07:43

LZ1BB написа:В знак на уважение към идеята на Жеко, LZ1VQ и труда на всички за осъществяването и, понеже с друго засега не мога да помогна, конвертирах файла с указанията за провеждането на радиотренировката в още два формата. Дано с това помогна за по-лесното разпространение на документа. Тези, които нямат офис софтуер могат да го изтеглят в pdf формат от тук:
http://lz1bb.bfra.org/lz1vq/RadioTrenir ... 072013.pdf
а може да се прочете и директно с кой да е браузер в html формат тук:
http://lz1bb.bfra.org/lz1vq/RadioTrenir ... 72013.html
Хари,
Браво и благодаря за положения труд.
Тези дни се очаква LZ1VQ да подготви нова, допълнена версия на материалите за радиотренировката. Доколкото зависи от мен аз пак ще се постарая те да стигнат до повече хора. В момента когато се реши,че е достигнат оптимален вариант, документите ще се преведат и на английски език. За турски и гръцки засега не са открити ресурси... Който иска да помага е добре дошъл.

За мен това не е състезание и не е мероприятие за доказване кой е по-по-най. Това е тренировка, в която участниците радиолюбители доказват способностите си за изграждане на радиовръзка и потенциалната си готовност за работа при бедствия и аварии. Това е само поредната първа стъпка. Процеса на обучение и тренировки е дълъг и следва да бъде постоянен във времето.

73 и хубав ден
Сашо, LZ1FW



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 17 юни 2013, 20:39

До всички, които ще се включат в тренировката!
Главната станция ще работи с автономно захранване и ще бъде с антени за
всички КВ обхвати + 144 Мхц, независимо, че тренировката е само на 40 м.!
Апелирам към всички, които ще се включат, да положат усилия и да се
захранят за тези два часа с автономно захранване и дори, тези които имат възможност,
да се изнесат извън населените места.
Просто си представете, че за тези два часа в милата ни родина няма ток!
А колкото до пържолите след тренировката......ток не е нужен!
Не е лошо да помислим и за една предварителна тренировка от домовете ни
една седмица преди "Рожен"!?!
73's
Павел



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1yq » 17 юни 2013, 21:36

Поемам ангажимента да се преведат условията на гръцки и турски език.

73! Крис



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 19 юни 2013, 17:14

Радиолюбителските срещи под в."Рожен" се превръщат в една забележителна традиция!
Присъстват много радиолюбители, че даже и цели семейства, вкл. кучета (котки още не съм виждал).
Организира се и тренировка на лисичарите, което е много интересно и за децата.
Виждат се и станции на батерии или генератори с антени за КВ, УКВ ......това е прекрасно!
Много деца с голям интерес попиват обясненията на радителите си какво е това радио и т.н.....!
Инициативата на Жеко за тренировката тази година е само част от ГОЛЯМОТО събитие......да се срещнем
на живо в прегръдките на Родопа планина!
Все пак тази тренировка е само два часа. През тези два часа е хубаво всички ние да си помислим, че правим нещо,
което е по силите ни, за да помогнем на нуждаещи се хора. Според мен двата часа работа на тази тренировка
ще ни датат много материал за бъдещо планиране, съгласуване, оборудване, стиковане и т.н., за да можем
да сме полезни в критични ситуации.
Ще бъде добре, ако използваме тази тема за открит диалог кое как да стане.
Нека тук се включат всички, които имат идеи, желание и готовност.
Нека тук се обединим, а на Рожен да се прегърнем и да комуникираме по всички възможни канали.
Нека тук останат томахавките и да се хванем заедно на хорото, наречено радиокомуникации.
На снимката виждате как ще изглежда т.нар. "главна станция", която ще работи с инициал LZ1BFR.

Работата по антените за 40 и 80м. е към края си! Идеята е от това място да се работи не само на 40м.,
но и на другите обхвати при следващи тренировки. Ще има място за всички, които със своя апаратура
искат да се включат по време на тренировката. Говоря за желаещите да използват съществуващата
VHF/UHF репитърна мрежа и да подават информация за различни райони в страната, за което е необходимо
да се организират и подсигурят хора в най-различни точки с мобилни станции. Тук за момент ще приемем, че
репитрите са на автономно захранване и не ги е засегнало "бедствието"..... :idea:
По-късно ще споделя и някои идеи за работата на т.н. "окръжни" станции и радиоканалите по които биха
могли да събират информация.

73's
Павел
Прикачени файлове
LZ1BFR_01.jpg
(141.22 KиБ) Все още не е свален



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 19 юни 2013, 20:14

Да очакваме ли и възможност за комуникация с главната станция на някой от цифровите работи?Примерно BPSK-31.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 19 юни 2013, 20:26

LZ1NPN написа:Да очакваме ли и възможност за комуникация с главната станция на някой от цифровите работи?Примерно BPSK-31.

Хубаво ще бъде един екип от 2-3 души (със семействата си) да присъстват на мероприятието и да
се включат към "главната" станция с апаратурата си. Ако предварително се извести и за този вид
работа ще има възможност да се получава "аварийна" информация и по тези канали.
Засега екипа на LZ1BFR е само от двама души и ще води връзката на 40м. и евентуално на
20м. с представители на Турция и Гърция. Останалите просто ще организират мрежа и
кореспонденти по другите канали и ще бъдат на съседното работно място, а след тренировката
ще се прави обстоен анализ край огъня...... :D



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 19 юни 2013, 21:55

За тези, които ще се включат на тренировката с работа през репитри........!
Координати на мястото:
41град. 41мин. 41.99сек. СЕВЕР
24град. 46мин. 30.59сек. ИЗТОК



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 19 юни 2013, 23:19

Ето и малко пейзажи от мястото на срещата - параклис св.Неделя !
Прикачени файлове
Rojen.jpg
(164.35 KиБ) Все още не е свален



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 20 юни 2013, 10:35

1. обл. Благоевград
2. обл. Бургас
3. обл. Варна - LZ2AE (Ангел Петров); LZ2KST
4. обл. В.Тьрново
5. обл. Видин
6. обл. Враца
7. обл. Габрово - LZ1DIM
8. обл. Добрич
9. обл. Кърджали - LZ1DJ (Коста)
10. обл. Кюстендил
11. обл. Ловеч
12. обл. Монтана - LZ2CM (Пламен) -
13. обл. Пазарджик - LZ1GJI (Геро, Пещера)
14. обл. Перник - LZ1FH ( Бойко Зарев )
15. обл. Плевен
16. обл. Пловдив - LZ1SDR
17. обл. Разград
18. обл. Русе
19. обл. София-град
20. обл. София –окръг- LZ5ZX (Стефан) ; LZ1FW (Сашо); LZ1VVD (Владо)
21. обл. Силистра
22. обл. Сливен - LZ1KD (Raf - Васил, Котел) ; LZ3GH (Георги, Нова Загора) ; LZ1KD
23. обл Смолян
24. обл. Стара Загора - LZ1KZ (Владо, гр.Крън) ;
25. обл. Търговище
26. обл. Хасково - LZ1PPL (Пламен, Димитровград)
27. обл. Шумен - LZ2KSC/1 (оп.LZ4ZD-Злати) ; LZ1XL/2 (Минко) ;
28. обл. Ямбол

Публикувам списъка с областите с цел да започнем неговото попълване
с желаещите да участват в тренировкара. Всеки, който заяви желание ще бъде добавен
на съответния ред с инициала и името на оператора. Моля колегите, които четат тази
тема да се свържат по места с колеги, които не четат темата, но имат желание
да се включат и да им дадат данните тук, за да бъдат записани.
Също така, тези които имат желание да се включат могат директно да го заяват
на моята поща: p_velitchkov@yahoo.com !
Тези, които ще работят на VHF/UHF моля, специално да го отбележат!
73's
Павел
Последна промяна от lz1fy на 17 юли 2013, 09:28, променено общо 18 пъти.



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ4ZD » 20 юни 2013, 11:08

LZ2KSC/1 с оператори LZ4ZD и група скаути ще работи от района на мястото за срещата в Родопите.
Ще разполагаме с FT-857 + акумулатори, вероятно и с агрегат.
Антени: Диполи за 80 и 40 метра, при необходимост може и дипол за 20м. Ще бъде подготвен и GPN-4b - 4 бандовия вертикал на Dunax за 40, 20, 15 и 10м.
Ако е необходимо можем да вземем и 9 елемента яги за 144MHz и да работим и на този обхват. Малко по-трудно но не и невъзможно да излезем и на 50MHz.

Все още обсъждаме, дали ще останем на позицията на LZ1BFR или ще се изнесем на около 1700 метра по права линия на вр. Свети Дух (1783м.) и параклиса "Преображение Господне". Намира се в западна посока от позицията на LZ1BFR на 27 юли събота.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 20 юни 2013, 11:30

LZ4ZD написа:LZ2KSC/1 с оператори LZ4ZD и група скаути ще работи от района на мястото за срещата в Родопите.
Ще разполагаме с FT-857 + акумулатори, вероятно и с агрегат.
Антени: Диполи за 80 и 40 метра, при необходимост може и дипол за 20м. Ще бъде подготвен и GPN-4b - 4 бандовия вертикал на Dunax за 40, 20, 15 и 10м.
Ако е необходимо можем да вземем и 9 елемента яги за 144MHz и да работим и на този обхват. Малко по-трудно но не и невъзможно да излезем и на 50MHz.

Все още обсъждаме, дали ще останем на позицията на LZ1BFR или ще се изнесем на около 1700 метра по права линия на вр. Свети Дух (1783м.) и параклиса "Преображение Господне". Намира се в западна посока от позицията на LZ1BFR на 27 юли събота.
Това е прекрасна идея!!!!
Ако все още не сте взели решени за вр.Свети Дух ви препоръчвам да се позиционирате там, за да избегнем евентуални изгаряния на входовете на приемниците, породени от близостта.
Вие от своя страна е хубаво да организирате своя мрежа с познати и приятели от обл.Шумен, по най-различни канали и да подавате информацията от тях на главната станция.
Колкото повече се свържат с вас от областта, толкова по добре. По-късно ще публикувам тук съдържанието на тренировъчните съобщения. Целта е да се събере информацията на едно място
от възможно най-голям брой първоизточници!
Ако възприемете това ми предложение ме уведомете да ви впиша като станция от обл.Шумен.



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ4ZD » 20 юни 2013, 13:26

Ще допълвам тук списъка с колегите от област Шумен за работа в тренировката.

1. LZ1XL/2 Минко, с. Кочово, Шуменско

Към момента няма други.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 20 юни 2013, 13:34

LZ4ZD написа:Ще допълвам тук списъка с колегите от област Шумен за работа в тренировката.

1. LZ1XL/2 Минко, с. Кочово, Шуменско

Към момента няма други.
О.К. - записвам към обл. Шумен - LZ2KSC/1 (op.L4zd) и LZ1XL/2 .

Предай специални поздрави на Минко от всички членове на LZ1KAA, които организират
работата на "главната" станция!




lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1yq » 20 юни 2013, 15:57

Здравеите, направихме превод на поканата за участие в тренировката , за сега е само на турски, надявам се тези дни да съм готов и с гръцкия вариант.Ще помоля хората ангажирани с провеждането на LZ тренировката да изпратят поканата в Турската Федерация или организацията която е ангажирана с това мероприятие.
73! LZ1YQ
Прикачени файлове
.pdf
(195.38 KиБ) Свален 553 пъти



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 20 юни 2013, 17:53

lz1yq написа:Здравеите, направихме превод на поканата за участие в тренировката , за сега е само на турски, надявам се тези дни да съм готов и с гръцкия вариант.Ще помоля хората ангажирани с провеждането на LZ тренировката да изпратят поканата в Турската Федерация или организацията която е ангажирана с това мероприятие.
73! LZ1YQ
Погледни си отново прикачения файл !



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 20 юни 2013, 19:19

LZ1BB написа:Освен изградени радиомрежи от нас ще се иска и бързо да изградим импровизирани пощенски гишета, които да приемат телеграмите и някаква система за разнос в градовете получатели. Тук виждам идеална почва за работа с детски организации като бойскаутите например. Особено лятно време за тях ще е прекрасна възможност да свършат разносната работа с велосипедите си. Въобще възможности много, само въпрос на фантазия.
Това съм го писал преди три години. Тогава даже не съм подозирал, че ще има скаутски радиоклуб. Не знам как точно е планирано да протече радиотренировката, но идеята може да заинтересува организаторите, както и момчетата и момичетата скаути. Още повече, че могат да се включат и скаути, които не са радиолюбители. Ето линк към цялото ми мнение от където е извадката:
http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=9 ... 3100#p3115

пп. Моля не коментирайте тук целия текст. Все пак е писан в друга тема и по друг повод. А и да не омазваме тази.



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1yq » 20 юни 2013, 19:34

Здравей lz1fj,ами гледам го ,какво имаш предвид? Моля те кажи ми , ако има нещо нередно ще го променим.

73! Крис



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 20 юни 2013, 19:46

Файла на турски език и с име:
http://www.lz1fw.com/LZ_events/LZ-TA.pdf



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1qz » 20 юни 2013, 20:21

Здравейте и от мен за сега плановете ми са да се предвижа в петък вечер до района на тренировката колкото може по близо със следната техника: Антена Dunax GPN-4b 7 14 21 и 28Mhz трансивер FT950 акомулатор на колата и генератор който още ми създава проблеми с QRMа но мисля че до 27 07 ще се оправя с него. Евентуално и DR599 с антена diamond X200.
Въпрос кьм утвърдените участници Къде най близко може да се настаним за нощувка.
73!!! LZ1QZ



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1yq » 20 юни 2013, 20:25

o,k утре ще го оправя.

73!



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ2CM » 20 юни 2013, 21:21

Ще се включа на 7Мхз с 2ел Инвертед ви и комплект антени от 3,5 до 28Мхз .ТS120v +PA 100wata.За УКВ FT290+PA-70W.Q-яги 8el.и вертикал F-22.Агрегат 3квата 225волта .55А/часа акумулатор/без тоя на колата 75а/ч/.Лаптоп + инет отвсякаде.
73!Дочуване.Пламен

P.S.Ще има активност от Лом /кошовете/ с акумулатори и слънчев панел /LZ2AN/ .



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 20 юни 2013, 23:28

lz1yq написа:Здравей lz1fj,ами гледам го ,какво имаш предвид? Моля те кажи ми , ако има нещо нередно ще го променим.

73! Крис
Крис, всичко е о.к. !
С турския съм на ти и ти благодаря за академичния превод, който ще бъде изпратен на колегите от ТА....!
За гръцкия ще ангажирам други колеги!
LZ1FJ e многоуважавания от мен Киро!
Аз съм LZ1FY, член на LZ1KAA от 1968г.!
Оставам с надеждата за още по-задълбочено сътруничество!
Поздрави,
Павел, LZ1FY



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 20 юни 2013, 23:46

lz1qz написа:Здравейте и от мен за сега плановете ми са да се предвижа в петък вечер до района на тренировката колкото може по близо със следната техника: Антена Dunax GPN-4b 7 14 21 и 28Mhz трансивер FT950 акомулатор на колата и генератор който още ми създава проблеми с QRMа но мисля че до 27 07 ще се оправя с него. Евентуално и DR599 с антена diamond X200.
Въпрос кьм утвърдените участници Къде най близко може да се настаним за нощувка.
73!!! LZ1QZ
Здравей Кольо!
Ние също предвиждаме в петъка да сме на мястото! За каквото е необходимо ще си помагаме!
Ако имаш желание можеш да организираш и други колеги от обл.Бургас.
По твоя преценка, можеш да се заявиш като координатор на бургазлии и да те впиша в списъка.
Има хубав хотел на разклона за Рожен!
По-късно ще дам и координати за хотела !
А ние по-принцип си спим под звездите!

Поздрави,
Павел



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 20 юни 2013, 23:56

LZ2CM написа:Ще се включа на 7Мхз с 2ел Инвертед ви и комплект антени от 3,5 до 28Мхз .ТS120v +PA 100wata.За УКВ FT290+PA-70W.Q-яги 8el.и вертикал F-22.Агрегат 3квата 225волта .55А/часа акумулатор/без тоя на колата 75а/ч/.Лаптоп + инет отвсякаде.
73!Дочуване.Пламен

P.S.Ще има активност от Лом /кошовете/ с акумулатори и слънчев панел /LZ2AN/ .
Пламене,
Според мен имаш възможност да организираш и други колеги от Монтана.
Идеята е ти да получаваш инфо по всички възможни канали около твоето QTH и да
се включиш като областна станция към мрежата на главната.
Направо те пиша като координатор за обл.Монтана!
73's
Павел



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 21 юни 2013, 00:33

LZ1BB написа:
LZ1BB написа:Освен изградени радиомрежи от нас ще се иска и бързо да изградим импровизирани пощенски гишета, които да приемат телеграмите и някаква система за разнос в градовете получатели. Тук виждам идеална почва за работа с детски организации като бойскаутите например. Особено лятно време за тях ще е прекрасна възможност да свършат разносната работа с велосипедите си. Въобще възможности много, само въпрос на фантазия.
Това съм го писал преди три години. Тогава даже не съм подозирал, че ще има скаутски радиоклуб. Не знам как точно е планирано да протече радиотренировката, но идеята може да заинтересува организаторите, както и момчетата и момичетата скаути. Още повече, че могат да се включат и скаути, които не са радиолюбители. Ето линк към цялото ми мнение от където е извадката:
http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=9 ... 3100#p3115

пп. Моля не коментирайте тук целия текст. Все пак е писан в друга тема и по друг повод. А и да не омазваме тази.
Хари,
Не е важно как сега се наричат подрастващите - тумуровци, скаути и т.н.!
Винаги ще се намери някой да ги организира....въпросът е дали това е улицата или някой с истинско лице!
Важното е, че те имат един девиз - "Бъди готов" - "Винаги готов"!
Проблема е кой е ВОЖДА!?!
Ако е този, който им пъха разни пакетчета с прахчета....ЛОШООО!
Ако е този, който им показва безкористно неща от реалния живот.........ДОООБРЕЕ!
Радиолюбителството е най-реалното хоби......просто защото от двете страни в реално време има хора, които искат да общуват!
Търсят се вождовете........!
Злати ще доведе скаутите от Шумен, а пък ние ще им предоставим възможността да се включат в едно наистина интересно
състезание, което започва два часа след тренировката, "IOTA contest", и те ще имат възможност да чуят сигнали от далечни и
необиаеми острови.

Поздрави,
Павел
Последна промяна от lz1fy на 21 юни 2013, 19:27, променено общо 2 пъти.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NY » 21 юни 2013, 01:22

През последните няколко години срещата в Родопа (и на Рожен и на вр. Свобода) е в началото на моята лятна отпуска.
След това заминаваме към яз. Широка поляна за още няколко дена.

И тази година се на надявам на отпуската ми да започне по този начин. Така че ще бъда в района на срещата, но малко ме притеснява дали ще успея да се включа в тренировката т.к. началото е в събота от 11 часа, а като знам колко време ми стягаме багажа...

Относно превода на турски език ... моля погледнете дали не е объркан и-мейл адреса на Жеко LZ1VQ!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 21 юни 2013, 02:39

LZ1NY написа:През последните няколко години срещата в Родопа (и на Рожен и на вр. Свобода) е в началото на моята лятна отпуска.
След това заминаваме към яз. Широка поляна за още няколко дена.

И тази година се на надявам на отпуската ми да започне по този начин. Така че ще бъда в района на срещата, но малко ме притеснява дали ще успея да се включа в тренировката т.к. началото е в събота от 11 часа, а като знам колко време ми стягаме багажа...

Относно превода на турски език ... моля погледнете дали не е объркан и-мейл адреса на Жеко LZ1VQ!
Вики,
не се притеснявай....сложи си една антенка на таратайката и докладвай за пътната обстановка......от ляво свлачище.....от дясно вулкан.....отпред стадо крави....отзад????
Сугурен съм, че ще намериш начин да се включиш......а там горе....ще дискутираме!
За и-мейла на Жеката си прав.......ще го пипнем!
Поздрави,
Павел



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1yq » 21 юни 2013, 09:05

Здравей Павка, за гръцкия съм ангажирал човек, днес или утре ще е готов ,така че не ангажирвай друг.Турския файл съм го прекачил във друг формат, така че променете го както мислите за добре.

73! Крис
Прикачени файлове
.docx
(26.33 KиБ) Свален 450 пъти



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1kz » 21 юни 2013, 09:12

Смятам да позиционирам в гр.КРЪН. Апаратурата е стационарна, освен ако не успея да докарам агрегата от Ямбол, но най-вероятно ще си остана така - трансивъра е YAESU FT747, антената е FD-3. Целта на упражнението при мен е друга - ще изпробвам поне една магнитна антена - едната е с медна тръба 12мм и диаметър около 650мм на кръга, другата е с коаксиален кабел - портативна, сглобяема, при нея диаметъра на лопа ще е малко по-голям. И двете антени се предвижда да работят от 40 метра нагоре. Започнах сглобяването им, засега изпипвам конструкцията...
Изображение


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 21 юни 2013, 10:35

О.К. Владо,
Записах те в обл.Ст.Загора!
Надявам се, че ще успееш да организираш и други колеги от областта и да направите една локална мрежа с цел повече информация от различни местоположения!

Поздрави,
Павел



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 21 юни 2013, 11:09

За тези, които се интересуват!
Прикачени файлове
Hotel_Rojen_01.jpg
Hotel_Rojen_01.jpg (87.95 KиБ) Видяна 43361 пъти



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NIM » 22 юни 2013, 00:20

Здравейте на всички,

Гледам с удоволствие как темата се разраства буквално почасово и решавам и аз да се включа с нещо:
Виждам големия интерес към носими, мобилни, леки трансивъри, леки антени, соларни панели, акумулатори и т.н.

1) относно основния обхват на работа бих могъл да предложа лека, компактна за пренос, лесна за изработка и удобна в почти всяко отношение антена за 40м. Скоро я четох в една книжка, хареса ми, пробвах да я направя и като за първи проби много добре се държеше (основно КСВ-то) ето я и конструкцията:
Вертикал (може би единственото му неудобство е че иска мачта) състоящ се от горна част 4,72м долна част 4,90м между двете части имаме намотка (16навивки с диаметър 34мм резултантна индуктивност около 9,45uH) от същия кабел. Радиалите са 2 броя хоризонтално разположени (помежду си на 180 градуса срещулежащи) с дължина 3,53м и на височина от земята 2,13м. Всичко това е по данни на конструктора G3KHZ. В близост до нея трябва да и т.нар. choke balun приблизително от 7м коаксиал (аз го пробвах с RG58) разбира се може да има промяна в размерите с малко с цел по-добро КСВ в CW или SSB обхвата.
Моята идея за реализация беше и ниския ъгъл на излъчване на вертикала.
Та който желае може да я повтори буквално за минути се сглобява и да сподели резултатите, сигурен съм че ще помогне на някой с КВ радио и въпросителни относно антена за 40м.

2) Ако не се утежнява много работата на събиращите информацията лица бих предложил (разбира се не държа на това, не искам да си налагам мнението, а просто споделям идея) ако всеки от нас знае приблизително тегло на минимално необходимата апаратура заедно с акумулатор, антена, фидер, мачта, тунер и т.н. дали може да бъде изнесена извън автомобила и пренесена на няколко стотин метра или километър (или повече) при необходимост (дано не се налага в реални ситуации) автономно време на работа с наличния акумулатор (ако не практически измерено то поне ориентировъчно изчислено).
Целта ми тук не е "да си ги мерим" а ако за целта е необходима такава подобна информация тя да се събере.

Надявам се да успея да се включа на посочената дата, но понякога служебните ангажименти изместват личните и това може би ще е единственото което ще попречи (както тази година ми се случи с Казанлък например колкото и да имах желание) иначе сред природата - колкото повече толкова по-добре.

Поздрави и успехи на всички в начинанието :D


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1DJ » 22 юни 2013, 09:49

Ето ти още по-компактна антена за 7 мхц. Пробвана е и за размерите си върши работа. Е, не е като Яги, ама като няма риба и раците са вкусни.

http://rc-vologda.ru/index.php?option=c ... &Itemid=70

Успех 73 LZ1DJ. 0878/997-442 lz1dj@abv.bg или lz1djbfrl@abv.bg
Прикачени файлове
395535_293105877393752_233495793354761_725064_311354594_n.jpg
395535_293105877393752_233495793354761_725064_311354594_n.jpg (16.61 KиБ) Видяна 42968 пъти
Последна промяна от LZ1DJ на 23 юни 2013, 10:30, променено общо 3 пъти.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 22 юни 2013, 10:09

Днес добавих LZ5ZX - Стефан, който ще работи от обл.София на автономно захранване (вкл. фотоволтаици)!



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 22 юни 2013, 17:02

LZ1NIM написа: ........Моята идея за реализация беше и ниския ъгъл на излъчване на вертикала.
Та който желае може да я повтори буквално за минути се сглобява и да сподели резултатите, сигурен съм че ще помогне на някой с КВ радио и въпросителни относно антена за 40м.

:D
За работа в състава на радиомрежа, в рамките на България ниския ъгъл на излъчване на антената( тази, която си посочил, както и на всички тип GP) няма да е предимство, а по-скоро ще затрудни връзката с по-близко разположените радиостанции.Като казвам близко разположени визирам станции след 100-тия километър от предаващата станция.Ще се получи една мъртва зона и вероятно станции на по-голямо разстояние, че те чуват добре за разлика от тези между 100 - 200 километра.
Според мен по-удачен избор би бил една инвертед V дори и на относително ниска мачта - 6-8 метра.
Днешните наблюдения проведени от мен и колегата LZ1FW показаха , че (както си е описано в специализираната литература, ние не сме открили топлата вода) с моя граунд плейн от София добре се чувахме с Бургас,Шумен,Лом по-лошо се чувахме със село Владимирово Монтанско , а с колегите LZ1WDX и LZ1CLI работещи от връх Ботев установихме едностранна връзка - те ни чуваха добре, но ние тях не.Те работеха с антени АТАС аз с граунд плейн, а колегата LZ1FW с дълга жица (с грешно впечатление останах, че колегата е бил с граунд плейн).От друга страна те установиха добре двустранна връзка с колегите от Лом и Шумен, което потвърждава изложените от мен съобръжения за вертикалните антени и стабилната радиовръзка на средни дистанции.
Последна промяна от LZ1NPN на 22 юни 2013, 18:27, променено общо 1 път.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 22 юни 2013, 18:03

Само да уточня, че моята антена е дълга жица.
И на радиотренировката, живот и здраве, ще се появя с антена LW, Yaesu FT450D - 100W, външен тунер и акумулатор.
Желанието ми е да работя от София-окръг (село Говедарци), ама вероятност да работя и от София-град.
Пишете ме в списъка.

За мен извода от днешните радиовръзки на 7164 kHz по обедно време бе, че е оптимално да се работи с сто вата. Със сто вата ме чуваха на чисти 59.
Направих връзки със станции от Северна България работещи с 5W и с 15W, които се чуваха прекрасно на 57, ама а малко да се скапеше прохождението и диалога с тях ставаше труден.

От връх Ботев се обадиха със 50W и мобилна антена ATAS120 и при мен в София бяха на нивото на шума, чуваха се отделни думи, но напрактика не ставаше за обмен на информация. Вдигането на мощността до 75W не подобри нещата, мисля че не стигнаха до максималните 100W. Общо взето антена ATAS120 е чудесна ако си с автомобил, ама според мен с една дълга жица и външен тунер щяха да се чуят по-добре. :)

73 Сашо



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1DJ » 22 юни 2013, 21:36

По време на тренировката на 27.07.2013 г. аз, LZ1DJ, ще работя от района на вр. "Св. Неделя" Рожен от името на област Кърджали. Ще бъда с ICOM706MKII от 5 до 100 вата с инв. V, за 7 и 14 мхц. акумулатор 100а/ч + агрегат 650 вт. двубандов KENWOOD - TM-V71A 5,10 и50 вт. с възможност за репитер, с двубандова УКВ антена и 5/8 Л за 50 мхц. Не включвам битовото обзавеждане и обслужване, за което ще се грижи моето момиче XYL - Тодорка /Дора/. Желаем на всички участници успешно представяне ! 73 LZ1DJ - Коста.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 23 юни 2013, 00:30

LZ1FW написа:От връх Ботев се обадиха със 50W и мобилна антена ATAS120 и при мен в София бяха на нивото на шума, чуваха се отделни думи, но напрактика не ставаше за обмен на информация. Вдигането на мощността до 75W не подобри нещата, мисля че не стигнаха до максималните 100W. Общо взето антена ATAS120 е чудесна ако си с автомобил, ама според мен с една дълга жица и външен тунер щяха да се чуят по-добре. :)
Опасявам се, че проблема не е бил в антените ATAS120. Просто някои си мислят, че като са се хванали за дръжките и са пилоти. В смисъл за токитата де. За съжаление КВ изискват малко повече подготовка и умения за качествена двустранна радиовръзна. Не напразно в целия свят начинаещите първо ги допускат до дръжките. След това някои порастват, други си остават дръжкаджии. Прекрасно е, че ще има такава тренировка. Ако и след тренировката попрочетат това, онова и потренират съм убеден, че на следващия опит връзката ще е двупосочна. Няма вариант обучен оператор да чуе една станция добре и да не осигури двустранна радиовръзка на КВ при почти равни мощности от двете страни. Просто са необходими умения, които идват с тренировките. Затова още веднъж приветствам идеята на Жеко, LZ1VQ!



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 23 юни 2013, 00:50

LZ1NPN написа:
LZ1NIM написа: ........Моята идея за реализация беше и ниския ъгъл на излъчване на вертикала.
Та който желае може да я повтори буквално за минути се сглобява и да сподели резултатите, сигурен съм че ще помогне на някой с КВ радио и въпросителни относно антена за 40м.

:D
За работа в състава на радиомрежа, в рамките на България ниския ъгъл на излъчване на антената( тази, която си посочил, както и на всички тип GP) няма да е предимство, а по-скоро ще затрудни връзката с по-близко разположените радиостанции.Като казвам близко разположени визирам станции след 100-тия километър от предаващата станция.Ще се получи една мъртва зона и вероятно станции на по-голямо разстояние, че те чуват добре за разлика от тези между 100 - 200 километра.
Според мен по-удачен избор би бил една инвертед V дори и на относително ниска мачта - 6-8 метра.
Днешните наблюдения проведени от мен и колегата LZ1FW показаха , че (както си е описано в специализираната литература, ние не сме открили топлата вода) с моя граунд плейн от София добре се чувахме с Бургас,Шумен,Лом по-лошо се чувахме със село Владимирово Монтанско , а с колегите LZ1WDX и LZ1CLI работещи от връх Ботев установихме едностранна връзка - те ни чуваха добре, но ние тях не.Те работеха с антени АТАС аз с граунд плейн, а колегата LZ1FW с дълга жица (с грешно впечатление останах, че колегата е бил с граунд плейн).От друга страна те установиха добре двустранна връзка с колегите от Лом и Шумен, което потвърждава изложените от мен съобръжения за вертикалните антени и стабилната радиовръзка на средни дистанции.
Напълно съм съгласен с Пешо.
Даже бих препоръчал за вътрешни контести да се използва само дипол, защото инвертет ви-то има диаграма като на пресечена през средата баскетболна топка , т.е. запазва по-малък ъгъл спрямо хоризонта, отколкото на дипола. А за територии като нашата мила родина е необходим по-голям ъгъл във вертикала за долните бандове, за да се разчита на отразен сигнал попаднал в границите на БГ.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 23 юни 2013, 00:55

LZ1FW написа:Само да уточня, че моята антена е дълга жица.
И на радиотренировката, живот и здраве, ще се появя с антена LW, Yaesu FT450D - 100W, външен тунер и акумулатор.
Желанието ми е да работя от София-окръг (село Говедарци), ама вероятност да работя и от София-град.
Пишете ме в списъка.

За мен извода от днешните радиовръзки на 7164 kHz по обедно време бе, че е оптимално да се работи с сто вата. Със сто вата ме чуваха на чисти 59.
Направих връзки със станции от Северна България работещи с 5W и с 15W, които се чуваха прекрасно на 57, ама а малко да се скапеше прохождението и диалога с тях ставаше труден.

От връх Ботев се обадиха със 50W и мобилна антена ATAS120 и при мен в София бяха на нивото на шума, чуваха се отделни думи, но напрактика не ставаше за обмен на информация. Вдигането на мощността до 75W не подобри нещата, мисля че не стигнаха до максималните 100W. Общо взето антена ATAS120 е чудесна ако си с автомобил, ама според мен с една дълга жица и външен тунер щяха да се чуят по-добре. :)

73 Сашо
Сашо, засега те пиша в обл.София! Ако не успееш да се изнесеш до Говедарци, ще те запиша в София-град!



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 23 юни 2013, 00:59

LZ1DJ написа:По време на тренировката на 27.07.2013 г. аз, LZ1DJ, ще работя от района на вр. "Св. Неделя" Рожен от името на област Кърджали. Ще бъда с ICOM706MKII от 5 до 100 вата с инв. V, за 7 и 14 мхц. акумулатор 100а/ч + агрегат 650 вт. двубандов KENWOOD - TM-V71A 5,10 и50 вт. с възможност за репитер, с двубандова УКВ антена и 5/8 Л за 50 мхц. Не включвам битовото обзавеждане и обслужване, за което ще се грижи моето момиче XYL - Тодорка /Дора/. Желаем на всички участници успешно представяне ! 73 LZ1DJ - Коста.
Коста, обл.Кърджали е твоя! Уточни моля те къде точно е вр."Св.Неделя"?



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ4ZD » 23 юни 2013, 01:08

LZ1DJ написа:... района на вр. "Св. Неделя" Рожен ...
Предполагам, че точно там където се провежда събора.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1fy » 23 юни 2013, 01:17

LZ4ZD написа:
LZ1DJ написа:... района на вр. "Св. Неделя" Рожен ...
Предполагам, че точно там където се провежда събора.
Златане,
нали се сещаш, че няма да допусна някой да излъчва непосредствено до главната станция!
Ако ще ги изгаряме радиата....това е друг въпрос!
Всеки може да си развъне апаратура около параклиса, но за тези два часа трябва да запази пълно радомълчание!



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ2CM » 23 юни 2013, 06:44

lz1fy написа:=Според мен имаш възможност да организираш и други колеги от Монтана.
Идеята е ти да получаваш инфо по всички възможни канали около твоето QTH и да
се включиш като областна станция към мрежата на главната.
Направо те пиша като координатор за обл.Монтана!
73's
Павел
Надявам се да има и други от г.Монтана.........но едва ли!?
Все пак ще има връзка навсякаде: Ретранслатори ,R1,R2,R4,R7...439.200/Петрохан.Практически без "бели петна" в трите региона Видин,Монтана и Враца.Включително планинските райони Вършец,Берковица,Чипровци,Белоградчик/R-7 Белоградчик.Района на Ботевград е със излаз на Р4 и Р7.Работи и ДМВ линк от Козлодуй към Р-4 Враца/Благодарение на LZ4AE,LZ4UG,LZ2YO/.Така че всички желаещи да се включат имат избор и възможности!
73!Успех на мероприятието и да се чуваме!Пламен



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1DJ » 23 юни 2013, 08:32

Грешката е неволна и е моя. Да се чете ...параклис св. Неделя... а НЕ връх, мястото на срещата ! ТКС за разбирането! 73
Прикачени файлове
395535_293105877393752_233495793354761_725064_311354594_n.jpg
395535_293105877393752_233495793354761_725064_311354594_n.jpg (16.61 KиБ) Видяна 42967 пъти
Последна промяна от LZ1DJ на 23 юни 2013, 10:31, променено общо 1 път.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 23 юни 2013, 09:16

LZ1DJ написа:Да се чете ...параклис св. Неделя... а НЕ връх, мястото на срещата ! ТКС за разбирането! 73
За ползвателите на Google Earth (Google Земя) ще е полезен .KML линк към местността. Информация за .KML има на http://support.google.com/earth/bin/ans ... wer=148118

На "картата" са нанесени:
http://www.lz1fw.com/LZ_events/LZ-RT.kml
връх Рожен - N41.69742 E24.73849
жижа Елица - N41.70251 E24.78737
LZ1BFR (връх Света Неделя) - N41.69535 E24.77593
LZ1DJ (връх Света Неделя) - N41.69535 E24.77593
LZ2KSC/1 (връх Свети Дух) - N41.69748 E24.79611

Разстоянието между LZ1BFR и LZ2KSC по права линия е около 1780 метра.
LZ1BFR и LZ1DJ обявяват една и съща географска точка: на моята карта параклис Света Неделя е на връх Света Неделя.



Заключена