Страница 1 от 1

Поликарбонатна тел

Публикувано: 22 май 2017, 20:13
от lz2cp
Здравейте,някой ползвал ли е като обтяжка за дипол поликарбонатна тел. Моля споделете ако имате впечатление от употребата на този продукт.Предстои ми вдигане на дипол за 3,5 mhz и се колебая какви да са обтяжките.
73 ! Lz2cp

Re: Поликарбонатна тел

Публикувано: 23 май 2017, 03:04
от lz1fy

Re: Поликарбонатна тел

Публикувано: 24 май 2017, 20:41
от lz2cp
Благодаря за вниманието! Колеги ми казаха,че е практично поликарбонатната тел да се използва за обтяжки на дипол,като не се слагат изолатори даже. Високи якостни качества и същевременно отличен изолатор. Та затова питам да не би някой да е изпробвал в тази насока продукта.
73!

Re: Поликарбонатна тел

Публикувано: 24 май 2017, 21:05
от lz1yq
колега , ползвам тъй наречената поликарбонатна тел, или фелистран, супер изделие, имам два размера които ползвам вече почти 10г, единия е 5мм, другия 10мм, това е правилното "въже" но си е скъпичко.

73! LZ1YQ

Re: Поликарбонатна тел

Публикувано: 24 май 2017, 21:57
от lz2cp
Благодаря за информацията! Значи да опъвам дипола смело.За качествените продукти цената не е от голямо значение. А може ли да не се ползват изолатори? Или все пак да не рискувам.
Цоньо

Re: Поликарбонатна тел

Публикувано: 25 май 2017, 10:40
от lz1yq
Ами ако говорим за едно и също нещо няма да ти трябват изолатори защото фелистрана е направен от кевларени нишки и покрит с УВ защита.

73!

Re: Поликарбонатна тел

Публикувано: 25 май 2017, 14:09
от LZ6AJ
LZ2CP написа:... А може ли да не се ползват изолатори? ...
колега, здравей !
ето моите 5 пари по темата :
ако целта за поставяне на изолатори в обтяжките е прекъсване на проводника, с когото обтягаме полезен излъчвател или мачта, за предотвратяване на нежелано влияние - то въпросът, на който трябва да си отговорим е : "изолатор ли е материалът, с който ще обтягаме, или електрически проводник, независимо колко добър ?" ... т.е. съдържа ли метал ?
ако представлява ел.проводник - добре е да се прекъсва с изолатори ... на различни по дължина участъци, всеки от които поне 3 пъти по-къс от общата дължина на най-късия излъчвател в цялата ни КВ-антенна ферма.
ако е диелектрик - няма нужда. всяко механично съединяване, само по себе си е риск. в този смисъл - ползата от безпричинно създадените рискове по дължина на обтегачите е отрицателна.
...
как можем най-лесно да определим наличието на метал в една структура, без значение дали е полимер, стъкло, каучук, текстолит и т.н. - описана като изолатор от призводител, продавач или приятел-дарител ?
много лесно - поставяме целия предмет (или парче от него) в микровълнова фурна ... на пълна мощност ... за няколко секунди ... първоначално 5-10s.
ако загрява, най-общо казано - нещото съдържа метал или метална сплав.
ако не загрява - повтаряме опита три пъти, удвоявайки времето за "печене". ако и след това, все още не загрява - смело твърдим, че е диелектрик.
този метод е приложим за всички видове "изолатори под въпрос". прилагал съм го и за въжета, и за ППР-тръби, и керамични сърцевини на бобини. (препоръчвам да не се прилага за предмети, за които е сигурно че са метали/метални сплави)
...
в конкретния случай - ако поликарбонатното въже си смени твърдостта след престоя в микровълновата фурна, значи не е само поликарбон.
73,
Любо