НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ1RF » 08 яну 2014, 10:44

Има ли информация за КВ шампионатите 2014 год

lz1rf



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz1yq » 08 яну 2014, 11:40

В петък ще има заседание на УС, една от точките ще е за спортния календар. Така че в понеделник следващата седмица/13-01-2014/ ще има яснота по въпроса.

73! Z1YQ



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2be » 09 яну 2014, 10:47

Крис,
предвижда ли се обсъждане на времето за провеждане на шампионатите? Имам предвид да се избегне "дупката" в прохождението, която настъпва след 10:30ч.
73 Боян



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz1yq » 09 яну 2014, 13:10

Здравей Бояне, до колкото знам не е обсъждано , но това не значе че няма да се обсъжда ако има конкректни предложения.

73! LZ1YQ



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ1BJ » 09 яну 2014, 14:56

През последните години състезанията се проведоха:
2-ра неделя на м. април 0700-1200 LZT Държавно първенство CW
3-та неделя на м. април 0700-1200 LZT Държавно първенство SSB
За тази година датите са
13 април - CW
20 април - SSB
Ако мислите, че трябва да се промени периодът на провеждане, дайте предложение и ще го променим.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2be » 09 яну 2014, 16:30

Здравейте,
варианти има най-различни. Може и да се скъси на 4 часа вместо сегашните 5, както е в присъственото и в LZOpen.
По мои впечатления съседните страни си правят вътрешните състезания следобед и привечер.
Предлагам да е 05-10ч или 06-11ч или 15-20ч.
73 Боян



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ1BJ » 09 яну 2014, 18:49

Понеже участницита са сравнително малко, какво ще кажете ако направим следните промени:
- Връзки през 20 минути
- Продължителност 4 часа
- Време 1500-1900 LZT

73



LZ2PL
Мнения: 109
Регистриран на: 14 яну 2009, 16:18

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ2PL » 09 яну 2014, 19:24

Здравейте,
Бойчо какво да кажем?
С каква програма ще работим през 20 мин? или ще се връщаме при писането на листи?
Променете началото да е по-рано с 2 часа и - ок.
ЧНГ на всички.

лз2пл Владо



lz2hm
Мнения: 22
Регистриран на: 10 сеп 2010, 01:07

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2hm » 09 яну 2014, 20:03

Здравейте ,
ЧНГ 2014 на всички, с които не сме си казали.

Моето предложение е ако го правим в късните часове на деня по добре да е в СЪБОТА от 1500-1900ЛЗТ или 1600-2000ЛЗТ.
повторението през половин час може да си остане заради програмите които има в момента а и може да се появят и повече оператори ( все пак на присъственото има > 50 )

Приятна и спорна 2014!

Анди LZ2HM



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ1BJ » 10 яну 2014, 00:08

Засега имаме два варианта:
1.
- Връзки през 30 минути
- Продължителност - 4 часа
- Неделя, 0600-1000 ЛЗТ
2.
- Връзки през 30 минути
- Продължителност - 4 часа
- Събота, 1500-1900 ЛЗТ

Някой има ли нещо против намаляването на продължителността на състезанията от 5 на 4 часа?
До утре в 1700 ч. трябва да имаме решение, за да може да го предложа за гласуване от УС.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ1CY » 10 яну 2014, 00:24

Много хора не четат форума.За сега само 3 мнения-предложения.
Добре ще бъде да се намери и друг начин за бърза комуникация с
поне още 5-6 редовни участници в шампионатите за да не кажат
после че се прави зад гърба им .Може би по телефона или ел.поща
за да има информация до утре вечер.
73


LZ1CY

LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ2CM » 10 яну 2014, 07:41

Здравейте!Доста хора четат но какво от това.Поне за мен ме губите като състезател в тези контести.В блока ситуацията е такава,че няма място за антена за 3.5Мхз.Миналата година нодих по поляни да опъвам жици за контестите но вече няма как да стане.Няма начин в 0300 да отида на поляна да опъвам жици хи или да се прибирам по нощите.Просто статистически тези контести са на път да стигнат до 1час продължителност.Просто няма смисъл да правя подготовка с часове и да ходя по пущинаците и тъмниците.Прави впечатления, че хората с ресурси са най-недоволни от условията за много , много контести.Ще направя по няколко връзки ако е в подходящи часове .Несъм недоволен от новите условия....неможе да се угоди на всички.Успех на учасниците в контеста и дано да не ви пречат американците сутрин.
73!Пламен



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2be » 10 яну 2014, 09:15

Здравей Бойчо,

и двата варианта ми харесват като часове и време на повторение. Може би е добре да се обсъди и трети вариант:

в събота 06-10ч през 30 мин.

Това го предлагам, тъй като така ще избегнем проблема на колегите, които биха искали да пътуват някъде през уикенда.

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: НАЦИОНАЛНИ KB-ШАМПИОНАТИ

Мнение от LZ6AJ » 10 яну 2014, 09:27

добро утро и от мен !

всеки е прав за себе си ... едва ли ще има контест, в който да се угоди на всеки или в чиито условия да се зачита като предимство това, че някой е ходил специално на поляна по повода или пък, че е работил от област, в която е нямало други участници. ако в Пловдив са облагодетелствани, то в Добруджа и Лудогорието страдат ... или обратното - ако периодът на шампионата е при напълно отворен банд, има риск близките станции "да се прескачат".

затова пък има присъствен турнир, където всички са на поляна ... дано не се прекъсва повече възродената традиция !

относно репликата на Владо LZ2PL ... сякаш имаше трик за промяна на периода на повторение в N1MM. не помня точно в кой от всички LZ-контести. програмата на Борис UA1AAF със сигурност има такава настройка. наличиетo на подходящ софтуер е важна подробност за привличане на повече участници. но колкото и да е важна - все е подробност :D
предложението на Анди LZ2HM също е свежо, само че в този случай колкото повече напредва контестът, толкова повече станции ще се прочуват (в това число и чуждестранни) ... толкова по-лесно ще се може да се стопява натрупан преди това аванс от точки ... голяма е вероятността да има недоволни "защо контестът е само 4 часа, а не 5 ?" :lol:

самото наименование "шампионат" показва, че ще бъде излъчен шампион, т.е. най- добрия ... този, който е в най-добра форма, най-добре представилият се независимо от разликата в обстоятелствата. защо да не се възприеме схема "два тура по 3 часа" или "2 х 4" ? ... събота след обяд и неделя преди обяд ? естествено, че някой ще каже "защо да се губят и двата дни ?" ... принципно няма как да се помогне на този, за когото контестът е загуба на време, или загуба на почивен ден, няма как ... :(
но ок, може и два тура само в събота, неделята да остане свободна ... или два тура в неделя - да има време този, който иска да си развърне техниката на поляната, или където е решил да се изнесе. април е хубав месец, рядко има метеорологични изненади ...

а за да няма "залитане" в посока донаждане на контакти в паузата - двата тура да започват отначало - с номера 001 000. може и отделна класация да се направи, но шампионът на България да се определя от общия резултат. а може и този от присъственото да се вземе предвид ... може и да се въведе теглово изражение на всеки резултат. (не смятам, че е редно да се взема предвид само резултатът от по-добрия тур, както в регламента на HST)

като цяло много неща могат да бъдат променени. най-важното според мен е да се възприеме това, което ЩЕ УВЕЛИЧИ БРОЯ НА УЧАСТНИЦИТЕ !
(в смисъла на репликата на Пламен LZ2CM - да станеш шампион за 3 часа, измежду 25 участника (5 от които нямат и по 20 контакта общо за целия контест), като си направил 100-120 връзки, може да е по-скоро случайно събитие, отколкото реален резултат от надпревара.

мисля, че обсъжданията и решенията не бива да стават от днес за утре ... "проба-грешка" не е най-добрия подход за подобряване на каквото и да е ... така както и целта на промените трябва да е подобряването на контеста, а не обслужването на нечий собствен интерес !

73
Последна промяна от LZ6AJ на 10 яну 2014, 11:12, променено общо 1 път.


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2be » 10 яну 2014, 11:09

Здравей Любо,
LZ2LDS написа:сякаш имаше трик за промяна на периода на повторение в N1MM. не помня точно в кой от всички LZ-контести. програмата на Борис със сигурност има такава настройка. наличиета на подходящ софтуеър е важна подробност за привличане на повече участници. но колкото и да е важна - все е подробност
Май беше на последното балчишко състезание, което беше на отделни турове по 30мин, а не повторение през 30мин. Тогава трика беше да си местиш часовника на компютъра с 30мин напред за всеки тур. К3СТ категорично отказа да пипа повече N1MM логера заради нашите вътрешни състезания. Все пак това е програма за международни, а не вътрешни контести и който иска нови, екзотични условия да си пише какъвто софтуер иска.
Програмата на Борис няма САТ възможности, CW е калпаво, единственото и предимство е, че не пишаш на хартия и изкарва лога в кабрило формат.
LZ2LDS написа:най-важното според мен е да се възприеме това, което ЩЕ УВЕЛИЧИ БРОЯ НА УЧАСТНИЦИТЕ !
Съгласен съм с това и точно по тази причина предложих да се измести времето за провеждане, за да се избегне дупката в прохождението след 10:30ч. Едно време шампионатите се правеха 03-13ч, но участваха по над 100 станции и имаше с кого да се работи. Сега са около 35, като 2/3 са от София, Пловдив и Бургас, от останалите окръзи ако има участници то те са по 1-2. 90% от потенциалните участници имат 100Вт радио + "някаква" антена за 80м. Пламен даже и "някаква" антена няма у тях. Аз на поляната едва чувам нещо след 11:00, а в града заради QRM спират да чуват поне час по-рано. Просто такава е ситуацията. Нека поне им осигурим възможност да се чуват през целия контест.
Що се отнася до титлата шампион и най-справедливия начин на определянето му е друг въпрос и едва ли има време да се правят днес някакви генерални промени.
Нормално е при повече турове да е по-справедливо, защото се избягват случайните фактори (звъннали ти по тлф, мигнал тока и т.н.). Би било добре да има подобни състезания на всеки 2-3 месеца да речем или както предлагаш 2 тура в един ден.
Това с надписването на връзки е умряла работа - при това темпо имаш достатъчно време да ги направиш, вместо да се излагаш с надписване :)

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: НАЦИОНАЛНИ КВ-ШАМПИОНАТИ

Мнение от LZ6AJ » 10 яну 2014, 11:37

lz2be написа: Това с надписването на връзки е умряла работа - при това темпо имаш достатъчно време да ги направиш, вместо да се излагаш с надписване :)
здравей, Боби !

имах предвид да не би някой да завърши първия тур предавайки 138 061, а да започне втория от 146 001 ... щуротии ... по време на целия контест да е правил средно по връзка на минута, а в последната - внезапно да са го извикали 6 ... и все нови кореспонденти ... които не само антени, ами и радио нямат :D

не разбрах - за какво ти е САТ по време на вътрешно състезание ? ... три-четири, максимум 10 станции да се стремят да окупират една и съща "рън" честота по време на целия контест. и сякаш лесно се помнят, даже няма нужда да се ползват паметите на радиото.

с останалото съм съгласен ... доколкото помня "дупката" в района на Северното ни Черноморие беше от 10:30 до към 12:30 часа локално време. след това слабите станции от Южна България отново се прочуват.

73

пп- нарочно трия годината от заглавието на репликите си - не мисля, че промените ще касаят само изданията през 2014 ... независимо, че репликата на Милчо се отнасяше конкретно за тазгодишните шампионати.


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz1yq » 10 яну 2014, 12:02

Здравейте,ето още едно предложение:
шампионат в един тур CW+SSB 5часа.
категорий: singal op-cw,singal op-ssb,singal op-mix ,клубни станций отделно 1000вт, като личните станций са в две категорий- до 100вт и над 100вт.
провежда се в неделя от 16:00ч до 21:00 лзт.
Няма да се губят два уикенда, в неделя всички са си по къщите , няма да се става в 05:00 сутринта, прохождението ще е добро за всички.
Само не знам със софтуера как ще стане.

Поздрави: LZ1YQ



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2sx » 10 яну 2014, 12:13

Здравейте,

При 30 плюс или 40 минус участници - 30 минутен период на повторение си е чиста
загуба на време.Работиш 15 минути и след това останалите 15 се чудиш -наляво или надясно да завъртиш копчето ако си без скимър.Пък и какво от това, че си с него след
като няма “нови” станции.
Според мен трябва да се върви към намаляване на периода на 15 минути.
Драстично, но динамично! Плюс интригата кой, как и дали ще ги “събере” всички.

2 часа по 4 периода са си 8 периода, при сегашните 5х2=10 периода.

Засега само програмата на UA1AAF позволява водене на лога с промяна времената на повторение.Ако някой има възможност да помогне със софтуера за N1MM , ще бъде чудесно.
Но заради софтуера ли се организират състезанията ?

При положение, че шампионатите са от 6 до 8 LZT , си мисля че няма да “губим”
съботата или неделята.В същност времето за провеждане е без значение има ли
сносен кондишън за всички.

73 Боян



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2be » 10 яну 2014, 13:41

Мисля, че започваме да изпадаме в крайности :)
Крис, проблеми със софтуера за твоя вариант няма. Привечер има доста чужденци на 80м и проблема ще е да си намериш къде са ти кореспондентите (30 души на CW и 5 на SSB) на 300кХц обхват.
Адаш, в твоя вариант ще имаш удоволствието да слушаш как станциите в София и в Пловдив работят помежду си и да се надяваш на късмет, че ще успееш да "пробиеш" в някоя пауза :)
Нека за начало да не правим драстични промени, а само да нацелим най-подходящото време, за да може повече хората да вземат участие.
73 Боян



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ1BJ » 10 яну 2014, 14:42

lz2be написа:Мисля, че започваме да изпадаме в крайности :)
Нека за начало да не правим драстични промени, а само да нацелим най-подходящото време, за да може повече хората да вземат участие.
73 Боян
Напълно съм съгласен.
От коментарите останах с убеждението, че:
- приема се продължителността на състезанията да е 4 часа,
- преобладава мнението състезанията да са в събота
- остана да уточним кое време се предпочита повече - сутрин (0600-100 ЛЗТ) или следобяд (1500-1900 ЛЗТ)
Пак ще коментирам интервала между връзките. При 30-40 участника, някои от които работят само през част от времето, периодът от 30 минути ми се струва прекалено дълъг.
Искам да напомня и нещо друго - за присъственото състезание периодът не е фиксиран. Т.е. организаторите го определят непосредствено преди състезанието според броя на регистрираните участници.
Доколкото си спомням в Узана бе 20 мин.
Т.е. националните първенства биха били възможност да е оттренира и това.
Дано се намери някой, който да създаде подходящ софтуер...



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz1yq » 10 яну 2014, 14:52

Не съм много съгласен Боби, по това време на годината не мисля че има толкова навалица на 80м а и след 15:00 започва да се отваря кондишъна за БГ,мисля даже че ще се съберат доста повече участници, освен това ако започне в 15:00лзт до 20:00лзт спокойно можеш да обърнеш внимание и на "домашните любимци" :) . Ако се направи една статистика на участниците и победителите ше се види че те са едни и същи/няма никаква интрига/. В случая всеки може да намери подходящата категория в която се чуства уверен.Даже си мисля че преминаването от един вид работа на друг може да е без лимит /който когато поиска /. Все пак това е едно предложение и е хубаво да има повече мнения.

73! Z1YQ
p.s. В едно обаче съм сигурен, трябва да се промени времето на започване.



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2sx » 10 яну 2014, 15:18

Адаш,
Според мен няма място за притеснения, че ще се елиминира майсторството на някои,
облагодетелствани от това че имат съпорт. 6 радиостанции се работят за три минути, някои се справят по-бързо.Останалите 12 минути си мисля , че ще бъдат много по-интересни, особенно след първия тур :D
Намаляването на периода на повторение от 30 на 15 минути ще доведе до елиминирането
на различни субективни фактори, които не само двамата ги знаем.
В края на краищата след като е шампионат на КВ,не би следвало да е шампионат за геймъри с мощни компютри.
При 37 участника миналата година, 20 минути е също подходящ период на повторение.
Но 30 минути са си “раунд тейбъл” на КВ - каквито и фактори да се изтъкват за неговото запазване.Разбира се, че ще се съглася с теб при условие , че се появят поне 60 участника, но за това поне към днешна дата не виждам да се случи.
Това, че няма софтуер за логовете с банд мап и кейер който не дъвчи -според мен не е причина да се придържаме към запазване на досегашния период при условие , че няма
увеличаване броя на участниците.



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ1RF » 10 яну 2014, 15:47

Наистина темата която отворих е малко провокационна, но трябва да отбележа, че тя в никакъв случай не касаеше само шампионатите и само 2014 год. Просто ми се искаше да видя до каква степен тази тема вълнува "истинските радиолюбители". Имам предвид няколко неща:
1. БФРЛ да положи усилия и да се изгради система за излъчването на национален първенец по КВ за всяка календарна година. Класацията да включва:
- двата републикански шампионата
- трите турнира LZ OPEN
- присъственото КВ състезание в Пловдив /или на друго място/
- LZ DX Contest
/може и коледното на Електронпрогрес/
Целта е условията на състезанията /без LZ DX/ максимално да се доближат.
На всяко състезание за класиране в първата десятка да се присвояват определен брой точки.
Най-високия общ сбор точки за годината класира шампиона.
Тук искам да поставя въпроса за LZ OPEN. Краси Латинов положи много усилия за да стартира тази програма. Доколкото разбирам в момента той е ангажиран и трудно отделя време за отчитането на трите състезания. Не е ли целесъобразно да му се помогне и както БФРЛ отделя средства за турнирите по радиозасичане, така да се предостави и ресурс на отговорника по КВ, който съвместно с Краси да отчита и тези турнири. Според мен ще се изложим като български радиолюбители, ако не продължим започнатото от Краси.
Конкретно за шампионатите през 2014 год. Датите са определени. Времето според мен е целесъобразно да бъде 4 часа от 06-10 часа в съботите.
Ако колегите "КВ специалисти" счетат, че в тази идея има резон нека заедно да я доразвием.

73
LZ1RF - Милчо



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2be » 10 яну 2014, 16:11

LZ1BJ написа: остана да уточним кое време се предпочита повече - сутрин (0600-100 ЛЗТ) или следобяд (1500-1900 ЛЗТ)
За мен няма значение, нека колегите кажат. Може би следобедния вариант ще привлече повече хора.

При 35-40 стн е логично да има 15-20 мин интервал на повторение. Може обаче да има отлив на участници заради липсата на подходящ софтуер или да се увеличи броя на хартиените логове, които никой организатор не иска.
Идеята на Крис за смесен контест също е интересна. Най-малкото ще има много повече класации и всеки може да си избере тази, която му харесва.
Ако ще правим подобен контест бих предложил да не е с повторения през 30 мин, а на турове по 30мин и да може с една стн да се работи в рамките на тура и на CW и на SSB. Естествено CW връзки в CW сегмента, а SSB в SSB сегмента, а не на една честота :)
Това автоматично удвоява броя на кореспондентите.
Мисля, че в N1MM логера може да се програмира т.н. User Defined Contest с подобни условия, но не и с кръстосани номера, а само с поредни. Трябва да си поиграя да видя дали става.

Въпреки всичко обаче си мисля, че за предстоящите шампионати е най-добре да не правим сериозни промени, а да се промени само времето на провеждане.

73 Боян



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2be » 10 яну 2014, 16:15

LZ1RF написа:Тук искам да поставя въпроса за LZ OPEN. Краси Латинов положи много усилия за да стартира тази програма. Доколкото разбирам в момента той е ангажиран и трудно отделя време за отчитането на трите състезания. Не е ли целесъобразно да му се помогне и както БФРЛ отделя средства за турнирите по радиозасичане, така да се предостави и ресурс на отговорника по КВ, който съвместно с Краси да отчита и тези турнири. Според мен ще се изложим като български радиолюбители, ако не продължим започнатото от Краси.
Подкрепям идеята на 100%



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ1BJ » 10 яну 2014, 17:52

Аз мисля, че по-добрият вариант е състезанията да се провеждат следобяд.
Мотиви:
- по-удобно ще е за участниците, които не работят от постоянното си жилище - ще има време да се придвижат и подготвят;
- отпада необходимостта от ранно, почти среднощно ставане от сън и т.н.
Предлагам да не променяме интервала между връзките поради затрудненията със логинг програмите, които ще възникнат за повечето участници.
До април има време и ако надделее мнението за намаляване на интервала на 20 или 15 мин, не е проблем да го променим в условията впоследствие.

Ще предложа да бъдат гласувани следните дати и периоди за провеждане:

2-ра събота на м. април 1500-1900 LZT Държавно първенство CW
3-та събота на м. април 1500-1900 LZT Държавно първенство SSB
За тази година датите са
12 април - CW
19 април - SSB



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: НАЦИОНАЛНИ КВ-ШАМПИОНАТИ

Мнение от LZ6AJ » 10 яну 2014, 19:52

точно, Бойчо ... не бива да се пипат много параметри наведнъж ... нежно и кротко, да могат да се оценяват резултатите от приложеното въздействие.

Милчо, това за LZ-OPEN контеста е добра идея, и тя не е от вчера ... нищо, че не е по темата на поста. веднъж си позволих да напиша какво мисля, че е най-почтено към Краси LZ1GL. без негово съгласие не бива нищо да се коментира. но тъй като разбирам, че си наясно с причините, поради които така внезапно и неочаквано за мен утвърдения формат LZ-OPEN секна, спря обновяването на сайта и липса на каквато и да е информация по въпроса - добре би било първо да се разбере - търси ли Краси съдействие или е свирил мача. оттам нататък ще стане ясно дали федерацията може да го подкрепи. разбира се, че е най-добре да се продължават традициите, особено за успешни начинания както в случая на LZ-OPEN-контестите, а не "нова година - нов контест" ... или "аз го зная по друг начин".

само за едно нещо в изказването ти не мога да се въздържа - онази нотка на сравнение, която за мен НЕ е градивна :
LZ1RF написа:Не е ли целесъобразно да му се помогне и както БФРЛ отделя средства за турнирите по радиозасичане, така да се предостави и ресурс на отговорника по КВ, който съвместно с Краси да отчита и тези турнири.
разбира се, че е целесъобразно ... даже задължително. но не слагай на един кантар средствата необходими за ARDF хардуер, тренировки и състезателни изяви от една страна и отчитането на задочни КВ-мероприятия от друга. в това отношение даже би следвало да знаеш много повече от мен. Краси е редовен член на федерацията и е редно Бойчо като КВ-мениджър или УС като цяло да научат лично от него какви са му намеренията и от какво има нужда. а ако се окаже, че става дума само пари - ето на кого може да бъде възложена и обратната задача на "check logger" софта, а именно - "create logger". форматите като бази са едни и същи, номерата са едни и същи, няма множители ... има само място за размисли, кодинг и дебъгинг страсти :wink:
хем Краси ще си получи това, което е искал за труда си, хем федерацията ще си има лоджер софт по поръчка - както за версия "вътрешен LZ", така и за версия "LZ-OPEN". може и по-напред да се мисли - за да не бъдат ощетени тези членовете на федерацията, които не се интересуват от контестинг, всеки който иска ще си купува регистрирано копие на лоджера от федерацията. който не иска - или ще контестира по стария начин, или няма да контестира и ще се оплаква за това из форумите. 20% от инвестицията да се кешира обратно във федерацията - все е нещо. убеден съм, че Веско LZ5VK (както и много други колеги) могат както да изготвят заданието от името на федерацията, така и да решат въпроса как всяко инсталационно СD да бъде затапено (валидно) само за едно PC ... айде, да не слагам каруцата пред коня. най-важното е да има добро развитие както за шампионатите, така и за възкръсването на LZ-OPEN.

хубави събота и неделя !

73
Последна промяна от LZ6AJ на 12 яну 2014, 18:46, променено общо 1 път.


73,
Любо

LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ2CM » 11 яну 2014, 14:01

Много интересни метаморфози с шампионатите!Колеги, да си спомним как беше преди този контест 10часа и по 800връзки а тогава бяха на листя?!Сега програми бол но ние ако може да работим по 30?!минути.При смесените условия фонето участници ще бъдат 2пи повече от телеграфа, и като тенденция телеграфа да останат само кат,сдр,скимъри.Защо трябва да приравняваме условия на различни контести?!И каква е целта да достигнем времетраенето на шампионатите от 80-те години.За какво се изменят условията?!да е по време на прохождение?Явно ако работиш на 100вата да неможеш да се вредиш за CQ честота или ако нямаш сдр или скимър да губиш време да търсиш станций межу други киловатови от цяла Европа.Тук трябва да кажа , че това не се отнася за ЛЗ киловатите.Много интересни размисли може да предизвика горната полемика!!!
73!



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz1yq » 11 яну 2014, 15:35

тогава се правиха повече от 1200 връзки, ама има една подробност, клубните станций бяха задължени да работят в шампионатите ,иначе шефовете нямаше да получат заплати...........



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2be » 11 яну 2014, 16:12

LZ2CM написа:Колеги, да си спомним как беше преди този контест 10часа и по 800връзки а тогава бяха на листя?!Сега програми бол но ние ако може да работим по 30?!минути.
Това е било преди 30 години. Сега за 5 часа се правят най-много по 250 връзки и участват 35-40 стн. 1/3 от участниците правят средно под 40-50 връзки общо. Проблема не е в програмите, а в броя на участниците.
LZ2CM написа:За какво се изменят условията?!да е по време на прохождение?Явно ако работиш на 100вата да неможеш да се вредиш за CQ честота или ако нямаш сдр или скимър да губиш време да търсиш станций межу други киловатови от цяла Европа.
Какъв е проблема да се вредиш за CQ честота? 40стн през 1кХц са 40 кХц. Като няма прохождение и два скимъра да пуснеш все тая :)
73 Боян



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2sx » 11 яну 2014, 16:18

И тогава нямаше разни кабелни оператори и китайски импулсни захранвания, които хвърлят "бози" навсякъде - особено на ниските банди.
Пък сега, като се затвори кондишъна след 10:30, ела да послушаш -какво се чува в североизточната част от LZ на 3,5Мгц. -Добрич и Варна, плюс Шумен-останалите и да са хай пауър забрави.
Как да имаш желание да участваш, като след 30 минути шумилки в ушите, започваш да си задаваш въпроси , като:
"Аз контестирам или съм фен на садизма ?" :D



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ2CM » 11 яну 2014, 18:03

Благодаря! Само не разбирам, след като за 5часа се правят малко връзки защо трябва да се намали на 4часа контеста....ще станат ли повече връзките?!Или сме се отегчили от шампионата?!Разбирам, че всеки дърпа чергата към него.Аз знам как се работи със 100вата но като не е проблем защо работите с над киловат?!При мен есмера сочи S-7 do S-9 не си мислете,че при нас банда е много чист.Според мен доста хора се отегчиха от опитите да се направи изгоден контест.....но възможно ли е всички да са доволни?!Защо ли не се връзват на номерата ни по света?Който организира контеста дава условията, и който иска да работи.Или всяка година все различно.Май в страната ни неможе да има традиция в нещо!Като се смени властта променяме и условията.
73!



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ1CY » 11 яну 2014, 18:38

Не сме ний за демокрация, или не я разбираме или не искаме да я разберем.
Трябва да има взаимно разбиране. Другия вариант : "има две мнения - едното
неправилно,другото моето!" Дано благоразумието надделее.
73


LZ1CY

lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2sx » 11 яну 2014, 19:10

Пламене,
Защо всеки да дърпа чергата към себе си ?
Има предложения, всеки си казва мнението-организатора решава.Не виждам нищо лошо в това, да се променят часовете на провеждане с оглед на това кондишъна да е добър за всички.След като намаляват участниците е редно да се променят периодите на повторение на връзките, с цел да се избегнат минутите без QSO's.Намаляването на периода на повторение, комбинирано с добрия кондишън ще доведе до намаляване на влиянието на фактора мощност.Едно е да се "работи" със станции имащи "ниво" на сигнала S9 +10(20)dB, друго е на "ниво" S7(8).Освен това като се обадят на честотата едновременно 4-5 станции, ще стане много по-интересно.Сигурен съм, че това го знаем всички от пайлапите за DX-и.Но не при "нива" 7-8, а при такива с плюсове!

Проблема засега е с подходящия лог за водене на отчета,изключая този на Борис.Ако се реши този "проблем", при работа от 4 часа с 20 минути повторение, ще имаме повече връзки от това при работа от 5 часа с 30 минутен период.
4х3=12 при 5х2=10 или (не смея да си помисля 4х4=16!!!)

Ако бях на мястото на организатора, щях да изпратя по едно писмо на участниците с тези варианти и всеки да отговори.
A-B-C или D
Какво толкова сложно има?

Факт е, че контести ще има докато има участници.И затова това обсъждане ми се струва положително, защото организатора се старае да отчете интересите на състезателите.
И хайде да не обобщаваме за номерата и света.Номерата не са наш патент.В развития свят има много повече номера-не наш патент.
Не виждам нищо лошо в това, че нещата се обсъждат-преди да се случат.

73 Боян



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от LZ2CM » 11 яну 2014, 19:58

Колеги, това е мое мнение и никой не ангажирам с него.Нима трябва всеки да изказва мнения еднакви с някой.......нали това уж е демократично,всеки да има мнение.Това ,което казвам е повече хронологично през годините.Един вид развитието на шампионатите през годините /статистика/.Питам се ако се обадят в следващия контест повече станций дали след две години ще имаме промяна да работиме през 45 или 90мин.И тогава някой на пожар ще преработва програми .....Все пак всеки си е привикнал или привиква към дадена програма.Както решите така!Ако сте забелязали аз работя и при старите условия.Никой не ангажирам да се чувства засегнат от моето мнение, и без това по-горе всеки /демократично/ иска мнение ! :wink:
Живи и здрави!73!

P.S. Не забравяйте, че моето мнение не е решение, и няма да бъде.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: НАЦИОНАЛНИ КВ-ШАМПИОНАТИ

Мнение от LZ6AJ » 12 яну 2014, 13:54

Пламене,

не си струва да се палиш от това, че някой не мисли като теб ... или обратното, че ти не мислиш като останалите ... просто прочети още веднъж или още няколко пъти написаното и се опитай да го разбереш. в случай, че повече от двама души мислят различно от мен, гледам първо да помисля още малко къде аз греша или къде съм нещо недогледал ...

сега ще се опитам да поясня конкретно какво имам предвид :

1. шампионатите страдат от липса на участници;
2. голяма част от тези участници в него, които споделят мнението си във форума предполагат, че причина за това може би е затварянето на 80м банд час преди края на контеста ... с други думи "ЗАЩО ДА СЕ СЪСТЕЗАВАМ С ТЕЗИ, ЗА КОИТО КОНТЕСТЪТ ПРОДЪЛЖАВА 5 ЧАСА, А ЗА МЕН Е САМО 4 ЧАСА?";
3. никой не е казал, че това ще донесе двойно повече участници, но е разбираемо желанието на всички, в това число и ръководството на федерацията да се предприемат действия в посока подобрения. именно поради тази причина ръководството поставя въпроса на широко обсъждане.

и според мен, в това се изразява демокрацията ... а не както казваш ти - в това, че всеки има мнение ... и преди 30 години всеки е имал глава и мисъл, но никой не му е давал възможност да го изрази, ако то е различно. но в дефиницята за демокрация има още нещо много важно, което в България често се пропуска - вземе ли се решение, правилата са за всички и всички са длъжни да ги спазват, а не - "АЗ МИСЛЯ ПО ДРУГ НАЧИН, ТЕЗИ ПРАВИЛА НЕ СА ЗА МЕН !" ... последното вече не е демокрация.

помня, че и аз веднъж си позволих да обвиня Боян LZ2BE, че се опитва да преправи нещата не в посока на подобряване на контеста за всички, а по-скоро в преправяне на условията му в негова полза ... при което той тутакси ме контрира "а чий интерес да гледам, Любо, твоя ли ?" ... при което оставих нещата без коментар. достатъчно е, че миризмата е излязла на публично място :lol:

естествено, че ако едно нещо работи и постига поставените целите, не бива да се бута ... и си мисля, че ако участниците се удвоят след така формулираните две промени (дано да са гласувани от УС) относно времето на провеждане и продължителността, това значи, че промените са били адекватни и никой повече няма да умува по въпроса за тези два параметъра на условията. лично аз съм скептичен, че събота следобед ще донесе повече участници. не се ли събудиш с мисълта за контест, награби ли те съботното разписание ... дано така мисля само аз ! ...

а това, какво е било навремето ? ... ми такиа са били времената ... нямаше компютри, пишеше се на ръка ... цял екип следеше за повторени връзки, какви ли не методи се ползваха ... всеки от които долу-горе еднакво неефективен ... не зная Крис кое време визира, че се правили по 1200 контакта ... помня, че по времето, когато контестите бяха 12-часови (от 03:00 до 15:00 LZT) при 600 зачетени QSO's се ставаше майстор - справка LZ1KVV, LZ1KDP, LZ1KSP, LZ1KPG, LZ2KML, LZ2KIM, LZ2KAD и т.н. да не обидя някого ... 90% от произведените на конвейер майстори по онова време са от участия в клубни станции ... ето защо и стойността на такова звание нямаше почти никаква тежест в средите.

не можем да не се съобразяваме с постиженията на техниката днес, не можем да държим хобито си във вида, в който е било преди - с листа и молива, с ръчния ключ и със жичните антени ... няма как ... най-малкото няма да има младо попълнение, което всички знаем какво означава.
по онова време мощността се делеше на три категории - до 50W, до 250W и до 1000W ... сега няма категория по мощности ... което аз напълно споделям ... или ако ще се въвеждат, то би било нормално са само две "до 1500 W" и "над 1500 W". естествено е, че и това няма как да се случи официално заради КРС. или ако го прехвърлим в регламента на ММС би изглеждало така : "участници подлежащи на допинг контрол" и "участници освободени от допинг контрол" :D

хайде, хубава януарска неделя на всички !
73
Последна промяна от LZ6AJ на 12 яну 2014, 18:45, променено общо 1 път.


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz2be » 12 яну 2014, 17:58

lz2be написа:Крис,
предвижда ли се обсъждане на времето за провеждане на шампионатите? Имам предвид да се избегне "дупката" в прохождението, която настъпва след 10:30ч.
73 Боян
LZ2LDS написа:веднъж си позволих да обвиня Боян LZ2BE, че се опитва да преправи нещата не в посока на подобряване на контеста за всички, а по-скоро в преправяне на условията му в негова полза ...
Хайде пак аз виновен :)
Любо. къде видя преправяне на условията в моя полза? Само в Разград ли се затваря обхвата по това време? Предложението не е ли от полза за всички участници? От 15-19ч ще те чуват с 1Вт + каква да е антена.
Едно време се били правили по 1200 връзки, бил 12 часа, повторението било през 1 час, пишело се на хартия - да и какво от това? Било е, някога, сега е друго.
Последните 2-3 години условията не са променяни и участват по 35-40 души. Значи при тези условия това е максимума.
Факт е, че в шампионатите участват по-малко колеги, отколкото на присъственото. Значи има причина за това - може да не им се става рано, може антените им да са кофти и половината контест да не ги чуват, може 5 часа да им е много, може станцията им да е сложена в спалнята. Все неща, които ги спират от участие.
Факт е, че на присъственото се правят повече връзки, но е и факт, че всички се чуват.
ОК сега нещата са различни - в събота, 15-19ч, 4 часа контест - дано да има ефект.
73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: НАЦИОНАЛНИ КВ-ШАМПИОНАТИ

Мнение от LZ6AJ » 12 яну 2014, 18:44

здрасти, Боби !

не се засягай ... може и да си виновен, но от мен не си обвиняван ... говорим за едни и същи неща ... повод бе репликата на Пламен LZ2CM, че всеки дърпал към себе си чергата. цитираната твоя реплика, за която споменавам не беше в темата на шампионатите, просто пример по памет ... май от LZDX-темата да беше ... ако държиш, ще я потърся ...

даже и по-зле са били нещата, отколкото ги представяш ... имало е шампионати и с по 20 участника ... може и да са били 30 като общ брой инициали, но 10 от тях да са се отказали след втория час, а 5 да са се включили в края на контеста ... динамика, какво да се прави :D

73


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНАТИ 2014

Мнение от lz1yq » 14 яну 2014, 13:04

Чакаме още дебати, целта е привличане на още състезатели и промяна на условията /дати, час на провеждане/.

73! LZ1YQ



Отговори