да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

чакам отговор какво да правим по нататък???

ами да действуваме ,за да ни бъде в ЕВРОПА
2
22%
съединението прави силата в ЕФИРА
7
78%
 
Общо гласове: 9

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 27 май 2014, 20:16

Здравейте QRP-исти.Наскоро посетих с велосипеда Витоша -LZFF-029 над Драгалевци-1000 мнв.С моето щрп на 14мхз -3 вата и вертикал 1/4 ламбда за 3,5 часа направих 53 щсо .Беше си екшън викаха ме по няколко станции наведнъж,въпреки че ми беше лошо КСВ-то/даже имах подстройка на антената/.Благодарности за LZ1IA за това че ме въведе на няколко пъти в един клъстър иначе при предните излизания беше по-слабо/без клъстъра/.На 8.06.2014 за LZ VHF/UHF контеста пак ще бъда нависоко на Витоша или Лозенска планина.Иначе в къщи съм на 3 или 10 вата ,но от вчерашната гръмотевица изгоря крайния транзистор та сега съм чисто QRP-само 3 вата.73!



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 28 май 2014, 06:47

Здравей колега QRP-ст LZ2OGV,
поздрави за работата ти на Витоша!
Аз също поработих на QRP последния уикенд на WPX CW contest само на 28 Мхц с 5 вата и 5 ел Яги 12 м височина от земята.
Бях в една хижа "Партизанска песен" в Стара планина на 1200 м над морето.Съчетах хобито с разходка в планината-времето
беше чудесно,бяхме и заедно с приятели вечерта в Събота в хижата,тогава имаше прохождение на 28 Мхц и после продължи
до полунощ.На следващият ден в Неделя пак имаше прохождение,но по слабо вечерта и си тръгнах към 17 часа.
Направих 365 QSO WPX mltpl 294 174.930 pts. чуваха ме отлично,но един 3W1T го виках 1 час,не се обади та в Неделя успях да го
направя!А пък 7Z1SJ/Qrp го чувах на 599+10 дБ ,но трябваше да му повтарям номера си повече от 10 пъти!!
бъди здрав! 72!
Румен LZ2RS



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 10 юни 2014, 14:00

Колеги спретнах си набързо QRPP предавателче на 28мхз та в неделя го севтосах с една връзка с HB9-559.Беше ми мерак че около 21 години не съм работил на този банд.опитах и с един вероятно qrp-ист от чехия но се скапа прохождението и нищо.73!



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ6AJ » 11 юни 2014, 08:47

lz2rs написа:Здравей колега QRP-ст LZ2OGV,
поздрави за работата ти на Витоша! ...
Румене, здравей !
виж, питай LZ2OQV - кой размер риза носи и кога имат сбор във Видин ? :D

73 !
'LDS


73,
Любо

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 11 юни 2014, 16:29

Здравей Любо,
ти вероятно не си забелязал /защото живееш в чужбина /,но сборовете по селата вече не са
както едно време,когато и наш и ваш отиваше на софрата и ядеше и пиеше,колкото му душа
иска.Пък и му даваха малко за в къщи даже.
Сега сборовете са доста по затворени за чужди люде,но пък сигурно има и изключения.
Е,това в рамката на шегата,но по въпроса бих казал,че всеки си има "летва" и я скача според
възможностите си,но винаги има радост като я прескочиш и това е най важното!
Аз като започнах "скачах" на един метър,после два и сега съм достигнал предела си-започвам вече да
връщам назад,но пак ми е интересно!Стига да няма "грешка" в сантиметрите,както е при някои "големи"
състезатели!
С удовоствие бих споделил това,което го интересува нашият колега-стига да има конкретни въпроси.
На последният WPX CW contest имам добро постижение,но като се има впредвид малкото конкуренция,
не съм много удовлетворен.Но аз си обичам работата на QRP /последните 21 години / и това ми доставя
удоволствие.Между другото,като че ли мярнях OR2F някъде скоро -работил с QRP, дали беше на WPX 20 m или греша?
Надявам се,че ще бъдеш в Казанлък?- да се видим и поговорим!
73/72 ! Румен LZ2RS



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ6AJ » 11 юни 2014, 17:41

живо/здраво, Румене !
независимо, че не живея там, където съм роден, старая се да следя какво става и накъде се променя ... и в конкретния случай няма промяна - по нашия край все още казват така, когато объркаш името на някого (в случая повиквателния знак) ... това беше поводът - нищо лично !
за съжаление, тук периодът на отпуските е юли-август, така че и тази година няма да имам удоволствието бъда на изложението. на всички, които се канят - желая безаварийно пътуване и приятни мигове на живо с колегите радиолюбители !
за последния контест - да, прав си ... имах технически проблеми, които ме принудиха да опитам и така - този път без антена и без мощност едновременно :D
надявам се, че скоро ще се чувам по-прилично и няма да мъча кореспондентите ...
73
Последна промяна от LZ6AJ на 13 юни 2014, 14:16, променено общо 2 пъти.


73,
Любо

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 11 юни 2014, 18:09

Здравей Любо,
да,Вашият край е наистина гостоприемен-съдейки по начина по който ни посрещна Бедри преди няколко
години-бяхме с Борето LZ2JR-наистина останах очарован!!
И ние тук в Балкана харесваме гостите си-каня те да дойдеш някой път като си в БГ- на нашата "база" в хижа
"Партизанска песен" 1200 м над морето,вече идваха някои приятели от БГ,даже и от Казахстан и Щатите и останаха
мн.доволни.Засега има една антена на 10 м банд - 5 ел монобанд /имаше 2 ел Вертикал на 40 м банд/,но я махнахме с Борето,
защото мислим да слагаме force square 40 m,а също ще има и една добра яги на 20 м банд.Мястото е доста красиво и предполага както
удоволствие от хобито ни,така и разходки в Балкана и мн.приятни вечерни софри заедно с хижарите.
Жалко,че няма да бъдеш в Казанлък-много ми се искаше да се видим!
Бъди здрав!
ps.Аз писах на Pedro LT7H е-майл-просто ми беше интересно да разбера как е направил толкова много връзки на 28 Мхц QRP,макар че бях сигурен
100% ,че е имал прохождение към поне Южните щати,но очаквах че и към Япония е имало,Ние тук в Европа нямахме такова,аз с голям зор
направих един US AD4Z, та той беше любезен да ми отговори:
========================================================
""
Hi Rumi,

Glad to hear from you.

Here is the distribution of contacts by country, the rest of the table tails down the last 10% of the contacts in 33 additional countries.

Row Labels Count of Mode %
K 343 56% 56%
DL 40 7% 63%
VE 20 3% 66%
JA 19 3% 69%
I 14 2% 71%
UA 14 2% 74%
PY 11 2% 75%
S5 10 2% 77%
UR 10 2% 79%
F 9 1% 80%
OK 9 1% 82%
LZ 8 1% 83%
9A 7 1% 84%
EA 7 1% 85%
G 7 1% 86%
HA 6 1% 87%
LU 6 1% 88%
SP 6 1% 89%
YO 6 1% 90%


As you can see the footprint of USA stations is very dominant in my score, the footprint of south america very thin and Europe and Japan not really relevant.

Argentina, and all countries in the southern Americas, have an advantage spot competing into 10m as We're at the right distance to work USA stations which scores as a different continent.
""
73! Румен LZ2RS



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ6AJ » 11 юни 2014, 20:38

явно си доста разсеян тия дни ... :D

намираш ли разлика между "lz2oqv" и "LZ2OGV" ?

ако да ? - можеш да се поправиш, извиниш и както там ти е кеф, човешко е - случват се грешки ...
ако ли не ? - искрено ти съчувствам !

73


73,
Любо

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 12 юни 2014, 06:12

Любо,
това за мене ли е?
Аз за какво ти пиша,а ти какво ми отговаряш......? за какво да се извиня....наистина не разбрах!!!
И за какво съчувствие ми говориш???? ама ти наистина някога много ме учудваш-и то когато най малко очаквам!
хайде бъди здрав!
Румен



LZ2JE
Мнения: 32
Регистриран на: 18 авг 2009, 23:42
Местоположение: LZ
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ2JE » 12 юни 2014, 07:28

Ало, Вие двамата, човек още не е успял да изпие първото си кафе, а го карате да се смее,.....



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ6AJ » 12 юни 2014, 08:46

:lol:

да, Румене, за теб е ...
от 3 реплики насам, по три начина се опитвам да ти кажа, че си прекръстил някого. ама то четене е нужно, не само писане !
на мен поне, не ми е за първи път, да се опитвам да ти кажа нещо, а отговорът ти да е за миливати. така че доста може да се спори кой бяга от адекватност.
но да приемем, че вината е у мен, че не мога да ти помогна ... и да приключим.

73,
Любо


73,
Любо

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 12 юни 2014, 18:13

Здравейте!Абе Румен с тези антени е добре аз за сега съм по-скромен.Опитах се днес да прикача файл със снимки но нещо не става .кликвам на -прикачи файл-прикачвам го и кликвам изпрати и нищо появява се пак празна страничка за ново мнение.!?



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 12 юни 2014, 20:20

Здравейте колеги,
има безсмислени коментари и аз не мисля да влизам в спор с когото и да е-а който иска
да се смее-негова работа!Не съм визирал нито LZ2OQV,нито LZ2OGV-по принцип си казах мнението.
тази заядливост и от "мравката да се прави слон" не ми е приятна,затова за в бъдеще смятам да ползвам
форума само за конкретни предложения ,а тези които НАВСЯКЪДЕ се смятат за компетентни и от един нормално
написан е-майл намират причини за критики-ще кажа,че не ме интересуват!
Преди съм критикувал колега радиолюбител,който си мислеше,че може да излъже всички по отношение на
използваната от него мощност в състезания-респективно категория на участие и той вместо поне да се замисли,
ме изкара че аз съм си вдигал мощността по време на контест-явно защото той го е правил и предполага,че
и другите са като него.Да ама НЕ! Фалша рано или късно се забелязва!Всеки има право на избор и
Ценностна система !
дайте да спрем със дребните разправии и да гледаме на нещата по сериозно и да пишем по същество!
73 ! Румен LZ2RS



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ6AJ » 12 юни 2014, 21:27

олелееее, Румене :D
предлагам ти да се укротиш ... и да не се правиш на жертва - никой не те е нападал. всичко беше колегиално и в духа на шегата. и не е проблемът в това, че си направил грешка и вместо LZ2OQV си написал LZ2OGV. проблемът е там, че даже не пожела да разбереш къде си сгрешил. бъди сигурен, че като се омоташ пак - със сигурност все някой ще го види и ще ти го каже. а ти - пак гледай да го играеш "ощипан симплекс".
73,
Любо

p.s.
към LZ2OQV - колега, извинявай че два дни се въртим около правилното изписване на повиквателния ти знак! убеден съм, че грешката на Румен е била съвсем неволна.


73,
Любо

VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от VA7BUL » 12 юни 2014, 22:13

Привет QRP-сти! Проблема не е чак такъв проблем че отделяме толкова внимание за него.

Извинявайте, че с първия си пост ви започвам така, но в интерес на истината с много интерес изчетох темите за QRP. И се учудих колко много хора "лепят" изобщо.
Аз самия отскоро съм правоспособен и си събрах едно китче на 80м LSB 5W -MKARS-80.
И го мъчих с дипол на тревата, магнет лууп му правих, нещо като обънато V проблах, стигам до към 200-300км. И то ниско по тревата.
Много съм ви благодарен че споделяте толкова за антените. Досега бях или с луупа или с 5м коакс и дипол, без балони и тунери.
Сега един колега тук, LZ1BB, ме нави (чрез написаното от него) да пробвам тази "отворена линия" със Z-... какбешенабългарски.

Навремето в клюба, аз съм бил дечко, повечето дечковци работехме на 3,5 та аз съм останал с впечатлението че е супер. Сега донаучавам, че 7 и 14 имат повече проходимост. Но го научих като си направих радиото. Нищо, тръпката става още по-сериозна. Незнам дали ще тръгна пак да лепя, но се чудех мужду FT-857 и KX3 и почвам да клоня към KX3. Може би щах да си направя BITX-20 ако знаех за проходимоста :) Много се кефя на самоделките, предпочитам радиото ми да е мое произведение, но времето ме дърпа за купешко.
Навремето знаех и морза, няма да ми е трудно да го извадя и посмажа пак, но не знам кога, дали ще е скоро.

Та ще мъча 5Вт на 80м SSB да видим докога. Тъй като чета, май повечето сте на CW. Има ли шанс SSB за 1000м/Вт? И специално на 80м?

Живи и здрави и сърдечни поздрави от Канада.
Пешо.
Последна промяна от VA7BUL на 12 юни 2014, 22:20, променено общо 1 път.


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 12 юни 2014, 22:16

Любо,
съветвам те да не ме класифицираш с твоите познати епитети,аз не те иронизирам,очаквам от тебе-същото!
Явно с тебе мислим различно и не можем да се разберем,но това не ти дава правото във форума да ме
наричаш с думи,които явно използваш в комуникацията си с твои приятели.
Пиши неща,които са полезни за хобито,не се изявявай като съдник на всички за всичко!!
Румен



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ4ZD » 13 юни 2014, 09:01

Да се включа и аз в неразборията ... (и да си го отнеса :lol: )
Румене здравей!
lz2rs написа:Здравей колега QRP-ст LZ2OGV,
поздрави за работата ти на Витоша! ...
LZ2OGV не е лицензиран от КРС, също така няма такъв човек и инициал регистриран във форума.
От Витоша работи LZ2OQV и просто си объркал инициала.
lz2oqv написа:Здравейте QRP-исти.Наскоро посетих с велосипеда Витоша -LZFF-029 над Драгалевци-1000 мнв. .........
Проблема е в малките букви на латиницa q(Q), която прилича на g.
От там дойде и цялата неразбория, в която LZ2LDS се опита да подскаже в няколко реплики ...
Надявам се, че разбра за какво става въпрос този път без да се обиждаш.

Поздрави и 73! Злати



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 13 юни 2014, 10:33

Здравей Злати,
това го разбрах,но е дреболия-струва ли си за това Любо да казва,че се "изявявам като жертва",
"ощипан симплекс" и т.н. Той не за първи път ме иронозира и това е в противоположност с идеите и вижданията му
във форума-доста добре формулирани,за което го смятах за "по широко скроен"!И аз бих могъл да намеря начин да го
засегна-всеки си има недостатъци-от най различно естество....,но не го правя.Обръщаме форума в лична неприязън,така ли трябва да е?
Та аз съм почти на 60 г. с радиол'бителски стаж над 46 г.,досега не съм имал конфликти /с изключение на LZ1ND,където просто
не можах да се сдържа и взех отношение ,касаещо не само него а и БФРЛ/.
Дано разумът надделее и всеки да взема отношение по същество,а не да се перчим с краснопис и епитети-аз се надявам да се срещнем
очи в очи някой ден и поговорим истински,а не от разстояние по Интернет.
Надявам се да се видим утре в Казанлък и изкараме чудесно в компанията на Колеги!
73! Румен



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 16 юни 2014, 18:49

Здравейте колеги ще се похваля с новия си рекорд 11169км.QSO със ZP6CW .На 28мхз аз бях с моя нов предавател с 1,5 вата изходяща мощност,антена T2FD/14-70мхз./това е нещо като симетричния дипол /захранена със 240 ома симетричен кабел и по средата един ..SINGLE COIL Z-MATCH..с изход за симетрична линия.получих рст 579.Все пак по-голямата работа свърши антената на колегата-16 елемента лого яги!!!!..и една К-3 на края на жицата.желая успехи на всички 73!



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 16 юни 2014, 20:23

Браво Георги !
Това е удоволствието от QRP връзки- да направиш далечна страна с мн.малка мощност -в твоя случай с жична антена-
още по стойностна радиовръзка!Сега е момента,да призова всички QRP-сти да пишат в тази глава на форума какво са
направили по диапазоните.Това е същественото!Интересувам се,как измери тази твоя мощност-с какъв уред?
Аз напоследък съм активен на 14 Мхц сутрин около 04 до 06 LZT - има US на 14060 Кхц +- 2 Кхц.
72! Румен LZ2RS



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 17 юни 2014, 14:00

Румене меря мощността по два начина 1-с вч.сонда от хандбука върху товар 50ома ефективна стойност и по формулата U.U/R ...2- от товара с диод 1н4148 меря с уреда на постоянно напрежение средна стойност и по формулата U.U/2R.Съответно включвам и 0,7волта пада върху диода U+0,7.Резултатите бяха невероятно еднакви.при 1,5 вата имам 40% кпд.При предишен вариант постигнах 2 вата изходяща при 47% кпд та ще се върна на този вариант.ще подслушам на 14060 .73!



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 17 юни 2014, 14:59

Здравей Георги,
БЛГ за отговора! Попитах те,по какъв начин измерваш мощността по една единствена
причина-и аз искам да я измервам по поне два различни начина,за да съм сигурен в това,
което казвам на кореспондентите ми.
В Казанлък срещнах Чавдар LZ1AQ,който вчера ми изпрати информация за една интегрална схема-направил си е
миливатметър,доста прцизен и аз ще се помъча също да го направя,макар,че на мене няма да ми е лесно,така мисля.
Но искам на 100% да съм убеден в излъчваната мощност,отчетено поне по два различни метода.
Мъчил съм се с Руски ВЧ волтметър,със стар осцилоскоп /не знам дали е бил добре калибриран/,но има големи разлики в измерванията.
Имах един нов Японски миливатметър,доста скъп,но го продадох преди време-имах нужда от пари и сега,макар че с този миливатметър
съм правил много измервания,се налага отново да имам под ръка измерител-мисля,че така е редно!
Днес поработих малко на 14 Мхц към 04.30 ЛЗТ,направих един Американец,който беше с 500 мВТ с жична антена,чуваше се на 579.
ОК,бъди здрав и успехи в QRP!
72! Румен LZ2RS



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ4ZD » 18 юни 2014, 09:04

Сигурно става въпрос за този миливатметър: http://www.webx.dk/oz2cpu/radios/miliwatt.htm



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 18 юни 2014, 16:19

Здравей Злати,
ето тази ИНФО ми изпрати Чавдар:

http://www.ebay.com/itm/AD8307-MODULE-f ... 2ed1bd9516

Какво мислиш?
73!Румен



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 19 юни 2014, 20:57

още един сайт за миливатметър,при това по евтин:
http://www.foxdelta.com/products/pm4.htm#buy
73!Румен LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 11 юли 2014, 07:41

Здравейте QRP сти,
напоследък прохождението на 20 м e мн.добро- сутрин около 4 - 6 часа LZT.
На 14060 Кхц +- има много US QRP stations.Много от тях работят с Диполи,но се чуват добре:
WA9EIC Dipole Ten Tec rebel 1 watt 569
KA3J inv Vee home brew 1 watt 579
N4HFA Loop TS 450 500 mW 579
K1OV Wire IC 746 4 watts 589
N4TZ Wire - 5 watts 59
KJ4ZM Beam K3 200 mW 569
K2GMY Steppir - 200 mW 55
W2CKL Dipole - 100 mW 549
и още много други.
72! Румен LZ2RS



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 14 юли 2014, 18:58

Здравейте колеги.Румене това за 14 е супер но за работещи хора като мен е много рано .Иначе вчера направих велопреход на 900мнв. и дръпнах 3 ел. жично яги за 28мхз с надежда че ще има прохождение към Япония.И нищо само 4 щсо с Европа с моите 2 вата.Беше толкова скапано прохождението че не чух един японец.Иначе чух яко V55HQ махнах рефлектора който беше към него но не ме чу.Румене преди 2-3 дни имаше локално прохождение на 28 и чух теб и lz1nd доста яко но докато се подстроя изчезнахте ,че беше чужда честотата.73!



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 14 юли 2014, 22:27

Здравей Георги,
прохождението на 28 Мхц не беше мн.добро- аз направих само 26 връзки в Съботния ден,в Неделя беше лошо.
Но пък на 14 и 21 Мхц беше страхотно!
Не се ядосвай,все пак си опитал и си си направил излет в планината,тоест съчетал си полезното с приятното!
Аз го направих този V55HQ,както и Ангола,Сенегал и други Африканци.Най много ме затрудни Аляска на 14 Мхц.
Американците бяха много,Руснаците също, имаше и малко Японци.
Тук където живея-наоколо има много хълмове,но съм много доволен от A4S - 4 el 3 band yagi на покрива на 7 ет.блок-
чуваха ме изненадващо добре,а радиото К3 е направо супер! И разбира се,аз никога не си позволявам да усилвам мощността
по време на контестите- това го правят посредствените и болните от амбицията да са напред в класирането на всяка цена.....!!
Бъди здрав,желая ти успехи в QRP връзките!
Румен LZ2RS



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 18 юли 2014, 18:26

Колеги съжалявам но нещата са малко изнервящи преди секунди влизам с парола пиша и след като кликна изпрати компютъра ме праща да се регистрирам наново и ми отиде кефа та ще съм лаконичен снощи в 0100лзт направих първите си 2 QRP QSO с щатите на 14мхз с 5 w.Засега рекорда ми е qso със ZP на 28мхз с 1,5 вата.73 на всички!



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 21 авг 2014, 13:55

ЗДРАВЕЙТЕ подобрих рекорда си на 28мхз с CX7CO-11800км на цв.аз бях 2в.+слопер ,а колегата с 6 ел монояги.отваря се понякога за юж.америка вечер21-23:30лзт ,а една вечер слушах фар PY9 цял час и нито един от там не чух 73!



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 16 сеп 2014, 10:08

Здравейте,с 2 вата направих 5 континента като далечина стигнах 11940км.Остават Океания и Антарктида.Вчера беше много добро прохождението към
Северна и Южна Америка на 28мхз.73!



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 27 сеп 2014, 07:29

Здравейте колеги QRP-сти,
вчера,26.09.2014 на 15 м банд се откри много добро прохождение около 15 до 17 LZT.
С 10 вата на USB Англичаните ми даваха 59+,някои от тях 59+10 дБ,а един 59+20 дБ-този беше мобилен с
вертикал 2 м на колата си.
Обърнах си антената към Япония и чух JA4FKX, Nan с IC 7800, 11 el 3 band Yagi at 24 m.
И двамата обменихме по 5 W CW 599/599. Аз го помолих да опита да чуе по слаб по мощност сигнал и
той прие 250 mW 559 , 30 mW 449 , 3,3 mW 219.
Искам още веднъж да благодаря на Стенли от ACOM,за това че ми калибрира ватметъра WM-2 by OHR,USA!
Този ватметър / 1 mW - 10 W / го получих като кит и го налепих за около 6 часа,настроих го,но се усъмних в точността на
измерването,така че после Стенли го калибрира с много прецизна апаратура и сега съм сигурен в показанията.
Надявам се през Зимата да се отвори 10 м банд и да има възможност за QRPp testing.
72! Румен LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 07 окт 2014, 14:43

Здравейте колеги,
напоследък има добра активност на станции от Пасифика.
Работих на QRP CW:
C21GC,3D2YA,T30D,E51XIW,ZM9....,FK8....
W1AW - 38 States CW QRP.
Поработих на RSGB 21/28 Mhz Mixed QRP:
226 QSO 110 000 pts
Чуваха ме отлично,но нямаше много състезатели от Англия,
малко скучно беше.
73!Румен LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 19 окт 2014, 21:53

Здравейте колеги,
поработих на WAG contest SO AB MIXED QRP около 18 часа.
545 QSO 94 Dst 153,690 pts
Много ми хареса активността на Германците,никаква скука !
73! Румен LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 23 окт 2014, 20:47

Здравейте колеги QRP- сти,
днес на 28 Мхц имаше FB CONDX !
Работих с Dave K1WHS state of ME -започнахме с по 5 вата 599/589 по 1 ват 579/579
След това той за втори път тази година на 10 м CW успя да чуе:
250 mW 559
30 mW 539
3.3 mW 429
Апаратурата му е К3 ,антена 3 X 5 el yagi 70/50/30 feet
72! Румен LZ2RS



VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от VA7BUL » 26 окт 2014, 10:43

Румене, благодаря за "отчетите", много вдъхновяващо ми действат.
Мисля сега за купешко радио и основната ми дилема е между FT857 и KX3. Едното е нормално мощно и с всички обхвати, а другото удобно и мобилно. Та още се чудя и събирам парички. Какви биха били твоите предпочитания?


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1CY » 26 окт 2014, 15:05

Извинявайте,че се намесвам в разговора но не можах да разбера защо
дилемата е между FT 857 и KX3, два доста различни апарата? Освен КХ3
има и само К3. Други фирмени апарати не вършат ли работа? има ICOM и
още други. Няколко фактора определят избора на подходяща апаратура:
1. Бюджет
2. Ново или втора ръка.
3. Предназначение - за масата вкъщи или за монтиране в кола.
4. За къси вълни ли комбинирано за КВ и УКВ.
5. Само QRP или по голяма мощност /по голямата мощност винаги може да
се намали до QRP/.
FT857 има малък и неудобен за ползване дисплей.За сметка на това с
дисплея може да се направи "цветомузика" - може да се програмира да свети с
32 различни цвята на различни обхвати и различни видове работа различен цвят.
Има всички видове работа и всички КВ и УКВ обхвати / без 5 мхц и 70 мхц/.
Има възможност за превключване с кабела за захранване на 20 вата и 100 вата
като всичко това може да се намали до QRP мощност. Може по цена да излезе
два пъти по ефтин от КХ3. Грозен външен вид /мое мнение/ и много удобно
голямо копче за настройка. За да се включи или изключи от конектора микрофона
трябва задължително да се свали предния панел.Ползвал съм такова радио 5 години.
Ако желанието е само за QRP - от същата фирма FT817. Същия малък и неудобен
дисплей /няма възможност за цветомузика/,същите обхвати и видове работа.
Вградени батерии,малки размери и тегло.Много добро QRP радио, отлично като
приемник. Ползвам такова вече 10 години.
За К3 и КХ3 - справки Румен.По здравина на механичната конструкция са неподходящи
за монтиране и използване в автомобил./мое мнение/.Фирмата ICOM предлага QRP IC703
и QRO IC706 /цялата гама/ и IC7000. Всички тези апарати са почти еднакви по размер,
мобилен вариант със снемащи се предни панели.Цялата тази серия е "минала
през ръцете ми", а от 5 години и в в момента ползвам IC7000 - има възможност за
програмиране на филтрите в огромни граници.ICOM предлага и новия модел IC7100 с
доста екстри и 70 мхц обхват.Външния му вид и конфигурация са малко странни /за
моите разбирания/.Така,че "кутии" много,богат избор. Успех.
73


LZ1CY

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 26 окт 2014, 17:50

Здравей колега VA7BUL,
значи Ангел отговори много изчерпателно на твоя въпрос.
Аз бих искал да добавя нещо свързано конкретно за К3 и КX3 :
Работя с К3 от 5 години и съм много доволен-сменил съм много радиа,но това ме
устройва най добре.Ако искаш QRP- моят има минимална мощнoст 250 mW /макар,че дисплея показва 100 mW /.
И така през 100 мW до 1 ват,а после и до 100 W ако желаеш по голяма мощност.Можеш да си направиш и Атенюатор-аз имам
един по схема на Чавдар LZ1AQ - minus 10 i minus 20 dB.
Що се касае за KX3 - това е едно малко чудесно радио,но само за QRP,макар,че не съм работил с такова досега,мисля,че е супер за QRP-особенно
на приемане отзивите са мн.добри.
Можеш да се насочиш и към К2 или към IC 703 - и двете са прекрасни за QRP,както и FT 817.
ОК,ако имаш други въпроси ми пиши на личният е-маил - QRZ.COM
73! Румен LZ2RS



VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от VA7BUL » 27 окт 2014, 10:50

Благодаря за отговорите!
Ами как да отговоря, нямам огромен опит с радиа и не отделям много време да чета характеристики. Та извинете ме за въпросите.
Основно ще си ползвам радиото по къмпинги, извън града. Може би с изключение на VHF и UHF, които не са ми тръпка.
А КХ3 има и тунер и морзов ключ, всичко в едно, остава само да хвърля една жица на едно дърво. И много малък ток на прием, и управление от компа... може би ще пробвам цифровите режими с компа в къщи. Дааа, цената е дебела и доста ме задържа.
Та такива ми ти работи... компактност, универсалност, икономичност....

Мислих и за IC-7000, казват че било капризно на напрежение, захранване. Иначе изглежда супер.

Нямам проблем ново или трета ръка, стига да работи. Исках малко мнения, и благодаря за отговорите!


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1CY » 27 окт 2014, 12:59

VA7BUL написа:А КХ3 има и тунер и морзов ключ, всичко в едно, остава само да хвърля една жица на едно дърво.
Всички имат вграден автоматичен морзов ключ. Вградения тунер има ограничен обхват на настройка, "жица,хвърлена
на едно дърво" няма да настрои. IC7000 при мен няма никакви проблеми със захранването. Оптимален вариант за работа
от къмпинг и кола,ефтин /на втора ръка/,универсален по видове работа и обхвати: 1. за QRP Yaesu FT817 на втора ръка
може да се намери за около $ 400-500, 2. за QRO Icom IC706 MK2G на втора ръка за около $ 500-600. И за двата апарата
могат да се командват от компютър, и за двата апарата е необходим тунер,който да настройва "жица,хвърлена на едно дърво".
Мисля,че в предни разговори сме коментирали въпроса с тунерите.
73


LZ1CY

LZ1DAF
Мнения: 35
Регистриран на: 13 юни 2012, 08:08

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1DAF » 31 окт 2014, 23:57

ICOM 7000 e хубаво радио, но от тази пролет, ако не се лъжа, вече е спряно от производство.



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 20 ное 2014, 18:26

Здравейте колеги,
прохождението на 28 Мхц продължава да е мн.добро-дано и по време на LZDX Contest
да е все така FB!
Днес работих с 1 ват на CW & SSB 10 m band,направих доста UK и няколко US.

G0VXE прие 30 mW RST 529 2 el Quad
3,3 mW RST 339

MW0CND 30 mW RST 599 GP
3,3 mW RST 559

72! Rumen LZ2RS



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 21 ное 2014, 10:07

Дръжте се QRP-исти миналата година на LZ DX теста работих на 2 банда а тази ще бъда на 4!!Е не съм толкоз страшен с моите диполчета.HI!!
Успешна работа на теста и дано е добро прохождението!73!LZ2OQV/1-Георги



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 24 ное 2014, 13:07

Относно теста не ми хареса прохождението на 7 и 14 мхз.просто нищо интересно.С две думи не се изкефих достатъчно!!!73!



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ6AJ » 26 ное 2014, 12:26

здравейте !

в тази част на Европа кондишънът не беше лош, поне на 20м. на другите бандове не съм слушал много, а и в квартирата нямам друга резонансна антена.
почти всички от списъка на QRР-станции чувах съвсем прилично, но така и не стигнахме до поздрав. може и кондишъна на 20м да не е бил на Ваша страна, но пък като виждаме резултата на Боян LZ2ВЕ, едва ли само на един обхват прохождението е било хубаво ?
а Румен LZ2RS каква глутница го викахме сутринта в неделя - явно на изток беше завъртял, или някой му пречеше на чуването. един два пъти "QRZ ?" и ново CQ. след три-четири опита от по няколко минути се отказах. а гледам, че и с малко връзки е финиширал.

до скоро, надявам се тази събота и неделя !

73,
ОR2F


73,
Любо

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2rs » 27 ное 2014, 20:02

Здравейте колеги,
за съжаление,в Събота бях зает и извън града,но в Неделя поработих малко на всеки банд.
Най много на 10 м- сутринта бях насочил антената към Русия,после към западна Европа.
Не чух много DX,а и аз не съм търсил този път,а работих само на CQ - QRP.
Вчера на 10 м поработих около 1 час на USB с 500 mW и ме чуха доста Европейци,двама от тях с бимове
ON , F ми дадоха 59+ ,прохождението около 12 часа LZT беше FB!
72! Румен LZ2RS



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 28 ное 2014, 13:11

Здравейте явно не само при мен не се е чувало на 14мхз на теста,но днес напредвам на 28мхз-вече съм с 6 континента при 2 вата и наклонен дипол.VK0CW ми беше на късмета към 0920лзт !73 и много далечни връзки на теста !



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2be » 29 ное 2014, 01:41

VK0CW е работил последно през 1983г. Предполагам, че си работил с 4K0CW, който е доста активен напоследък.
73 Боян



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от LZ1ZJ » 01 дек 2014, 09:37

Xа-ха-ха.... събудихте ги... "заспалите чувства към QRP-тата". :mrgreen:
От скоро съм горд собственик на FLEX 1500, с когото на CQWWCW направих към 360 връзки от 7 до 28.Чували ве,.... чували и с 5 вата... до скоро за мен това беше ерес! :lol: По време на контеста, ACOM 1000, стоеше като паметник....апропо, някой иска ли да го купи... точно на 2 години е???!!!! :oops: :lol: :mrgreen:
Иначе, малката SDR кутийка FLEX 1500 е като наркотик! Имал съм преди FLEX 3000, но малкият му брат надмина очакванията ми!



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: да събудим "заспалите чуства"към QRP-тата

Мнение от lz2oq » 04 дек 2014, 13:23

ок относно 4k0cw вероятно е той въпреки че е спотнат от доста като vk0cw.това си е за сериозна забележка.все едно си работи с чужд инициал ,а и подвежда маса народ!!!



Отговори