Ищу друзей

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от lz2ht » 20 ное 2015, 11:59

LZ1FW написа:Едно време класовете бяха C, B и A. След това инфлацията приравни старите класове C към сегашния клас 1.
Старите класове B и A (и особено операторските им варианти) се получаваха при покриване по-високи изисквания отколкото са заложени в наличните в момента изпити.
Сашо, младежа е прав да се сърди, че не съм държал изпит за клас 1 :wink: Но не съм сигурен колко от днешните "първокласници" знаят дори половината от това, което трябваше да се знае за придобиване на клас C. А какъв купон беше на курсовете за клас B и A в школата в кв. Гео Милев :lol:


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от LZ1FW » 20 ное 2015, 13:37

LZ2LDS написа:само едно уточнине - никога клас "С", по което и време да е бил придобиван, не е бил приравняван на сегашния клас 1 :D
Доверяй, но проверяй... както казват руснаците.
Проверяваме
сегашните Технически изисквания написа: § 6. (1) Издадените до влизането в сила на тези технически изисквания свидетелства за радиолюбителски клас и разрешителни за радиолюбителска правоспособност запазват действието си, като се приравняват на разрешителните за правоспособност на радиолюбител, както следва:
1. свидетелствата за радиолюбителски клас А, В и С се приравняват на разрешително за правоспособност на радиолюбител клас 1;
2. свидетелството за радиолюбителски клас D се приравнява на разрешително за правоспособност на радиолюбител клас 2;
3. разрешителното за радиолюбителска правоспособност клас 2 се приравнява на разрешително за правоспособност на радиолюбител клас 1;
4. разрешителното за радиолюбителска правоспособност клас 3 се приравнява на разрешително за правоспособност на радиолюбител клас 2.
(2) При изявено желание от радиолюбител комисията преиздава свидетелството му за радиолюбителски клас или разрешителното му за радиолюбителска правоспособност с разрешително за правоспособност на радиолюбител.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от LZ6AJ » 20 ное 2015, 14:08

и правилно, че проверяваш :D
явно нещата са претърпели "развитие" ... инфлационната спирала унищожава всичко пред себе си, включително и грамотността !
...
доста любопитно - през 1979г., моето свидетелство за клас "С" беше издадено от Радиоклуб Балчик, LZ2KSB ... изпити, комисии, билетчета с изпитни въпроси, тържествено връчване на удостоверения, банкети, фотографи и т.н., както му беше реда по онова време.

да разбираме ли, че с последните изменения, които цитираш, сегашната Държавната Администрация се приравнява на местните нива от преди 1989г. ? така или иначе режимът се превръща от лицензионен в регистрационен, т.е. "за получаване на радиолюбителски клас 1 са необходими и достатъчни само заявление, снимки и документ за платена такса". автентичността на всичко останало е непроследима.

73,
Любо


73,
Любо

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от LZ1FW » 20 ное 2015, 17:35

LZ2LDS написа:да разбираме ли, че с последните изменения, които цитираш, сегашната Държавната Администрация се приравнява на местните нива от преди 1989г. ? така или иначе режимът се превръща от лицензионен в регистрационен, т.е. "за получаване на радиолюбителски клас 1 са необходими и достатъчни само заявление, снимки и документ за платена такса". автентичността на всичко останало е непроследима.
Не е това смисълът. Държавната администрация не се променя и не се приравнява на нещо от миналото.

Изискванията за съдържанието и сложността на изпита за радиолюбителски клас през 1999-та година се приравняват към изискванията на препоръка T/R 61-02 на CEPT. Така приравненият към препоръка T/R 61-02 на CEPT изпит вече може да бъде основание за получаване на хармонизирано радиолюбителско свидетелство (HAREC). Може би тук е момента да уточня, че докато работните езици на ITU са шест, то на CEPT са само три - английски, френски и немски. HAREC сертификата може да е на родния език, но в него трябва да има информация и на поне един от работните езици на CEPT. В този смисъл, ако CEPT сертификата е само на руски език, то КРС може и да не го признае... Тук трябва да се пита КРС.

Изобщо е добре за всичко в областта на "радиолюбителското право" да се консултира човек с КРС, особено ако от това могат да произлезнат значителни правни последици за него. Работата на чужденци в България е точно такъв случай.

За получаване на радиолюбителски клас 1 има три варианта:
1) да имаш в себе си стар радиолюбителски клас C, B или A. "В себе" си е много важна подробност - свидетелството трябва да е физически налично. КРС никога не е имало копия на свидетелствата за клас C, а е много съмнително дали е запазило през годините копията на свидетелствата на класове B и A, които твърдо е пазило поне известно време след издаването им.
2) да притежаваш HAREC сертификат
3) да се явиш на изпит за клас 1

73, Сашо
между другото от днес съм член и на ARRL :D
Последна промяна от LZ1FW на 21 ное 2015, 08:30, променено общо 1 път.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от LZ6AJ » 20 ное 2015, 18:21

добре дошъл в компанията !
:D


73,
Любо

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от LZ3NY » 21 ное 2015, 00:14

Добре дошъл Сашо.

http://www.itu.int/md/S05-CL-C-0087/en

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от LZ1FW » 21 ное 2015, 07:51

Да, работните езици на ITU са шест, а не пет. Ако може - ще го корегирам по-горе.



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от lz2ht » 23 ное 2015, 11:00

LZ1FW написа:
Да, работните езици на ITU са шест, а не пет. Ако може - ще го корегирам по-горе.
Сашо, ти си си ги писал 6, аз съм с петте :)
Ама пак създадох една интрига... :wink:


Иван LZFF Coordinator

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Ищу друзей

Мнение от lz2be » 24 ное 2015, 10:22

LZ2LDS написа:доста любопитно - през 1979г., моето свидетелство за клас "С" беше издадено от Радиоклуб Балчик, LZ2KSB ... изпити, комисии, билетчета с изпитни въпроси, тържествено връчване на удостоверения, банкети, фотографи и т.н., както му беше реда по онова време.
Тогава беше така - клас С се издаваше от окръжния радиоклуб. През 1978г. кандидатствах за клас Б и се оказа, че нямам клас С :) По това време бях ученик в техникума по електротехника в Русе LZ2KRE. Пешо, LZ2PG, шефа на русенския окр. клуб ме нахока набързо в смисъл "Абе ти как работиш на станция като нямаш клас? Що не си казал, че нямаш, за да ти направим изпит?". Впоследствие се оказа, че не само аз, ами и цялата чета от KRE-то нямаме клас С, но кандидатстваме за клас В :) Написа ни свидетелствата, взехме си изпита, следващата година взех и клас А.
73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от LZ6AJ » 24 ное 2015, 12:28

стана ясно, че това същото картонче, днес би ме направило радиолюбител клас 1.
без значение дали изобщо съм се интересувал от хобито през всичките тези 35+ години ...
видиш ли - важното било да не съм загубил картончето и да го нося физически у мен :lol:

и после - обществено обсъждане за двубуквени повиквателни знаци само за радиолюбителите клас 1 ...
ми то - останаха ли клас 2 ? :D

каква нечувана инфлация !?


73,
Любо

RA1QIB
Мнения: 29
Регистриран на: 14 окт 2015, 10:46
Местоположение: г.Вологда
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от RA1QIB » 25 ное 2015, 08:23

.
Последна промяна от RA1QIB на 22 яну 2016, 10:43, променено общо 1 път.


Истина где-то рядом...

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от LZ1FW » 25 ное 2015, 12:35

Улыбайтесь, но учите болгарский язык. В Болгарии говорят и пишут по болгарски. :D

Не делайте ошибку считать что каждый болгар должен понимать по русски. Это может быть верно, но часто болгарам трудно отвечать на вопросы и вести беседу на русском языке. Если кто-то не ответит не обижайте его, как например сделали вот здесь
http://forum.qrz.ru/sorevnovaniya/41766 ... ost1052493

Сейчас тот же русский вряд ли напишет, что будет говорить с болгарами по турецки.
Сказанное слово, что брошенный камень, обратно не вернётся...

Если будут вопросы спрашивайте.

73, Сашо



RA1QIB
Мнения: 29
Регистриран на: 14 окт 2015, 10:46
Местоположение: г.Вологда
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от RA1QIB » 25 ное 2015, 14:18

.
Последна промяна от RA1QIB на 22 яну 2016, 10:43, променено общо 2 пъти.


Истина где-то рядом...

RA1QIB
Мнения: 29
Регистриран на: 14 окт 2015, 10:46
Местоположение: г.Вологда
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от RA1QIB » 31 дек 2015, 12:15

.
Последна промяна от RA1QIB на 22 яну 2016, 10:44, променено общо 1 път.


Истина где-то рядом...

RA1QIB
Мнения: 29
Регистриран на: 14 окт 2015, 10:46
Местоположение: г.Вологда
Контакти:

Re: Ищу друзей

Мнение от RA1QIB » 02 яну 2016, 14:14

Поздравления за всички Щастлива Нова Година !!!


Истина где-то рядом...

LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: Ищу друзей

Мнение от LZ2HR » 19 фев 2016, 22:35

Писа , пита.... и гостоприемните отговоряхме...
И накрая от "уважение" си редактира писанията с една "." (точка)
Бъди здрав !!!

"НАШОЛ ДРУЗЕЙ "

Ако не схващаш за какво иде рече , ще ти го преведа ..............



Заключена