Радиостанции без лиценз PMR 446 MHz

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Радиостанции без лиценз PMR 446 MHz

Мнение от LZ1FW » 02 сеп 2012, 14:48

Преди време се покачих на връх Ботев. Пътешествието до там и обратно е вълнуващо и има какво да се види. Споделих впечатленията си в Интернет - можете да ги зърнете на http://www.lz1fw.com/Stara_Planina/index.html
Обсъждайки пътешествието в планинарски форум стана дума и за използваните по време на прехода радиостанции. Аз носех две - радиолюбителска Yaesu VX-6E и безлицензна станция PMR 446 MHz. Хората се поинтересуваха и аз обещах да им разкажа на достъпен език що е туй PMR 446 MHz.

Да се обещае е лесно, доста по-трудно е да се напише.

Резултата от първия ми опит да напиша нещо за PMR446 може да се прочете от
http://www.lz1fw.com/beginner/PMR446MHz/index.html

Ще се чете от всякакви хора...

Молбата ми е да прочетете текста и да си кажете мнението - какво липсва, какво е неясно и т.н.
Текста е тук Радиостанции без лиценз PMR 446 MHz

PS: открих и добавих документи на КРС и CEPT регламентиращи ползването на PMR446 в България и ЕС (по-точно в страните членки на CEPT). Корекциите продължават...



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Радиостанции без лиценз PMR 446 MHz

Мнение от LZ4ZD » 03 сеп 2012, 09:33

Здравей Сашо!

Мисля, че е много важно да добавиш информацията, че в гориста местност UHF сигналите затихват доста, дори и терена да не е пресечен. Много хора ползват такива станции в гората и трябва да са подготвени, че максималната дистанция на която могат да ползват станциите пада, понякога и драстично. Също така и ползването им в пресечена местност ефектите с "обхвата" са абсолютно същи.
Тези неща са напълно естествени за нас(радиолюбителите) и си ги знаем, но напълно начинаещия четящ твоя материал е абсолютно неподготвен как би се държала станцията в различните терени.



lz2vak
Мнения: 48
Регистриран на: 03 авг 2011, 20:42

Re: Радиостанции без лиценз PMR 446 MHz

Мнение от lz2vak » 03 сеп 2012, 11:50

Здравей, от мен една техническа корекция, която на пръв поглед трябва да се внесе в редовете.
При CTCSS (Continuous Tone-Coded Squelch System) преди началото на реалното предаване за кратко време се предава субтон с ниска звукова честота между 67 и 257 Hz.
При DCS (Digital-Coded Squelch) преди началото предаване се предава на ниска честота 23-битов цифров код . Възможните комбинациите на цифровия сигнал се означават с трицифрени числа примерно между 023 и 754.
При CTCSS тонът се излъчва заедно с носещата честота през цялото време докато трае рапорта.
При DCS до колкото съм чел също цифрова информация върви по време на носещата.
Ето малко информация от http://www.qsl.net/n2ckh/dcs.htm :
Digital Coded Squelch (DCS) is digital data or code word that is transmitted with the voice audio. This data is sub-audible with most of it's energy below 300Hz. However is does have a wide bandwidth from 2 to 300 Hz. Unlike Continuous Tone Coded Squelch System (CTCSS) which uses continuous tones below 300 Hz., DCS uses digital data or code words. Each code word is unique and all code words may be used on the same channel without interference. At the end of the radio transmission and about 1/2 second before the transmitter un-keys, the radio will encode a 134 Hz tone that serves as a turn off code. The FM deviation level of DCS data should be in the range of 500 to 800 Hz.
Поздрави!



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Радиостанции без лиценз PMR 446 MHz

Мнение от LZ4ZD » 03 сеп 2012, 15:23

Аз да допълня и направя корекции също :D

CTCSS е аналогов нискочестотен тон, който се предава едновременно и през цялото време с нискочестотния сигнал. Този тон се предава извън "стандартния" спектър за говорния канал (67-254.1 Hz). Обикновенно той се филтрира е от високоговорителя почти или изобщо не се чува.

DCS е цифров сигнал, който също се предава едновременно и през цялото време с нискочестотния говорен сигнал. Спектъра на този сигнал е нискочестотен и е до 250-300Hz и се намира извън "стандартния" спектър на говорния сигнал. Също е филтриран и от високоговорителя почти или изобщо не се чува.
Една подробност е, че при отпускане на PTT бутона, за 0.5 s. се предава синусоидален тон с честота 134 Hz.

Мисля, че не е необходимо да се изпада до такива технически подробности, а само да се направи корекция, че тези тонове се предават през цялото време, през което станцията е на предаване.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Радиостанции без лиценз PMR 446 MHz

Мнение от LZ1FW » 03 сеп 2012, 20:42

Благодаря на Златан, LZ4ZD, и на Владислав, LZ2VAK.

Наистина не се бях замислил, че CTCSS/DCS се предават едновременно с полезния сигнал. Това е хубавото да попиташ по-знаещите, когато ти самия се опитваш да обясниш някому нещо. Никога не е късно човек да научи нещо ново.

За затихването при PMR 446 MHz намерих един бразилски сайт с картинки за компютърен анализ на покритието в градски условия в зависимост от височината на която се намира станцията. Ако не ме досрамее много ще открадна картинките, ако ме досрамее - ще пусна линкове към тях. Още не съм решил. :oops: Предполагам ще открия и графики за горски условия.

Сядам с благодарност да правя корекциите.



LZ1LGG
Мнения: 45
Регистриран на: 14 ное 2010, 10:04
Местоположение: KN12QR
Контакти:

Re: Радиостанции без лиценз PMR 446 MHz

Мнение от LZ1LGG » 07 сеп 2012, 21:32

Ето и моите 2ст: Задължително е антените на апаратурата да са несменяеми).
Хубаво е да пуснеш и списък в кои държави са разрешени, понякокога е много полезно. Например в момента съм на почивка в Турция с 3 такива и е значително по-удобно отколкото GSM :) финансово, естественно.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Радиостанции без лиценз PMR 446 MHz

Мнение от LZ1FW » 07 сеп 2012, 21:50

LZ1LGG написа: Ето и моите 2ст: Задължително е антените на апаратурата да са несменяеми).
Написано е, ще помисля как да бъде по-видно.
LZ1LGG написа: Хубаво е да пуснеш и списък в кои държави са разрешени, понякокога е много полезно. Например в момента съм на почивка в Турция с 3 такива и е значително по-удобно отколкото GSM :) финансово, естественно.
Виж това е интересно. Турция не е в ЕС, но е член на CEPT от 1959 година - http://www.cept.org/cept/faq
Как стои въпроса с PMR446 в Турция? Ти май щеше да ги питаш. Какво ти отговори турското КРС за тези станции?



LZ1LGG
Мнения: 45
Регистриран на: 14 ное 2010, 10:04
Местоположение: KN12QR
Контакти:

Re: Радиостанции без лиценз PMR 446 MHz

Мнение от LZ1LGG » 09 сеп 2012, 11:34

Здравей,
преди малко се прибрах и още разглеждам какво е ставало докато ме е нямало.. Че и други неща :)
С 2 думи, до турското КРС не стигнах, просто не намерих/не знаех къде да търся. Не бях в голям град, може би затова.
Това обаче не означава че няма инфо. А то е: PMR 446 може да се използвва и се използва в Турция. Всичките униформени полицаи, охранители и т.н. казаха че няма проблем (знам че това не е меродавно), но засякох няколко разговора на 5ти канал, които определено не бяха служебни :) На границата никой не ми е задавал въпроси за станциите, въпреки че носех фактури, сертификати (мда, за ЕС) и книжката за потребителя. Използвахме си ги навсякъде без да направи впечатление на някой. Едната постоянно ми висеше закачена на раницата и се виждаше и чуваше отвсякъде.



Заключена