тренировка за работа в състезания

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

тренировка за работа в състезания

Мнение от LZ1FW » 13 апр 2014, 17:05

След доста години прекъсване отново съм с компютърна програма за работа в телеграфни контести :D
По принцип досега стилът ми бе предимно на търсене. Аз рядко викам CQ. Решил съм полека лека да променя това. :)
Започнах тренировки с Morse Runner.

Питането ми е как според вас е по-полезно:
а) по десет минути всеки ден?
б) по един час в един ден от седмицата?

73, Сашо

Резултата от първата 10 минутна тренировка, при последната връзка времето изтече преди кореспондента да си предаде номера :D
Приемам идеи за промяна параметрите на тренировката.

Изображение



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: тренировка за работа в състезания

Мнение от LZ6AJ » 13 апр 2014, 20:50

Сашо, здравей !
аз също споделям, че морз-рънъра е добър тренажор за подобряване на операторските качества, в случая за работа в режим "RUN".
с две думи, добре си се насочил. въпреки, че контестът е най-добрата тренировка, добре е между контестите да вдигаш нивото с този помощник. по-добър симулатор от него към момента няма. връзката му с N1MM, която предлага холандския колега, не ти я препоръчвам, тъй като след това необходимостта от пълна преинсталация на лоджера ти е гарантирана.
на конкретно поставения въпрос:
LZ1FW написа: Питането ми е как според вас е по-полезно:
а) по десет минути всеки ден?
б) по един час в един ден от седмицата?
бих отговорил така - когато имаш време, колкото имаш. не си поставяй рамки и граници, не се претоварвай, но и не си губи времето. поне от това, което си поместил - вижда се, че не ти е това нивото :D
препоръчвам ти, да не работиш в контест режим, а в "pile-up", да настроиш таймера на макс., което значи 240 минути, и да работиш до първата грешка. да приемем, че "DUPE QSO" не се смята за грешка при такива големи времеви интервали.
...
без да претендирам, ще си позволя да споделя мнение извън конкретните ти питания. едно по едно:
1. QSK ? кога в реалността работиш в такъв режим ?
2. RX Bandwidth 550 Hz ? не е ли широчко ? (снощи те насочих към едно от подменютата на N1MM. ползваш ли стрелките за мърдане на честотата на активното VFO ?)
3. тия всички банд-условия - радко ще имаш възможност да работиш на 160м, с вертикална антена на приемане, при наличие на киловатова местна станция на 10 КХц встрани и то в условията на гръмотевична буря. QSB, усложнен по-нататък с QRN са достатъчни.
4. има един параметър "Bufsize" в конфиг-файла на инсталационния пакет, който дефинира закъснението (времето за реакция). по поздразбиране е май единица. направи го на 2 или 3 - това, което ти усещаш, че е най-нормалното време за реакция на кореспондентите ти в реални контест-условия. при мен е тройка.
5. стреми се колкото се може по-често да използваш "INS" и "+", а не "ENTER" "F5" "F2". и не забравяй, че към макроса "INS" няма автоматично прехвърляне в полето на приет номер, трябва "SPACE" ... но за него има време, докато чакаш да се източи инициал плюс номер.
6. в случай, че ти липсва повече от 1 символ от инициала на кореспондента - само "F5", никакъв номер - нищо чудно да ти се наложи пак да го предаваш, т.е. първото предаване да се обезмисли.
и т.н.
пак повтарям - за мен не е важно кой какво е постигнал, важното е как да се помогне на всички тези, които искат да постигнат повече ... даже повече и от нас !
73


73,
Любо

Отговори