LZ DX Contest 2010

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2be » 29 сеп 2011, 12:28

Здравейте,

според мен условията на LZDX трябва изцяло да се осъвременят и да заприличат на тези на най-реномираните контести.
1. Множител за чужденците да са DXCC страните + LZ окръзи, както е в Russian DX например. Освен в IARU в кой друг контест се ползват ITU зони, където 2/3 от участниците са в 28/29 зона? За LZ станциите само DXCC. В края на краищата това е DX контест, а не вътрешно състезание. Няма смисъл да се излагаме чужда станция да ни подсказва на високите обхвати какъв окръг се опитваме да си предадем или какъв е LZ инициала. Ще отпаднат и съмненията за "телефонни" и други нагласени връзки.
2. Да отпаднат хартиените отчети, в 21-ви век сме и едва ли има участник без достъп до компютър. Хората минават вече на директно вкарване на логовете в сайта на организатора (RDXC, SAC, AA), за да избягнат copy/paste от мейлите. Тук търсим доброволци да препишат нечий отчет написан на парче хартия. Нека участниците да имат малко повече уважение към организаторите. Има достатъчно безплатни програми за въвеждане на връзките - да си ги вкарат сами.
3. Отчитането да става на сайта на БФРЛ или на Краси. Дали ще се виждат отчетите и докъде е стигнала проверката е отделен въпрос, но поне може да се направи нещо подобно на CQWW/RDXC. Свършва срока за приемане на отчетите и излизат заявените резултати, след проверката - крайния резултат. Така ще отпаднат и аномалиите, за които пише Владо. Иначе как да се обясни факта, че крайния резултат е по-висок от заявения, освен ако не са вкарвани връзки по време на проверката? Ако е сменен софтуера ефекта ще го има и при други.

За предстоящия LZDX е ясно, че няма време да се правят подобни промени в условията и софтуера. Това, което обаче може да се направи е да отпаднат окръзите като множител за LZ станциите, заявените резултати да се публикуват след края на срока за приемане на отчетите и евентуално да отпаднат хартиените логове. Не споделям мнението на Ицо, че контеста ще стане скучен. Който LZ е решил да участва, само за да направи 28 окръга на 5 банда пак ще има тази възможност.

Ако не се приеме предложението за отпадане на окръзите бих помолил колегите, които смятат да организират експедиции да ги обяват навреме.

73 Боян



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ1ZF » 29 сеп 2011, 13:18

Подкрепям на 100% 3-те предложения на Боян LZ2BE и предлагам LZ1BJ още на следващото заседание на УС на БФРЛ да внесе въпроса за обсъждане и гласуване, за да може до следващото "издание" на LZ DX Contest през 2012 г. да се оповестят промените навреме и да се промени софтуера.
Надявам се УС на БФРЛ да отпусне необходимите средства за софтуера.
Мисля че нищо друго освен множителя (т.1 от предложението на LZ2BE) и отпадането на хартиените логове ( т.2) не трябва да се "пипа" в условията. Относно точка 3 съм сигурен, че Краси Латинов LZ1GL както винаги ще откликне и ще помогне на Бойчо LZ1BJ.
Моля съгласните с това предложение да се обадят на Бойчо LZ1BJ за да може той да информира УС.

73 Гошо



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ6AJ » 29 сеп 2011, 15:07

Боянe,

нещо не те разбирам ... !?

принципното ти съгласие с моите писания ... или явно и там има промяна ?
lz2be написа:Любо,

съгласен съм с доводите за близките зони и подкрепям идеята ти. Съмнението ми беше дали на програмистите ще им се занимава да правят промени.
За отпадането на окръзите като множител за LZ участници май никой не е против. Ако и за зоните няма никой против би било добре да се разгледа тази промяна в условията на предстоящато заседание на УС на БФРЛ, за да има време да се изпратят условията на съответните програмисти.

73 Боян
нормално е да приема последната ти реплика от днес като актуална позиция, предходното го забравяме ...

еее, сега пък аз имам реплика към някои от твоите предложения (оттам и към ранното съгласяване на Гошо) :
1. какво му е на контест, в който предаваните номера съдържат ITU зоната и същата се счита за множител ... какво му е на CQ WW DX контеста, в който се предават CQ зоните и същите се смятат за множител ?
2. защо предлагаш контестът да става още по-неравностоен за чуждестранните DX участници, прехвърляйки тежестта от EU DXCC множители на ниските банди ?
3. колко руски станции участват в RDXC и колко български участват в LZ DX ?... сравняват се сравними величини ... там шоуто се основава на многото руски станции, а в нашия - на многото чуждестранни

но може би е по-добре първо да стигнем до отговори на въпросите : от кого се организира контестът ? ... от БФРЛ или е вече частно издание ? ... какъв е неговият формат ? ... каква е процедурата за промяна на неговите условия, има ли регламент за това ? ...

разбрах, че Ицо е платил чек-софта, но не зная - той е спонсорирал федерацията като е дарил чек-софт за LZ DX C, или си го е купил и го дава на Бойчо от година на година да го ползва ?
и в двата случая - фактическият му собственик е между нас, т.е. ако сорсът не може да се пипне, то поне би могло да се види ... :D

за промените, касаещи само ЛЗ станциите -> какво му е на срока от 2 месеца ... лоджерите нека си смятат както искат - важна е проверката от организатора.
LZ1VB написа:
lz2be написа:Здравейте,

съгласен съм с предложенията на Любо, само не знам това с точките дали е осъществимо. "Писателите" на контест програми направо ще брадясат като го видят :D
Ами той си го е казал: "...И понеже споменахме за промени, бързам да подскажа, че независимо кой лоджер как ще изчислява точките, важно е как те ще се пресмятат от проверяващата програма на организатора. Още повече, че предлаганата дотук промяна касае само LZ станциите..."
за разгласяването им -> в Държавен вестник ли ще се обявяват промените, че да има фатални срокове ? нали затова са форумите ? благодарение на Сашо, всеки по света (четящ MP3), може да чуе гласа на Здравчето от вторник на вторник ...

а и какво толкоз фатално има, да си заявил резултат със 100 мулта повече, а да не ги видиш в крайното класиране, щото не са начислени на никого от ЛЗ участниците ?

все едни такива конспирации, дето не са ми интересни ... всеки пише и демонстрира, че мисли за развитието на контеста, а всъщност май мисли за нещо друго ...

към Владо :
LZ2PL написа:Промени та Промени- да има и ССБ в ЛЗ ДЪ. Ок има и ССБ вече-и колко ССБИСТИ се включиха да направят поне по някое ЩСО?
промени трябва да има ... но такива промени, които да го подобряват ... да става все по-еднакъв за всички участници ... и да е по-адекватен на всичко променящо се около нас !

за ССБ - категориите ... нищо страшно и фатално ... пречат ли ти ?
за очакванията от тези промени (от 2003 насам) обаче и разочарованията от тях -> на гишето на Уоли ...

73


73,
Любо

LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ1ZF » 29 сеп 2011, 15:46

lz2lds написа:
промени трябва да има ... но такива промени, които да го подобряват ... да става все по-еднакъв за всички участници ... и да е по-адекватен на всичко променящо се около нас !
Според мене такова "животно" като еднакви условия (или все по-еднакви) за участниците в едно задочно КВ състезание не съществува и е невъзможно да бъде реализирано - по стотици причини! Който иска поне на около 80% еднакви условия - пример давам с присъствените КВ състезания Узана 2010 и Пирин 2011 - там му е мястото!
Нека погледнем на LZ DX Contest-a и като на един ПРАЗНИК на LZ и DX КВ-стите, а не само като борба на "отявлените" контестмени за призовите места!
Ние като организатори трябва да го направим по-приятен и привлекателен за КВ-стите извън България и именно поради тази причина съм най-отявления привърженик на премахването на множителите окръзи при връзките LZ-LZ.
Нека да попитаме поне няколко десетки активни и редовни международни участници в LZ контеста и да се съобразим и с тяхното мнение.

73 Гошо



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ6AJ » 29 сеп 2011, 16:29

Здравей, Гошо !

между "еднакви" и "все по-еднакви" има разлика, и то не малка ... и точно заради това така съм се изразил ... аз в проценти не говоря ... но ако така е по-нагледно : максималната разлика между отделните DX зони в момента е около 55-60 % (производителност 1:1.6) ... ако това може да се намали даже до 40% - пак е съществено постижение по посока на целта

надявам се да ти е станало ясно :D

на Пирин не съм бил, но успях да изкарам факти от коментарите ... и там сякаш има място за подобрение в посока "по-еднакви условия" ... ноооооо изявата си е била повече частна и може би е преследвала по-други цели, та затова част от тактиката за постигането им да е била "усилване на нееднаквост" ... не е редно да ти бъда опонент при положение, че не съм бил пряк участник ... всеки сам си нарежда пъзела ... организаторите си знаят истината ... важното е, че ги има и има такива изяви ... дано продължат и в бъдеще !

73
Последна промяна от LZ6AJ на 29 сеп 2011, 20:05, променено общо 1 път.


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2be » 29 сеп 2011, 16:45

Здравей Любо,

ти май си ми чел поста както дявола евангелието :D
lz2lds написа:1. какво му е на контест, в който предаваните номера съдържат ITU зоната и същата се счита за множител ... какво му е на CQ WW DX контеста, в който се предават CQ зоните и същите се смятат за множител ?
2. защо предлагаш контестът да става още по-неравностоен за чуждестранните DX участници, прехвърляйки тежестта от EU DXCC множители на ниските банди ?
lz2be написа:1. Множител за чужденците да са DXCC страните + LZ окръзи, както е в Russian DX например. ..... За LZ станциите само DXCC.
Предлагам множителя да се промени, а не какво да се предава. Това в голяма степен ще реши и проблема, който ти повдигаш за неравностойното положение на DX-ите. Как ЕА8 да направи множител като UA9 щом се ползват ITU зоните? Цяла Европа е в 3 зони. UA9 е м/у тези 3 зони + още 6 руски зони. Ако са страни ще има по-голям шанс.
Освен това няма контест, в който условията да са еднакви за всички. Например RG9A ме бие с 20% на последния WW RTTY - аз съм в EU, той в AS и правим 2/3 от QSO с EU. Аз имам повече страни+щати от него, затова разликата е само 20%, но ако бяха само ITU зони щеше да ме отвее с поне двоен резултат.
lz2lds написа:за промените, касаещи само ЛЗ станциите -> какво му е на срока от 2 месеца ... лоджерите нека си смятат както искат - важна е проверката от организатора.
lz2be написа:3. ..... Свършва срока за приемане на отчетите и излизат заявените резултати, след проверката - крайния резултат. Така ще отпаднат и аномалиите, за които пише Владо.
Като изтече срока за приемане на отчетите (2дни, 2 седмици, 2 месеца) Организатора да си изчисли заявените резултати с програмата, с която ще ги проверява и да ги публикува ПРЕДИ да е започнала проверката. Не става дума за логерите на участниците.
lz2lds написа:все едни такива конспирации, дето не са ми интересни ... всеки пише и демонстрира, че мисли за развитието на контеста, а всъщност май мисли за нещо друго ...
А ти за какво очакваш да пиша? За теб може да не са интересни, но за мен са. Затова и съм дал тези предложения. Има си УС на БФРЛ, форум, 3764 и т.н. Може да се обсъди и да се реши - това е ОК, онова не е ОК, условията са или ще са такива и такива и толкова.
Ако ми харесват ще участвам, ако не - чек лог и толкова.

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ6AJ » 29 сеп 2011, 17:44

здравей, Бояне !

не зная кой как чете евангелието, но явно трудно се разбираме ... :D

нищо не съм имал предвид относно промяна на предаваните номера ... и все пак - отново го прочетох - да не би да е написано неясно ...
и пак мога да питам - какво му е на контест, в който активните ITU зони са съизмерими с броя на LZ-окръзите ? ... и накъде биха отишли нещата ако има 20 активни LZ-области и участници от 80 страни ? не остава ли само интересът към 10-те точки ? ...

примерът ти за CQ WW е показателен, но основно дотам че и CQ WW contest committee имат за какво още да умуват :D съгласен ли си, че и между тези два контеста няма много общи цели и фактори ? ... от трета страна - RG9A, RC9O, и доста други "QRP-сти" от района е безмислено да ги коментираме ... само един руснак от Азия се е писал HP в последното издание на LZ-OPEN-SES ... нямат нужда хората от мощности - близо са до Европа ... :wink:

EA8 също са в онзи кюп, дето съм изреждал преди няколко месеца ... да речем, че ти е убягнало ...

пример:
EA8 (или 5B4) прави 300 европееца на 20 метра и получава 900 точки и 2 зони, т.е 1800 ... ако направи 300 европееца и 20 страни - точките му стават 6000. дай да търсим еднаквостта за коя да е европейска станция - където и да се намира из континента - поне 30% от него е сянка на 20 м, което значи че възможните европейци от 300 спадат на 200 ... в 2 зони ... 400 точки. за да се компенсират нещата са нужни други 1400 точки, което би било реално при разпределение 50 DX в 9 зони. докато твоето твърдение минава в посока на 6-те хиляди точки. ако ти можеш да го настигнеш, аз не се хващам ... най-малкото защото през времето и на ония допълнителни 50 DX контакта, той няма да лежи по плажовете на Тенерифе ...

за 2-та месеца ... има неточност, т.е. не е написано разбираемо от моя страна ... сори за което ... имах предвид това, че всичко го прехвърляте за догодина (2012) ... според мен има още почти 2 месеца до предстоящото издание (2011), което за разпространение между LZ-участниците си е напълно достатъчен период.

73
Последна промяна от LZ6AJ на 29 сеп 2011, 20:07, променено общо 1 път.


73,
Любо

LZ3FN
Мнения: 89
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:38
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ3FN » 29 сеп 2011, 17:54

Разликата идва от Н1ММ.Промените който бяха направени в условията 2006 , не бяха отразени в логинг програмата въпреки мойте майли до писателите и .... и това е резултата .В следствие на това се получава този конфуз.
А аз си мислех ,че LZDXC е за наше удоволствие ...но явно и той не е :)))).



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2be » 29 сеп 2011, 18:25

Здравей Любо,

сравнението м/у EU и DX няма смисъл да го правим заради разликата в точките за връзка. По-скоро трябва да има отделна класация за EU и non-EU.
Ако сравним обаче ЕА8 с UA9 има съществена разлика и тя е в зони 20, 21, 22, 23, 32, 33, които ЕА8 я ги направи, я не, докато за UA9 са все едно EU. В Банско си говорихме с VY2ZM и се оказа, че за тях най-трудно е да направят Монголия, нещо като Самоа за нас. Предполагам, че за USA също са трудни тия зони. Ако се мине на страни нещата стават други - UA9 ще трябва да прави 30 EU страни + 20 окръга както и USA, EA8 и т.н.
За средно екипирана LZ станция положението е подобно - как се правят тия зони с GP или Inv Vee и 100 Вт? Ако стоиш повече на радиото обаче можеш да направиш 30 страни вместо 4 зони в EU.

RDXC е различен заради мащабите си. Няма как да вдигнеш тлф и да направиш още 50 области, докато в LZDX 7-8 окръга обръщат нещата. Точно затова смятам, че окръзите не трябва да са множители за нас.

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ6AJ » 29 сеп 2011, 20:45

добра вечер ... пак !

и пак ... Бояне,

що ли усещам, че с теб се въртим в кръг ... излез малко настрани от оркестъра и със сигурност ще чуеш и музика, а не само хлопане на клавиши и тактуване с крак ... сори за израза и сори, че пълним форума с копи-пейст на цитати с цел напомняне:
lz2lds написа:Добра вечер на всички !

За пореден път се споменава идеята за премахване на LZ-областите като множители при оформяне на резултата на LZ станциите ... едва ли е нужно да се рови кой го е предложил първи ... още през декември 2002 си говорихме по темата, че това е може би една от бомбите. Сякаш сега вече се усеща мирисът на барут, дано реагираме навреме, преди да се е взривила. Най-важното е, че всички аргументи са солидни ... независимо, че за някого няма да са угодни промени в тази посока.
Бих искал да повторя, че LZ DX контестът не се прави за никого от нас (в последните няколко години това "нас" малко отива към "Вас" :D , ама нейсе ... ). Той се организира за всички радиолюбители по света. Насочен е към тях и се прави за тях. Те да направят максимум по възможност и желание контакти с LZ станции.
Подкрепям напълно написаното от Влади вчера, че е добре навреме да се обсъждат, публикуват и разпространят нещата, ако се приемат дадени промени ... та да има време за реакция и от страна на последващите фактори.
И понеже споменахме за промени, бързам да подскажа, че независимо кой лоджер как ще изчислява точките, важно е как те ще се пресмятат от проверяващата програма на организатора. Още повече, че предлаганата дотук промяна касае само LZ станциите. Текстово тя може да се формулира така :
...
4. МНОЖИТЕЛИ
За чуждестранните участници - сумата от всички ITU зони + всички LZ области, работени на всеки банд, независимо от вида работа.
За LZ участниците - сумата от всички ITU зони, работени на всеки банд, независимо от вида работа.

4. МULTIPLIERS
World stations - the amount of all ITU zones + LZ districts on each band, regardless the mode.
LZ stations - the amount of all ITU zones on each band, regardless the mode.
...

това, надявам се изчерпва темата за множителите ...
нататък ->

Доста масово е представянето на чуждестранните участници в телеграфните категории. Добре е да се разисква въпроса за разцепване само на категориии WORLD A., WORLD B. и WORLD C. на голяма и малка мощност. Еднобандовите, отборните играчи и всички български станции да си останат в общи категори, като LP се маркират със звездичка, както досега. QRP категориите са ясни.
Така общия брой категории ще се увеличи с 3 -> WORLD AH, WORLD AL, WORLD BH, WORLD BL, WORLD CH, WORLD CL и т.н. без промяна надолу.
Разбрах, че чекирането става накуп и после ръчно се редят категориите и се слагат звездичките, което няма да промени (нито утежни, нито улесни) работата на ръчно-подреждащия класиралите се по категории.
така че аз съм наясно с това, какъв трябва да е форматът на контеста ни, облечен в адекватни условия, за да бъде модерен ... а това - да го мисля колегата, дето е отишъл на Канарите, естествено не единствено и само от любов към LZ DX контеста, пък как щял да направи 20 или 21 ITU зона ... едва ли и на теб ти е толкоз голям кахър !!! ... точно толкоз трудно ще ги направи, колкото и 21 зона ще направи зони 10, 11, 12 и 13 ... за разлика от това, че EA8 ще ги отнесе точно тогаз, когато се появат на екрана ...
а и между другото - като гледам отчета на ЕA8AH (EF8M) - изобщо не му е било трудно на Aлекс RZ3AZ да ги чува, те достатъчно са го викали ... и така нататък ... предлагам да не го оплакваме този QTH :D
EA8_LZDX_2010.doc
(282 KиБ) Свален 464 пъти
за всеки от шестте примерчета е видно, че контактите не са последващи, т.е. не са след предходни такива на по-горен банд ... чувал се е човекът и сънародниците му са се ослушвали за него, а и не само те ... помня, че имаше променено съотношение "точка/тире" и скимерите не са го ловили - появявал се е на екрана единствено чрез клъстер-спотове.

съмнявам се, че помагаме на каузата с реплики от този род - безмислени спорове за кефа на публиката - кой какво знае и колко има отгоре си - не са ми тръпка ... нито ми носят познание, нито ме зареждат позитивно.

73 !
Последна промяна от LZ6AJ на 30 сеп 2011, 09:48, променено общо 3 пъти.


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2be » 29 сеп 2011, 21:31

Добре, разбрахме се най-накрая, че говорим за едно и също :D



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ3NY » 29 сеп 2011, 21:32

Здравейте и от мен.

Винаги този контест съм го възприемал като нещо, в което LZ се обаждаме за да направим кефа на останалите, и така да си направим нашия си. Според мен LZ <> LZ не трябва да носи точки, а останалите трябва да носят по 1 (една) точка, независимо от континента. Печели този LZ който е дал най-много валидни точки на кореспондентите си. Така отпада възможността за "залитане" на LZ за гонене на DX, множители и т.н. Т.е. всеки българин се стреми да даде максимума от себе си, за да достави удоволствието на повече чуждестранни участници в Българския ни контест.

Това виждането ми по въпроса. Повечето от нещата, които коментирате се опитвам от години да ги предложа, без резултат. Все пак имам принципното съгласие на Краси Латинов за кросчек на LZDX резултатите на неговия сайт.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2sx » 20 окт 2011, 22:00

Здравейте ,

Подкрепям мнението на колегите за отпадане на окръзите за множител между LZ станции.
Очевидно е ,че за 2011 г. това няма как да се случи или поне не ми се вярва да се получи.
Желая на всички добро настроение от състезанието ,макар и цял месец до това събитие и
.....контестмените ,които ще ползват скимъри ,нека да се ослушват ,а не само да гледат
екраните на компютрите .

73 Боян / LZ2SX



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ2CM » 21 окт 2011, 08:10

Ще работя с всеки,който ме чуе и аз, който чуя!
73!Успех



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2be » 21 окт 2011, 12:13

Здравейте,

LZ окръзите могат да отпаднат като множител за нас без никаква промяна в съществуващия към момента софтуер. Има 1 месец време това да се обяви в сайта на LZDX, БФРЛ и по бюлетина.

Проблема не е в липсата на време и начини, а в липсата на желание от страна на организатора на LZDX, в случая Бойчо. 11 месеца след LZDX-2010 и куп коментари във форума не бяха ли достатъчни?

Ако е необходимо решението за такава промяна да се вземе от УС и няма планирано заседание, то Бойчо може да изпрати един имейл на всички членове на УС с въпроса дали подкрепят тази промяна или не. Вижда се какъв е резултата и се казва "Да, променят се условията" или "Не, не се променят". В 21-век живеем, говорим за осигуряване на комуникации при бедствия и аварии, а не можем да разберем 10 души какво мислят по такъв елементарен въпрос.
lz2sx написа:Подкрепям мнението на колегите за отпадане на окръзите за множител между LZ станции.
Очевидно е ,че за 2011 г. това няма как да се случи или поне не ми се вярва да се получи.
Желая на всички добро настроение от състезанието ,макар и цял месец до това събитие и
.....контестмените ,които ще ползват скимъри ,нека да се ослушват ,а не само да гледат
екраните на компютрите .
Адаш, това означава ли, че пак ще сте на експедиция? Скимъра не казва кой в кой окръг е отишъл. Може обаче да покаже 2 или повече станции на кой обхват (честота) и по кое време са били.

73 Боян



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2sx » 21 окт 2011, 15:35

Здравей Адаш ,

Няма две мнения по въпроса , че скимърите не показват кой от къде работи.Дават ти информация за
инициала , честотата и евентуално силата на сигнала . Нали затова предлагам на тези ,които ще ги използват
освен на тях да разчитат и на собствените си уши . Все пак става дума за CW и SSB ,а не за цифрови
видове работа . Затова ми харесват тези стари MODES , защото макар и малко все пак има намеса "човешкия
фактор " , а не само " техническия ".

Не съм решил от къде ще работя тази година .Но специално за теб и други колеги ,които желаят да се
" поздравим " , преди контеста ще публикувам честотите и времето на работа за станцията .
Както и миналата година основно ще бъда на CQ .Ако пък до тогава се променят условията и отпаднат
окръзите за множител между LZ станции , то тогава мястото за среща е известно -3764 kHz -LSB.

73 Боян / LZ2SX
Последна промяна от lz2sx на 21 окт 2011, 15:37, променено общо 1 път.



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz3yy » 21 окт 2011, 15:36

/
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:44, променено общо 1 път.



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ1VB » 21 окт 2011, 20:57

А защо да отпаднат само окръзите като множител? LZ - LZ QSO изобщо не трябва да носи точки. Все пак това е LZ DX Contest, а не LZ OPEN.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ6AJ » 21 окт 2011, 23:05

lz2be написа: ...
LZ окръзите могат да отпаднат като множител за нас без никаква промяна в съществуващия към момента софтуер. Има 1 месец време това да се обяви в сайта на LZDX, БФРЛ и по бюлетина.
...
lz2lds написа: ...
за разгласяването им -> в Държавен вестник ли ще се обявяват промените, че да има фатални срокове ? нали затова са форумите ? благодарение на Сашо, всеки по света (четящ MP3), може да чуе гласа на Здравчето от вторник на вторник ...

а и какво толкоз фатално има, да си заявил резултат със 100 мулта повече, а да не ги видиш в крайното класиране, щото не са начислени на никого от ЛЗ участниците ?
...
:D :D :D
lz2lds написа:...

за 2-та месеца ... има неточност, т.е. не е написано разбираемо от моя страна ... сори за което ... имах предвид това, че всичко го прехвърляте за догодина (2012) ... според мен има още почти 2 месеца до предстоящото издание (2011), което за разпространение между LZ-участниците си е напълно достатъчен период.
принципно съм решил да не преча повече на важните дела на организаторите ... явно нямат време за обсъждане с участниците във форума ... както се казва "говорете си и предлагайте, не ни пречите !" :lol:

само искам да попитам (надявам се, че поне Милчо и Гошо биха отговорили, имащи повече лични наблюдения) : буквата "Ф" (..F..) в абревиатурата БФРЛ що ще рече ? ... да не би и нейното значение да е вече сменено ? ... да идва от "ФЕОДАЛНА/ФЕОДАЛЕН" :shock:

хубав уикенд на всички !
73, Любо


73,
Любо

LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ1BJ » 23 окт 2011, 03:37

Здравейте,
От практиката съм се убедил, че писането по форуми е контрапродуктивно, но някои заядливи подмятания по тази тема ме предизвикват да дам някои разяснения относно провеждането и отчитането на LZ DX Contest.
Условията и датата на провеждане на LZ DX Contest бяха променени през 2003 г. В края на 2002 г. бе проведено доста бурно обсъждане. По начало идеята бе, приемайки нови условия за LZ DX Contest, да не се правят повече никакви промени, защото непрекъснатата промяна в условията на един контест неминуемо го компрометират. Спомням си, че примерно аз бях против включването на SSB, но един именит наш радиолюбител ме обори с довода, че ако се включи SSB той ще подпомага финансово отчитането на контеста. Е, включихме SSB, но обещаната помощ така и не се случи...
Сашо, LZ1FW започна сериозна работа по създаването на софтуер за проверка на контеста. Той положи неимоверни усилия и с цената на няколкомесечен труд създаде програмата за проверка на контеста, състояща се от четири модула. През 2003 г. и 2004 г. аз подготвях логовете и ги давах на Сашо, а той правеше проверката със софтуера. Подготовката на логовете бе доста трудоемка, защото много голям процент от логовете не бяха в CABRILLO, тъй като този формат още не се бе наложил както е сега. Двамата със Сашо и с помощта на още неколцина колеги, привеждащи хартиените логове в електронна форма, успяхме да отчетем контеста доста бързо.
Според мен именно бързото отчитане на контеста и своевременното разпращане на плаките и сертификатите с годините превърна LZ DX Contest в един от най-реномираните контести от неговата категория.
В един момент Сашо, LZ1FW поради заетост се отдръпна от работата по контеста (а и по изчистването на някои бъгове в софтуера). Предостави ми софтуера и от 2005 до 2009 г вкл. аз го отчитах сам с цената на много работа, защото понякога един скрит символ в някой лог караше софтуера да дава чудати резултати. Нужни са ми били по няколко часа, за да налучкам от кой файл и кой ред в някой лог (от 1000 лога, че и повече) идва проблема.
Смело мога да заявя, че ако я нямаше програмата на Сашо и го нямаше моето желание да отчитам контеста, LZ DX Contest отдавна нямаше да има.
Е, имаше някои бъгове като забелязания от LZ2PL...
"LZ2PL писа:
Защо прехваления софт бърка?
През 2006 ЛЗ3ФН има заявени 331 702 т а зачетени 352 215 т и става първи.
През 2008 ЛЗ3ФН има заявени 462 024 т а зачетени 496 461 т и пак става първи.
Как така зачетените са повече от заявените не ми става ЯСНО."

За успокоение на Владо ще кажа, че и на мен не ми стана ясно защо в 1-2 лога годишно зачетените точки са повече от заявените... Но това бе един от бъговете в софтуера, които на Сашо не му стигна времето да ги оправи. А дали софтуера е "прехвален" или не, благодарение на него отчитахме контеста в продължение на седем години. Държа да подчертая, че Сашо написа софтуера безвъзмездно.
Също държа да подчертая, че отчитането на LZ DX Contest се прави с минимални средства - 30-40 лева за изпращане на сертификатите и издаването на две плаки за българските участници, които струват още по 15-20 лева за бройка. Плаките за чуждестранните участници са от спомоществователи.
През 2009 г. Христо, LZ3FN ми предложи да закупи ноф софтуер от един руснак, за който бе чул чудесни отзиви. Трябваше само руснакът да напише допълнителен модул за LZ DX Contest. Тогава се взе и решението точките между LZ вече да не са 10, а 1.
Оказа се, че дори една такава дребна промяна води след себе си последствия, които се точат с години. Примерно в логера N1MM тази промяна още не е направена независимо, че LZ3FN писа неколкократно на N1MM.
Христо, LZ3FN плати няколкостотин лева и получихме софтуера. По-късно по наша молба руснакът написа модул и за отчитането на присъственото КВ състезание (Банско и Разлог). Неудобството на тази програма е, че всяко пренсталиране на Уиндоус или смяна на лаптопа води до необходимост от получаването на нов ключ от програмиста... И не дай си боже някой ден по някаква причина да не ни пратят ключ и.....софтуер за отчитане на LZ DX Contest няма да има.
Няколко думи за отчитането на LZ DX Contest 2009 и 2010 г.
Софтуерът на Сашо, LZ1FW продължава да ми е неоценим помощник, защото с него правя първичната обработка на логовете. Този софтуер хваща системни грешки от рода грешки в датата, грешки във формата на CABRILLOто, системни грешки в лога за предадена зона и област и т.н. След като приведа логовете в ред, пускам руския софтуер и резултатите са готови за минути.
Голям недостатък на руския софтуер е, че не създава HTML файл с общото класиране. Аз го създавам на ръка и само за този файл отиват около 4-5 часа работа. Миналата година го правих 2 пъти, защото след първото създаване се обадиха участници за грешки в заявените категории...
Искам да подчертая също, че за отчитането на LZ DX Contest употребявам почти цялото си свободно време от провеждането на контеста до януари, че дори и до февруари. Също държа да подчертая, че не съм длъжен да го правя и затова не мога да приема подмятания от рода на
"LZ2LDS писа:
принципно съм решил да не преча повече на важните дела на организаторите ... явно нямат време за обсъждане с участниците във форума ... както се казва "говорете си и предлагайте, не ни пречите !"

Аз съм против промяна на каквото и да било в условията на LZ DX Contest, защото както и да се направят, винаги ще има недоволни. Че защо да премахваме връзките LZ-LZ? За да можем да си мерим кой по-голяма антена и мощност има ли? Като не трябва да търся LZ множители, заставам на една честота и CQ през целия контест. Който има по-добра антена и мощност, ще спечели.
Ако се наложи мнението да се променят условията, предлагам да се процедира по следния сценарий:
1. Намиране на нов Contest Manager, който ще има желанието (а и ще поеме задължението) да отчита контеста при новите условия
2. Намиране на програмист, който би се наел да напише софтуер за проверка при новите условия. Може да се ползва и руската програма с написването на нов модул.
3. Тестване на програмата с наличните логове от стари години
4. Обявяване на новите условия и написване на писма до поддържащите логинг програмите от рода на N1MM, SuperDuper и т.н. за нанасяне на съответните корекции.
Аз се занимавам с отчитането на LZ DX Contest някъде от 1992 г. и вече ми идва в повече. С удоволствие бих предал щафетата на някой друг.

73 de LZ1BJ
настоящ LZ DX Contest Manager



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ1FW » 23 окт 2011, 09:19

Здравейте,
доста встрани от същността на темата, но желая да уточня два дребни детайла.
LZ1BJ написа:В един момент Сашо, LZ1FW поради заетост се отдръпна от работата по контеста (а и по изчистването на някои бъгове в софтуера).
Отръпването се дължеше на субективни и обективни причини. Субективните са лични. Обективните обаче бяха основните. Казано просто и ясно - изгоря захранването на компютъра, на който се пишеше софтуера. Противно на всички правила, не бях направил копие на самите програми. Ново захранване на успях да намеря, компютъра е антика - лаптоп на IBM с 486 процесор. Може да звучи тъпо, но е факт.
LZ1BJ написа:
Е, имаше някои бъгове като забелязания от LZ2PL...
"LZ2PL писа:
Защо прехваления софт бърка?
През 2006 ЛЗ3ФН има заявени 331 702 т а зачетени 352 215 т и става първи.
През 2008 ЛЗ3ФН има заявени 462 024 т а зачетени 496 461 т и пак става първи.
Как така зачетените са повече от заявените не ми става ЯСНО."
За успокоение на Владо ще кажа, че и на мен не ми стана ясно защо в 1-2 лога годишно зачетените точки са повече от заявените... Но това бе един от бъговете в софтуера, които на Сашо не му стигна времето да ги оправи.
Програмата ми има безброй бъгове. Основния й е, че писана на DOS и вече е безумно остаряла. Но това, за което пише LZ2PL най-вероятно изобщо не е бъг. По-горе Христо, LZ3FN, е обяснил, но май е останал неразбран.
LZ3FN написа:Разликата идва от Н1ММ.Промените който бяха направени в условията 2006 , не бяха отразени в логинг програмата въпреки мойте майли до писателите и .... и това е резултата .В следствие на това се получава този конфуз.
Ще обясня "феномена" и аз. Когато човек си пише (без значение сам или чрез програма) отчета той заявява някакъв брой точки. Изчислявайки ги той спазва правилата на състезанието честно, но е възможно да направи грешка в изчисленията - било в точки, било в множител. Грешката може да се дължи на остаряла информация при изготвяне на отчета или просто на човешка или програмна грешка, Програмата за проверка на отчетите взима заявените от него точки само за информация, дотолкова доколкото заявения разултат може да се публикува наред с окончателния. Програмата след това изчислява резултата изцяло на ново, по начин еднакъв за всички участници, като по обявен официално критерий маха дублирани, сгрешени, непотвърдени и т.н. връзки. Субективизъм е абсолютно изключен. Каквото е за всички, това е и за всеки един от участниците.

Напълно възможно е някой да сметне точките по неизгоден за него начин и да си начисли по-малко точки.
След което програмата преизчислява всичко наново и му дава точно толкова точки и множител, колкото му се полага и колкото дава в същия случай на всеки един друг участник.
Не виждам някакъв проблем тук.

Моля да имате предвид, че след 2003-2004 година аз не участвам по никакъв начин в обработката и отчитането на резултатите от LZ DX Contest. Причините са изписани в началото. Обработката се извършва изцяло от LZ1BJ и неговите помощници.

Поздрави,

Сашо, LZ1FW



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2sx » 23 окт 2011, 16:39

Здравейте,

Форума е място ,където всеки изразява мнението си свободно - без да се крие зад различни " прякори".
И съм страшно доволен ,че го има .Не задължително да подкрепяме едно или друго предложение за промяна на
условията на състезанието т.е. привличане на повече участници в него .Тези ,които обсъждаме да има или няма промяна в условието на " НАШИЯ LZ DX CONTEST " се познаваме и сме редовни участници в него .Но има и такива ,
които са участници в контеста ,но не пишат във форума ( LZ станции ) . Затова ми харесва подхода на Ранди /K5ZD /,
след всеки WPX контест изпраща по един е-мейл на участниците с въпроси , касаещи по нататъшното развитие на
състезанието .Както беше споделено от други колеги -това може да се направи .Изпраща се по едно писмо на всеки
LZ участник с 3 или 4 въпроса ,на които той да отговори до един месец .След като се вземат под внимание отговорите на колегите се решава -да има или няма промяна в условията .

Относно Contest Manager-a , не смятам че трябва друг човек . Това с отчитането на състезанието е процес ,който отнема доста от свободното време на този ,който се е заел с тази задача .На всички ни е приятно , когато работим
в контеста ,но след това идва времето ,когато някой трябва да свери отчетите ни и да извърши класирането.Ако има някакви затруднения редно е да му помогнем .Стига да "разбираме " от това -какво да се направи ......и да сме готови да " жертваме " нашето лично време.

А това ,че една програма "смятала " по един или друг начин -"много важно" .
От години ползвам N6TR и SD -то за да си оформя отчетите в кабрило . За някои състезания ги правя в POST CONTEST MODE- пиша на лист и след това го прехвърлям в компютъра . Моята задача е да го направя във формата, който се изисква и не ме интересува колко точки ще ми начисли програмата .Организаторите ще ми изчислят ,колко заявявам и колко ми отпадат .Това е тяхната задача ,след като са се " нагърбили" с контеста .

Така че трябва да започнем отнякъде и ми се струва ,че това трябва да е час по скоро .

73 Боян /LZ2SX



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ1VB » 23 окт 2011, 20:32

lz2sx написа:...След като се вземат под внимание отговорите на колегите се решава -да има или няма промяна в условията.
Относно Contest Manager-a , не смятам че трябва друг човек
От написаното от LZ1BJ е ясно, че тези две предложения се изключват взаимно. Т.е. от тук нататък, всяко предложение за промяна в условията трябва да върви с конкретно предложение за нов контест менажер :).



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ6AJ » 23 окт 2011, 21:00

здравейте,

първо благодарности към Бойчо за вниманието ... понмя подобна случка от миналото : като заговорих за нелегално подмятащи се резултати от LZ DX Contest (бях им сложил етикет "апокрифни"), пак така бързо-бързо се появи във форума с отговор ... а най-важното и най-полезното от всичко бе, че също така бързо приключи с неговото отчитане. (т.е. донякъде предизвикателството е било на място)

та така и сега - нужно е да се стигне до лични предизвикателства, за да се появим ... ма няма лошо, и на мен ако ми е кеф ще говоря с когото и да било ... нооооо - в личен план !... когато става дума за онова мероприятие, за което отговарям (но не е мое) - ще !!! ... просто ще съм морално дължен ! :D
(азбука на администриране на една кауза, било то обществена / безкористна)

предлагам да погледнете това :

http://mysite.verizon.net/dmascaro1/cabrillo.htm
независимо, че е някаква обща база ... предполагам, че Дейвид би дал още ресурс от себе си, в случай на възбуден интерес в тази посока ... пък ако не желае, или поиска повече от възможното -> "сори+бон шанс !"

за хартиените логове и т.н. тра-лала, го оставям настрани ... 21 век ... имам реплики за него

това, че на някой му идвало в повече и не му се работило - едва ли каузата требе да губи от това ?!?!
репликите на Бойчо, писани като поредица факти от обиден докладчик - тук не е място за докладване, а за обсъждане ... и не е казано, че всяко предложение требе да се осъществи ... просто би следвало да се обсъди с аргументи "за" и "против" ... докладите са за пред ръководните и контролните органи на федерацията.

бях задал въпрос - обсъждани ли са в БФРЛ каквито и да е промени в условията на LZDXC ? ако да - какви са резултатите, ако не - каква е последователността от необходимите действия за внасяне на такива ? има ли регламент в случай на такава инициатива ? в написаното до момента - в публикуваните протоколи от заседания на УС, така както и обсъждания тук във форма устав на БФРЛ (проект) не виждам нищо ...

затова за себе си съм стигнал до това решение - каквото и да напиша, остава без резултат ... дали всичко, свързано с LZ DX C би било такова, ако за него се заделяше част от общия бюджет на БФРЛ ? - сайтове, грамоти, софтуер, автоматичен лог-ресепшън реплай, хонорари за екипа ... и т.н. ... за плаките, както и да всичко друго - спонсорите би трябвало са добре дошли !!! (винаги)

ако някой, на който му е платено ... не даде ключа за софтуера ... ? ... смешна работа ... ще ти продам нещо, даже няколко пъти, след което то пак ще е моe ... или поне няма да е твое :lol: (приказката за лудият и баницата)

към Боби (балчишки) ... WPX и Ранди, отнесени към LZ DX ??? :shock: ... тъй като и аз участвам редовно в неговите анкети - явно те не се пращат само на американските участници, нали ?! ето защо според мен е безмислено да търсим фийд-бак само от българските участници ... било то членове на федерацията, или не ... та пак "вокруг да около" - от кого се организира и за кого се прави контеста ? каква е неговата цел ? ... това трябва да е написано в първа точка от условията на контеста, редом до това - кой е неговият организатор.

каквито и да са последиците от включването на SSB като възможен вид работа в контеста, решението е било взето през 2002 ... край ! ... история ! ... обратното му премахване сега, би било крачка назад ... промените напред обаче са задължителни, хубавото е че доста организатори на контести вече са ги предприели. и в нашия контест ще дойде новото време, няма начин, неизбежно е. :D
тук отчасти ставаше дума за промени в условията, касаещи само българските участници. аз ги подкрепих. и продължавам да ги подкрепям, тъй както поддържам и другите си предложения, оставени за сега без последствие (това, че пет души ги обсъждат и двама ги подкрепят все още нищо не означава - демокрация) ... докато не се поставят на разглеждане от този, от когото зависят промените. все едно - за тях ще се говори след всеки контест, или след всяко публикуване на резултатите от него ... (дори Краси да се нагърби и с неговото онлайн отчитане)
според мен става дума за голяма доза инат - или роден от тънки сметки, обречени на късогледство ... или от комплекси ... или заради самият него - инатът по природа.

73 !
Последна промяна от LZ6AJ на 23 окт 2011, 22:37, променено общо 1 път.


73,
Любо

LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ1BJ » 23 окт 2011, 22:07

"LZ2LDS писа:
репликите на Бойчо, писани като поредица факти от обиден докладчик - тук не е място за докладване, а за обсъждане ... "
Не съм обиден и с нищо не съм показал, че съм обиден.
Само обясних, че нямам необходимото време да продължавам да се занимавам с LZ DX Contest, ако се променят условията и трябва отново да утъпквам пътечка в разораната нива... Вече два пъти съм го правил и за трети път нямам никакво желание.
Надявам се да се намери желаещ да се заеме с отчитането на контеста и чак тогава да се обсъждат промени в условията...

73 de LZ1BJ



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ6AJ » 23 окт 2011, 22:49

Бойчо,

казаното определено променя нещата, макар че не е точно по темата ... от друга страна, да се каже по този начин, в прав текст е поне по-достойно !

надявам се, че ръководството на федерацията го знае преди нас - участниците във форума ...

аз поне не разглеждам позицията ти като ултиматум от типа: "или LZ1BJ като контест мениджър, или промени в условията на LZ DX Contest !", а просто че нямаш желание да се занимаваш с отчитането на контеста и менажирането на неговото развитие като цяло.

73


73,
Любо

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ1FW » 24 окт 2011, 11:16

Имам предложения:
1. Докато не се намери начин, хора и средства за проверка на отчетите от LZ DX Contest по променени условия - да не му се променят условията.
2. След като се намерят начините, хората и бъдат създадени средствата, нека първо те да се изпробват върху отчетите на някой от завършилите вече LZ DX Contest.
3. Да се сравнят и коментират резултатите получени при проверки на база "стари" и "нови" условия.
4. Ако анализите са в посока на очакванията и има реална готовност за отчитане на състезанието при нови условия - чак тогава има мегдан за промени на условията.

Разберете, че БФРЛ има едно международно КВ състезание и един контест мениджър. Няма резерви за експерименти.
Човека е като стопяем предпазител - при работа с ток близък до номиналния може да изгори и от случайно пикче в натоварването.

Мнението ми е лично и не е съгласувано или споделяно с никого. Това е личното ми виждане как би трябвало са се прави всяка промяна. Нямам претенции да е безгрешно и идеално.

73, Сашо
LZ1FW



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz1yq » 25 окт 2011, 09:14

Здравейте, следя предложенията и съм напълно съгласен с Сашо. Също съм съгласен да се променят условията /да се премахнат точките за областите м/у LZ СТАНЦИЙТЕ/. Може би след lz dx contest ще се насрочи сбирка на управителния съвет на БФРА и там да се представят предложенията.Също очаквам предложения и за следващото Международно КВ присъствено състезание / като место за неговото провеждане/.Колкото по от рано толкова по добре.

73! LZ1YQ
CHRIS



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz1kz » 26 окт 2011, 10:07

Напълно подкрепям Сашо - позицията му е в пълно съответствие със статус-кво!
Обаче на самия контест ще избягвам работата с LZ! Ще се отдам само на чужденци! :lol: :lol: :lol: :D


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ1VB » 26 окт 2011, 21:06

K5ZD не разбира нищо от контести, затова се интересува от мнението на участниците. Вместо да води дискусии по форумите, да праща и след това да чете хиляди анкети след всяко състезание, би трябвало само да препише условията на нашия контест и да не ги променя никога. Само така ще вдигне нивото на CQ WPX :).



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ1RF » 26 окт 2011, 22:49

Следя дискусията внимателно, както от позицията участник в контеста, така и от гледна точка на човек, който е бил отговорен организационно, като председател на УС на БФРЛ за развитието на КВ дейността.
Бойчо, поне до април 2010 год. нито веднъж не си изказвал желание да бъдеш освободен от длъжността в УС - КВ мениджър. Напротив винаги си приемал със желание. А ангажиментите на КВ мениджъра са свързани основно с провеждането и отчитането на двата републикански шампионата /сега държавни първенства/ през пролетта и LZ DX контеста през есента. Нито веднъж от теб, като председател на УС не съм чул за проблемите свързани със Сашо - LZ1FW и отказа му да съдейства при отчитането. Даже напротив в мене е останало впечатлението, че това е твое желание, че можеш да се справяш сам и нямаш нищо против оттеглянето му. Във федерацията имаше достатъчно средства. През април 2010 год. в касата имаше почти 30 хил. лева. И след като казваш, че още ползваш програмата на Сашо, спокойно можеше да се възложи именно на него, срещу съответно заплащане да оптимизира и поддържа програмите, а и да обучи още някой, ако е необходимо. Сега надявам се все още има средства и УС спокойно може да вземе решение за този разход. Още повече, че и налагането на присъственото КВ състезание и LZ OPEN изискват сериозна организация, а тя в 90% е свързана с бързия отчет на тези състезания. Именно недоверието от моя страна, че КВ състезание с над 60 участника може да бъде отчетено за 2-3 часа, наложи УС да вземе решение първото такова състезание да стане по време на Европейското състезание по HST през 2009 год, като се играеше на контестната функция на MORSE RUNNER, като преимуществото в този случай бе, че резултатите се получаваха веднага след приключването на състезетелния период за всеки участник.
Съжалявам, че може би поради недоотценяване на ситуацията от моя страна, през периода в който съм ръководил УС, радиоориентирането бе снабдено с няколко комплекта апаратура и специализиран софтуеър и то на сериозна цена, а това е могло спокойно да стане и за КВ дейността в частта отчитането на състезанията, ако беше поставил въпроса, но явно Виктор е бил по-настойчив от теб.
Смятам, обаче че не е късно. И Краси LZ1GL и Сашо LZ1FW, /а предполагам, че има и други млади момчета/ са хора с капацитет и ако са готови да съдействат може да им се предостави възможност от страна на УС. Ако УС няма възможност нека кажат, смятам че може да се съберат необходимите средства и по друг начин.
Не ме разбирай криво. На всички ни е ясно, че ролята ти за авторитета на LZ DX контеста е сериозна, но явно всяко нещо си има предел...

И накрая...
Че защо да премахваме връзките LZ-LZ? За да можем да си мерим кой по-голяма антена и мощност има ли? Като не трябва да търся LZ множители, заставам на една честота и CQ през целия контест. Който има по-добра антена и мощност, ще спечели.
И какво е лошото да си "мерим" мощността и антената. Дай тогава да впишем в условията да се работи само със 100 вата и дипол. Възможностите на апаратурата са свързани с техническия и организационен потенциал на всеки радиолюбител. А и не е само до антената и мощността и до моженето е... А връзките между LZ-LZ нали си наясно, че могат да станат и въобще без предавател и антена.
ПРЕДЛАГАМ НА LZ КОЛЕГИТЕ, КОИТО УЧАСТВАТ В LZ DX 2011 ДА НЕ УСТАНОВЯВАТ ВРЪЗКИ С ДРУГИ LZ СТАНЦИИ.
и още...
Искам да подчертая също, че за отчитането на LZ DX Contest употребявам почти цялото си свободно време от провеждането на контеста до януари, че дори и до февруари. Също държа да подчертая, че не съм длъжен да го правя и затова не мога да приема подмятания от рода на...
Бойчо, никой не те кара насила. Ти сам си приел да бъдеш КВ мениджър. И имаш отговорности на тази длъжност. Ако не искаш да се занимаваш, подай си оставката. Нормално е. Може би някой друг ще прояви желание и ще го чувства не като задължение, а като отговорност.
А радиолюбители и КВ състезания, както е имало преди нас, така ще има и след нас.

73
Милчо - LZ1RF



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2sx » 26 окт 2011, 23:22

Не съм съгласен да се "маха" този и онзи - още повече Бойчо. Човека е в "КУХНЯТА" на нашите контести, не трябва да се "губи" за каузата.

Нека да се направи като в RDXC, отчитането да се извършва от екип. Там доколкото ми е известно не работи само Борис /UA1AAF/, а има и други колеги с които заедно отчитат мероприятието. Много по-лесно е да се разпределят задачите и да си помогнат, а и евентуални "грешки" могат да се отстранят по-лесно. Разбирам, че и Краси и Сашо се занимават с подобна дейност. Не може ли тримата да направят един отбор по "отчитане" на LZ DX contest?

Проблемът не е в точките за LZ-LZ QSО - ако искате и 200 ги направете . Тъничкият момент е в множителите , които те носят на LZ станции .

73 Боян /LZ2SX



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ2CM » 27 окт 2011, 07:01

Колеги, не се ли формализираме повечко от необходимото?!Вярно, най- лесно е да напълниш масата с техника....Акомчето и като започнеш, докато свърши контеста да не преместваш ТУНИНГА.Все пак всеки контест си има условия.Добри или лоши, вече учасниците са много повече от преди!Вярно, има едно неудобство, трябва и търсене по бандите.Все пак неможе всичко да е в наша полза....или може?!
73!Успех!



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz1yq » 27 окт 2011, 09:09

Здравейте, мисля че Бойчо просто иска малко помощ, и е редно да му помогнем.Все пак това е генерална тренировка преди голям контест и всяка година ще има все повече и повече участници.

73! lz1yq



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ2CM » 05 ное 2011, 08:23

Здравейте колеги!
Имам едно предложение, който има желание да каже от кой регион ще работи.Все още на са отменени ЛЗ регионите доколкото знам?!Аз ще работя от MN, като за неделя имам семеен празник и няма да работя.Надявам се така обявени регионите поне инфо да имаме, какво може да очакваме като активност и множител.Ако съм нарушил конспиративните мераци, на някой да ме извини!
73!Успех на всички!
Пламен



LZ2PL
Мнения: 109
Регистриран на: 14 яну 2009, 16:18

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ2PL » 07 ное 2011, 18:35

Здравейте,
Аз ще съм от Русе (RS)
Успех на всички.

Владо/LZ2PL



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz3yy » 07 ное 2011, 22:18

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:44, променено общо 1 път.



LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ1ONK » 07 ное 2011, 23:23

Аз също ще работя от постоянния си QTH София - SF


73! LZ1ONK/LZ7O

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2be » 18 ное 2011, 11:06

Някой ще ходи ли на "експедиция"?
73 Боян



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2sx » 18 ное 2011, 11:48

Обичам изненадите -особенно приятните .... :)

Да не забравяме ,че контеста е CW и SSB .Нека дадем възможност на повече чуждестранни радиолюбители
да се свържат с радиостанции от LZ на различни обхвати .След завършване на състезанието ,да
заявим категорията в която желаем да се класираме , дори и SOSB. Ако сме работили на много обхвати
останалите връзки няма да ни отпаднат ,а ще се водят за check-log .Но колегите ще бъдат доволни
от активноста на LZ станции.

Успех на всички и много интересни DX -и !

73 Боян /LZ2SX

http://lz2ksb.blogspot.com/



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ2CM » 19 ное 2011, 06:30

Здравейте момци!
Успех в контеста на всички!Ще работя на всички банди дето чуя някой да вика е контеста.На SSB и CW .Надявам се да чуя много не само DX но и LZ!
Класирането не ме вълнува важното е да се чуя с повече хора.
73!Пламен

P.S. Трябва да си настроя жиците, понеже след една голяма буря имаше големи поражения.Хвърчаха керемиди и дървье на поразия,хи.



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2sx » 21 ное 2011, 17:12

Страхотно настроение ми донесе LZ DX 2011 Contest !

А като чета по форумите и други радиолюбители са останали доволни от него.
Имаше си тръпка ,даже неочаквано за мен успяхме да направим някои DX -и на
по няколко банда .Навиха се хората да сменим обхватите за да направим по някой
множител в повече.За тези ,които желаят да видят лога на LZ2KSB могат да го
изтеглят от :
http://folder.bg/f/4eca55fbc32d0

1090 CW +105 SSB + 135 mult.

Има още какво да се желае ,но всяко нещо с времето си .


73 Боян /LZ2SX



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2be » 22 ное 2011, 15:40

Здравейте,

Имайки предвид по-доброто прохождение тази година резултатите би трябвало да бъдат доста по-високи от 2010г.
За 21ч успях да направя 2153 CW + 187 SSB QSO и 214 мн. Крайния резултат преизчислен според правилата е 737,016 т. Според N1MM е 1,138,698т.
Най-интересните ми връзки бяха с АА3В, който ме извика едновременно на 2те ми CQ честоти на 14 и 21 :) Почвам да му отговарям на 14 и в същото време го чувам да ме вика на 21. В първия момент си помислих, че съм объркал радиата :)
Най-дългата ми връзка беше на 7МХц - след около 10мин викане и чудене за какво си губя времето чувам "LZ кой?" След още 2-3 мин успяхме да се разберем и да вкарам поредния заветен окръг в лога.
Като цяло ми се губят 7-8 LZ множителя, които съм чул и викал, но не са ме чули. RZ имам само на 80м и 40м, LZ2VU не го чух на другите обхвати.

73! Боян



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2rs » 22 ное 2011, 17:15

Здравейте приятели,
и на мене ми хареса контеста,но очаквах повече връзки на 10 м банд,а и по добър множител.
Работих 17 часа с QRP.

Band Mode QSOs Pts Sec
3,5 CW 79 224 17
3,5 LSB 3 14 2
7 CW 138 209 16
7 LSB 3 3 0
14 CW 221 427 24
14 USB 37 52 2
21 CW 158 289 22
21 USB 54 103 1
28 CW 137 329 21
28 USB 24 54 6
Total Both 854 1704 111
Score: 189 144 - N1MM програма.

73/72! Румен LZ2RS/Qrp



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz1fj » 23 ное 2011, 09:03

LZ2SX пише: За тези ,които желаят да видят лога на LZ2KSB могат да го изтеглят от : http://folder.bg/f/4eca55fbc32d0 73 Боян /LZ2SX
Драги Бояне, Вие сега от този ми пост ли узнавате, че не е спортсменско и етично да се публикуват логовете преди изтичане на срока за изпращането им??
За свалянета на Вашия файл Folder.bg иска 2,40 лв.
Файла е свален: 18 пъти
Последно сваляне: 23 Ноември 2011
Разбирате ли напълно какво се получава?
Кирил Божилов, LZ1FJ



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2sx » 23 ное 2011, 10:08

Драги ми Кириле,

Благодаря за повдигането на този въпрос !

1.Всеки логер ти " поставя ",автоматично зоната на кореспондента .Така ,че от теб се
иска да приемеш вярно само инициала на кореспондента .И там е трудно да сбъркаш ,
понеже "Мастър Датата" пак ще ти подскаже .

2.Логовете на участниците трябва да са публични .ЗАЩО ?
Разглеждайки ги ,ще разбереш как е работил оператора .Дали е търсил или е викал CQ.
Какви "техники "е използвал ,къде трябва да наблегнеш за да си подобриш резултатите.
Трудно ще ми е да се науча сам ,ако някой по-добър от мен не ми покаже.Спестява време и
създава добри приятелства.

3.След като лога ни е изтеглен 18 пъти -определено има интерес към него.Не е необходимо
да се заплаща 2,40 лв.,ако си малко по-търпелив .Една минута е време ,за което ще си приготвиш
един сандвич или чаша кафе.

Пропуснах да поздравя Десислава /LZ1KPP / и баща и Красимир/ LZ1GL / за доброто им представяне
в LZ DX Contest.Само така ,колкото повече участници в контести като TRC , LZ Open и LZ DX ,
толкова по-добре.

73 Боян / LZ2SX



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ6AJ » 23 ное 2011, 12:03

добър ден и от мен !

все “по-хубав” контест ... все по-малко DX станции ... доста LZ контестери липсваха, поне на 20 м ... други нови/стари мераклии се поуплашиха от навалицата след първото CQ, та минаха трайно в режим търсене ... няма лошо – кой колкото може ...

cамо дето не чух ЛЗ станции да викат постоянно в SSB-участъка, освен Ради LZ2ZY разбира се и от време на време "хората в боя" на 20 м.
cпециални благодарности за търпението на Лука LZ1CLR от Панагюрище, зная какво е да не ти е наред приемането ...

за мен най-голям ръст в активността на 14 MHz за това издание имат Пловдив и Бургас – аплаусите ми са към тях този път. Стара Загора и София са винаги на ниво, ако е имало промени - те са нeсъществени. Имаше солиден ръст и от страна на Монтана и Плевен ... само дето отявлени SSB-сти от района на Плевен така е не чух в този прозорец.

три LZ-области ми липсват – дано в мен е кабаята !

колеги, моето мнение е познато ... доста пъти съм го писал ... контестът се гради на участници от 3 зони ... условията са неадекватни в основната си част, не липсват и доста солидни анахронизми :
- на въпрос към Бойчо за критична разлика във logger-времената бях препратен към FAQ, където се споменава 10-минутна допустима разлика ...
- при 3 налични записа на същия повиквателен знак в други логове се счита, че участникът е реален и всички контакти се оказват валидни, независимо че лог няма ... сещаме се, нали ? ... аз и още двама пишем Самоа, или пък каквото си изберем ... и колкото – толкоз ... все файдица :wink:
- т.7 от FAQ – противоречи на актуалните условия ... кое е вярното ? – важи ли 10-минутното правило за вида работа на Single-Op, или не ? ...
- в българската версия на условията – след първата плака – всички други ще се спонсорират от Ицо LZ3FN ... в английската версия – само за първите две има спонсор ... и с поддръжката на сайта ли нещо не е наред ? ... или пак някой нещо е проспал ?

ей, такива ми ти неща ... някои доста либерални, да не кажа повече от необходимото, други нямащи нищо общо с днешната реалност, трети - изглеждащи като “недососан сериал” на някой от монополистите-доставчици на услуги в Родината – "ако има нещо неясно – обърнете се към общите условия !" ... а къде са те, какви са те – никой не е длъжен да чете. Обикновено четем това, което подписваме ... другото се променя ежедневно – трикове плюс три четвърти :D

затова спорът между Кирил LZ1FJ и Боян LZ2SX е на пръв поглед резонен като принципи. пречупим ли го обаче, през всичко онова, да го наречем "контест-условия плюс днешната реалност за всякакъв друг вид комуникация" – коментарите са напълно безпредметни.

след като се поздравихме с Рик VE9HF за постигнатите резултати, ето нещо като цитат от негова страна : “не само условията на Вашия контест, а и на много други са "out of sense" ... но те са това, което имаме – четат се, търсят се дупките в тях и на тази база се гради контест тактика ...”
добре формулирано, напълно го споделям ...

още веднъж благодаря на всички, с които бяхме кореспонденти !

73 Любо, OR2F
Последна промяна от LZ6AJ на 23 ное 2011, 13:01, променено общо 2 пъти.


73,
Любо

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от LZ4ZD » 23 ное 2011, 12:15

Здравейте!

Останах доволен от участието си тази година. Приятно изненадан от прохождението и особенно от работата на 21MHz. Въпреки, че си докарах сериозна настинка от работата на изнесената позиция, мисля че си заслужаваше!

Забелязах един проблем, който не съм наблюдавал друга година - голям брой dupes. Въпреки това, логвах връзките като dupes. Незнам до колко е правилно, но имам спомен как някой обесняваше, че по-добре да запиша връзката като дублирана заради грешка на кореспондента ми, който при предишна връзка може да ме е записал неправилно инициала например и дублирана ми връзка ще бъде валидна при второто QSO при кросчека. И тъй като не виждам някакво "наказание" за dupes предпочетох да не давам QSO B4, а да логвам без много обяснение. Вие ще кажете, дали подобна практика е правилна. Не съм се замислял до сега за това, тъй като не ми е правило впечатлени преди да е имало такъв брой дублирания. А те са 12 при 480 връзки.
Изключвам проблема да е в моя телевизор в голяма степен, тъй като смяната на обхватите се логва автоматично в софтуера ми, тъй като радиото е постоянно включено през CAT интерфейса и логва банда и честотата. Възможно е това да е проблем на кореспондентите ако не са сменили банда.

Като допълнителна информация, работих само с радиото и 100 вата (Yaesu FT-920), на 80м с Inv-V, на бандовете от 40м нагоре - 4 бандовия вертикал на Dunax, който пак не можах да си настроя читаво и се налагаше антена-тунера да помага. Така ще е, докато ползвам тази антена за изнесена работа от постоянния QTH. Чудех се, дали да не сложа и контролно радио само за слушане, но времето не ми позволи (както не ми позволи и поставянето на допълнителни антени евентуално за RX).



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz1fj » 23 ное 2011, 13:06

До LZ2SX:
Радиовръзката не се зачита и на двамата корреспонденти:
ако в повиквателния знак, RS(T) или контролния номер е допусната макар и
една грешка; ако времената на провеждане на връзката се разминават повече от 2 минути. Ако аз или др. участник имам съмнение в повиквателния знак, RST (аз напр. в няколко връзки дадох реалното 559, а не стандартното 599), ако не ползвам логер и се съмнявам за точното време – мога ли да ги проверя в предварително публикувания лог на LZ2KSB? Моят отговор е: мога!
Данните за конкретните радиовръзки са конфиденциална информация и не подлежат разгласяване от участника СЛЕД зачетното време чрез публикации, предаване по някакъв начин на кореспондентите или др. лица (с изключение на спортната съдийска комисия) до изтичане на срока за изпращане на отчета. Разрешено е публикуването на сведения от общ характер и заявения резултат в обем, не позволяващ на другите участници да коригират съмнителни данни и връзки.
Поемайки задължението да спазва правилата на контеста, участникът се задължава и да изпрати отчета си на съдийската комисия. С това той предава правото на публикация на отчета и резултатите в средствата за масова информация (вкл. в Internet) на съдийската комисия.
Така че Бояне, приеми моите поздравления за добрия резултат, но за тая публикация мисля, че не си изцяло прав. В контеста имаше хора, работещи на обикн. ключ и явно със самоделни апарати, какъв ти логер... 73 от LZ1FJ



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: LZ DX Contest 2010

Мнение от lz2sx » 23 ное 2011, 14:17

Привет,

Не казвам ,че съм прав -просто изложих моята гледна точка .Което не означава ,че след като го
обсъждаме и преценим всички ЗА и Против ,не можем да стигнем до извод ,който
да е в полза на LZ DX Contest.

Мога да кажа " Благодаря" и " Извинявай "- не е проблем за мен .Както знам ,че не съм
безгрешен ,но кой от нас може да каже че е.......?
Това обаче не трябва да пречи да подкрепяме добрите идеи .

Това ,че някои работят на ключ и пишат на лист ,няма лошо -Важното е да работят и да се чуват.
И разбира се да бъдат достатъчно отговорни да представят лога си в електронен вид .Ако имат затруднения
-винаги ще се намери колега ,който да им помогне .Към когото от нас да се обърнат ,винаги ще намерят
съдействие.Най-лесно писането на отчет в POST CONTEST Mode става с SD-то.:

http://qrz.ru/contest/attachment.phtml?soft=172

Това че някъде е предадено RST ,различно от традиционнното -чудесно .Да видим как ще се отрази
в логовете на участниците ,които работят с PC ..... :lol: Погледнете тук:

http://lists.contesting.com/pipermail/s ... 03656.html

И при нас има доста дублирани QSO-та .Изглежда се бяхме засекли на една честота с някой по-мощен
колега .Така ,че всеки който е поискал връзка с нас е получил такава ,нищо че е "дубъл".
По-добре човека да има множител с нас ,отколкото да няма такъв.

На 3,5 Mhz през нощта ме извика LZ1685PDB , паднаха ми слушалките от толкова много цифри....
И вместо да натисна клавиша F7 с " ? " хванах ключа и предадох " Ле ле ".Но колегата -понеже е
"стара кримка" веднага се усети и ми повтори инициала си ...... :D

73
Последна промяна от lz2sx на 24 ное 2011, 14:28, променено общо 1 път.



Отговори