БЪЛГАРСКИТЕ РАДИОЛЮБИТЕЛИ И ЦРУ

Историята на радиолюбителството в България.
LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

БЪЛГАРСКИТЕ РАДИОЛЮБИТЕЛИ И ЦРУ

Мнение от LZ1RF » 13 фев 2017, 13:28

Във фейсбук ми попадна интересен материал за българските радиолюбители от 1952 год.
Източник - ЦРУ
На някой може да му е интересно.
https://www.cia.gov/library/readingroom ... 0258-5.pdf



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: БЪЛГАРСКИТЕ РАДИОЛЮБИТЕЛИ И ЦРУ

Мнение от lz1kz » 16 фев 2017, 16:02

Това е изложение на ниво начинаещ курсант в школа на разузнаването. Събраната обща информация се отнася до радиофикацията на България по граждански служби - радиоразпръскване, радиолюбители, производство на радиотехнически изделия и е на база явни източници - официални документи на съответните организации. Нищо интересно, освен от историческа гледна точка. В материала няма никаква информация за контакти или намерения на ЦРУ за контакти с български радиолюбители, което би било интересно, поради вероятната им рядкост. То и до сега са оскъдни сведенията за контакти на български радиолюбители с ДС, КГБ или ГРУ, които по мои виждания са масова практика в началото на създаването на ДОСО, а пък и в по-късен период не са толкова редки. На мен са ми известни поне двама български радиолюбители-сътрудници на ДС, единият от които работещ в телевизията, а другият - по линия на външно разузнаване. Знам, че и има и други - свестни и не толкова, познати, някои от тях вече покойници, които също са работили за ДС като щатни сътрудници, намират се и сега живи доносници, но всичко това го има в архивите и който се интересува, може да потърси. Не съм аз човека, който ще публикува списъци - достатъчно ми е да знам с кого си имам работа.
Така че, темата е щекотлива, можете да разтягате локуми.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

Отговори