да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

чакам отговор какво да правим по нататък???

ами да действуваме ,за да ни бъде в ЕВРОПА
2
22%
съединението прави силата в ЕФИРА
7
78%
 
Общо гласове: 9

LZ5BX
Мнения: 13
Регистриран на: 08 сеп 2006, 20:26
Местоположение: sofia

да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ5BX » 17 сеп 2006, 21:44

драги приятели ,някъде из интернета някой вече беше изявил носталгията си към QRP връзските.събуди в мен носталгията към онова време ,когато с инж.Нанков /Двореца на пионерите вече "покойници"-вечна им памет/ някой спомена за Чавдар Леков.аз пък се сетих за Веско и полк .Иванчев и т. н.но сега какво да правим ПРЕДЛАГАЙТЕ.тук му е мястото.
LZ5BX . 73...



LZ1TMM
Мнения: 1
Регистриран на: 19 яну 2011, 00:13

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1TMM » 27 яну 2011, 23:51

На първо време предлатам основаването на КЛУБ-FT 817. Колко сме -вдигнете ръка -хаши. Аз съм с един бр от това бижу.



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 28 яну 2011, 09:49

Здравейте,
радвам се,че има QRP ентусиасти!
Всеки ден работя на QRP с мощност от 5 вата до 1 миливат,напоследък повече с Руски
радиолюбители.Прохождението е доста добро към Изток-Североизток,следобед и към
Запад,Северозапад.Сутрин на 20 м по дългият път се правят Новозеландци и Австралийци.
Апаратурата би могла да бъде всякаква за QRP,a не само FT817.моята е К3,преди съм работил
на К1,К2,IC 703, TS520 /QRP/ .
Желая на всички QRP-сти успехи, 72! Румен LZ2RS



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1CY » 28 яну 2011, 13:18

LZ1TMM написа:да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата
"Чувствата" към QRP-тата не са "заспали", "заспала" е темата от близо 5 години.Добре ще бъде да се събуди.
LZ1TMM написа:На първо време предлатам основаването на КЛУБ-FT 817. Колко сме -вдигнете ръка -хаши. Аз съм с един бр от това бижу.
Какъв клуб ще правим - на притежателите на "това бижу" като бижу за украшение на масата или използуването на това бижу по предназначение и
постигане на някакви резултати с него? Само за инфо - в Yahoo /а и на други места/ има група за FT817. Единствената полезна информация,която
се изнася в нашия форум тук,по тази тема за QRP работата, е от Румен, LZ2RS.Клуб не се прави много лесно,има доста изисквания и нормативи.
Мисля,че все още има LZ QRP група /по точна инфо от Хари, LZ1BB/ а преди повече от година и Влади, LZ1KZ,имаше също желание за организиране
на такъв клуб.При много голямо желание все пак да се членува в QRP клуб - по света има десетки такива,справки в мрежата.Успех.
73


LZ1CY

lz1wf
Мнения: 21
Регистриран на: 28 яну 2011, 09:31

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz1wf » 01 фев 2011, 08:32

Здравейте,
аз имам ft817nd от 2г и 100% работя само с него, другото е много голямо/DRAKE TR4/ ,събира прах HI :) пък и много тежък
за носене по гората HI. Успех на всички ентусиасти , а QRP клубове по света много.
Васил



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 28 мар 2013, 13:54

От три месеца съм активен qrp-ист защото за сега се преселих на работа в София и не успях да домъкна моите тежки апаратури .Благодарение на наш колега работя с джобен хи цв трансивър на 3.5 и с 2 в. изход направих 11 дъцц направих и РА 8в.и достигнах до 18 дъцц.лоша ми е антената ЛВ и е почти вертикална става за DX но с 8в. не става. имам и радио на 10 mhz та и там поработвам .Желая успех на всички ентусиасти 73!



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1NIM » 04 май 2013, 23:15

Здравейте,

От известно време се опитвам да работя с 5 от общо 100-те вата и мога да кажа че съм доволен, да всеки за себе си знае какво точно му харесва в общото ни хоби. Веднъж усвоен телеграфа макар и не с “космически скорости“ дава възможността да се работи на достатъчно големи разстояния, дори и с преносима апаратура, която да се съчетае с излет сред природата (още повече сега и сезона го позволява) макар и на не голямо разстояние от дома. Достатъчно е да се намери местенце където т.нар. “шум създаден от човешки дейности“ (man made noise) да е по възможност по-малък или да го няма т.е. по-далеч от населени места, интернет, кабелни и друг вид доставчици. В този ред на мисли всеки би искал достатъчно олекотена и надеждна апаратура, която да носи със себе си, лек акумулатор и лека антена с лека мачта (ако изисква антената). Според мен всеки планинар и радиолюбител би могъл да си достави двете удоволствия в едно, а това според мен е точно QRP-ста.

Много успехи с леките апаратури на всички :D


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 30 юли 2013, 13:59

на 27.07.2013 активирах с щрп lzma 033-04 връх Бачун с 3вата и инв.ви направих 12 щсо на 14 мхз но беше слабо прохождението работих с 3 щрп-исти те идваха до мен на моменти от s-0 до s-8 тъи че и мен са ме чували така но не се отказвам очаквайте следващата активация 73!



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1CY » 30 юли 2013, 16:04

За да бъде призната дадена активация се изискват определен минимален
брой радиовръзки.Потърсете информация в сайта на LZFF или направете запитване.
Успех!
73


LZ1CY

LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1NIM » 31 юли 2013, 09:40

Здравейте всички,

Преди известно време четох документа указващ правилата за SOTA там е описано в т.3.7.1.8 следното:
At least one QSO must be made from the Summit to qualify as an activation. In order for the activation to qualify for the points attributed to that Summit, a minimum of four QSOs must be made, each of which must be with a different station
най-малко един контакт за да се квалифицира като активиране и най-малко четири контакта с различни станции за събиране на точки

Мисля че колегата се е справил успешно с изискванията им, дано има повече такива ентусиасти, аз лично в това число също но поради липса на време все още не съм направил такава активация.
Ревизията на документа е 1.16 от 01.08.2010

Поздрави и успехи на всички!


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 02 авг 2013, 13:06

колеги благодаря за информацията утре 03.07.2013 планирам активация от lzff-029 витоша х. Септември 1450 м.нв. на 14 мхз 3 вата дипол само тлг честота 14050-14070кхз.73!



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1NIM » 02 авг 2013, 16:10

Браво колега,

Поздравления за ентусиазма и възможността да работиш, много се радвам, единственото ми свободно време да поработя около радиото е сутрин рано от 05 до 07ч LZT надявам се да успея да стана и да се чуем живи и здрави, успехи, добро прохождение и хубаво време на избраното от теб място.

Поздрави!


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1FW » 02 авг 2013, 16:32

Утре ще послушам, дано се чуем пак с LZ2OQV/1

Обаче не мога да разбера дали регистъра на КРС вече не е актуален или вече радиолюбителския клас нищо не означава.
Планираната работа е на 14 MHz CW. LZ1NIM е само с клас 2. Според ТИ може да работи само на УКВ (и то без CW).
lz2oqv написа:колеги благодаря за информацията утре 03.07.2013 планирам активация от lzff-029 витоша х. Септември 1450 м.нв. на 14 мхз 3 вата дипол само тлг честота 14050-14070кхз.73!
LZ1NIM написа:Браво колега,

Поздравления за ентусиазма и възможността да работиш, много се радвам, единственото ми свободно време да поработя около радиото е сутрин рано от 05 до 07ч LZT надявам се да успея да стана и да се чуем живи и здрави, успехи, добро прохождение и хубаво време на избраното от теб място.

Поздрави!
Изображение



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1CY » 02 авг 2013, 18:14

LZ1FW написа: Обаче не мога да разбера дали регистъра на КРС вече не е актуален или вече радиолюбителския клас нищо не означава.
Може би регистъра. Като гледам датата 2006 година до сега може няколко пъти да е взел 1 клас.
lz2oqv написа: утре 03.07.2013 планирам активация от lzff-029 витоша х. Септември 1450 м.нв. на 14 мхз 3 вата дипол
Утре е 3 август, датата е малко сгрешена.А за българските радиолюбители? 14 мхц в случая обслужва далеч извън България и може
би част от София. А ние,останалите,какво да правим? Ако имате в апаратурата по ниски обхвати и място за по дълга антена
ще бъде по добре.Помня,че през 1974 година работихме от Черни връх с 1 ват на 3,5 мхц само на телеграфия и "оборота" беше добър.
За съжаление тогава още нямаше флора-фауна програма.Успех!
72 / 73


LZ1CY

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 06 авг 2013, 13:52

все пак успях да установя 2 щсо с перник и софия и 4 с европа от витоша явно не е било добро прохождението та 2 часа виках на различни честоти без щсо 73 мисля в събота да активирам lzma 033-03 na 14 mhz 73!



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 06 авг 2013, 14:00

някой ако знае по ефективна и лесна антена за баира за щрп-то на 14 мхз тоест да хвърля до европата че и аз не знам дипола като е хоризонтален или слопер има ли ефект за щрп работа благотаря предварително 73!



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz1kz » 07 авг 2013, 08:44

Дълга жица с трансмач - универсална и максимално ефективна антенна система за всички обхвати. Изисквания - произволна дължина = или > 1/2 от дължината на вълната за най-ниския обхват на който ще работиш. Единствената система, при която всичко което излъчваш, благодарение на трансмача отива в антената!Всичко друго захранвано с фидер търпи загуби тъкмо във фидера.
Личен опит.
72, LZ1KZ
п.п. мнението ми се отнася до местонахождение извън градски терен, в природата, евентуално във вилна зона или малко селище. LW, особено с произволна дължина и по-висока от 40-50 вата мощност си лъчи всички бози, които ти излизат от предавателя, така че - внимание! В градски условия съм имал проблеми и с 4-5 вата, поради факта че усилвател на кабелната беше закрепен на терасата ми и няколко телевизора преподаваха телеграфия на собствениците си...
Последна промяна от lz1kz на 08 авг 2013, 09:48, променено общо 1 път.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 07 авг 2013, 18:34

нямам нерви два пъти пиша тук и не ми приема отговора форума та си загубих 30 минути лз1кз мерси за отговора имам въпрос но нещо не е в час



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 08 авг 2013, 13:48

Владо благодаря за инфото на 3,5 с 2 до 8 вата в къщи не преча но на 14 с 3 вата има ядове .на баира тази жица може да бъде хоризонтална ,надолу по склоновете или на се вдигне нависоко и после под наклон кое е най-удачно за щрп работа като сметнеш че не гоня DX-И.73!



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 08 авг 2013, 21:43

Здравейте колега ,
аз съм Румен LZ2RS,отдавна работя на QRP предимно от къщи.
когато съм излизал в горите наоколо съм ползвал успешно две антени 20 m band CW:
един вертикал - разбирай една 10 мм дурал тръба дълга около 5.20 м/ за CW / монтирана на една кръстачка
дървена-за да стои стабилно изправена и в долният край опъвах 4 медни проводника- пак по около 5.20 м,примерно 1 мм дебелина,
коаксиал -какъвто имаш,дано да е 50 ома.
също така,можеш да използваш дипол-може и като inv Vee- / 2 рамена по 5.20 м / като спреш до някое не високо дърво,
после завържеш един не много тежък камък на единият край на дипола / или в средата му за inv Vee /, и го хвърлиш-
камъка на някой клон- поне на 7-8 метра високо- после опъваш краищата полека надолу и имаш антена подходяща за
полева работа.разбира се,самото място ако е по височко-толкова по добре.Аз съм правил такива изпълнения с мощност 5 вата
и ме чуваха прилично.желая ти успех!
Румен LZ2RS
ps.дървената кръстачка за вертикала беше свързана чрез една PVC втулка,жилото на коаксиала беше запоено за пръчката,а
четирите проводника -като радиали за оплетката на кабела.
bye



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 09 авг 2013, 13:15

РУМЕНЕ благодаря ти аз съм пеши турист и смятам следващия път да взема лв-20м и дипола за 14 и ще пробвам и двете 73!



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1BB » 09 авг 2013, 14:53

Здравей,
Mоето мнение е, че за сериозна изнесена QRP работа задължително ти трбва антенен тунер. Това ти решава всички проблеми. Има най-различни тунери. За начало можеш да си направиш примерно един Z Match Tuner. Лесно се прави и не изисква превключвания за различните обхвати. Става за дълги жици, както и за двупроводни линии. Ще ти помогне дори за антени захранение с коаксиален кабел. Има варианти за изпълнение. С успех съм ползвал този: http://users.tpg.com.au/users/ldbutler/ ... ZMatch.htm Работи без никакви превключвания на елементите от 3.5 до 28 Mhz. Ако има възможност да си намериш подходящ феритен пръстен на същата страница има линк към QRP вариант на тунера с тороидна бобина, който е още по-малък на обем. След като го направиш всичко е много лесно. За самите антени подходящи за портативна работа, лесни за направа и ползване писах в друга тема, затова ще копирам написаното от там:
lLZ1BB написа:Да споделя и аз моя опит с КВ антени в портативни условия. Преминах през всякакви антени захранвани с коаксиални кабели докато стигна до извода, че това далеч не е добро решение. От години използвам какво да е парче тел захранено в средата с отворена линия. Нищо не съм открил, защото това го пише във всяка книга за антени. Просто се убедих на практика, че е вярно. Коаксиалния кабел е частен случай. Малкото му предимства са за сметка на много други неудобства, които се създават с използването му. Подробности всеки може да намери в книгите.

На практика основното предимство на отворената линия е, че загубите в нея са пренебрежимо малки дори при най-високи практически стойности на КСВ на антената. Затова при използването на антена, която е захранена с отворена линия, задачата е единствено да се осигури трансивера да "вижда" чисто активен товар. Друго не ни интересува. Това се прави много лесно като се използва какъв да е тунер, който може да съгласува симетричен към несиметричен товр.

При наличието на такъв тунер остава само да преценим колко дълго парче жица ще можем да разпънем в портативни усовия, да го захраним в средата с отворена линия и да настроим системата с тунера. Дъжд, сняг, лед, вятър всичко промена КСВ. С леко врътване копчетата на тунера оправяме нещата. Къде е разликата ако вместо отворена линия използваме коаксиален кабел. Там ако се използва тунер във всеки един момент предавателя също може да се излъже, че е свързан към товар без реактивно съпротивление, но при всяко реално КСВ по-голямо от 1.0 загубите в коаксиалния кабел са големи. Затова антената трябва винаги да е съгласувана към коаксиалния кабел, което създава много труд и грижи. Освен това самият коаксиален кабел затихва и по правило се ползват качествени кабели, които са скъпи и тежки. Отворената линия е свободна от тези недостатъци.

Каква да е дължината на антената захранена с отворена линия? Ами може да е всякаква, но трябва да се има в предвид, че антени с равна дължина и еднаква височина на окачване над земята ще осигурят равни резултати. Като се има в предвид, че тренировката ще е на 7 Мхз то всякаква дължина на антената от 15 до 30 метра е идеална. Освен това с такава антена ще може ефективно да се работи на всички обхватии над 7 Мхз. Ще е възможна работа и на 3.5 Мхз с понижена ефективност. Ако е необходимо да се осигури и 3.5 Мхз тогава по-добре антената да е дълга поне 30 метра.

Отворена линия всеки може да си направи, но не винаги е необходимо защото може да се ползват готови линии. Аз, например, основно използвам телевизионен кабел 240 ома, а откакто изчезна от магазините преминах на двупроводни електрически кабели. Преди да реша кой точно кабел да ползвам за линия купувам един метър и в къщи махам медните проводници, а изолацията слагам в микровълновата фурна. Ако не се нагрее значи е перфектна за нашата цел. Съпротивлението на самата двупроводна линия в случая въобще няма никакво значение. Това ни дава възможност да използваме каква да е линия.

По-сложен е въпроса с тунера. За съжаление добри тунери от вида, който ще ни трябва, за да настроим една антена захранена с отворена линия не се продават. Човек трябва да си го направи сам. Литературата е пълна със схеми на по-ефективни и на по-малко ефективни тунери. Като за начало бих препоръчал Z match tuner http://users.tpg.com.au/users/ldbutler/ ... ZMatch.htm . Той затихва малко повече от най-добрите, но пък се прави лесно и може да съгласува всичко. Даже ми се е случвало да забравя да включа антената и пак да успея да постигна показания на КСВ мера 1.

Тези, които не им се занимава с направата на тунери могат да приложат малки хитрости и пак да си захранят антените с отворени линии, но вече антената не може да е с каква да е дължина, а трябва да е в рамките на определени размери, а линията с определено вълново съпротивление. Всички останали предимства на антенната система се запазват и може да се използват готови фабрични тунери. Единствено между тунера и двупроводната линия трябва да се добави балун, който трансформира симетричен към несииметричен товар. Хубаво е и да трансформира импеданс в отношение 1:4. На пазара има доста тунери с вградени балуни и със сигурност доста хора имат вече такива. Изпробвани размери на антени подходящи за използване с такива тунери и балуни са:

За 7 до 28 Мхз - 13.5м (две рамена по 6.75 метра) захранена с произволна дължина около 200 ома линия или телевизионен кабел 240 ома.
За 3.5 до 28 Мхз - 27м (две рамена по 13.5 метра) захранена с произволна дължина около 200 ома линия или телевизионен кабел 240 ома.
За 1.8 до 28 Мхз -54м (две рамена по 27 метра) захранена с произволна дължина около 200 ома линия или телевизионен кабел 240 ома.

С успех може да се ползва и антената G5RV. При положение, че ще се се работи с тунер размерите на G5RV не са критични и това я прави добра антена за портативна работа. Вариант на тази антена е като се намалят всички размери на половина. Тогава тя е дълга само 15.55 метра (две рамена по 7.77м), линията е 5.15м, а ако ще се ползва телевизионен кабел 240 ома или електрически кабел като се има в предвид коефициента на скъсяване на линията тя трябва да е дълга 4.35м. С тези размери антената работи на 7-28 Мхз и също би свършила работа за радиотренировката. Размерите на пълноразмерната антена ги има в книгата на Ротхамел, както и на много места в нета. Който не му се търси просто да умножи размерите, които дадох по две и ще има оригиналните размери на антената за 3.5-28 Мхз. G5RV съм ползвал многократно, опъната и като Inverted V само с една мачта.

За съжаление последните конфигурации, както и G5RV, работят добре само на стандартните радиолюбителски обхвати, които са кратни един на друг, но не и на WARC обхватите. Затова аз предпочитам да направя сам тунер и да ползвам каква да е жица захранена в средата с каква да е линия и тази систенма работи добре на всички стандартни обхвати от 3.5 до 28 Мхз плюс всички WARC овхвати. Винаги съм се чудел защо хората влачат един камион жични антени за всеки отделен обхват когато решението е просто и елегантно. Една антена захранена с отворена линия и подходящ антенен тунер.

Друг вариант на портативна антена, който често ползвам, е жица равна на дължината на половин ланда на най-нискочестотнния обхват на който планирам да работя. За 3.5 до 28 Мхз това е жица с дължина 40 метра, а за 7 до 28 Мхз - 20 метра. Захранвам в единия край. Може да се ползва какъв да е антенен тунер. Аз използвам в конкретния случай един трептящ кръг, към който антената се включва директно, а предавателя към отвод от бобината. Изследванията ми показаха, че това е съгласуващото устройство с едно от най-малките възможни затихвания. За подробности и практически стойности на бобината и кондензатора за различните обхвати може да се види в книгата на Ротхамел - така наречената Антена ФУКС. С успех може да се използва и какъв да е L ( Г ) тунер, но варианта с трептящ кръг е по-добър, защото подобрява и селективността на приемника. Осезаемо изчезват бозите, които иначе се чуват на повечето съвременни трансивъри, независимо, че не са на обхавата на който се работи в момента.

Практически в портативни условия винаги антената ми има вид на обърната латинска буква V защото трябва само една мачта. За мачта използвам рибарски пръти като им махам най-горната секция, понякога и горните две, в зависимост от твърдината му. Трябва да се внимава рибарския прът да е изработен от фибровлакна, а не от карбон, който е проводник. За жица за антената от години използвам метални въженца за простори. Продават се на парчета по 10 и 20 метра. За двупроводните линии писах. Във формата на обърнато V са ми и дългите жици като захранвам в края, който влиза директно в палатката.

Малко практически резултати:
Няколко години използвах за стационарна антена 20 метра жица от въженце за простиране захранена в единия край по начина описан в книгата на Ротхамел (антена Фукс). Опъната само на 4 метра над земята между близкоразположени панелни блокове. Работил съм с всички континенти на всички обхвати от 3.5 до 28 Мхз ( 8 bands WAC) и повече от 100 страни на всеки от обхватите 7 до 28 Мхз ( 7 bands DXCC) като всичко това е с QRP до 5 вата. Липсва ми DXCC с тази антена само на 3.5 Мхз, където засега имам около 70 страни от всички континенти.

Не агитирам никой, само споделям опит. Може някой да реши да пробва по време на тренировката. Нека после сподели какво е направил след това със скъпите антенни тунери и фабрични антени. Моите отдавна са някъде в мазето, даже не знам къде, а коаксиален кабел не съм ползвал на КВ от има, няма 27 години



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 16 авг 2013, 13:36

Хари благодаря за многото инфо утре ще се кача някъде в ниското на Витоша и ще работя с лв-30 м.на 14мхз мисля да правя Z-match за щрп но тороида там е т-200 може би проницаемост 200 имам такава големина с мю 1000 дали ще стане.73!



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz1kz » 16 авг 2013, 16:35

Мю-то на Т200(външен диаметър около 2' или около 50мм) в Z-match е около 10, това е резонансен кръг, който трябва да работи добре до към 40MHz, по принцип същото важи и за Т-мач ( :D ).
Друго - на 20м можеш да говориш на български единствено с Карл Бакалски (DL6MER) на 14.325 сутрин между 10.00 и 12.00 LZT, LZ сме в мъртвата зона през всичките 24 часа. За местни връзки ползвай 7.164MHz. Ще се пробвам и на двете честоти утре преди обед, докато не е нагряло, така и така трябва да ремонтирам антената.
Успех, 73!

https://www.google.bg/search?q=z-match+ ... 5#imgdii=_


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz3rn
Мнения: 21
Регистриран на: 28 яну 2013, 23:44

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz3rn » 07 сеп 2013, 15:57

Здравейте,
ако на начинаещите (пък и на напредналите) им е интересно и им се занимава с лепене на QRP, мога да препоръчам http://www.smallwonderlabs.com/. K1SWL прави качествени QRP КИТ-ове. Преди около година налепих SW-20+ (CW на 14 мхц). Тръгна от раз, без кой знае какви настройки и до момента работи перфектно. Настроил съм го да вади 1 ват, да не ми се налага да смятам (miles per watt), иначе е към 2,5 вата.
Получих и първата QRP диплома от NAQCC - "Simple wire antenna,1000 MPW" - връзките трябва да са на CWпри използване на "проста" антена, в моя сличай - 1826 мили за ват и GP.
73 de LZ3RN, Ivo
Ето няколко снимки:
1watt_key_down.JPG
1watt_key_down.JPG (94.34 KиБ) Видяна 34836 пъти
QRP_inside.JPG
QRP_inside.JPG (114.12 KиБ) Видяна 34836 пъти



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 07 сеп 2013, 18:21

Здравей LZ3RN,
аз съм Румен LZ2RS, QRP-er for 20 years.
Браво на тебе- апаратурката изглежда добре,аз току що се чух с един холандец PA3BTT/Qrp,
който работеше със същата апаратура SW 20 2 watts, FB signal !
Аз преди време съм лепил Ten Tec kit only 20 m CW,успях да изкарам 1.5 вата само,но приемника беше добър.
след това лепих Елекрафт К1 - 4 банда CW 5 watts.
Удоволствието със home/made апаратура е по голямо,от това да работиш с фабрична,но аз сега съм с К3-най вече
заради контестите и доброто свързване с компютъра.
бъди здрав и ти желая успехи с SW 20 !
72! Rumen LZ2RS



lz3rn
Мнения: 21
Регистриран на: 28 яну 2013, 23:44

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz3rn » 08 сеп 2013, 01:40

Здравей, Румене,
Абе, всеки път е удоволствие като ме чуят с QRP-то. To e 1 ват, ама преди коаксиала ...
Иначе аз съм на третия етаж и до покрива имам още 20 м. RG-58. :D
Антената е GP Dunax на 14, 21 и 28 mhz. На 14,060 КСВ-то е 1.2. Доволен съм от GP-то, добре ме чуват, друг е въпросът аз какво чувам :lol:
Имам тунер LDG Z-100 PLUS, но по разбираеми причини не го ползвам за QRP, a само за QRO (100 w FT-857D) :)
Ще се чуем на някой контест -подготвил съм се морално за TRC contest, LZDX и CQWW, ама пуста работа :)
73, бъди здрав!



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1BB » 08 сеп 2013, 02:11

lz3rn написа:...всеки път е удоволствие като ме чуят с QRP-то. To e 1 ват..
Всъщност влизаш в по-майсторската категория QRPP :D. QRPP означава използване на мощност до 1 W. Не е лесно да се правят връзки с такава мощност, но пък удоволствието от всяка една е неописуемо. Имам работени всички континенти (WAC) на 14 Mhz със самоделен кварцован двутранзисторен предавател с VXO. Мощност 1 ват и антена 20 метра жица само 4 метра над земята и захранена в единия си край. Успех с QRP и QRPP ти желая!

72, Harry LZ1BB G QRP Club #4210



lz3rn
Мнения: 21
Регистриран на: 28 яну 2013, 23:44

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz3rn » 08 сеп 2013, 04:03

Наистина, зор е понякога само с тази тояга на покрива и QRPp, ама по друг начин се усеща QSO-то, особено когато техниката е home made и от другата страна има пак QRP.
f6uig(2).jpg
f6uig(2).jpg (72.73 KиБ) Видяна 34789 пъти
Не съм си поставил големи цели с QRP - правя го "Just for fun"...
Първо 5BDXCC със 100 w, пък ще видим :D
73 de LZ3RN (http://www.qrz.com/db/LZ3RN)



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 08 сеп 2013, 07:00

Здравей LZ3RN /не ти знам името/,
на 21-22 Септември ще е SAC - Scandinawian CW contest- аз редовно участвам на този контест,
не е скучно,както при някои други контести,защото участват 4 държави LA,OH,SM,OZ,
ще те чуват и тебе с QRP-сигурен съм.Е аз съм с 5 вата и на 20/15/10 м с по добра антена,
но на ниските бандове съм с диполи,малко над покрива на блока.
желая ти успех!
73! Румен LZ2RS/Qrp



lz3rn
Мнения: 21
Регистриран на: 28 яну 2013, 23:44

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz3rn » 08 сеп 2013, 10:40

ОК, Румене, Ивелин се казвам (Иво), информацията е актуална тук: http://www.qrz.com/db/LZ3RN
Ще видим за SAC, работя често и през почивните дни и не знам още как ще съм с времето тогава,
но все ще направя някоя връзка.
73



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 25 сеп 2013, 15:12

дали мога да използвам съгласуващ трансформатор от телевизор за метров диапазон на двуцевка/имам няколко/ за съгласуване за моето 3 ватово стъпало на 14мхз при симетрична линия 240 ома може би с друг брой навивки



lz3rn
Мнения: 21
Регистриран на: 28 яну 2013, 23:44

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz3rn » 08 окт 2013, 16:20

Ей такава ценна книга, дават италианците на съмишленици:
http://qrprespect.jimdo.com/ :D
LZ3RN.jpg
(387.79 KиБ) Все още не е свален



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 31 дек 2013, 11:22

Здравейте колеги,
желая Весело посрещане на Новата 2014 година!
Много здраве и успехи!
Румен LZ2RS mostly QRP!



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1CY » 31 дек 2013, 17:12

ЧНГ Руми!
Да сте живи и здрави.
Весели празници.
72/73


LZ1CY

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 30 яну 2014, 15:12

zdravejte qrp-isti .angele /lz1cy/iskam da pitam za p-51 ako sloza o6te edno preobrazuwane s XF9A na 9mhz ot signala na generatora kojto se smeswa s vhodnia zawisi li lentata .ina4e na 3,5 i 7 niama edna bita to4ka koeto e 4udesno .73!



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1CY » 30 яну 2014, 17:43

Здравей Гошо,
За Р51 - защо ти е второ преобразуване? Мисля,че там се формира ССБ сигнал на 1,7 мхц,
има си филтър /е, лентата му,доколкото помня, е 4 кхц /но по принцип това е компромисно
решение,за на първо време.После можеш да си направиш нещо по съвременно на XF9A.
От Р51 можеш да си извадиш 3 обхвата- 3,5 , 7 и 10 мхц.Мисля,че някъде имах цялата
техническа документация на Мимоза / Р51/, ако вече не съм изхвърлил тефтерите но
сигурно някъде имам електронно копие.Дори преди време някъде ми се мяркаше оригиналния
блок на формирането с филтъра,ако ти върши работа мога да го потърся. Успех и благодаря
за хубавата CW QRP връзка.
73


LZ1CY

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 31 яну 2014, 13:14

Angele merci no imam cialata dokumentacia na p-51.dali 6te e uda4no ot 28 mhz ili 50mhz da swalia naprawo na 1,7mhz .ima mnenia 4e tuk 4estotite na super vfo-to i rabotnata 4estpota sa blizo dali e problem .73!



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1CY » 31 яну 2014, 16:07

Съжалявам,не мога да ти дам съвет,не съм правил такъв вариант.При мен беше
съвсем елементарно,дори само експериментално понеже имах под ръка такива
"куфари" и идеята ми беше хора,които нямат апаратура,да използват на първо време
такъв модел.При всяко положение,при такова смесване,трябва да си сметнеш възможните
комбинационни и след смесителя няколко звенен филтър за честотата,която ти трябва.
За да не товарим форума можеш да пишеш на lz1cy at abv.bg Приятен ден.
73


LZ1CY

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 06 фев 2014, 19:07

Здравейте QRP-сти,
прохождението на бандовете-особено на 28 Мхц се подобри и се правят добри радиовръзки с QRP!
FT5ZM вече направиха много QSO и са на 599+20 дБ,чуват и сигнали с малка мощност на CW.
Днес 6 Февруари имаше много JA ,W, UA0 , Africa na 28 Mhz-кореспонденти с диполи и вертикали се чуваха на 599.
72! Румен LZ2RS



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1NIM » 17 фев 2014, 00:01

Здравейте QRP фенове,

Тази сутрин 16.02 около 04:30 UTC пускам радиото (FT817), първия който чух на 40метра беше W1 оценка 599, казвам добре, днес има прохождение и отпивам глътка сутрешно кафе с удоволствие, следващия беше W3 вярно на 3-тия или четвъртия път ми отговори, но пак оценката на сигнала ми е същата, след него К3 пак от раз, случайно докато включвам/ изключвам телеграфния филтър гледам и не вярвам - мощността на радиото 2,5Вата :shock:
Изобщо не съм искал да си правя експерименти с хората но това беше настройката на радиото за тест на ремонтирания ми балун с резистори (опитната постановка) от преди 3 дни, след което доизпих сутрешното кафе с доста по-голямо удоволствие :mrgreen:

Дано задържи прохождението повечко дни така, че да направим повечко "апетитни" кореспонденти, стига да ги има по бандовете!

Поздрави!


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz1fy » 17 фев 2014, 09:39

Аз също го усетих това прохождение по същото време на 40м. , но най-интересното беше,
че се появи два часа след това и на 80м. - около 06:00часа!

Поздрави!
Павел



LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1ONK » 17 фев 2014, 10:32

На 15 и 16 февруари беше ARRL International DX Contest на CW и е нормално да има много американци по бандовете. Оценките по време на контест обикновено са 599, независимо от реалната чуваемост. Всъщност прохождение имаше и това, че си работил с 2.5 вата е показателно. А янките наистина се чуваха добре в ранните часове на 40 м. Чух няколко европейски станции, които предаваха контролен номер 599 005 (5 вата мощност) и ги чуваха прилично.


73! LZ1ONK/LZ7O

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 19 фев 2014, 13:42

4estito za yakite QSO s 2,5w.az otskoro pokoryawam 18mhz sys 7w. i ant T2FD/14-70MHZ/i ne se siu4wat dobre ne6tata -samo 1qso dale4no-7400km-s VE3 wikam yankite ama ne 4uwat -nyamam qso s tyah!!? a se 4uwat dobri DX-si.



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1NIM » 20 фев 2014, 09:42

Здравейте всички,

Разбира се такива връзки не са ежедневие, нито прохождението, на което повече разчитам. Радвам се че има кой да го оцени, като съм го написал, Благодаря за което. Все пак и целта на форума е да се информираме кога има прохождение, защото то си е "Божа работа". Вчера например единствения който успях да чуя (а и мен да ме чуе с 5Вата) беше YL - Латвия. Както се казва ей къде е :D
LZ2OQV - работя с QRP от преди година, наистина удоволствието е голямо, има много по-опитни и много по-знаещи за QRP от мен и идеята ми е че можем да се учим от тях :D.
В няколко книжки съм чел че за да те чуят успешно с QRP трябва да се работи на CW - така с много по-малка мощност сигнала затихва по-надалече и там вече те чуват, макар и слабо. При SSB сигнала затихва по-бързо и при по-далечните вече се губи разбираемостта. CW се учи лесно стига да имаш и оборудване. Напоследък гледам и някакви програмки са се появили в Интернет за научаване на кода на слух, но си трябва и радио, за да го възпроизведеш самия ти качествено, трябва си и опит.
Прохождение пак ще има, просто трябва да уцелим момента :)


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1NIM » 02 мар 2014, 18:33

Тази сутрин условията за работа с далечни станции бяха "на ръба" 3-4 пъти викам W5, след което човека дава оценка 339. Все пак си е двустранна връзка с 5Вата :D . Ще чакаме и по-добри времена, слушане му е майстора :mrgreen:


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 06 мар 2014, 17:57

Здравейте колеги QRP-сти,
последните няколко дни прохождението на 28 Мхц е страхотно и се правят добри връзки
дори с кореспонденти,които са с диполи или дълги жици.
Днес пробвах за 20 минути на USB с мощност 1 ват на CQ и направих около 10 QSO,
най вече с Англичани,но ме чуха и в USA N5MT ,Canada VE3CRG.
На CW е още по лесно,съвсем нормално чуват европейците,понякога и САЩ.
Антената е сравнително добра и не е много скъпа - A4S by Cushcraft на покрива на блока.
Успехи и много QSO with QRP!
72! Румен LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 23 мар 2014, 08:36

Здравейте колеги QRP- сти,
когато си калибрирах мощността със самоделният Атенюатор / - 10 dB и - 20 dB /- схемата я получих от Чавдар LZ1AQ,
установих,че 1 ватт от моят К3 е точно толкова- измерено с прецизен Японски Миливатметър DW 30.,
но минималната мощност от трансивера 100 Мвт е всъщност малко под 200 Мвт,така че с включен Атенюатор при - 10 dB,
output PWR = 20 Mwt, при - 20 dB = 2 Mwt.
Вчера на 28 Мхц около 19.30 LZT се чухме с W0JX , Dennis from Ohio K3 and TH11DX ant at 24 m.
Аз бях с 1 ват и получих оценка 599,после с 100 Мвт 579, 10 Мвт 339 и 2 Мвт каза ОК-но точно когато спрях да излъчвам
с минималната си мощност.Разбира се,при такава малка мощност S метъра не реагира и практически не може да се даде реална оценка,
а само се разбира дали се чува нещо или не.
Просто случихме мн.добро прохождение,а и двете радиа и антени бяха достатъчно добри за този тест.
Това е невероятно изживяване и си струва да се дебне прохождението-това е нещо бих казал както при Укавистите,когато
очакват UHF CONDX да се отвори за тях.
И накрая - това го пиша не като хвалба/някои така го разбират/,а като предизвикателство към тези,които обичат да
експериментират с малки мощности и да изпитват удовлетворение от такива контакти!
72 ! Румен LZ2RS mostly QRP



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 27 мар 2014, 21:35

Здравейте QRP- сти,
на 20 м CONDX също е FB!
Приеха от мене CW:
WR5U - 10 mW 339
K2YGM - 10 mW 119
JA4FKX - 2 mW 329

72 ! Румен LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 30 мар 2014, 21:29

Здравейте колеги,
днес отново имаше FB CONDX на 28 Мхц:
Започнахме с по 5 вата CW от двете страни с K1WHS- 599+/589.
След това 1 x 1 watt 599/589, 100 mW X 100 mW 579/569
Той успя да чуе 10 mW 539 , 2 mW 419
K1WHS Dave ME K3 3 X 5 el Yagi

72 ! Rumen LZ2RS



Отговори