ИСТОРИЯТА!

Историята на радиолюбителството в България.
lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1kz » 14 фев 2007, 15:34

Предлагам една тема за историята на създаването и първите радиовръзки на радиоклубовете в страната. Тези неща са за съжаление забравени и си струва да се върнем назад във времето за да си ги припомним. Предлагам минимална информация за всеки: инициал, дата на първата официална радиовръзка, инициал на кореспондемта, технически данни за апаратурата с която е задействан радиоклуба, имената на отговорниците и операторите!. Имам интересни материали по информация от списание "РАДИО" - българско, предшественик на "Радио телевизия, електроника" от която се вижда че работещите през 1955 година клубни станции са 35 на брой. Между тях личат имената на LZ1KPZ, 1KSP, 1KDA,1KSZ, 1KKZ, 1KRB, 1KGZ, 2KCS, 2KTM, 2KLR, 1KRB, 2KAF, 2KAC, 2KPP, 2KSK, 2KRT, 2KST, 2KDK, 2KRK, 2KTU, 2KML, без да броя софийските LZ1KAA, 1KAB, 1KSA, 1KSF, 1KDP.
Има ли някой информация за действащите радиолюбителски станции преди преврата на 9-ти септември 1944? Тази страница в историята ни пък е напълно заличена, а мисля има какво да научим...!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1kz » 28 фев 2007, 14:55

5 декември 1954 година - Първо Късовълново републиканско състезание в България. Участват - LZ1KDP(102т.), LZ1KAB(75т.), LZ1KAA(69т.), LZ1KSI(66т.), LZ2KCS(44т.), LZ1KPZ(49т), LZ1KSP(44т.), LZ1KPR(29т.), LZ2KST(10т.) - всичко 9 станции! Провежда се на 80 и 40м. Връзки през половин час. Правилника и прохождението на 40м (мъртва зона) позволяват на софийските станции да направят значително повече връзки, понеже са 5 от един град и Провинцията е недоволна... особено южната...:D . (сп."Радио", кн.1 1955г. - А.Несторов)
Последна промяна от lz1kz на 28 фев 2007, 15:08, променено общо 1 път.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Мнение от lz1kz » 28 фев 2007, 15:03

29 август 1954 година - открита е LZ1KSZ (Ст.Загора)-с отговорник Карамихов. Първото QSO е с YO2KAB-Тимишоара на телеграфия!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Мнение от lz1kz » 28 фев 2007, 15:26

7 май 1951 година - Открита е Първата българска любителска радиостанция след 9 септември 1944г - с Разрешение за временно ползване от 5 (пет) дни, с инициал LZ1KAB и оператори (конструктори и ятаци :D ) - Мишо Найденов, Сашо Петров, Коста Чобанов, Димитър Петров, начело с инж. Йордан Боянов.Предавателя е тристъпален с лампи LV1, 6L6 и RL12P35 - около 30 вата. Първа връзка на телеграфия с F9KQ. В същият ден излиза за първи път в ефир и друга радиолюбителска станция - LZ1KSR - от Политехниката в София!
Последна промяна от lz1kz на 07 авг 2013, 10:10, променено общо 1 път.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Мнение от lz1kz » 28 фев 2007, 15:30

На 9 април 1955 година е в ефир и радиостанцията LZ1KDA от Хасково с началник Д.Славчев и оператор - Хр.Кавърджиков. Разрешителното е било от 20 февруари - за малко да изтърват срока за построяването и :D ! Кой знае повече подробности?


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Мнение от lz1kz » 28 фев 2007, 15:39

LZ2KCS - Плевен. Датата е 20 декември 1953 година - 14.30 часа в дневника е записана първата радиовръзка! С кого ли? В сп. "РАДИО" по този повод е написан някакъв неразбираем инициал - творение на журналиста - NA5KBH - оп.Лаци (вероятно става въпрос за HA5...но дали е KBH или KWN написано с кирилица...не е ясно!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

LZ1KRB - Бургас

Мнение от lz1kz » 02 мар 2007, 10:27

LZ1KRB - Бургас, първа проба - някъде след м.март 1955 г.(датата не ми е известна!) Първата връзка се приписва с UB5KKA - Симферопол, вероятно понеже е свързана с обещание към Окръжната конференция на ДОСО, т.е. възможно е реално да е с друга станция - как ли пък щяха да приемат че първата връзка не е била с братския Съветски Съюз? :D :roll:
Н-к на станцията е бил Хр.Йорданов, оператори - Драгни Михайлов, Димо Николов, Илия Арнаудов...


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ2WSG
Мнения: 3
Регистриран на: 29 сеп 2006, 13:19
Местоположение: Силистра
Контакти:

Списание "Български радиолюбитель", 5-6 брой, 1936

Мнение от LZ2WSG » 05 мар 2007, 08:17

Списание "Български радиолюбитель", 5-6 брой, 1936 година, съхраненo от LZ1KZ. Освен практически теми списанието засяга много технически въпрси, които са вълнували мозъците на българските радиолюбители по онова време.

Има с какво да се гордеем като БГ радиолюбители :)

http://www.silistra.bg/hamradio/magazin ... 05-06.djvu



LZ5BX
Мнения: 13
Регистриран на: 08 сеп 2006, 20:26
Местоположение: sofia

хобито това е нещо което значи много...

Мнение от LZ5BX » 12 мар 2007, 10:10

Здравейте,отдавна не бях "влизал"в нашия ФОРУМ.Но темата повдигната от нашия колега и приятел е с огромно значение.Мисля че има даста информация ,но не е на дневен ред,след като се "борим"за нашето оцеляване.Спомням си от Коцето Кишишев съм слушал много за "братята Джакови".Трябва да се разровим в държавния архив но това може официялно да направи Милчо Миланов от името на Федерацията.Още нещо си спомням ,че много не се говори и пише на тази тема защото развитието на "радиотехниката"реципрочно/паралелно и на радиолюбителството преди втората световна война е пряко свързано с Хитлеристка Германия тогава.Виждал съм "Сименс",Филипс""Телефункен-АЕГ"и какво ли още не с пречупения кръст на германците.Поради това ,тя е "трошена"след "9-ти септемви"и само умни и квалифицирани за онова време наши "радиоспециалисти"/такъв живя врата срещу врата с мен,бил е на работа в авияцията и "Луфтвафе"/бяха съхранили по нещо.Но времето си минава и само това където е запазено от нашите колекционери напомня за славното минало на Радиолюбителството ни в България.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Преди 9 ти .....

Мнение от LZ1CY » 12 мар 2007, 22:12

Hi Влади,

"...Има ли някой информация за действащите радиолюбителски станции преди преврата на 9-ти септември 1944? Тази страница в историята ни пък е напълно заличена, а мисля има какво да научим...!"

Попаднах на статия от Раделин, LZ1UF, в белоруското списание Радиомир
КВ и УКВ, 7 брой от 2001 година със заглавие "Първите български късовълновици". Имам някакви спомени,че и на друго място съм виждал
този материал. Вътре има отговор на твоя въпрос /по горе/. Преди 9 ти,
закона за радиото приет от Народното събрание, давал монопол върху
радиосредствата за приемане/предаване само на държавата и затова
не са давани разрешителни за използуване на любителски радиостанции.

73 Ангел LZ1CY


LZ1CY

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Мнение от lz1kz » 16 мар 2007, 16:30

Въпрос: Кога е бил първият радиолюбителски събор в България? Подсказка - 1958 година...!!! Да видим ще се сетят ли моряците...


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1CY » 16 мар 2007, 22:45

Hi Влади,
Не особено коректен въпрос,също като въпросите на тъпите водещи на още по тъпите LZ TV shows,наплодили се напоследък като гъби след дъжд.Благодарение на Силистренския сайт прочетох твоето списание от
1936 година, "изядох го с кориците" но никъде вътре не пишеше нищо за
радиостанции,за късовълнова активност,за резултати в другите страни по света /хайде, при нас закона забранявал но другите са имали какво да покажат/. Това беше списание,наистина радиотехническо,което наред с
доста радиотехнически статии ,освен познания в радиотехническата област ,даваше и много познания в областа на рекламата.Рекламираше се продукцията на тази радиотехническа работилница/лаборатория, която е
и собственик и издател на това списание.Официално миналата година чествувахме 80 години от радиолюбителското движение. Та какво да разбираме под радиолюбителско движение според теб /мисля,че в поздравителното писмо на г-жа Поля Станчева е имало някакво деликатно обяснение/. И съответно какво разбираме под радиолюбителски събор? И от къде я измисли тази подсказка 1958 година?
За мен събор има,когато има много хора от различни населени места
с една цел,която ги обединява но и с една програма,която трябва да
запълни и осмисли времето им и накрая за да се запомни събора -
една голяма маса. И понеже нашето поколение е дълбоко социалистическо, първият събор на който аз съм участвувал беше
през 1967 година няколко дневен симпозиум на ЦРК проведен в школата "Гео Милев" и с един от първите специални инициали LZ0CRC. По възрастните радиолюбители може би помнят и други, по стари и интересни събирания а някъде в старите списания
от "преди" може би има информация и за радиолюбителите,които според закона не са имали право да строят и ползуват радиостанции но са били хора със съответните интереси и с желание да се събират.
Следващата 1968 година имаше национално радиолюбителско събиране в гр.Толбухин /Добрич/ по случай годишнина на тяхния радиоклуб. По-нататък - 1969 година Троян,кръчмата "Лисичите дупки"
след това 1970 година домакини Бургас ,на Слънчев бряг. През 1971
трябваше да бъде в Шумен /следващия домакин се определяше по това,кой има най много представители на поредното събиране/.
За Шумен така и не се организира нищо. След кратко прекъсване,през 1973 година,
решихме ,че "центъра на България е Казанлък" за да е по близо и по
лесно за събиране на повече хора. Нарекохме го SSB събор, та нали
това беше вече модерен вид работа и на 3,5 мгц си разменяхме информация.Благодарение на организатора тогава LZ1DB прекарахме чудесна нощ в една вила около града, в планината а на другия ден беше разменена огромна информация и за другия нов за нас вид работа - SSTV. Изминаха много години,вече 15 години има Hobby radio
но лично на мен, а може и на много други колеги, ни липсва ..... общата маса. Отлични събори ставаха и при закриването на многото тогава любителски КВ и УКВ състезания в които участвахме може би
заради незабравимите вечери на отчитане,награждаване и закриване на състезанията, естествено общо,на една голяма,обща маса.
Да не забравяме,че едно "Наздраве" на една обща маса звучи много по силно отколкото от многото малки масички и сепарета. Да не забравяме,че за разлика от другите живи същества,имаме дарбата да говорим за да общуваме по лесно.Време е да започнем да мислим правилно.Бъдете здрави.
73 Ангел LZ1CY


LZ1CY

LZ5BX
Мнения: 13
Регистриран на: 08 сеп 2006, 20:26
Местоположение: sofia

Чясът и мястото на срещата са известни....

Мнение от LZ5BX » 16 мар 2007, 23:12

Признавам много тежък въпрос.бил съм на осем или девет години и ходехме всяко лято на морето на "Китен".Там "Пощите"имаха бунгала.баща ми работеше на Вакарел /предавателя на Радио София.министър на "пощите и съобщенията "е била Цола Драгойчева и понеже съм Димитър Благоев Богоев,много се е "радвала"на мене.Та там се запознах с бай Илия Арнаудов и той ми подари едни слушалки,още ги пазя.сещайте се какво стана по нататък.Баща ми ми донесе от "ГДР"-то един "кварц",пружината на легрото и ето ти приемник.Но по темата ,мисля че нещо в съзнанието ми за "априлският им пленум 1956г в чест на "първи май"под патрондаша на "баба Цола"/мир на праха и/ама дали е било 57/58/или даже 59г хайде де но това съм сигурен плюс "деня на Радиото-7 май"Това е бил поводът,запомнил съм повода,а за другото десет години по късно вече Страти ни мъкнеше по събори,Гелето за тези неща се среща.Как бързо минават годините но страста към хобито си ни е все същия.ТО няма цвят,радиовълните са си невидими но ги обичам както обичам всички Вас.
Димитър Богоев



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Мнение от lz1kz » 20 мар 2007, 12:42

Ачо, много благодаря за хубавата информация - много неща се помнят но хубаво е да се припомнят :D
Няма да Ви затруднявам повече - 1958г - Варна, 28-29 юни - истински радиолюбителски събор - присъстват радиолюбители от Варна, Коларовград (Шумен) Русе,Бургас,Толбухин(Добрич),Балчик. Интересни подробности - над 50 участници. Споменават се имената на Белчо Николов, Павел Стойчев, Христо Янев, Велико Вълев, Тотю Цанков, П.Пенчев(Шумен), П.Николов(Русе), П.Кузманов(Балчик)Маринов (Бургаски р-клуб), Галмадиев (Добрич)...Срещата се е провела по инициатива на Коларовградския(Шумен) и Варненския радиоклубове - имало е съответно тържествена част с доклади и изказвания (къде без това!), на следващият ден - демонстративни състезания по телеграфия - приемане и предаване - първите са били Дафинка Дряновска(Варна), Иван Мазаджиев (Русе) Стоян Петров(Коларовград). Следва много съществен цитат, който подкрепя тезата на Ачо (1CY) за същината на радиолюбителските събори:
"...Останалото време от престоя си във Варна участниците в сбора имаха възможност да прекарат твърде приятно в другарска среда, като разгледаха забележителностите на града и красивите му околности и участваха в уредената ОБЩА ВЕЧЕРЯ..."
:D
сп."Радио и Телевизия", бр.8 год.1958г.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ5BX
Мнения: 13
Регистриран на: 08 сеп 2006, 20:26
Местоположение: sofia

Мнение от LZ5BX » 21 мар 2007, 14:18

lz1kz написа:Ачо, много благодаря за хубавата информация - много неща се помнят но хубаво е да се припомнят :D
Няма да Ви затруднявам повече - 1958г - Варна, 28-29 юни - истински радиолюбителски събор - присъстват радиолюбители от Варна, Коларовград (Шумен) Русе,Бургас,Толбухин(Добрич),Балчик. Интересни подробности - над 50 участници. Споменават се имената на Белчо Николов, Павел Стойчев, Христо Янев, Велико Вълев, Тотю Цанков, П.Пенчев(Шумен), П.Николов(Русе), П.Кузманов(Балчик)Маринов (Бургаски р-клуб), Галмадиев (Добрич)...Срещата се е провела по инициатива на Коларовградския(Шумен) и Варненския радиоклубове - имало е съответно тържествена част с доклади и изказвания (къде без това!), на следващият ден - демонстративни състезания по телеграфия - приемане и предаване - първите са били Дафинка Дряновска(Варна), Иван Мазаджиев (Русе) Стоян Петров(Коларовград). Следва много съществен цитат, който подкрепя тезата на Ачо (1CY) за същината на радиолюбителските събори:
"...Останалото време от престоя си във Варна участниците в сбора имаха възможност да прекарат твърде приятно в другарска среда, като разгледаха забележителностите на града и красивите му околности и участваха в уредената ОБЩА ВЕЧЕРЯ..."
:D чесно казано за "кака"Дафне"бях позабравил.но 61ва ли 62ра г.бяхме на "пионерски"събор във Варна,мисля че в "Дружба"от Двореца /семенарията /беше много хубаво та май с нея ходихме на минералните извори.как бързо минава времето.и нали "укв"то вече години е в мазето нямам представа какво става там в морската столица.
сп."Радио и Телевизия", бр.8 год.1958г.



LZ1CL
Мнения: 23
Регистриран на: 04 сеп 2006, 21:49
Местоположение: PLOVDIV

LZ1KSP

Мнение от LZ1CL » 25 мар 2007, 21:45

Здравей Влади,ето малко информация и за LZ1KSP:
Пиша ти като гледам оригиналния документ,който е написан на парче
хартия от втори екземпляри от разписки за проведени телефонни разговори(можеш да си представиш мизерията !!!)
Позволително 1402 издадено в 16 часа 00 минути от МИНИСТЕРСТВО НА ПОЩИТЕ,ТЕЛЕГРАФИТЕ И ТЕЛЕФОНИТЕ-РЕТРАНСЛАЦИОНЕН ВЪЗЕЛ- ПЛОВДИВ
ОТГОВОРНИК ГЕОРГИ АПОСТОЛОВ ГЕОРГИЕВ (СВЕТЛА МУ ПАМЕТ !!)
УЛ ЦАРИБРОД 1 ЕТАЖ-III
гр. Пловдив 22 юний 1954 г.
Засега друго не мога да ти пиша ,но доколкото си спомням първата връзка е през май и естествено със Съветски радиолюбители !!!
Понеже основаването на клуба и откриване на клубната радиостанцич са различни неща -за клуба- Основан на 16.02.1953 в салона на централния агитпункт от 37 души учредители.Избран е 9 членен съвет с председател капитан ДИМИТЪР МАНДЕВ
ЗАСЕГА ТОЛКОВА
БЪДИ ЖИВ И ЗДРАВ!


73 LZ1CL

LZ2WSG
Мнения: 3
Регистриран на: 29 сеп 2006, 13:19
Местоположение: Силистра
Контакти:

Мнение от LZ2WSG » 29 мар 2007, 11:13

Ето една статия от списание"Радио, телевизия, електроника" за първите военни радиостанции и радиотелеграфната връзка, използвана по времето на Балканската война:

http://www.silistra.bg/hamradio/pages/i ... radio.html



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Мнение от lz1kz » 23 апр 2007, 08:57

Сега прочетох една информация в страницата на БФРЛ. Цитирам:
"...По време на ВТОРАТА национална конференция на радиолюбителите, проведена на 25 декември 1945 г. (!!!) с временно разрешение за работа по време на конференцията излесе в етера първата българска любителска радиостанция с инициал LZ1AA..."
Във връзка с подсещането на LZ1CY за невъзможността за издаване на радиолюбителски инициали преди 9-ти септември 1944 имам следните въпроси:
1. Не следва ли да считаме тази дата за рожденна на HAM-радиолюбителството в България? (Нещо като малък национален празник! :D ).
2. Знае ли някой за тази ВТОРА национална конференция и кога е станала ПЪРВАТА? Изглежда че ще да е била едвали не на 10-и септември 1944. :roll: .


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ5BX
Мнения: 13
Регистриран на: 08 сеп 2006, 20:26
Местоположение: sofia

Мнение от LZ5BX » 03 ное 2007, 21:22

LZ3NY написа:
Списание “Радио София”, брой 51 от 1934 г., помества специален репортаж за откриването на Радио Варна, а първият брой за 1935 г. излиза със снимка на зала “Съединение” на корицата, помества също снимките на управителния съвет на Радиоклуб Варна и на Димитър Кулев като конструктор на варненския предавател.
От страницата на Виолета Тончева "Традицията задължава".
http://liternet.bg/publish5/vtoncheva/r ... iiata1.htm

73!
Здравейте,с Вилето се свързах и понеже имам снимки от баща ми за Радио Варна,първото му след военно пускане,именно там е и чичо Мито Кулев/както са му казвали/.Питах за Радио клуба във Варна ,баща ми и той спомена нещо за Кимон Георгиев,че бил на освещаването на първата среща,между радиолюбителите.Спомена нещо и за бащата на Джони Пенков/имали са радиоработилница/в София,но заедно с Братя Джакови са помагали за първите "касовълнички".Така ги нарече.Вече гони деветдесетте та малко му се губят спомените.Но поводът беше за Радио Варна.Като видях снимките на В.Тончева,част от тях и аз ги пазя в семейния архив.Нали съм израснал на Вакарелския предавател.Но днес вече кой се интересува от това особено Федерацията.......



LZ5BX
Мнения: 13
Регистриран на: 08 сеп 2006, 20:26
Местоположение: sofia

Мнение от LZ5BX » 03 ное 2007, 22:28

LZ3NY написа:
LZ5BX написа:Но днес вече кой се интересува от това особено Федерацията.......
Какво общо има "особено Федерацията" в случая?


LZ3NY
Митайче,за сайта сме ти благодарни ,но когато се самокритикуваме на тези страници е за добро.Ако днес едвам удържаме Федерацията да съществува,то тя не може да носи отговорност за миналите ни грешки.Ето имаме кратка наша "биография"от наш колега и съратник Милчо,мъчим се да остане нещо от ония "сандъци"за историята./от 59-та съм над поялника и се гордеяс това/.Но виждаш всичко от "семенарията"и техника и документация е похабено ,няма нищо като архив!Когато 93,96 поисках да преберем нещо,ние бяхме пред изхвърляне.Накрая ни изгониха и от "колежа".А ректора ми е пръв приятел, а ние във Федерацията какво направихме.На желанието ми да помогна ,никой не ми се обади.Диков се пенсионира от БНТ и клуба имаше необходимост от помощ от Федерацията,пак мълчание.Гоцев беше директор тогава.Кирчо казва ,къде са твойте хора...мълчание.Какво да кажа ,приятелю,потресен съм и затова повече не се мяркам там,Когато Веско Стойков беше в ДКД-то и той казваше къде са нашите хора...мълчание.Не искам да коментирам,щото Здравчето и "мобилка"намаше,Бях й заделил една от служебните,но какво накрая запокитих и Укавето в мазето за спомен.Нямаго Коцето,Таньо,Веско се затри някъде и кой ли не.За сега си кротувам в БНТ и се радвам на внучки.Но радиолюбителки и дума да не става няма да ги правя,като баща им.Няма Държава,няма Федерация,прав е Влади,колко даде той за да го има Казанлъка,а ние с какво му се отплащаме?Така ,че много трябва да си стоял под антените за да се разочароваш от себе си като мен.Иначе успехите и медалите на нашите момчета и момичета са ми единственната утеха и твоя "сайт"разбира се,да обеля някой ред ,защото :!: в "ефира "е пълна скука.
73 ! дядо Митко



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Мнение от LZ1CY » 04 ное 2007, 00:37

За тези,които активно се интересуват от историята на радиолюбителското движение,от първите любителски КВ радиостанции и радиоклубове -
препоръчвам да разгледат сайта на силистренските радиолюбители.
Тези колеги изглежда не приказват а работят здраво в тази област.
Там почти е запълнена серията на българските списания Радио, Радио и телевизия, Радио,телевизия и електроника от 1954 година насам. Особено списанията между 1954 - 1960 година съдържат много статии,дописки и други много интересни материали за първите радиоклубове,радиостанции,известни радиолюбители,състезания и състезатели и радиолюбителски конструкции. Ако някой има желание може много лесно да синтезира материал за малък сборник от тези
исторически материали и дори да го напечата.Успех. 73.


LZ1CY

LZ5BX
Мнения: 13
Регистриран на: 08 сеп 2006, 20:26
Местоположение: sofia

какво общо има "Федерацията"?

Мнение от LZ5BX » 05 ное 2007, 18:00

Аз мисля ,огромно!Ето за запазването на ефира са неоходими пари.За опазването на историята на радиолюбителското движение у нас освен средства е необходимо и желание на властите да помагат за това.Как бихме направили Музей на радиолюбителството? С много желание ,упорство и убеждение на тези които казват ,че ни водят към Демокрация и просперитет.Всички се вълнуваме когато гледаме как подрастващото поколение не се интересува от нищо.Порнография и наркотици,жестокост и цинизъм.Всичко което е свързано с обучението на младежта отива на хаос и в забвение.Всички извън училищни занимания с децата е оставено на самотек и хаос.А има субсидии и средства които се "усвояват"от незнайни направления и "фондации".От нас зависи да разровим тази бъркотия и поискаме в името на бъдещето на Нацията да направят и ТЕ нещо за това дело.Когато преминахме на "свободни"и независими начала,започнахме да търсим "спонсори" и средства.Ако утре поискаме да се увеличат "членския внос",колко от нас биха си го позволили?А когато нашите радиолюбители носят славата ни като народ ,достоен за уважение в международните състезания,къде е признателността на упраляващите? Къде?.Това мога да споделя и това че Федерацията има огромно значение да се запази радиолюбителско движение у нас е безпорен ФАКТ и това не трябва да го забравяме.Добре че Я има!



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Годишнини...

Мнение от lz1kz » 09 мар 2009, 14:46

...през април, освен LZ2KAC (в съседната тема) трябва да черпят и радиолюбителите от Хасково - LZ1KDA, през май - LZ1KAB и Горнооряховския радиоклуб...!
Много са все още радиолюбителските общности в градовете в БГ, които не са запознати с историята на първите стъпки по места. В много отношения за тази информация може да спомогне прелистването на теченията на списание РАДИО (телевизия, електроника) от годините 1952-1960-та - те поне могат да се изтеглят от сайта на Силистра...за срамотиите, така и не успях да разбера историческата дата на откриване на родния ми LZ1KKZ - знам само че е задействан с помощта на старозагорските радиолюбители, както и с техника построена от тях - спомням си че старият предавател беше с RL12P35...и толкова...


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от LZ1RF » 18 май 2009, 10:57

Историята винаги е навявала носталгия към миналото. Вярно е че живеем в трудни времена. Но има една мисъл: "Когато човек губи не знае какво печели и когато печели не знае какво губи". Нека възприемаме живота такъв какъвто е. Нека не се сърдим никому и нека си спомняме миналото, защото то ни предпазва от грешки днес и в бъдеще. Ще публикувам периодически във форума снимков материал, като моля колеги, които имат повече информация за тези снимки за напишат това което знаят. Кой знае може би утре някой историк, радиолюбител ще продължи историята на радиолюбителството в България, започната от Панайот Данер - LZ1US.
Може би в архива на всеки ще се намерят подобни материали. Публикувайте ги.
Прикачени файлове
Снимка 5
Снимка 5
Archive_October00_China.gif (138.81 KиБ) Видяна 49147 пъти
Снимка 4
Снимка 4
Archive_June76_Boteva epopeya_Vraca.gif (331.95 KиБ) Видяна 49146 пъти
klubKSP.jpg
Снимка 3
(682.42 KиБ) Свален 3960 пъти
Снимка 2
Снимка 2
IMGA2636.JPG (115.2 KиБ) Видяна 49146 пъти
pic1.jpg
Снимка 1
(796.71 KиБ) Свален 3960 пъти



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1kz » 06 яну 2010, 16:22

Преди всичко - ЧЕСТИТА НОВАТА 2010 ГОДИНА

Някой може би ще запита - а с какво работихме през тези години? Публикувайте старите снимки на техниката от радиоклубовете, това ще даде по ясна представа за условията на работа в първите и следващи години!
А от мен една връзка към Викито - най-широкоизползваната и в нашата страна конструкция - UW3DI http://ru.wikipedia.org/wiki/UW3DI


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1kz » 08 фев 2010, 11:40

Ееее, най после за родния ми LZ1KKZ - роден през септември (1-ви?) 1954г, предавател - 5 лампов с крайна лампа RL12P35, CW и AM, построен със съдействието на Георги Пеев (LZ1GPS), Георги Клюнков (LZ1GZ) и радиоклуба в Стара Загора,първа връзка с LZ1KSZ . Приемникът трябва да е бил оня КВ-М който и аз заварих там и съм го виждал по старите снимки. В последствие, вече по мое време се работеше с по голям предавател с ГУ-13, приемниците се сменяха според сезоните - КВ-М, ВОЛНА, RFT, Р-250М... После, към началото на 70-те години дойде и ХитКит-а, конструкторите в клуба спретнаха серийно производство и избамкаха 30-на комплекта на UW3DI...за трите клуба - LZ1KKZ, LZ1KOZ и LZ1KWZ беше осигурена апаратура и помещения...хубави години. Скоро ще си сканирам снимките от този период и ще публикувам тук по интересните.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ2A54

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от LZ2A54 » 14 яну 2011, 11:27

Във връзка със снимките по-горе:
Историята винаги е навявала носталгия към миналото....
Ще кажа няколко думи за 3 знакови фигури от втората снимка от горе надолу - черно бялата.
От ляво на дясно, вторият клекнал с тъмните очила и мегафона е Виктор (SK) от Враца.Края на 50-те,
началото на 60-те беше началник на Врачанският радиоклуб и LZ2KWR.Радиоклуба се намираше
горе-долу на мястото на сегашния паметник на Ботев на площада.Правоъгълна, стара 2-3 етажна сграда с лице
към площада.Втори човек в радиоклуба като конструктор беше Христо Беков.По това време -началото на 60-те
години Беков замина в София на работа в телевизията.Инструктор по радиоподготка към ДОСО-то беше Еленков.
Имаха много хубаво конструирана и доста малогабаритна КВ радиостанция с едни перфектни Хоум мейд превключватели на обхватите (никакви галетни такива и подобни), много надеждни и лесни за изпълнение - просто мечта.Крайното стъпало беше с ГУ13, антена танков щир на покрива и за приемници помня Емили на 21 и 28 мегахерца.Кондишъна беше страхотен и на ден, на телефония се правеха стотици американци и на 2-та обхвата.Виктор беше и конструктор, и състезател, и добър организатор, и просто прекрасен човек.
Най на преден план вдясно, седнал, е Дилко - шефа на LZ1KPG.След времето на Иванчев, когато KPG-то беше наблизо до Централния радиоклуб...мисля, а не над киното.Но той Дилко си е врачанин - родом е от с. Баница -Врачанско.
Най-вдясно прав е Кирил Кузманов (SK)- шефа на Бело-слатинският радиоклуб и LZ2KPL.Не беше радиолюбител- в смисъл оператор, състезател, конструктор, но си беше много добър организатор.Съкратен от армията като офицер-свързочник в края на 50-те, възстановява Бело-слатинският радиоклуб.Дотогава там е имало клубна слушателска радиостанция с няколко ентусиасти, които впоследствие се установяват в други градове на България и си остават радиолюбители докрай.Пейо в Сливен, Пенчо в Шумен, Киро в Русе и др.С пускането в ефира на LZ2KPL, радиоклуба става притегателен център за много младежи... и не само.
Оставям възможност и други да коментират някои персони от снимката.
73's de LZ2A54



lz1cf
Мнения: 6
Регистриран на: 21 фев 2011, 18:11

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1cf » 26 фев 2011, 14:04

Във връзка с публикуваното във форума от LZ1CL,искам да поясня някои неща.
Първата връзка на LZ1KSP се проведе на 11 май 1954 г. вечерта към 1800 часа на 14 mhz с DJ1JV - op.Horst.
По-късно се получи и QSL oт него,която пазя и до днес.
След като окончателно приключихме с постройката на предавателя,с крайна лампа RL12P35,решихме да го изпробваме.Приемника беше немски танков "Емил",преработен и със сменяеми бобини за 7 и 14 мхц.На мен се падна честта да осъществя първата връзка с горепосочената станция.Вълнението беше неописуемо и незабравимо-скачахме от радост,играхме даже и хоро.0
И така Пловдив излезе вече в радиолюбителският ефир,а LZ1KSP с течение на годините постигна забележителни резултати - много първи места,купи и дипломи.
Не мога да не спомена и имената на хората,които присъстваха в тази паметна вечер - Н.Бояджиев-Шеро,Илия Филчев,Д.Андреев,В.Павлов и Икономов - всички от един курс в техникума.
На следващеят ден уведомихме н-ка на клуба Г.Черногорски и н-ка на станцията Г.Апостолов за постигнатият успех и с тяхно съгласие работихме още няколко дена за проби.
Официалното откриване се състоя при тържествена обстановка на 20 юни с.г.,като предварително договорихме QSO с UB5KBE -станцията на политехническият институт в Одеса.Връзката беше документирана със снимка,която се публикува на първата корица на сп.Радио,кн.8 от 1954г.
Хр.Назлев - LZ1CF



lz1cf
Мнения: 6
Регистриран на: 21 фев 2011, 18:11

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1cf » 26 фев 2011, 14:09

file:///C:/Documents%20and%20Settings/DANIELA/Desktop/LZ1KSP.jpg



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Националните конференции...

Мнение от lz1kz » 25 яну 2013, 16:15

lz1kz написа:Сега прочетох една информация в страницата на БФРЛ. Цитирам:
"...По време на ВТОРАТА национална конференция на радиолюбителите, проведена на 25 декември 1945 г. (!!!) с временно разрешение за работа по време на конференцията излесе в етера първата българска любителска радиостанция с инициал LZ1AA..."
Във връзка с подсещането на LZ1CY за невъзможността за издаване на радиолюбителски инициали преди 9-ти септември 1944 имам следните въпроси:
1. Не следва ли да считаме тази дата за рожденна на HAM-радиолюбителството в България? (Нещо като малък национален празник! :D ).
2. Знае ли някой за тази ВТОРА национална конференция и кога е станала ПЪРВАТА? Изглежда че ще да е била едвали не на 10-и септември 1944. :roll: .
"Елементарно Уотсън"! Разгръщаме старото "Ръководство за подготовка на радиолюбители - оператори" на К.Уручев, С.Минчев и В.Грозданов, ДИ "Техника" 1973г. и на стр.16 четем: "...Първата национална конференция на българските радиолюбители, състояла се през 1948г в София...По време на втората национална конференция на радиолюбителите, проведена на 25 декември 1949 година..."-

В информацията, публикувана в страницата на БФРЛ грешно е указана годината на Втората конференция и това допълнително ме прати в Тачовата фурна, а сега всичко си дойде на мястото. Датата на Първата конференция е рожденна дата на официално разрешеното организирано радиолюбителско движение в България.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1RAY
Мнения: 7
Регистриран на: 26 сеп 2010, 00:08

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от LZ1RAY » 19 фев 2013, 13:08

ИСТОРИЯ НА КЛУБ на РАДИОЛЮБИТЕЛИТЕ
„ТЕНЬО БИКОВ” гр. КАЗАНЛЪК



Клубът на радиолюбителите в гр.Казанлък е създаден през
1955 год. На 12 септември с инициал LZ1KKZ бе осъществена и
първата радио връзка от LZ1GZ.
През 2001 год. се появиха клубове и инициали в Казанлък. LZ3NV ме убеди да възстановим LZ1KKZ .
През 2002 год.клубът бе регистриран като юридическо лице с нестопаска цел за дейност в обществена полза в Окръжен съд гр.Стара Загора по фирмено дело № 348/2002 г.
Регистрацията бе извършена с цел Министерството на младежта и спорта да финансира федерацията на радиолюбителите.
Клубът на радиолюбителите „Теньо Биков” е със седалище гр.Казанлък, ул.”Генерал Скобелев” 17.
Започнахме ентусиазирано мъчително, без никакво наследство. Работихме късовълновите състезания от вили и апартаменти . LZ3NV си носеше станцията. В последствие си купих и стъпало 1 киловат. Работихме упорито, но със жични антени не става. Погледнахме към Арсеналската база на язовир „Копринка”, която беше забравена. Самата база е на радиоклуб LZ1KOZ към фирма „Арсенал”. За годините като началник на LZ1KOZ бе LZ1YE .
По негово време се изгради базата - антени и бунгало финансирано от фирма „Арсенал”. С преговори ние ги убедихме да ползваме направената база. Дадоха разрешение за ползване на базата, също и да вземем оборудването на телеграфната зала,без да вземаме станцията и стъпалото.
Съумяхме да вземем от друго училище столове. Така с LZ1DSR и LZ3NV направихме перфектна зала за обучение. LZ3NV си донесе и УКВ-станция. Направихме необходимия ремонт на бунгалото, прегледахме антените.
На 21 и 28 редукторите бяха свалени, стоеше само на 14, но не работеше.С LZ3NV закупихме коаксеал и отремонтирахме 28. С LZ1DY в последствие отремонтирахме и настроихме 21. Купихме въжета и така ги въртяхме, но до сега. Направихме двоен квадрат за 3.5, също и жични антени за 3.5 и 1.8. Подменихме и коаксиалите с 50 ома. Дойдоха и успехите на LZ DX, на който сме първи, а също и на скандинавския контекст.
През 2003 год. за LZ DX с LZ1ZF се разбрахме за масово участие.
Събрахме се от Сопот, Карлово и Стара Загора. Всеки участва с неговия инициал. С приватизацията на „Арсенал” АД се смени и собственика, който беше добронамерен към нашата дейност. Извика ме собственика на базата, като се заинтересова кой е взел стълба , който не беше поставен и стоеше пред бунгалото. След разговор реши да проведе среща с нас. Присъстваха LZ1YE,LZ1DY,LZ1BP и LZ1UV. На срещата аз не пресъствах. Разбрах че искал наем от 100 марки на месец. С това и желанието за ползване на базата приключи. Върнаха ни отново в старото положение.
Започнахме да пишем по разните институции. От Министерство на горите получихме отговор, че трябва да внесем в Общинския съвет за гласуване ползването на имот с номер 358 и клубът да придобие собственост на 3-те стълба и земя от 12.5 дка. Разговарях с радиолюбителите. Никой не взе отношение по въпроса, а сам е трудно. И така шанса го изпуснахме. Отново собственика на базата се смени. При разговор с него, той ме посрещна с думите: „Закъснял си”, говорено е за продажба. Изчакахме седмица, сделката не стана и той ми върна ключа за бунгалого. Отново радост - Клубът работеше с деца. С тях направихме състезанието за деца по КВ и УКВ.Трудния период на времето осуети посещаемостта на клуба. Деца се намираха, но нямаше кой да ги посреща. През 2006 година заведох дете на радиозасичане.
Работил съм за запазване на радиолюбилството в гр.Казанлък. Собственикът освободи охраната, направи си ограда.Разговяряхме за поставяне на камери. За целта трябва да изкараме 21 от двора. През 2007 година „Капрони” АД реши да премести 14, като пречи на строежа им. ”Капрони” ни подсигури кран за два дни. Свалихме 7, защото е със скъсани обтяжки и пред счупване на елементите. Преместихме 21 и 14 на заготвените от фирмата места.Участваха LZ1BP,LZ1CKT, LZ1UK, LZ1RB,LZ1DCD, LZ1DY, LZ1CKT и LZ1VCT. Отремонтирахме 7 и на следващия ден го поставихме. Купиха ни и 100 метра коаксиал. Дойде нова забрана. Собственика се расърди. Близо година си говорим за работа, но не и за ключа. Явно излязох по-търпелив от собственика и върна ключа. Започваме отново, но някои хора се забравиха. От там се работеше с всякакъв инициал без LZ1KKZ . Поради пречини LZ5W беше сменен с LZ5K.
През 2008 год. беше капака. Вятъра посука 14, състезанието се прекрати. Помолих след състезанието да се върнат и спасим 14. Кран със стрела30 метра няма в Казанлък. Случайно виждам старозагорски кран. В 23.00 часа се обадиха на началника на РПУ Казанлък за следващия ден да подсигури патрулка и придружи крана. На сутринта им напълних резервоара и придружиха крана.До вечерта с LZ1VCT
отремонтираната антена бе качена. Като само за крана цената е 1000 лв. До този момент са раздадени 5 ключа за бунгалото. Всеки един от желаещите, при отсъствието ми, можеше да има достъп до апаратурата. Вече взех и двукиловатово стъпало.След случилото се, разбрах,че никой не се интересува от базтаа.
През 2010 година работех в гр.СофияЗапочва се агитация против мен за свалянето ми от председателсксия пост. Прибрах се от София, направих им събрание и отговорих на въпросите им. Искаха смяна на ръководството. Обясних им как става. Взех си апаратурата и приключих. Мина цяла година,никой не отиде до базата. Не свикаха общо събрание и не подадоха молба да ме заличат от регистъра в съда.
С LZ1DY,LZ1CKT всяка сутрин си пиехме кафето. Един ден отидохме на язовира. Видяхме състоянието на антените и бунгалото, така започнахме отново. Организирахме сваляне на 40,20,21 и 28. Направихме основен ремонт и настройки на антените. Спокойно всичко отремонтирахме. Участие взеха LZ1DY,LZ1CKT,LZ1DKZ , LZ3ZZ ,LZ1MUBи LZ1DLZ .
И отново проблем.
През 2012 год. собственика на базата се смени.С подкрепата LZ1CKT започнахме да обикаляме по различните институции. Не можахме да изкараме бунгалото и това доведе до нови проблеми.От Министерството на горите разрешиха петно за поставяне на бунгало. Бунгалото не ни го дадоха и бяхме принудени да закупим фургон. С LZ1DKZ, LZ1DY, LZ1CKT съумяхме всичко да оправим. През това време вървеше процедура за пълното узаконяване на земята под антените и архитектурен проект за бунгалото с пълното разрешение по член 43,ал.3,т.1 от ЗУТ.
За 13юни бяхме напълно готови. Четири елементното яги греина за гости. Базата се посети от англичани и румънци. Участието на състезанията с LZ1GL и LZ1DLZ се радваха на това, което сме постигнали. Радосно е, единадесетте ни члена се справиха отлично.А те са Николаи Неделчев LZ3NV,Станимир Неделчев LZ1DSR,Неделчо Неделчев LZ1DS,Цвятко Тодоров LZ1CKT, Велин ТодоровLZ1VCT,Даниел Неделчев LZ1DKZ, Кънчо Стоиков LZ1DY,Тодор Ганев LZ1DE, Преслава Стефанова LZ1PCT и Веско Шишков LZ1DLZ .LZ1DLZ направи дарение 500 лева на клуба.
DSCN5271_01.jpg
DSCN5271_01.jpg (113.98 KиБ) Видяна 44073 пъти
На 20 ноември 2012 год. около 21.45 часа фургонът бе запален.Запалването на страниците за строежа на бунгалото запалват фургона с апаратурата и имуществото.


......................................................
Председател на Радиоклуб „Теньо Биков” гр.Казанлък –
Райчо Кацаров LZ1RAY
0121_01.jpg
0121_01.jpg (94.19 KиБ) Видяна 44073 пъти
sorry.jpg
sorry.jpg (41.92 KиБ) Видяна 44073 пъти
Picture 160_01.jpg
Picture 160_01.jpg (63.16 KиБ) Видяна 44073 пъти



lz2rm
Мнения: 16
Регистриран на: 17 фев 2013, 22:14

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz2rm » 21 фев 2013, 21:30

Хайде, който се познае да се разпише.

http://forum.qrz.ru/post813599-550.html


Изображение



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1fj » 22 фев 2013, 01:48

За снимката - добра идея. Но никой не мога да определя със сигурност, а някои от хората ми се струват смътно познати ... Годините не само променят черти, но и замъгляват паметта.
Искам да засегна една съвсем друга, не мн. приятна тема. По-нагоре в постовете някой е писал от името на LZ1SP. А друг LZ1SP освен Ставри Попов аз не познавам и в българските книжни адресници не намирам. В QRZ.com също е Ставри Попов (последна промяна 2011 г.) Моля администратора да се опита да определи от кого са писани постовете, чийто автор се е представил като LZ1SP. Достатъчно добре познавах Ст. Попов и силно се съмнявам той да е написал постовете, в които според мен има и спорни твърдения, и една погрешна идея - това той не би написал никога1
Ако се установи, че някой е злоупотребил с този повиквателен знак на един уважаван човек, стоящ в основите на българското радиолюбителско движение, мнението ми е, че е крайно време имената на такива типове да бъдат публично огласявани от администратора. Защото по същество те са мн. по-лоши от анонимните, които все пак не злепоставят невинен човек.
С уважение, LZ1FJ



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1yq » 22 фев 2013, 10:23

За горната снимка мисля единия е Кольо Ломски ,а с брадичката е Иван Котев ама може и да бъркам.Има доста познати физиономий ама съм забравил имената :(
73! Крис



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от LZ1BB » 22 фев 2013, 12:18

lz1fj написа:По-нагоре в постовете някой е писал от името на LZ1SP. Моля администратора да се опита да определи от кого са писани постовете, чийто автор се е представил като LZ1SP.
LZ1FJ, от логовете не може да се каже със100% сигурност кой точно е писал. Кое те кара да мислиш, че някой е злоупотребил?



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1fj » 22 фев 2013, 14:14

Хари, преди всичко благодаря за бързата реакция. Аз съм сигурен, че писалият не е Ставри Попов, и мога да изредя няколко позиции защо съм сигурен и кое не би написал Ст. Попов. Но не трябва да го правя, защото 1) така ще дам ясни указания на лекомисления писач (може и да не е целял злепоставяне) как да избегне грешките си при бъдещи писания, и 2) след като не може да се установи точно кой е написал това, става безпредметно.
По стила и характера на написаното аз мога само да установя, че този "автор" не е от Югозападната четвъртина от Б-я, и с по-малка вероятност въобще не е от Западна Б-я.
Да се надяваме, че няма да има подобни писаници в бъдеше. Успехи в дейността ти на администратор, драги Хари.
ДЕЛОТО ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ФОРУМА - Е ДЕЛО НА САМИТЕ ФОРУМЦИ!
73, lz1fj



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от LZ1BB » 22 фев 2013, 19:20

Благодарение на екипната работа на администрацията на форума вече знаем кой е писал с ник lz1sp. Човека е един от многото минали през радиоклубовете ...и заминали. Според мен си е изказал собственото мнение и не е писал от името на Ставри Попа. Пак мое мнение е, че едва ли го знае. Затова не му публикувам името. Определено не е Ставри.

Регистрирал се е с инициал с цел да преодолее ограниченията на форума спрямо нелицензираните радиолюбители. Пак според мен си е избрал този инициал най-вероятно произволно и във връзка с първите букви на името и фамилията си. За съжаление по времето, когато се е регистрирал във форума през 2009г все още всичко се приемаше на доверие и е получил оторизация, въпреки че се е регистрирал с измислен инициал.

Поради това, че е използвал несъществуващ инициал му анулирам акаунта. Благодаря на LZ1FJ за това, че алармира. Ако някой забележи друга нереална регистрация нека се обади във форума или на ЛС.

73, LZ1BB
forum admin



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от LZ1CY » 08 мар 2013, 10:39

8-ми март . На тази дата преди 50 години /1963/ направих първата си
радиовръзка от радиостанцията на Пионерския дом - Пловдив LZ1KRF
под ръководството на лектора Борис Драганов,тогава асистент в
ПУ Паисий Хилендарски - Пловдив,по късно основател на студенстската
клубна радиостанция на Пловдивския университет LZ1KPH. За съжаление
нямам информация за по нататъшната съдба на този човек.Радиовръзката
беше с Георги Симеонов, LZ1WM /SK/ от Сливен.Апаратурата- предавател
25 вата на Г-807 и преустроен български концертен приемник.Помня,че
имаше и други лектори на кръжоците по радиотелеграфия и радиотехника.
Един от тях упорито ни "преследваше" че не носим червени пионерски връзки
по време на занятията.По късно мисля,че направи успешна кариера в
милиционерските служби. За съжаление,преди няколко години ни напусна Жоро,
преди няколко десетилетия закриха станцията в Пионерския дом,по късно и
самия дом,отдавна не съществува радиоклуба и радиостанцията на Пловдивския
университет.Написаното може да послужи за информация на "историците" от
Пловдивския радиоклуб. Историята се прави, не се пише.
8-ми март Ден на жените /ако и това вече не са закрили/.Честит празник на
всички XYL's и YL's, колкото и малко да са останали.Бъдете здрави.
73


LZ1CY

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1kz » 30 юли 2013, 10:29

http://www.lz1fw.com/LZRT/story/lz1uf3.html

...Кратката история на късовълновика Иван Джаков - забравеният незабравим герой на нашата история! Съжалявам че е на руски - Раделин - OE/LZ1UF, го е превел за рускоговорящата общност, освен това е и със съкращения спрямо оригиналното писмо, но все пак и това е доста!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1fy » 30 юли 2013, 23:28

lz1kz написа:http://www.lz1fw.com/LZRT/story/lz1uf3.html

...Кратката история на късовълновика Иван Джаков - забравеният незабравим герой на нашата история! Съжалявам че е на руски - Раделин - OE/LZ1UF, го е превел за рускоговорящата общност, освен това е и със съкращения спрямо оригиналното писмо, но все пак и това е доста!
На срещата в Хисар бе направен пълен видеозапис!
Аз бях зад камерата и ще се опитам да издиря касетата,
която остана "някъде" във БФРЛ. Ако се намери, обещавам
да дигитализирам записа и да го пусна за всички.

73!
Павел



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1fy » 02 авг 2013, 14:44

Ето малко кадри от далечната 1996 г.

http://www.youtube.com/watch?v=PIoA7g2Z ... e=youtu.be]



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1fy » 02 авг 2013, 16:07

lz1id.jpg
lz1id.jpg (32.87 KиБ) Видяна 42411 пъти
LZ1ID_XX.jpg
LZ1ID_XX.jpg (31.67 KиБ) Видяна 42406 пъти
Ето кой е Иван Джаков......!
Запис от 1996 г.

http://www.youtube.com/watch?v=kL8JE5-G ... e=youtu.be



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1fy » 17 яну 2014, 12:35

НОВИ СЪДИИ ПО РАДИОЛЮБИТЕЛСКИ СПОРТ
На 30 и 31 март т. г. в ОКРЪЖНИЯ ра-
дионлуб Плевен се проведе съдийсни
курс по радиолюбителсни спорт с радио
любители от окръrа и града. Тук курси-
стите се запознаха с правата и задължени
ята на съдиите, с правилата за организи
ране и провеждане на състезания по ра-
диотелеrрафия, с правилата и начина за
орrанизиране, провеждане и отчитаае на
КЪСОВЪЛНОВИ състезания. Наред с това, те
изучиха правилата за единноспортната
техничесна нласифинация на радиолюбите
лите в ДОСО,
Курсът за съдии III катеrория протече
при rолям интерес от страна на курсистите.
Въпреки краткото време обучаващите се
КУРСИСТИ поназаха добри знания при прове-
дения изпит. ОТЛИЧНИ знанця поназаха дpy-
гарите Димитър Божинов от rp. Левски,
Дафина Иванова от Червен бряr, Мария Бер-
чева от Плевен и др.
На 1. IV. 1956 г. в неделя от 08.00 часа
се проведе състезание по радиотелеrрафия
между радистите, членове на радиоклуба, с
цел новите съдии да приложат наученото
на практина.
Под доброто ръководство на rлавния
съдия на състезанието др. Божинов, избран
измежду курсистите, работата протече при
добър ред и дисциплина.
Новите съдии по радиолюбителсния
спорт от Плевенски окръг достойно и с
чест ще проведат околийските състезания
по радиотелеrрафия през настоящата rодина.
Т. Кръстев

ГОРНОТО Е ИЗВАДКА ОТ СП."РАДИО",кн.5, 1956г.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1fy » 30 мар 2016, 12:33

LZ1KAA BEFORE.....!
lz1kaa.jpg



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от LZ3NY » 30 мар 2016, 12:49

Павка
Това място ми е познато. Колониите?

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1fy » 30 мар 2016, 12:59

LZ3NY написа:Павка
Това място ми е познато. Колониите?

73!
Естествено!
От там се водеха големите битки.
Снимките са от самото начало - преди трансивърите!

73!



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1yq » 30 мар 2016, 14:35

Големите битки за КВ шампионатите, при отбор от трима човека...............ха ха ха , то затова е изкривено понятието АСИСТЕД :lol:

73!



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от LZ6AJ » 30 мар 2016, 15:27

Крис,
само не разбрах на какво се смееш ?
не виждаш ли, че са само трима ...
останалите не са в отбора ... случайно са там и решават кръстословици, докато чакат автобуса за София :lol:
73


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от lz1fy » 30 мар 2016, 20:55

Браво, Крис!
Браво, Любо!
Единствените сте, които можете да се надсмеете
на собствената си история!

Н'еам думи!

Павел



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: ИСТОРИЯТА!

Мнение от LZ6AJ » 30 мар 2016, 21:40

не, Павел, за радост това не е историята на българския КВ-контестинг, а на LZ1KAA ! ...
и в случая - твой гаф, че го правиш достояние на всички, дори след толкова години.
...
с останалото се опитвам да обясня на Крис, че всичко е било "съгласно регламента", а именно :
в клубните станции могат да вземат участие до трима оператори и един предавател, с максимална мощност съответно - 50 ... 250 ... или 1000 W
явно за Вас е действал по-различен регламент :D
...
колко много операторски ресурс, дай Боже такъв на всяка Мулти-станция !
а колко ли е бил в LZ1KPG, например ?
73


73,
Любо

Отговори