GDPR

Ако имате предложения за развитието на сайта, мястото им е тук.
LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

GDPR

Мнение от LZ1FW » 22 май 2018, 17:45

Не ми е приятно да пиша тези редове... но написаното в друг форум ме подтикна да го направя. От 25.05.2018 влиза в сила "Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 година относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/EО (Общ регламент относно защитата на данните)" - https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32016R0679

На сайта на КЗЛД има обобщена информация:
https://www.cpdp.bg/?p=element&aid=1109

Не искам да давам акъл... но повиквателните знаци са и имена, и адреси, и е-мейли...

Цитата от другия форум бе
Всеки форум или сайт в нета е свободен да направи своя интерпретация на Регламента и избор дали да продължи или да спре. Аз с неграмотни хора, решили да си пробват новите права за личните данни нямам нито време, нито желание да се занимавам, нито с проверки от Комисията. Знам какво трябва да се направи и как да се направи, но нямам нито време, нито желание са това.
Напълно споделям написаното. Не ми се спори и не ми се губи време. Днес бяха изтрити над 2500 материала от останките на LZ Round Table. Просто наистина нямам възможност да прегледам всеки един по един, а там е бъкано от инициали, имена, адреси, телефони, мейли и т.н.

Администраторите на сайта на БФРЛ надявам се вече са взели необходимите според тях мерки.



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от lz2ht » 22 май 2018, 18:09

След като АЗ съм си публикувал съответните данни не мисля, че някой има право да ми ги заличава. Ако поискам телефона на някоя кака нарушавам тази европедерастия, така ли?
Това българите нямаме равни да се правим на по-католици от папата


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ1FW » 22 май 2018, 18:23

Става дума за цяла Европа. Навсякъде се вълнуват и притесняват хората. Един линк към Англия https://www.essexham.co.uk/news/gdpr.html



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: GDPR

Мнение от lz2fv » 22 май 2018, 18:32

LZ1FW написа:
22 май 2018, 17:45
Не искам да давам акъл... но повиквателните знаци са и имена, и адреси, и е-мейли...
И аз не искам да давам акъл, но връзката м/у повиквателни знаци и имена я има в регистъра на КРС, а връзката с адреси и мейли на qrz.com...
Да не споменавам, че в по-старата версия на регистъра има и точни адреси, не само пощенски кутии.

73!



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ3NY » 22 май 2018, 18:56

Всяко чудо за три дни.
Разбрах, че вече сме побългарили и GDPRто. :lol: По БГ закона само фирмите с над 10 000 човека трябвало да имат администратор на личните данни в България. Кои са тези фирми? МВР и МНО :twisted:

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ6AJ » 22 май 2018, 23:32

LZ3NY написа:
22 май 2018, 18:56
Всяко чудо за три дни.
Разбрах, че вече сме побългарили и GDPRто. :lol: По БГ закона само фирмите с над 10 000 човека трябвало да имат администратор на личните данни в България. Кои са тези фирми? МВР и МНО :twisted:

73!
може и да са над 10000, но точно тези две не са фирми ... ако бяха, щяха да дължат осигуровки. по това ще ги познаете :lol:


73,
Любо

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от lz2ht » 22 май 2018, 23:34

lz2fv написа:
22 май 2018, 18:32
LZ1FW написа:
22 май 2018, 17:45
Не искам да давам акъл... но повиквателните знаци са и имена, и адреси, и е-мейли...
И аз не искам да давам акъл, но връзката м/у повиквателни знаци и имена я има в регистъра на КРС, а връзката с адреси и мейли на qrz.com...
Да не споменавам, че в по-старата версия на регистъра има и точни адреси, не само пощенски кутии.

73!
Така де, аз съм си публикувал данни в qrz.com и ми е точно през дядовия че на някой не му харесва. Това прави ли ме престъпник?


Иван LZFF Coordinator

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от lz2ht » 22 май 2018, 23:41

LZ3NY написа:
22 май 2018, 18:56
Всяко чудо за три дни.
Разбрах, че вече сме побългарили и GDPRто. :lol: По БГ закона само фирмите с над 10 000 човека трябвало да имат администратор на личните данни в България. Кои са тези фирми? МВР и МНО :twisted:

73!
Митаци, аз лично се сблъсках с проблем с достъпа до данните ми за вече не помня как беше формулирано, но нещо от сорта на допълнителен пенсионен фонд. Оказа се, че съм бил в някакви секретни партиди (МО) :lol: и не искаха да ми казват аджеба какви пари има там, а същевременно всяка година ми изпращат писмо с подробности къде и как са ми инвестирали капиталите, с каква доходност и каква е наличността по личната ми партида :D Не знам да се смея ли, да плача ли или най-добре да си сипя една водка и да забравя :lol:


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ1FW » 23 май 2018, 10:18

LZ3NY написа:
22 май 2018, 18:56
Всяко чудо за три дни.
Вероятно, но лично аз предпочитам да пропусна "чудесата" през тези "три дни".
lz2ht написа:
22 май 2018, 23:34
Така де, аз съм си публикувал данни в qrz.com и ми е точно през дядовия че на някой не му харесва. Това прави ли ме престъпник?
Ти не си престъпник. Но сайтът съхранява твои лични данни. Това може да стане проблем за сайта.



lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от lz1dot » 13 юни 2018, 23:36

LZ3NY написа:
22 май 2018, 18:56
Всяко чудо за три дни.
Разбрах, че вече сме побългарили и GDPRто. :lol: По БГ закона само фирмите с над 10 000 човека трябвало да имат администратор на личните данни в България. Кои са тези фирми? МВР и МНО :twisted:

73!
Ъъъ всъщност не е баш така... Тия 10 000 човека са всички физически лица с които работи и обслужва дадена фирма. Или инак казано, ако фирмата има счетоводен софтуер с база данни за 10 000 физически лица, то това са лични данни и попада под удъра на закона :)

Та в тая цялата джендърска история трябва да добавя, че МОЛ-а на юредическото лице е физическо такова и ако му пазите триете имена и телефона, то пак влиза в ония 10 000.

Абе искам да ти кажа, че ако т дойдат на проверка все ще има за кво да се хванат дори и да си най-изрядният! Убавото в цялата тая схема е, че няма директна глоба, а има една камара препоръки преди това, които ако не изпълниш - глоба. Та така де. Малко трябва да се чете там м/у редовете...

Единственото побългаряване за което аз поне се сещам е пазенето на ЕГН-та при извършване на търговска операция с физическо лице зщото според ЗДДС трябва да се впише ЕГН, а джендърката директива казва, че когато законодателството го изисква - то няма проблем и не се нарушават правата.

Но пък има и една полезна част от цялата тая простотия.
1. Заплатите на администраторите скачат с % защото им се променя длъжносната характеристика за да не се наема ново лице :)
2. Спама намаля
3. Дирекният нахален маркетинг и тормоз по телефоните буквално спря
4. Малко или много фирмите вече поне си задават въпроса какви данни събират и трябват ли им... Щото до сега се искаше какво ли не.


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ6AJ » 07 сеп 2018, 13:05

здраве желая !
по повод нуждата от заличаване на личните данни, преди публично оповестяване на логовете - направих нещо, което може да е от полза.

1. всички логове се качват в избрана от потребителя директория;
2. създава се текстов файл с повиквателните знаци на всички участници, чиито логове са там.
само повиквателните знаци. последния ред е важен.
примерно съдържание :
----------------------------------
LZ1XYZ
LZ2YZX
LZ3YXZ
LZ5XYZ
LZ5YZX
END-OF-LIST:
-----------------------------------
3. разширенията на всички логове трябва да са еднакви;
4. ръчно се създава поддиректория на желаната ...\GDPR\, в която ще се записват преработените файлове.;
5. оригиналните логове не се променят;
6. сигурно има бъгове, най-малкото при некоректно въведени пътища и разширения.
7. тъй като превръщам обменните номера от стрингове в целочислени, засега конвертора става само за вътрешни състезания.

който желае *.exe файла, да пише на лични - тук не мога да го прикача.

73,
Любо


73,
Любо

lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: GDPR

Мнение от lz5vk » 08 сеп 2018, 11:57

Извадка от скрипта, който генерира съдържанието на http://lzdx.bfra.bg/logs/2017 например:

Код: Избери всички

for LOG in `ls $LOGS_SOURCE` ; do
        echo Processing $LOG ...
        sed -nr '/^(((START|END)-OF-LOG|CALLSIGN|QSO):|CATEGORY(-|:))\.*/p' $LOGS_SOURCE/$LOG > $LOGS_DEST/$LOG
done
Мързелива работа ;)


73!
Веско
LZ5VK.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ1FW » 08 сеп 2018, 12:09

Същия мързелив подход се реализира и с един ред изграден от външни MS DOS команди. Работи перфектно под Windows 10.

Но подхода на Любо има необоримо предимство. Някои логове пишат мейли, адреси и имена като част от връзката, на същия ред в отчета. Само части от един QSO ред не могат да се махат по мързелив начин. Там заминава целия ред. За фини изтривания си трябва програма.



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: GDPR

Мнение от lz5vk » 08 сеп 2018, 12:16

Мейли, адреси и имена като част от връзката!? И cabrillo валидатора ги е пуснал ей така, да живеят? :D
Хайде малко по-сериозно, моля!


73!
Веско
LZ5VK.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ1FW » 08 сеп 2018, 12:21

Поискай от Бойчо логовете. Специално за 2015.
Сериозно ги разгледай.
После може пак да се обадиш.
:-)

lz5vk написа:
08 сеп 2018, 12:16
Мейли, адреси и имена като част от връзката!? И cabrillo валидатора ги е пуснал ей така, да живеят? :D
Хайде малко по-сериозно, моля!



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: GDPR

Мнение от lz5vk » 08 сеп 2018, 14:35

Сашо,

Не виждам причина да искам от Бойчо логове, чийто първоизточник съм аз :)
Препоръчвам сериозно да се замислиш над това.
Затова и помолих за по-сериозно отношение, явно останах неразбран в нечий стремеж да се "обади".


73!
Веско
LZ5VK.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ1FW » 08 сеп 2018, 14:56

Ти не си източника. Източници са участниците в състезанието, които са изпратили своите отчети.

Или намекваш, че ти си МАНИПУЛИРАЛ отчетите?
Или че има няколко варианта на отчети?

Липсата на информация ражда съмнения. Затова е най-добре лично ти да публикуваш всички отчети от 2015 година. Тези, които са истински според теб. И без това Милчо помоли за това. Условията на LZ DX Contest позволяват на БФРЛ да публикува отчетите. След като преместихте Милчо през 2015 година съгласно правилата за 2018, не виждам какво пречи и да се публикуват отчетите от 2015 съгласно правилата от 2018.
lz5vk написа:
08 сеп 2018, 14:35
Сашо,

Не виждам причина да искам от Бойчо логове, чийто първоизточник съм аз :)
Препоръчвам сериозно да се замислиш над това.
Затова и помолих за по-сериозно отношение, явно останах неразбран в нечий стремеж да се "обади".



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: GDPR

Мнение от lz5vk » 08 сеп 2018, 21:46

Сашо,

нали си преминал елитно обучение GDPR специалист, замисли се малко защо не ги публикуваме? Най-вероятно нямаме съгласието на участниците за това, ама не ти е удобно да го предположиш? Доста по-удобно ти е да приписваш на дружката си Миланов действия, които по природа не са му присъщи ("молил" се бил ...lol) :D
Вариантите на отчетите са два - оригинални и публични. По-горе е видно как се генерират публичните. Какво има в оригиналните не ти е работа, т.к. не си дал никакви признаци да помогнеш с нещо стойностно.


73!
Веско
LZ5VK.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ1FW » 08 сеп 2018, 22:48

Веско, ти вярно не можеш и да четеш и да разбираш написаното. Прочети написаното от мен и отговорите към мен. И тук и в съседната тема.

Аз имам оригиналните отчети за последните три години. Обработил съм ги и съм ги върнал. Трябваше ли да шумя за това така, че чак и ти да го разбереш? Спи спокойно. Обещал съм да не ги публикувам.

Написах нещо много просто - в редове, започващи с "QSO:" се съдържат мейли и адреси. Кое не ти стана ясно? Ако ти не си го видял, това не отменя наличието им. Като разгледаш отчетите ще разбереш и причината. Просто нещо е и няма драми и конспирации.

Ха дано сега си ме разбрал.

А за публикуването на отчетите във вид съдържащ само направените връзки няма проблем и GDPR няма отношение към публикуването им. Ама... Абе ти си знаеш.



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: GDPR

Мнение от LZ1BJ » 08 сеп 2018, 22:49

lz5vk написа:
08 сеп 2018, 21:46
Доста по-удобно ти е да приписваш на дружката си Миланов действия, които по природа не са му присъщи ("молил" се бил ...lol) :D
:D :D :D



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: GDPR

Мнение от lz5vk » 09 сеп 2018, 00:08

Сашо,

Това, че си мислиш, че имаш оригиналните отчети за последните 3 години, надали задължително означава, че имаш оригиналните отчети за последните 3 години при теб.

Не знам колко по-ясно да ти го напиша.

Ето ти още един фокус. Надявам се да ти помогне да разбереш смисъла на написаното:

Код: Избери всички

$ egrep '^QSO:' LZDX201{5,6,7}/okOriginalLogs/* | grep '@' | wc -l
0
Мисля, че темата е леко поизчерпана.


73!
Веско
LZ5VK.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ1FW » 09 сеп 2018, 08:26

Темата "заличаване на личните данни, преди публично оповестяване на логовете" не е изчерпана. Тя е в две подчасти:
1. Заличаване на лични данни
2. Публично оповестяване

По подтемата "Заличаване на лични данни" съм катеторичен - подхода на Любо (програма .exe файл) има необоримо предимство. Някои логове (например UR5EQF log v.3.31-60) пишат мейли, адреси и имена като част от връзката, на същия ред в отчета. Само части от един QSO ред не могат да се махат по мързелив начин. Там заминава целия ред. За фини изтривания си трябва програма.
В един от отчетите от 2015 година на три различни реда започващ с "QSO:" се съдържат три различни мейл адреса. Това е абсолютен факт. Също е абсолютен факт, че ти не си в състояние да откриеш тези три реда. От написаното от теб става ясно и защо нищо не намираш. Ще те оставя сам да се досетиш.

По темата "публично оповестяване" инициативата трябва да бъде само и единствено на БФРЛ. Лошото е, че ициатива няма, а това което се прави се прави лошо и непрозрачно. И това е дълга и изобщо неизчерпана тема...

Обаче... Не става само с UNIX/Linux, трябва още нещо...

lz5vk написа:
09 сеп 2018, 00:08
Сашо,

Това, че си мислиш, че имаш оригиналните отчети за последните 3 години, надали задължително означава, че имаш оригиналните отчети за последните 3 години при теб.

Не знам колко по-ясно да ти го напиша.

Ето ти още един фокус. Надявам се да ти помогне да разбереш смисъла на написаното:

Код: Избери всички

$ egrep '^QSO:' LZDX201{5,6,7}/okOriginalLogs/* | grep '@' | wc -l
0
Мисля, че темата е леко поизчерпана.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ6AJ » 09 сеп 2018, 14:23

здраве желая !

при такова развитие на диалога, нещата звучат, като че ли "собственика", или както Веско LZ5VK се определи - "първоизточника" не е дотам коректен ... какво имам предвид ? :

1. споменава, че логовете минават през кабрило валидатор;

2. в същото време от пакета LZDX2015 - конвертора ми бъгва при обработката на LZ8C.CBR, в частта му 20м, 15м и 10м обхвати:
forum_ex_005.jpg
forum_ex_005.jpg (37.39 KиБ) Видяна 22919 пъти
това със сигурност не е кабрило !

https://wwrof.org/cabrillo/cabrillo-qso-templates/

да смятам ли, че логовете наистина са минали през валидатора, но са били допълнително "пипани" преди да бъдат разпратени на желаещите да съдействат ?

съжалявам, не възнамерявам да чета и да деля символи ! :lol:
ясно е казано какво е кабрило и съм сигурен, че всеки лоджер генерира правилния стрийм ... т.е. сплит-стринг е достатъчен за делене на атрибутите на всеки ред. ето въпросния фрагмент от C# кода ми :
forum_ex_006.jpg
както и да е, разклоних алгоритъма на "вътрешни" и "LZDX", като унифицирах подредбата според изискванията на WWROF кабрило V3 :
- за вътрешни състезания (6-цифрен обмен), ползвам формáта на CQWPX;
- за LZDXC (обмен на зони и области), ползвам формáта на CQWW;
- сякаш и двете работят, и вършат работа ... средна производителност към момента - около 327 lines/sec;
forum_ex_007.jpg
хубава неделя !
73,
Любо


73,
Любо

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ1FW » 09 сеп 2018, 17:48

Любо,
бъди оптимист. :)

Има пет такива отчета, всичките през 2015 година. В следващите две години няма.



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: GDPR

Мнение от lz5vk » 11 сеп 2018, 17:08

Любо,

Не искам да обръщам темата на урок по програмиране :) Погледни си кода отново, split по whitespace далеч не е по кабрило спецификация също. Както впрочем и огромна част от получените логове. За да стане валидацията като хората, както и за да се отсеят неправилно попълнените полета се ползват regular expressions. Така парсим прости текстови файлове от има-няма 15 години.


73!
Веско
LZ5VK.

lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: GDPR

Мнение от lz5vk » 11 сеп 2018, 17:16

Сашо,

Разбирам, че ти е тъпо, че никой вече не те търси за каквото и да било по отчитането на LZDXC, ама ти сам си си го решил преди N на брой години.
Разбирам, че ти е тъпо, че някакви аматьори (в твоите очи) се справят доста по-успешно с отчитането от самия теб, като пък хвърлят много по-малко усилия в тая работа.
Разбирам, че ти е тъпо, че някакви хора решават проблеми 3 години преди ти да си ги открил.
Уви, богатият ти опит с олд фешън технологии от изминалия век е или неприложим днес или е стартова точка за новите поколения.
Като не можеш да помогнеш, поне не пречи, щото ставаш за смях.


73!
Веско
LZ5VK.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ1FW » 11 сеп 2018, 17:27

На това му се казва да търсиш под вола теле.

Веселине, изказването ти е тъпо и заядливо. Имаш желание да създаваш конфликти, но това е само твой проблем.

Ще ти кажа нещо и повече няма да ти обръщам внимание: прочети всичко ако трябва още сто пъти и се опитай да го разбереш.
lz5vk написа:
11 сеп 2018, 17:16
Сашо,

Разбирам, че ти е тъпо, че никой вече не те търси за каквото и да било по отчитането на LZDXC, ама ти сам си си го решил преди N на брой години.
Разбирам, че ти е тъпо, че някакви аматьори (в твоите очи) се справят доста по-успешно с отчитането от самия теб, като пък хвърлят много по-малко усилия в тая работа.
Разбирам, че ти е тъпо, че някакви хора решават проблеми 3 години преди ти да си ги открил.
Уви, богатият ти опит с олд фешън технологии от изминалия век е или неприложим днес или е стартова точка за новите поколения.
Като не можеш да помогнеш, поне не пречи, щото ставаш за смях.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ6AJ » 11 сеп 2018, 18:21

Веско,
мерси за урока !
подходи различни, а избора - индивидуален, според случая.
по-нататък, пробвам и Regex ... и там бъгва.

за съжаление, нито валидатора ти, нито уроците ти, НЕ трансформират лога на Вальо LZ8C в кабрило ! :(
forum_ex_008.jpg
forum_ex_008.jpg (49.71 KиБ) Видяна 22709 пъти
forum_ex_009.jpg
forum_ex_009.jpg (36.98 KиБ) Видяна 22709 пъти
forum_ex_010.jpg
дефинирано е ясно: 5-тия символ трябва да е празен, честотата започва на 6-та позиция - 5 разряда, дясно подравнени.
освен това, в същия този лог, качен от Бойчо тук във форума - GDPR опасностите не са заличени.
оригиналния лог, с пълния текст на шапката, е цял целеничък малко по-долу във файла.
и първия му ред е "START-OF-LOG: 3.0"
(точно местоположение : line 537)
което ще рече, че уж трябва да е генериран по въпросните правила.

за това и се намесих:
- казваш, че "логовете са минали през кабрило-валидатор" ...
- казваш, че "ти си първоизточника" ...
- нито оригиналния лог, нито валидирания, отговарят на кабрило формата ...
кое те обиди, не разбрах ?

с други думи, ако този лог е минал през въпросната "мързелива работа", явно тя наистина НЕ е работлива.
:lol: :lol: :lol:

съветвам те, да не се наежваш от подобни констатации, а да ги четеш внимателно и да си коригираш грешките ... ако искаш и можеш, естествено.
безгрешни хора няма, без значение поведението им или размера на самочувствието !

73,
Любо


73,
Любо

lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: GDPR

Мнение от lz5vk » 12 сеп 2018, 00:52

Привет Любо,

В процеса на обработка на LZDXC файловете минават през няколко цедки.
Моята (т.нар. "кабрило валидатор") подсигурява чистотата на публикуваните данни с няколко регекса, дето ме е срам да кажа, че съм ги съчинявал.
Мерси за препратките към wwrof, минал съм и през тях. Уви, тия хора определено не ги бива да пишат и да поддържат стандарти. Достатъчно е да потърсиш спецификация на cabrillo v2 или пък подробен changelog за v3, за да разбереш защо мисля така.
Въпреки опитите на wwrof да направят нещо по въпроса и до ден днешен пристигат логове с какви ли не странности - например:
- инициали, написани с малки букви
- липса на празна позиция между header-a на реда и съдържанието му (и тук не иде реч само за QSO: редовете)
- някакви коментари в свободен стил след "официалния" край на реда
- отместени с час и 37 минути (или друго случайно време) напред (назад) връзки
- пълен набор от кодови таблици, вкл и UTF-8
- за идентация просто не може да се говори - има там някакво разстояние между полетата, определено на случаен принцип
- форматите, различни от кабрило (вариращи от txt, през ексел, та до сканирани хартиени логове) няма изобщо да ги засягам, че ще стане дебела

Накратко, благодаря за съветите да следваме правия път, но при наличието на специфики при 10+% от логовете, правата линия не винаги работи.

P.S. Логът на LZ8C е сравнително безобиден пример и се обработва без проблем, въпреки че като гледам всичко в него е дублирано :)


73!
Веско
LZ5VK.

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: GDPR

Мнение от LZ6AJ » 12 сеп 2018, 21:53

Веско, здраве желая !

и предходната си реплика можех да напиша в лична кореспонденция, до теб ... както и тази.
но реших, че ще е по-добре колкото се може повече колеги, участващи в контести, да видят и разберат не само атрибутите на кабрилото, а и проблемите, с които един проверяващ екип се бори, докато натисне копчето "пиши класациите по категории" :D
...
и така, кабрило 3 не се различава от кабрило 2, поне като текстов формат и табулации на QSO:-линиите, препоръчан от фондацията.
промените касаят основно шапката, най-вече разделянето на реда "категория" на няколко такива - оператори, асистед, предаватели, мощност, допълнителни категории и пр.
forum_ex_012.jpg
forum_ex_012.jpg (36.01 KиБ) Видяна 22569 пъти
друг е въпроса, дали и доколко авторите на контест лоджери винаги се съобразяват с който и да е от тях ?
...
по този въпрос, според мен има два подхода :
- или не приемаш отчета, под формата на "upload-validation", като с това рискуваш участникът да не опита повече;
- или ако си го приел по е-мейл - няма накъде, топката е у теб ... честито !

но като кажеш, че правиш валидатор, колкото и да се срамуваш от него, той не е цедка, която да трие пет реда в шапката и оставя всичко останало (особено след "END-OF-LOG:"), а според мен трябва да е "работлив конвертор", който чете и на база прочетеното, генерира нещо ново, еднакво за всички, което вече кореспондира ... ако не с дефинирания формат, то поне с изискванията към формата, които си поставил в следващия етап (най-вероятно крос-чека) и 100% разпознаваем за него ...

единствено не разбрах, кое би дало право на проверяващия екип, да променя часа на даден "QSO: ред" ?
нали в условията на всеки контест го пише ?!:
"UTC" или "LZT" или "IST" например ...

останалите подробности са друга бира и ще ги коментираме при желание и нужда, може би не тук !

73,
Любо


73,
Любо

Отговори