БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Ако имате предложения за развитието на сайта, мястото им е тук.
lz3ai
Site Admin
Мнения: 29
Регистриран на: 12 юни 2007, 20:10
Местоположение: София
Контакти:

БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от lz3ai » 04 авг 2010, 14:51

На няколко пъти чета и слушам подобни заключения...

Ами да, сигурно се създава такова впечатление у хората. Но замислял ли се е някой защо?

Първата причина, която ми идва на ум, е сайта - най-много и най-често се публикуват статии, свързани с радиозасичането.

Ами работят хората! Вършат нещо и му дават гласност. Както се казва "на български" - ЕВАЛЛА!

На другите какво пречи да правят същото? Елементарно е - или нищо не вършат, или не го публикуват.

Предоставените условия са равни за всички.

Какво им пречи? Мързел? Страх? Срам? Незнание? Нямам обяснение... Или ако имам, то то не е много лицеприятно...

На всеки мениджър съм дал права. Не съм отказал и на други, желаещи да публикуват, стига да има какво и да бъде съобразено с радиолюбителската етика и законите у нас.

Практиката да ми бъде препращано всичко, за да го публикувам аз на сайта, не е ефективна и не върши работа. И мисля дори да я прекратя - просто няма да публикувам подобни неща, след като е можело да го свърши и този, който ми праща материалите. Приемам, ако това не е било негова отговорност, ама това е рядкост - кой ще пише за нещо, което не го касае? Недопустимо е даден материал да е минал през няколко човека, всеки от които е можел да го публикува, (обикновено има такива права), да разчита аз да го направя. Нямам това време. И не е добро решение - не съм специалист във всичко. За "мои" области бих посочил QRP, CW, DX и цифровите комуникации (споменавам това за тези, които ще се подразнят от мнението ми - не съм "лисичар" - т.е. то ми е обективно и не е "платена реклама", както ще си помислят - но виждам, че Сашо Воденичаров се справя прекрасно с тематика на радиозасичането и това няма как да бъде скрито).

Получавал съм писма, препращани през ТРИМА човека, ВСЕКИ от които е можел да ги публикува на сайта, но явно е по-лесно да кликнат бутона "FORWARD"...

Няма човек, който се е родил научен. Няма нищо срамно в това. Ако не пробваш, няма как да разбереш можеш ли или не. На конкретни въпроси ще намеря време да отговоря - важно е да видя, че човекът има желание.

Ако имам някакви функции по отношение на сайта, то те са по скоро в координацията. Разбира се, няма да допусна да се пишат неща, които не отговарят на етиката и законите, ако щете го наричайте цензура. Но практиката показва, че радиолюбителите имат необходимия морал и не публикуват по сайта "глупости". Разтоварват се във форумите... в което също няма лошо - на кого иначе да се оплачат, като ги "сърби" някъде?

Така че, не се правете на "карнобатмен" (това било същото, като "супермен" - можел и да лети, ама го мързи....;-§)))

Призовавам (за N-ти път) да публикувате информация за нещата, които се случват или предстоят да се случат. Това става толкова елементарно, че и децата ви ще се справят, ако не ви е срам да ги помолите, разбира се (давам идея ;-§)). Или упълномощете човек, който би имал желание да го прави - ако има желание, ще се научи буквално за минути.

Не ме притеснява да дам и оценка на активността - към момента активни са секциите по радиозасичане (Сашо Воденичаров, LZ1ADF), УКВ (Виктор Маринов, LZ1NY), УС на БФРЛ (аз) и разбира се основната активност по всички въпроси се пада на Димитър Кръстев (LZ3NY). То това си е очевидно и всеки може да го констатира.

Да не се сърдим на "лисичарите", а да вземем пример от тях!

73!

p.s. Пък като почнете да публикувате, пак няма да се отървете от мен: ще ви "заям" да го правите на два езика - сайта не го четат само българи!


==========================================
"Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Най-същественото е невидимо за очите."

Антоан дьо Сент Екзюпери
==========================================

lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от lz1fj » 07 авг 2010, 14:14

Многоуважаеми г-н Иванов, мараба. И аз не съм лисичар, и даже не съм и член на БФРЛ. Затова без да се спирам на призови места, медали, заслуги и т.н., т.е. без да навлизам в спортната страна на въпроса, правя следното предложение. Факт е, че досега проблемите с шумове и подобни на тях смущения на КВ и на УКВ не се решиха. Не може ли секцията по радиозасичане, колкото и да е трудно това, да помогне за локализирането на тия смущения, поне при по-фрапантните случаи (напр. за София това са смущенията на честотата на R1). Макар и да не съм лисичар, от чиста любознателност съм разглеждал въпроса от аритметико-геометрична гледна точка. Без да навлизам в подробности, при засичане от 3 точки се получава т. нар. „триъгълник на грешката”, от 4 точки – най-често четириъгълник с геом. лице, по-малко от лицето на триъгълника, от 5 точки – най-често нов четириъгълник (рядко може и петоъгълник), с лице, по-малко от лицето на предишния „четириъгълник на грешката”, и т.н. Тези пеленгации може да се извършат от 1 лисичар, отиващ примерно на бегом или с кола до 5-те точки, но за нашата цел е по-добре да се извършат в едно и също време от петима ловци на шумовата „лисица”. Повтарям, организацията и реализацията не е лесна, но нали и без това се провеждат тренировки преди състезания по-радиозасичане? Освен това що-годе точна локализация ще се получи още при пеленгирането само от 3 точки. Иначе от години слушаме, че съотв. служба на Комитета по далекосъобщения определила, че смутителя на R1 бил в района на ж.к. „ДРУЖБА” и подобни приказки. Напълно възможно е да се опита без мн. усилия, при подходяща тренировка, но от опитни лисичари. Има мн. по-компетентни от мен по въпроса, ето защо горното е само подкана те да вземат отношение. 73, Кирил, LZ1FJ/nm.
PS – Да, ако вече е влезнала в сила възбраната на /nm да публикуват в сайта, оттеглям скромното си предложение.



lz3ai
Site Admin
Мнения: 29
Регистриран на: 12 юни 2007, 20:10
Местоположение: София
Контакти:

Re: БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от lz3ai » 07 авг 2010, 14:55

Не знам какво значи /nm , но не съм чувал да има някаква забрана за публикуване.

А по отношение на радиозасичането на смущаващи излъчвания, предложението не е лошо, може би трябва да се изчисти юридическата му страна и да са установи някакво взиомно-изгодно сътрудничество между КРС и БФРЛ по този проблем. Надявам се тези постинги да ги честат и специалисти, които могат да се изкажат или направо да свършат, каквото трябва.


==========================================
"Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Най-същественото е невидимо за очите."

Антоан дьо Сент Екзюпери
==========================================

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от LZ1FW » 07 авг 2010, 21:09

LZ3NY написа:Физически не е проблем да се засече смутителя. Дори не е нужно човек да е "лисичар".
Аз като начинаещ на УКВ се опитах да локализирам смушенията по време на две разходки до Черни връх.
Около върха не успях да засеча нищо на входната честота на репитъра.

Мисълта ми е преди да се подава сигнал до КРС има ли някой ясна представа
1. Дали това изобщо е смущение или е някакъв друг технически проблем?
2. Ако е смущение на каква честота и от къде се излъчва?



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от LZ1FW » 07 авг 2010, 21:46

Здравей,
от скоро се завърнах към хобито. Сега усвоявам УКВ-то, пък после ще дойде ред и на късите вълни.

Твоята мисъл е същата както и на LZ1FJ - поне трима, които ДА ЧУВАТ смущението и даго засекат.

Аз казвам, че аз не чувам смущение на входната честота на репитъра (145025 kHz) използвайки Yeasu FT60E и стоейки на 300-500 метра от самия репитер. В някоя друга точка, направено от друг човек или с друго радио положението може да е различно, ама аз пиша само за себе си.

Хайде да питам директно - има ли някой който да го е ЧУЛ това смущение? Ама не ретранслирано от предавателя на R1 (145625 kHz), а като входен сигнал към приемника на репитъра (145025 kHz).



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от LZ1FW » 07 авг 2010, 22:28

Вероятността репитъра да чува нещо от "съседските" техники е редно да се провери преди да се сезира КРС. Защото иначе може да предизвика негативна нагласа у "съседите", които на практика са ни "хазяи". Пък и "чуването" може да е и по ел. захранването, поне на теория.

След две седмици пак ще обиколя репитъра да видя дали ще чуя нещо.

73!



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от lz1fj » 07 авг 2010, 22:53

За да се облекчи задачата, нека първоначално да не разглеждаме КРС и юридическата страна на въпроса, както и дали този тормозещ хората шумов сигнал е преднамерен. Нека в първи вариант приемем, че той е непреднамерен и се дължи на неидеалното действие на някаква техн. система, например на самия рипитър. Доколкото този шум наподобява т. нар. „опашки” на рипитъра е необходимо: 1) Да се провери отново има ли някакви входни за рипитъра сигнали, които го отварят и причиняват шум, подобен на „опашки”. 2) Да се измери какво излиза на изхода на рипитъра през времетраенето на смущаващия сигнал (защото ако не излиза нищо, задачата става много по-сложна. Тогава трябва да се предполага, че шумът се излъчва от друга някаква техн. система, и трябва да се търси къде може да е тя). 3) И тъй като все пак е възможна преднамереност (трудно е за вярване), от хората, запознати с устр-вото на рипитъра да се уточни има ли в (при) него компютър за управление или макар и за телесигнализация на някои осн. повреди, т.е. възможно ли е хакер да има достъп до рипитъра и нарочно да го нагласи примерно на прекомерно висока чувствителност? Действията в тези три насоки са напълно възможни за състезателите по радиозасичане и за компетентните в областта на рипитрите радиолюбители. Първите още от долу (от града) могат да определят има ли в района на рипитъра входни или изходни смущения. Моите съображения са елементарни, но по-добре да се почне отнякъде, а при добро развитие и до юридическата страна ще стигнем (ако има такава).
Кирил, LZ1FJ



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от lz1fj » 08 авг 2010, 17:40

До LZ3NY и LZ1FW: Нещата започват да се изясняват, и причините все повече се очертават като технически. Всякакви КРС, юристи и даже лисичари или измервания може да се окажат напълно „непричом”. 0) Не е зле да има малко предистория на тия смущения, шумове или както и да ги наречем. Откога започнаха, и имаше ли преди това период без смущения, или от самото пускане на рипитъра ги има и тях, но преди са били по-редки? 1) Ще трябва да кажете допълнително някои неща от „кухнята” на профилактичните прегледи, поддръжката и ремонта на рипитъра R1. Кой ги извършва сега и през последните няколко години? Има няколко действия (проверки), които трябва да се направят, преди да се пристъпи към измервания. 2) Аз никога не съм бил в помещението на R1, но възможно ли е някой безотговорен (или некомпетентен) фактор да е пипал по апарата? 3) Димитре, в тая документация, която успях да намеря, никъде не видях да има някаква клема за заземяване. Кажи по памет, как стои въпросът със заземяването, и най-вече, има ли др. апарати на „съседите”, които на практика са ни „хазяи”, включени към същия заземителен контур? Така че дайте във форума наши хора-радиолюбители от поддръжката, даже ги поканете да прочетат написаното досега, а аз давам идеята за експерт да се покани най-добрия специалист, който ми е известен в тази област, и това е LZ2ZK, Кирил от Велико Търново. С тях ще уточниме най-належащите проверки. Кирил, LZ1FJ



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от lz1fj » 09 авг 2010, 10:31

Г-жа А. Цанова – Цанкова, LZ3GU, не я намирам на обявения в адресника телефон. Може да са с Емо на почивка. Но след бегъл преглед на документацията смятам, че ще е добре някой от Интегра да намине към R1 и да погледне тия осн. неща, дето и др. път ги е гледал: 1) Свети ли диода на BSY (третият светодиод, най-отдолу? Ако свети по време на разговор и не свети по време на смущението, това е признак, че подтона по време на смущение го няма, и смущението не влиза през антенния вход на RX, а по друг път. 2) В какво положение е нопчето SQUELCH? Категорично трябва да е в положение ON и (според мен) да не е на максималната чувствителност. Няма защо да се пъне рипитъра да надскочи насилствено географските си граници, като същевременно се увеличи риска да се появява някаква комбинация от съседска техника, която да има и елемент на комбинация със субтона и да отпушва RX.СЕГА ЗА САШО, LZ1FW: Оказа се, че първата МЧ на рипитъра е 21,4 MHz, а втората 455 кНz. Така че, щом ще се мери, трябва селективен приемник – анализатор, и да се мери в непосредствена близост до апарата дали нещо от „съседо-хазяйските” сигнали не влиза по МЧ. Тогава не е интересно има ли подтон или не, щом влезе такъв сигнал, RX все ще си се отпушва. (Само за ценители: Нарочно да изоставиме сега възможността за паразитен шум по огледалния канал, щото ще кажат: „А бе, като сте толкова умни – къде са ви парите?”). 3) Аз лично на практика съм се убедил на два пъти, със съвършено различни комплекси апаратура, че ако някаква система е работила добре, и към нейния заземителен контур се свърже (заземи) др. система, може да настанат такива бози, които са трудно обясними. Ето защо многоуважаемият специалист от Интегра (много благодарни сме на тази фирма) трябва и това да погледне – да не би отнякъде да се е появило неизвестно кабелче, идващо неясно откъде, и ...свръз!...към нашето заземяване.
73/gl de Кирил, LZ1FJ



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от LZ1FW » 09 авг 2010, 19:19

lz1fj написа:СЕГА ЗА САШО, LZ1FW: Оказа се, че първата МЧ на рипитъра е 21,4 MHz, а втората 455 кНz. Така че, щом ще се мери, трябва селективен приемник – анализатор, и да се мери в непосредствена близост до апарата дали нещо от „съседо-хазяйските” сигнали не влиза по МЧ. Тогава не е интересно има ли подтон или не, щом влезе такъв сигнал, RX все ще си се отпушва. (Само за ценители: Нарочно да изоставиме сега възможността за паразитен шум по огледалния канал, щото ще кажат: „А бе, като сте толкова умни – къде са ви парите
Честотата на огледалния канал е 102225 kHz. Това е извън честотния диапазон на FT60E. Там не мога да слушам и не мога да проверя тази версия.
Не знам да има FM предавател в София излъчващ на честота 102225 kHz. Освен това репитър FTR-2410A има водящ филтър режещ всичко под 136000 кHz така, че версията за паразитен шум по огледален канал е малко вероятна.

Вървим към версия за смущения от комбиниционни честоти. Тук си трябва специализирана апаратура. Не става с ръчни УКВ приемници.



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от LZ1ZF » 10 авг 2010, 11:11

Привет на всички във форума, а на Сашо LZ1FW - Добре дошъл отново в нашите редици!

Относно ARDF - и за мене много български радиолюбители смятат че съм "отявлен" лисичар, но истината е че по-малко от 10% от радиолюбителските ми занимания са посветени на лисичарството. Просто там зрелищноста е по-голяма: http://lz1kam.snimka.bg/radio-amateur/a ... 012126.big . А работата ми е свързана с "висене" пред РС-то и телефоните по цял ден и се стремя през свободното време да бъда повече време сред природата съчетавайки най-вече високата планина с КВ и УКВ - WFF, WMA .... Напълно съм съгласен с Антон LZ3AI - нека се дава гласност и се публикува информация и за другите ни (освен ARDF) радиоюбителски занимания и то не само в сайта на БФРЛ, но е много по-лесно да се критикува, отколкото да се напише и публикува някакъв материал.
Ето, сега за 25 Септември 2010 нека повече КВ-сти се запишат за участие в КВ присъственото състезание на Узана: http://www.gabrovo.bg/index.php?c=253&i=1151 Телефона на Борката LZ2JR е 0899 930 303 Skype: batebore
Относно ретранслатор R1 - мисля че и Киро и Сашо са се насочили правилно. Може да има и още един вариант - смущението да идва от много далече - YU, YO .... , но имайки някакъв опит на времето с R2 на Ботев мисля че настина е много вероятно да идва от съседна апаратура (нямам обаче понятие доколко наоколо има апаратури на други служби). А с лисичарски приемник може да се засече само по-мощен локален смутител.

73 Гошо
LZ1ZF



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: БФРЛ - федерация по радиозасичане?

Мнение от LZ1FW » 10 авг 2010, 12:59

LZ1ZF написа:Относно ретранслатор R1 - мисля че и Киро и Сашо са се насочили правилно. Може да има и още един вариант - смущението да идва от много далече - YU, YO .... , но имайки някакъв опит на времето с R2 на Ботев мисля че настина е много вероятно да идва от съседна апаратура (нямам обаче понятие доколко наоколо има апаратури на други служби). А с лисичарски приемник може да се засече само по-мощен локален смутител.
Здрасти Гошо,

казват, че една снимка може да замести хиляда думи:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=1 ... 1045632547

За по-доброто пасване на УКВ-то с планината съм съгласен. Въпреки, че там също има огромни антенни системи, с които трудно би се придвижвал в планината. Тези дни планирам разходка около Говедарци на около 2500 - 2700 метра надморска височина. Ще съм с гумена антена и FT60E (5W стандартна мощност) и ще подвиквам от върховете за проби.

73 Сашо.



Отговори