Антена Dunax

Предавателни и приемни антени, фидери и други компоненти на антенно-фидерните системи
lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Антена Dunax

Мнение от lz1qz » 25 юли 2018, 20:27

Здравейте,
имам следния проблем антена DunaX за 7 14 21 28 MHz и се настройва само на 7MHz.Между елементите има връзка.
При настройка на другите обхвати измервам с анализатор MFJ резонансите на траповете.Ако някой е имал подобен проблем моля да сподели опит.
Кольо lz1qz



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: Антена Dunax

Мнение от lz5vk » 27 юли 2018, 08:05

Имах подобен проблем с моята, оказа се нагоряла връзка между трап и елемент. Разбрах го, след като наблюдавах драстична промяна в параметрите при разклащане на върха на антената, най-осезаема на 20 и 15 метра. Уви, лечението е доста неприятно (отварянето и затварянето на капсулования трап е лек ужас - аз моят така и не го затворих).


73!
Веско
LZ5VK.

lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Антена Dunax

Мнение от lz1qz » 27 юли 2018, 16:53

Днес отворих най горния трап и се оказа само индуктивност около 16 намотки.Другите два със гриддипмер индикират резонанс близък до описания в данните 20 MHz и 22MHz.Веско при теб кой от трите трапа не работеше.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Антена Dunax

Мнение от LZ3NY » 27 юли 2018, 18:10

На моя 6BTV, капака на трапа играе ролята на капацитет. Настройва се и той.
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: Антена Dunax

Мнение от lz5vk » 28 юли 2018, 01:24

lz1qz написа:
27 юли 2018, 16:53
Днес отворих най горния трап и се оказа само индуктивност около 16 намотки.Другите два със гриддипмер индикират резонанс близък до описания в данните 20 MHz и 22MHz.Веско при теб кой от трите трапа не работеше.
Ох, ами не помня кой беше. Но проблемът беше в лошата връзка между жицата от трапа и алуминиевата тръба - просто беше нагоряла, явно недобре стегната с рапидката.


73!
Веско
LZ5VK.

LZ3YG
Мнения: 10
Регистриран на: 17 май 2015, 17:43

Re: Антена Dunax

Мнение от LZ3YG » 01 окт 2019, 12:23

Изтърсвам малко праха от позабравена стара тема........Здравейте, аз съм LZ3YG - Галин от гр.Шумен. От скоро време съм притежател на въпросната антена - за 7, 14, 21, 28 Мхц. Въпросът ми е следният: Ще я монтирам на мачта с височина около 6 м. на асансьорната шахта на осем етажна панелка, на единственият свободен ъгъл.Като се повдигне стойката за монтаж, антената ще е на около 8 м. от нивото на покрива и 6 от нивота на тавана на клетката на асансьора. Другите три ъгъла на шахтата съм ги окупирал с други антени. Притеснява ме факта, че покрива на асансьорната шахта е покрит с ламарина. Това, според вас ще влияе ли зле на КСВ на антената. Имам щатните противовеси в комплекта и достатъчно место за дългите по 10м. на 7Мхц. Приемам съвети от колеги, които имат опит в работата с тази антена и нейното ползване в стационарни условия. Хубав ден и 73 на всички!!!



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Антена Dunax

Мнение от lz1yq » 01 окт 2019, 19:57

Здравей Галине, много хора биха искали на покрива да има ламарина, особено когато ще се ползва вертикал. Мое лично мнение е че не би трябвало да се притесняваш. Само ще ти дам един съвет: дублирай щатните радиали , антената ще заработи още по добре, особено ако ги разположиш симетрично. Успех.

73! LZ1YQ



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Антена Dunax

Мнение от LZ6AJ » 02 окт 2019, 21:20

Галине, здраве желая !

според мен, не си струва усилията да вдигаш точката на захранване на 8 м над покрива ... но щом имаш такава възможност, направи го така, както го описваш.
ако "разпериш" радиалите на долу-горе еднакви ъгли в хоризонталната равнина (8 сектора по ~45°), при всички случаи поне 2 от тях ще минават над ламаринения покрив. добре или лошо заземен, той ще оказва негативно влияние на кръговата диаграма, което със сигурност няма нито да усещаш, нито пък има смисъл да се хабиш, да компенсираш. ако антената ти е била настроена и елементите маркирани от производителя, вероятно резонансните честоти в твоите условия ще са по-високи. но това лесно се компенсира едновременно за всички обхвати с "отваряне" на първия, втория и третия сегменти на телексопа (преди трапа за 10м ... най-ниско разположения).
дотук с теорията и предположенията ...

от личен опит, бих те посъветвал за следното :
1. при нужда, разпределяй удължаването на излъчвателя пропорцонално, използвайки всички възможни (взависимост от банда) снадки на телескопа, така щото във всяка от тях да остава поне 50-60мм контактна дължина (припокриване на двете тръби);
2. направи една квадратна дуралова планка с размери 50х50х2 (или макс. ...х3 мм), която да има 5 отвора - централен, според диаметъра на тръбата на твоя екземпляр и четири в ъглите (диаметър, според дебелината на инокс-карабинките или -шегелите, с които разполагаш или можеш да купиш от всеки магазин за крепежи). вмъкни тази планка над скобата, която е над най-горния трап (за 20м), карабинките фиксирай през ъгловите 4 отвора, а за тях - тънки въжени обтяжки, водещи до краищата на тези 4 противовеса, които разсичат хоризонталната равнина на сектори, най-близки до 90°. не опъвай тези въженца като струни, няма смисъл да помагаш на антената да се "изкълчи". тя е достатъчно устойчива на вятър, но всичко това би помогнало в определени случаи. като стойност, едно такова подсилване едва ли би надхвърлило 10% от цената на антената, но ефекта от него може да е пълната цена на антената ... и така неограничен брой пъти;
3. добре би било да се изпълни "капацитивната шапка" за 40м, която може би не си получил от продавача. вместо шина, в моя случай ползвах 6мм дуралова тръбичка, за закрепването на която приготвих цилиндрична D16T втулка, с диаметрално пробит отвор ф6мм. опашката разстъргана до вътрешния диаметър на върховата тръба, закрепена там с помощта на още една скоба за водно съединение.въпросната "шапка" дълга 800 мм, разположена симетрично и фиксирана с винтче през центъра на горната повърхност на втулката;
4. с еднотипни въженца от т.2, удължавай всеки противовес до дължината на тези, за 40м. добре е всички радиали да сключват еднакви ъгли с излъчвателя, без значение че са за различни обхвати;
5. не напъвай с повече от 4-500 вата, нищо че производителя някога е гарантирал 700.

успех !

GPN4B_RX_OR2F.jpg

п.п. - доволен съм от представянето й, въпреки че засега я ползвам само за приемане в SO2R-режим.


73,
Любо

LZ3YG
Мнения: 10
Регистриран на: 17 май 2015, 17:43

Re: Антена Dunax

Мнение от LZ3YG » 04 окт 2019, 12:55

Момчета здравейте,
Много благодаря за бързите отговори и съвети. Ще изчакам малко по-топли дни, които не са рядкост за октомври и като я монтирам ще докладвам резултатите.
Със здраве и 73 от мрачен и дъждовен Шумен.



LZ3YG
Мнения: 10
Регистриран на: 17 май 2015, 17:43

Re: Антена Dunax

Мнение от LZ3YG » 11 май 2020, 14:48

Здравейте радиоприятели!Както писах преди известно време, придобих и монтирах антената. Пуснал съм и обява в раздела за КВ антени в "базара".Съжалявам, че дублирам и тук, но ще бъда много благодарен, някой ако има фабричната монтажна схема на антената, дори и на унгарски език.Моля да ми я прати, за да видя фабричните размери на телескопично сглобяемите елементи, колко влизат и колко трябва да остане, защото не си личат отбелязванията от стария собственик и нещата ги правих малко наизуст.Поемам разходите по доставката.Дори ако някой има и ми ги прати мога да си копирам схемите и да му ги върна.В нета не можах да намеря нищо, което да ми свърши работа, а от други ползватели мнението, е че трябва да се сглобят елементите както препоръчва производителя.....телефонът ми е записан в обявата в базара.Ако някой може да помогне ще съм много благодарен. Живи здрави и 73!!



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Антена Dunax

Мнение от LZ3NY » 11 май 2020, 15:01

Здравей Галине
От опит го казвам - без антенен анализатор под ръка, няма смисъл да я вдигаш :lol: Ако пък имаш анализатор, дори не ти трябва схема, за да я сглобиш.
Не можах да повярвам на очите си колко далече от истината е антената, след като я закачих на анализатора. А мислех че е добре, понеже КСВ мера показваше ОК. След пренастройката с анализатора, вече няма смисъл да използвам тунер.
Успех.
73! Митко
PA8ZB


Value has a value only if its value is valued.

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Антена Dunax

Мнение от LZ3NY » 11 май 2020, 16:03

Намерих нещо. Дано ти свърши работа.
Изображение
73 Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ3YG
Мнения: 10
Регистриран на: 17 май 2015, 17:43

Re: Антена Dunax

Мнение от LZ3YG » 23 май 2020, 17:22

Мите, благодаря за вниманието!Тази схема я дръпнах от сайта на производителя, но няма нищо общо със "Северния елен".... :shock: 8) :roll: . Водейки се по нея и отметките на стария собственик сгобих и монтирах на покрива антената. "Да" ама "не", както беше казал един наш известен журналист. Анализатора показва каквото си иска. Особено внимание на противовесите, ъглите между тях и ........всичко друго. Четири пъти я монтирах и свалях.Направо ми се разказа играта и сигурно ме чуха от съседния блок... :twisted: :evil: ....
След последния монтаж и замервания, нещата взеха да си идват на место. КСВ-то и съпротивленията взеха да си пасват, анализатора го потвърждава, даже на 21 и 28 Мхц. работя без автоматичния тунер на радиото. Почистих местата където контактуват елементите и смених всички пристягащи скоби, защото от унгарските успях да скъсам само три......Ще има още едно сваляне, скъсяване и мерене, но това ще го направя малко по нататък. Ще докладвам резултатиете. Жив и здрав!



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: Антена Dunax

Мнение от lz5vk » 26 май 2020, 08:12

Преди време имах проблеми с моя Dunax - беше почти перманентно ненастроен, но от време на време излизаше. Оказа се, че бобините на траповете правят контакт с алуминиевите тръби посредством пристягане със самопробивен винт. Тази работа се случва под изолацията на трапа и единствената индикация, че нещо там не е наред беше влизането на антената в резонанс при определено подръпване на обтяжката, с която я бях вързал над траповете. Естествено, разрязване на изолацията и просто зачистване и пристягане на мястото за контакт свърши работа, но пък трапа остана оголен. Също така, тази изолация определя и размера около трапа (капацитета му). Дано проблемът при теб да не е такъв. Като цяло, антената не е много издържана механически, а настройката няма много общо с това, което пише в упътването (това са изводи от монтаж както на покрив, така и на земята). Играй си повече с дължината на радиалите, прегъвайки ги. Не забравяй да сложиш и един чок в точката на захранване - 12-13 навивки върху FT240-43 трябва да свършат работа и могат коренно да променят представянето на антената, особено пред анализатора :)


73!
Веско
LZ5VK.

Отговори