2200 и 630 м. диапазони

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

2200 и 630 м. диапазони

Мнение от lz2oq » 25 яну 2020, 18:43

Здравейте колеги ! Откакто имам трансивера MINI SW-2016 се сещам от време на време да изпробвам 2200 и 630 метровите диапазони.
Днес четох за експеримента на 630 м. в Силистра където имат успех еднопосочно до 1500м. разбира се с разрешения 1 ват. И само CW!
Поздравления! Търсих антени в нета но болшинството са вертикални! А изглежда странно да ползваш вертикал за тези честоти с удължаващи бобини.Да изпълнимо е ако живееш на 2 етаж в 10 или 15 етажен блок. Имаше и хоризонтални но сложни конструкции . Според мен е най-лесно да се направи 1/4 вълнова дълга жица за 630 метровия диапазон която с едно добро земно трябва да е около 50 ома импеданс та даже и да е встрани с трансмач ще се куплира. Казано в метри - 157,5.
Аз съм навит да пробвам връзка при моите портативни излизания - примерно на Витоша при 1800м. надморска височина. Не пречи да опъна жица и от къщи за един ден .
Реално търся кореспондент с който да направя една двустранна радиовръзка.
Четох за проби с подобна дълга антена с 0.25 вата и са чути до 500 км разстояние.
Който има идеи да пише!
73! 72! Георги



lz2ch
Мнения: 8
Регистриран на: 22 ное 2006, 20:36
Местоположение: Silistra

Re: 2200 и 630 м. диапазони

Мнение от lz2ch » 31 яну 2020, 22:11

Здравейте колега. Аз доста се рових в литературата написана от хора, които много са работили по въпроса. Най-често използват антени тип Маркони - Т или Г образни жици над земята и с дължина поне по 30-40м, а височината от 10 до 20 м. Обаче не всичко е както на КВ, тук земното не е като да забиеш едно метално колче в земята. Тук се прави мрежа от проводници заровени в земята, но да не ти охлаждам ентусиазма. Във всеки случай трябва да си далеч от градския QRM. Аз обаче съм в центара на такъв. Живея в блок с около 60 семейства и навсякъде има жужащи китайски икономични лампи, нетът е докаран без да е заземена екранировката на кабела му, а да не говорим колко телевизори има с преобразуватели, зарядни за GSM. Да, правихме опити и то успешни, но след като направих конвертора за радиото и "ми падна шапката". Тук в блока жужи от смущения. И това е на 475 кХц, а какво щеше да е ако се занимавах със 137 кХц - още повече. Сега нивото на смущенията по S-метъра е над 9. При разрешената мощност и при ниво на сигнал от кореспондента на 339 или 449 никога не бих направил радиовръзка. Идеята ти да отидеш някъде в планината е много добра, аз нямам тази възможност. Всъщност като гледам какви връзки са правени и регистрирани на клъстера се оказва, че над 90% са на цифров вид работа, по разбираеми причини. Там компютърът се справя по-добре от човешкото ухо. Съжалявам че не мога повече да помогна, желая ти успех в работата по въпроса и ако успееш, пиши какво е станало. 73!



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: 2200 и 630 м. диапазони

Мнение от lz2oq » 05 фев 2020, 20:38

Краси благодаря за отговора. Да точно такива вертикали от 10 и 20 м . нямам възможност да сложа върху 4 етажния ми блок! ХИ! Ще попрочета още и ще чакам някой колега да се обади. Пък мога да проверя и друг Балканец ако има мерак с него да се пробваме. Правих връзка с колега от Хърватия на 160м. Като му видях антената триъгълник на жере бая високо и бях доста изненадан! Та все ще се свържа с някой!
А сега да питам всички четящи - Има ли в България установявани радиовръзки на тези 2 диапазона и кои са операторите?
73! Георги



Отговори