QRM в градовете

1914

QRM в градовете

Мнение от 1914 » 10 окт 2012, 15:38

Здравейте, приятели! Бих искал да започна една тема, която може би е обсъждана десетки пъти във този и други форуми, но искам да науча нещо конкретно.

1. Какво е нивото на шума във вашия QTH:
1.1 На средни вълни?
1.2 На 80 метра?
1.3 На другите обхвати

2. Защо след като КРС е комисия, упълномощена да издава честотен лиценз, въпросната комисия на следи за чистотата на ефира. Защото те могат да глобяват солено граждани за това, че са си пуснали Wi-Fi рутер 4W, а не с максимално позволената мощност от половин ват. Или да гонят радио пирати на ФМ и да ги глобяват с 30 000лв, защото ползват неоторизано радио честотния спектър.

В Троян средните вълни са като цяло чисти от местни смущения, но на малки части от обхвата се чуват много силни смущения със сила около S9+40dB и те ми пречат да слушам радио програми на честоти 927, 936, 945, 1413, 1557, 1566, 1575, 1584 и т.н., които аз имам законното (или ако не законното, то поне човешкото) право да слушам. На къси вълни имам смущения между 3 и 6MHz, не силни, но дразнещи. За тестовете използвам стайна loop антена за средни и 20 метра изолирана жица за къси.

Обхватът от 9 до 1600kHz се използвал от индуктивни приложения. Ама чакай бе, тоя честотен обхват се използва от радио синхрони, комуникация с подводници, emergency канали, навигационни радио фарове за летищата и най-накрая и радио програми в АМ и LW broadcast обхватите. Откъде накъде ще се ползват ултра дългите, дългите и средните вълни при положение, че има толкова много свободен честотен ресурс по високите обхвати?

Ето цитат от един от документите, що е то индуктивни приложения:
Тази категория включва
имобилайзери за
автомобили, идентификация
на животни, алармени
системи, откриване на
кабели, управление на
отпадъци, лична
идентификация, безжични
гласови връзки, контрол на
достъпа, сензори за
разстояние, охранителни
системи, включително
радиочестотни охранителни
индуктивни системи,
предаване на данни към
ръчно носими устройства,
автоматична идентификация
на предмети, безжични
системи за контрол и системи
за автоматично събиране на
пътна такса.
На кое от тези приложения му е наложително да ползва точно дълги, средни или къси вълни, а не някой от високите обхвати? Аз ако си пусна 25W предавател на средни вълни в София, съм сигурен, че ще ме подхванат веднага, но тези устройства, излъчващи смущения в обхватите никой не ги следи.
3.6. Осигуряване на прозрачност, обективност и равнопоставеност при предоставяне на радиочестотен ресурс.
3.8. Ефективно и гъвкаво използване на радиочестотния спектър, отчитайки техническите изисквания на съществуващите и новите радиослужби и техните приложения.
3.10. Използване на възможно най-подходящи радиосъоръжения и честотни ленти за съответните приложения с цел оптимизиране използването на спектъра в проблемни честотни обхвати.
3.11. Преразглеждане на честотни назначения при възникване на необходимост
Като имате предвид тези точки и проблема с местния QRM в градовете, дали КРС извършва задълженията си? Дали осигурява обективност при предоставянето на радиочестотен ресурс? Дали използва гъвкаво спектъра, отчитайки техническите изисквания на различните "радиослужби"? Използва ли се в момента по най-добър начин честотната лента с цел оптимизиране на проблемните честотни обхвати?
А ще се преразгледат ли честотните назначения ако се подаде иск или молба или пък се направи петиция? Не, не чакам от умрял писмо и знам, че няма как да се предотврати този проблем напълно, но поне малко искам да се повдигне тази дискусия. Хората няма да си изхвърлят плазмите, импулсните захранвания и зарядните, които хвърлят смущения, но има много други източници на QRM, които могат и трябва да бъдат премахнати.



1914

Re: QRM в градовете

Мнение от 1914 » 10 окт 2012, 15:54

Забравих да се представя: LZ2-004, Георги Банков



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: QRM в градовете

Мнение от lz2be » 10 окт 2012, 16:41

1914 написа:Откъде накъде ще се ползват ултра дългите, дългите и средните вълни при положение, че има толкова много свободен честотен ресурс по високите обхвати?
Някои от приложенията няма как да работят на по-високи честоти. Що се отнася до смущенията то те са ограничени само в мястото на приложението заради начина на разпространение на тези вълни. Другото е свързано с допустимите нива на електромагнитното поле - едно е ДВ и СВ, съвсем друго УКВ или СВЧ.

73 Боян



1914

Re: QRM в градовете

Мнение от 1914 » 11 окт 2012, 16:13

Можеш ли да ми дадеш по-конректни примери?

LZ2-004,
Георги



lz1cy/1

Re: QRM в градовете

Мнение от lz1cy/1 » 12 окт 2012, 20:17

До Георги Банков, LZ2-004,
Съвсем странично от темата. Видях,че имате може би от новите слушателски номера.
В раздел "Историята" на форума има открита тема за историята на слушателските номера.
Ще бъде интересно и полезно за всички ако разрешите да се помести и Вашето име и
слушателски номер и съответно местоживеенето.Може да направите това тук или на
посочения за връзка Е мейл в темата. Темата е открита и се води от г-н Кирил Божилов, LZ1FJ.
Предварително благодаря. Приятни занимания на радиото.
73 Ангел LZ1CY



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: QRM в градовете

Мнение от lz2be » 12 окт 2012, 21:09

Познанията ми в тази област са доста бегли, може би някой друг знае повече.
Например има брави, които се отварят с т.н. чип - приближаваш го до датчика и готово. Чипа обаче няма батерия и за да се захранва са му сложили бобина, в която се индуктира напрежение от подобна бобина монтирана и захранвана от генератор в датчика. Целта е да работи на много близко разстояние и да не се смущава от други подобни устройства. Затова мисля, че работят някъде на честоти десетки или стотици килохерци. На подобен принцип са и "вратите" в магазините, където ако минеш със стока на която не са свалили чипа и свиркат.
Периметровата охрана пък представлява един дълъг проводник, който върви по оградата - нещо като бобина с една навивка. Пуска се променлив ток с подобна честота през нея и устройство следи за промяна в индуктивността и. Ако се приближиш тялото ти добавя капацитет към бобината и променя баланса на системата. Ако го направят на КВ или УКВ ще има огромни загуби в проводника, ще излъчва смущения на голямо разстояние и съответно пък ще се смущава от предаватели в този обхват.
А смущенията в градовете, които ни пречат на нас са или от искрене (контактори, запалителни у-ва на колите, бойлери, жп, тролеи и т.н.) или хармонични честоти на устройства, които работят на много по-ниски честоти, но сигнала е с форма различна от синусоидалната (инвертори, линии за пренос на данни, микровълнови фурни и т.н.). Спасението е радиото ти да е извън града, но не винаги има възможност за това.

73 Боян



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: QRM в градовете

Мнение от LZ1NY » 12 окт 2012, 22:31

Ето едно клипче по подобни проблеми.
Автор на материала Thilo, DL9KCE, който е и подпредседател на работната група на IARU reg1 по въпросите на електромагнитната съвместимост.

http://www.youtube.com/watch?v=o8zMhjXc ... uVoYO7XN75


Смущения от подобен характер ни заливат на всяка крачка - всевъзможни импулсни преобразуватели (недобре проектирани, лошо изработени, икономисани центове при производството ). И те са съвсем близо около нас - в телевизора ни, в рутера ни, РС-то . Вървят и по кабелната ТВ и от лоши PoE преобразуватели в LAN-овете.

Приложенията, за които писа Боян са RFID индуктивни приложения , нямам наблюдение колко влияние оказват на нашите радиа - но знам, че използваните честоти за RFID (брави, имобилайзери, смарт карти и т.н.) са 125kHZ, 13.56MHz и т.н.

Мисля, че многото малки "бубулечки" внасят основния ни шум...
http://monitoring.bfra.org/QRM/QRM10MHz.mp3
Този звук влизаше при мен от скапано захранване на интернет доставчик, монтирал захранването в близост до моята антена на покрива и "заземил" мрежата си в ... обтяжките на мачтата на колективната антена... (http://bp2.blogger.com/_VvxyTtvHydw/R-- ... 0/skm1.jpg)

и


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: QRM в градовете

Мнение от LZ4ZD » 13 окт 2012, 01:40

Да добавя и от мен ...
Преди време много често и на много места се оказа забита с носеща честотата 145.500 MHz. Когато намерих и в къщи същия QRM, започнах да търся източника с последователно изключване на различните консуматори. Оказа се приемника на Булсатком. И по-точно самия LNB.
Интересното за мен е, че последно време изчезнаха тези носещи. Само мога да предполагам, че са направили някакъв софтуерен ъпдейт на приемниците и виновния осцилатор в LNB "пее" някъде другаде.



lz2vak
Мнения: 48
Регистриран на: 03 авг 2011, 20:42

Re: QRM в градовете

Мнение от lz2vak » 13 окт 2012, 11:09

Компютърно мрежово оборудване също създава доста QRM в близост дори и на 144 Mhz.



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: QRM в градовете

Мнение от lz1kz » 25 окт 2012, 07:55

Горчивият ми опит - основно импулсни захранващи устройства - един телевизор ме побъркваше, интересното е , че шумът изчезна чак когато издърпах кабела от мрежата - явно и в "спящо" състояние такива битовки създават сериозни проблеми - шумът само от него отива до 9-ка. Т.е. трябва да се внимава с всичко, в което свети ЛАМБА в режим "изключено"! :idea:
Следващия вредител - захранването на новия ми лаптоп, пък и самият той. Захранването качва шума с две деления, лаптопа прибавя поне още две. За импулсното захранване на самия трансивър - накачил съм го с ферити, засега е поносимо, но смятам да го сменя с трансформаторно, нищо че ще е пет пъти по голямо.
Пуснах един стар приемник - 10РТ, с мрежово захранване, поместено в металната кутия на оригиналното, знаете, там проводниците между захранването и приемника са ширмовани, армейска работа, но въпреки това мога спокойно да определя кога светофарите наблизо мигат в режим "внимание" или превключват в нормален режим - все едно че бият чинели в слушалките... Останалите "шумкари" също пробиват без проблем.
По линия на модата пробвах няколко модела магнитни ЛоП антени - с медна тръба фи6, с коаксиален кабел, сега подготвям с медна тръба ф12 и пр. - има някакъв едва забележим ефект, но конструкциите бяха експериментални, изготвени без много старание, та още не мога да дам окончателно мнение. :D


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

Заключена