Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Място за мнения и дискусии по радиолюбителски теми, които не се вписват в останалите раздели.
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ1NY » 21 юли 2010, 18:23

По повод на публикациите в един друг раздел се замислих....
Радва ли ни нашето хоби или е само повод за дрязги и нерви?

Раздел 1.
А аз се радвам:
- че има среща в Казанлък
- че има среща в Рожен
- че там срещнам много стари познати и мои "учители"
- че видях много млади хора и деца там
- че има среща в Фридрихсхафен, там даже имаше непознати, които като видеха иницала ми на гърба ме спираха и се запознавахме
- че на таз годишните УКВ състезания, организирани от БФРЛ имаше доста повече участници от минали години
- че за някои от участниците това беше първо участие в състезание
- че адашът ми Виктор Ценков има търпението и спокойствието да изслуша всекиго (виж раздел 2)
- че го има този форум
- че във форума има интересни и обширни теми за контести, прохождение, антени, технически въпроси
- че "Етика и процедури при работа на радиолюбителя" е достъпна и на български език
- че има много хора с които можем да бъдем заедно както в ефира, така и на една маса
и още мноооого неща...

Радвам се:
- на всяка една радио връзка, която съм направил
- на всяко едно ново запознанство
- на всяка възможност да опитаме нещо ново - нова антена, апаратура, режим на работа, честотен обхват, нова страна или квадрат в дневника ми
- на всяка една добра дума и съвет, който съм получил
- на всеки отчет и писмо, които минаха през мен във връзка с провежданите състезания на УКВ

Та като споменах за пощата....
Радват ме ето такива цитати от моята поща:

- I do intend to join the BFRA soon, maybe I will be operating next year, I hope so.
- Първия ми контест!
- I hope see you in Kazanlak.
- Dragi priatel Viktor, vsi4ko nay xubavo na teb i semeystvoto ti i do skoro!
- Dovolen sym ot LZ uchastieto :)
- Pozdrav za sve organizatore LZDX contest
- TU FOR NICE CONTEST 73
- Искам да се запозная с колкото може повече радиолюбители, особено такива които активно се занимават с радиолюбителство.
- One of our goals is to find more European teams, which do also launches of stratospheric balloons.
- Аз отдавна имам инициал, но УКВ-то нещо не ми беше интересно докато не ме замъкнаха на контест. Въпреки, че не направихме кой знае какво и ни нахапаха буболечките много се зарибих.
- Понеже за първи път участвам в състезание и това UTC време докато го сметна....
- Имам много малко стаж и много желание
- Колеги сме с ххххх и на всичкото отгоре сме и в една стая! Той ме облъчи да стана и аз радиолюбител.
- Прекарахме един чудесен уикенд на Родопите и се забавлявахме много!
- Ok Victor, uvek okrenem antenu prema LZ, draga mi je svaka veza. Cujemo se i u sledecem takmicenju.
- Новото е, че това беше първото ми състезание на УКВ и съответно всичко около него.
- Прави приятно впечатление големият брой нoви инициали в обхват 144 MHz.
- Новото в случая е първо участие на УКВ контест, първо кръщене на апаратурата home made на такова състезание
- ЧЕСТИТО - желая успех и плодотворна работа. Дано успеем да съхраним радиолюбителството в България и привлечем и обучим млади последователи!
- Удоволствието беше голямо, впечатлен съм от повишената активност на нашите УКВ-исти тази година. Благодаря на всички и се надявам на следващите състезания да бъдем поне два пъти повече !
- От 1993 година за пръв път участвам в УКВ контест...
- Това е първото ми УКВ състезание с личния трансийвър и личния инициал
- For LZ VHF contest program did not know until a month ago, when we get the proposition
- I wish you much success in the organization of the future contest with the desired and each time being larger number of participants.
- За пръв път участвам в VHF contest na 6m.
- 73 i be6e mi udovolstvie da ti pomogna!
- I'll try to be QRV on LZ VHF DX Contest.
- I wish you good luck in your work as VHF Manager in LZ and hope to have good cooperation with you.
- If you need any help just write me and I will try to help. Best 73!

Това са кратки извади от пощата, която получих последните по-малко от 3 месеца.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Раздел 2.
Но ми е неприятно да чета неща, които приемам лично, особено след като и аз съм член на УС на БФРЛ (или поне може да стана такъв, след като се реши съдебния проблем по регистрацията :-) )

- С цялата си политика вие отблъсквате редовия радиолюбител от федерацията
- Странни работи стават в цялата организация, не само на сайта ...
- Ами крайно време е да се наложи и цензура във форума ...(ирония ?!?)
- Цялата дейност е насочена само към АРДФ
- Аз окончателно се убеждавам в това, че бфрл няма ново ръководство.
- Може полека-лека и от БФРЛ да започнат да благодарят в подобни случаи, а не само да ви хокат.
- Само че от дискусията дотук се видя кой мисли само за големите пари и кой си гледа хобито ...
- Бъди сигурен че не само че няма да се увеличава, а ще намалява занапред (броя членове).
- Кредита на доверие от моя страна наистина беше дотук.
- Ти и УС просто не желаете промяна.....до В. Ценков

Това са извадки от публикации в forum.bfra.org
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Deja vu....
Някои неща вече съм ги слушал някъде?!

Защо става така?!
Мине се, не мине време и излизат неприобщени оплаквачки.
Тъга по потъпканата демокрация, пропиляните години, нелегитимното членство, отблъснатия редови радиолюбител, ограбените средства
Мрачно минало, мрачни прогнози....

Всъщност този списък от две части също ме радва....раздел 1 е по-голям от раздел 2.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от lz1fj » 22 юли 2010, 05:25

Каква беше моята радост да прочета, че съм цитиран, макар и с изваждане от контекста на целия ми постинг. „ Може полека-лека и от БФРЛ да започнат да благодарят в подобни случаи, а не само да ви хокат.” Хората откриват няколко съществени грешки, излагащи БФРЛ (и не само нея), обаждат се с конструктивното намерение да бъдат оправени тези грешки, и какво получават в отговор? Хайде позволете и аз да цитирам:
1) "Който го може, го може (прави), който не може - дава акъл!"
2) „... ако някой открие грешка, е редно да се свърже с човека, който има достъп да я оправи, а не да се пише и разисква по форуми.” (акар че самият автор трудно е получил достъп. Но по-интересно е виждането на този член на УС, че за открити грешки във форума не трябва да се пише и разисква).
3) „Ако някой има претенции към нещо и някого, нека да не го прави на градския площад. Заседанията на УС на БФРЛ са открити и всеки може да присъства и да изказва мнението си. (Приятелю, не ти ли идва на ума, че тия заседания не са толкова начесто и за една установена грешка никой няма да бие пътя от ж. к. Люлин или от провинцията да ви дойде на заседанието?)
4) „А твърдения от рода "Странни работи стават в цялата организация, не само на сайта ..." направо ме вбесяват.” (А-а-а, моля, моля...не така. И Х. Гьоринг се вбесявал, но се оказало че не бил прав.)
5) „всичко останало за мен няма значение ... имало грешки - голяма работа „ (Това бисерче на епистоларния жанр е от иначе многоуважаемия и заслужил LZ2JR, н-о-о...никой не е имунизиран за пълно безгрешие, Боре).
Написаното от мен (забележете, в рубриката „ДА ПИШЕМ ПРАВИЛНО), (благодарности към хората, открили грешките) изцяло поддържам. За БФРЛ няма нищо да пиша. С тази, образно казано, коварна жена се разделихме на 24.04.2010, аз – със забития от нея нож в гърба, тя – вперила сервилен поглед в дебеловратите си шефове от Мин. на спорта и готова да изпълни всяко тяхно желание. Но раната ми зараства, така че...”Шерше ла фам”.
LZ1FJ



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ1CY » 22 юли 2010, 14:57

Викторе, много се радвам,че имах възможност да разгледам снимките от Рожен.Видях пловдивски радиолюбители,
които тук,на място,не съм виждал от години- LZ1CM,LZ1UK,LZ1WF и много други познати и приятели.Като че ли стана
традиция пловдивчани да се виждаме и срещаме в Казанлък или Рожен.За съжаление тази година нямах възможност
да отида и на двете места. Относно втория раздел- мисля,че е излишен,няма смисъл от негативни емоции.
73


LZ1CY

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ1NY » 22 юли 2010, 16:57

Здравей, Ангеле!

Надявам се е, че моите любителски снимки поне малко са ти показали положителната енергия и усмихнатите лица на гостите и организаторите на срещата.
Следващия събор или просто среща ще бъде по-пълен и с твоето присъствие! :-)
А Пловдив идваме доста рядко и за кратко, но последния път с LZ1CM и фамилии ходихме до едно кафе, където скоро сте ходили заедно ...близо до старата сграда на LZ1KSP.
Та си поприказвахме за първите ни стъпки в хобито, естествено свъзани с LZ1KSP,с Гергин Братанов, Дядя Митя-LZ1DC, Васко Шатъров и с тебе!

Прочее... да трупаме точки по раздел 1 ! :-)


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ4ZD » 22 юли 2010, 19:10

Ето едно нещо (прясно и от съвсем скоро), което едновременно ме зарадва, едновременно с това ме натъжи:

http://www.youtube.com/watch?v=PaxU03UzjnU

Зарадва ме това, че има такива млади хора (някак си не ми се иска да кажа деца, защото така като гледам са надрастнали много други на тяхната възраст)!
Натъжи ми това, че има много малко в България като тях.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ1NY » 22 юли 2010, 21:38

Докато бях на среща на Рожен..
Седях на една от пейките и подреждах дипломи, които щях да раздам на участници в съзтезанието "Ден на радиото".
Чух зад гърба ми детско гласче:
- Чичо, а за тати ще има ли грамота?
- А, кой е твоя татко? - попитах
- Моя татко е Ел Зет Едно Янки Куин!!!

Крис, поздрави на семейството!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ4ZD » 22 юли 2010, 21:59

Днес на тати, утре на QRP-то :!:



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ1NY » 22 юли 2010, 23:29

Изображение
Изображение
Вие спомняте ли си когато сте запоили първия си мултивибратор или първия детекторен приемник?
Колко сериозна работа и колко радост...
Снимките са от изложението във Фридрихсхафен, 2010 г. Щанда на DARC


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от lz1kz » 23 юли 2010, 12:03

http://www.youtube.com/watch?v=O84ZX3oKS-o
http://www.youtube.com/watch?v=E3ARsUruDsg

Румънци и турци видях. А къде са снимките от нашето участие? Пускай някъде ако има!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ1NY » 23 юли 2010, 16:48

Ето това е изглед от нашия щанд на изложението.
Изображение

На щанда на нашите съседи румънци се запознах и на живо с някои любители, с които в последно време имахме връзки и кореспондениция
YO2LAM YO3DDZ
Изображение


За цялото ни посещение на изложението, заедно с моите приятели LZ5DE, LZ5DZ и LZ5KR може да видиш в галерията:
http://picasaweb.google.bg/vmarinov/HamRadio2010#

За мен лично имаше много интересни моменти: като започнеш от пътуването, възможността да пообиколя около Боденското езеро...
срещата ми с DK7ZB
http://www.mydarc.de/dk7zb/start1.htm ,
Изображение

с адашката ми SV2KBS http://www.qrz.com/callsign/SV2KBS,
Изображение

демонстрацията на екипа занимаващ се със стратосферни балони.
http://www.balloonproject.eu/
Изображение


Битакът и щандовете със нова техника също впечатляваха с многообразието си, макар че тази година обемът май беше понамалял спрямо предишни години.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от lz1mnw » 23 юли 2010, 18:04

-Радва ме ,че намирам постоянно нови приятели .
-Радва ме ,че срещата която я правя на Рожен се харесва на много хора и не само на радиолюбители от България .
-Радва ме ,че последните две години и БФРА помага вече за срещата на Рожен а това означава ,че са ни оценили.
-Радва ме ,че в гр.Смолян отново има радиоклуб и желанието в колегите е страшно голямо да развиваме дейност.
-Радвам се ,че има такива хора като Васко Василев ,Аглика от Интегра , Виктор Ценков ,Виктор Маринов и Коста-LZ1 DJ -да ни помагат
Последна промяна от lz1mnw на 24 юли 2010, 11:36, променено общо 2 пъти.



lz2aes
Мнения: 14
Регистриран на: 01 апр 2009, 21:22
Местоположение: Варна

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от lz2aes » 24 юли 2010, 11:15

Радва ме това, че намирам все повече нови и искрени приятели сред радиолюбителите.
Радвам се, че се намерих някой, който ме запали по контестите и ми показа много нови и интересни неща.
Радвам се, че все още има хора, които вместо да критикуват са готови да дадат ценен съвет и да помогнат с идеи и по всякакъв друг начин. Няма да цитирам имена и инициали защото са много и те добре си знаят. Благодаря Ви момчета и момичета :)!
Радвам се, че във Варна се възстановиха сбирките на радиолюбителите... Ще се радвам ако почнат да идват и други лица освен обичайните.
Радвам се, че има някакви опити да се направи нещо в този сайт. Много ще се радвам ако хората, които са се заели с това продължават все така! Ще бъде направо чудесно, ако се обявяват навреме предстоящите интересни събития и състезания за да може повече хора да се сетят, подготвят и участват. Имайте в предвид, че ако за Вас тия неща са ясни, известни или не са интересни има други хора, за които е точно обратното! В тази връзка искам да изкажа задоволството си от действията на Виктор LZ1NY. Бях приятно изненадан от емайла преди LZ DX контеста. Само така! Да се надяваме, че това няма да е еднократен акт. Аз имам надежда, че така ще станат нещата! И ако аз мога да помогна с нещо в тази насока много бих се радвал.
P.S. http://wiki.bfra.org/%D0%91%D0%A4%D0%A0 ... 0%B0%D0%B2
Това трябва да е някакъв майтап!? Обикновено не обръщам внимание на такива неща, но ако нещата изписани вътре особено в т.3 са верни нещата вече стават ясни т.е. някой сам си затваря и захлопва вратата след себе си. Колко клуба има в България? Ами като няма клуб в твоя град или около теб какво правим? И за какво изобщо да си член на тия клубове? :(



LZ3CQ
Мнения: 5
Регистриран на: 18 дек 2006, 11:04
Местоположение: Sofia

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ3CQ » 02 ное 2010, 11:57

Ето какво ме вълнува:

Първо прочетете този материал: http://www.astrosurf.com/luxorion/qsl-ham-history6.htm

След това прочетете внимателно фразата:

From 1929 all countries members of ITU had to revise their call signs in adding a national prefix in respect with acts signed at the Washington Conference that sit between December 10, 1928 and January 5, 1929. United States received letters A, N, W and KDA to KZZ, Germany (Deutschland) received letters DAA to DQZ, France and colonies received the letters FAA to FZZ, all Great Britain received letters G and M. R was assigned to all Russia, LXA to LZZ to Bulgaria, ONA to OTZ to Belgium and colonies, etc. The Grand Duchy of Luxembourg that was assigned the letters EX in 1913 asked "L" as second letter. It received UL then LX after WW II.

Както виждате през 1929 г. сме имали три префикса: LX, LY и LZ. Не може ли въз основа на това да поискаме поне още един префикс. След като другите могат да искат, защо не и ние. И ние сме граждани на света!

Не,че не ни бива с LZ но все по друго си е.

Желая ви приятна рбота на всички вълни.
Веско, LZ3CQ


GL! Vesco
LZ3CQ

LZ2QI
Мнения: 3
Регистриран на: 21 фев 2011, 10:23
Местоположение: гр.Видин
Контакти:

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ2QI » 24 фев 2011, 09:29

РАДВАМ СЕ , ЧЕ ОЩЕ НЕ Е ВСИЧКО ИЗГУБЕНО!!! ВСЕ ОЩЕ ИМА НАДЕЖДА , ВСЕ ОЩЕ НЕ СМЕ ИЗЧЕЗНАЛИ , МАКАР ДА СМЕ ВЕЧЕ "ДИНОЗАВРИ"... :)



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ1NY » 24 фев 2011, 10:08

Ще има , ще има сред нас (и след нас) и по-малки динозавърчета.... :D
Преди два дни имаше отново изпит за радиолюбителски клас.
Някои от издържалите изпита след година може и да забравят иниициала, който са получили.

Но някой от тях ще се пише за "динозавър" след 30 години!

Та, да честитим на новите, 73 !


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1KH
Мнения: 65
Регистриран на: 16 авг 2008, 13:44
Местоположение: Харманли

Re: Какво ви радва и какво ви вълнува в нашето хоби?

Мнение от LZ1KH » 12 яну 2016, 11:00

Ето нещо, което ме натъжи:
https://youtu.be/IYU6MQfWzV8



Отговори