Борба с локални смущения

Място за мнения и дискусии по радиолюбителски теми, които не се вписват в останалите раздели.
LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Борба с локални смущения

Мнение от LZ1ONK » 28 яну 2010, 09:04

Здравейте,

Проблемът е следният:
Имам твърде високо ниво на локални смущения, достигащо до S9+20 на 3.5 MHz и намаляващи до S8 на 28 MHz. Намирам се в София на 6 (последен) етаж в панелен блок. Установих, че главните източници са два - работещите климатици в апартамента и два суича на локалната мрежа. За съжаление нито едно от тези неща на този етап не бих могъл да изключа. Предполагам, че има и други подобни източници на смущения в околните апартаменти и по покрива, но с тях пък съвсем няма как да се справя. Правих опити с различни филтри по захранването, които намерих по форумите, но ефектът е почти никакъв. Апаратурата е само занулена, тъй като няма как да направя качествено заземление.
Знам, че темата е дискутирана широко по различни форуми, но бих искал да чуя и мненията и решения от наши колеги тук. Предполагам, че не само аз имам такъв проблем и обсъждането ще е от полза и за други колеги.

Благодаря предварително,


73! LZ1ONK/LZ7O

LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Борба с локални смущения

Мнение от LZ1ONK » 28 яну 2010, 09:44

Благодаря Митак. Наистина опитах да изключа само суича от захранването му и шумът намаля. При това захранването си беше включено в мрежата. Явно при мен проблемът е в самия суич.


73! LZ1ONK/LZ7O

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Борба с локални смущения

Мнение от lz2be » 29 яну 2010, 10:33

Здрасти Оги,

виж дали не можеш да захраниш свича с друг адаптер. Владо LZ2PL наскоро ми се похвали, че си решил проблема с местния QRM, който се оказал на практика захранващия блок на компютъра му :) Сменил го и не можал да повярва на ушите си!
Аз през есента се борих с един честотен преобразовател, който трябваше да се ползва за захранване на ротатора на ягитата и за лебедката, която ги вдига и сваля по стълба. Той е 1ф/3ф понеже двигателите са трифазни. Най-голям ефект имаше от подмяната на 3ф кабел от шака до върха на стълба (60м) с екраниран и поставянето на феритни пръстени М2000 по всички кабели на инвертора. Въпреки, че шума падна от S9 на S2, накрая се отказах от него за ротатора и го ползвам само за лебедката. Поставянето му в желязна кутия и заземяването и нямаше почти никакъв ефект, а при мен има "истинско" земно - 6см широка шина свързана към 1.5м заземителни колове в градината.
Учудва ме, че имаш смущения от климатиците. Аз имам 3бр и няма и следа от тях в радиото.

73 Боян



LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Борба с локални смущения

Мнение от LZ1ONK » 29 яну 2010, 12:05

Здравей Бояне,

Да, ще проверя как ще стане с друг адаптер, но за сега нямам подходящ под ръка. Наистина опитах да изключа само суича, а да оставя адаптера включен и смущенията изчезнаха, но както отбеляза и Митака (LZ3NY), той може би шуми само под товар.
Иначе с компютъра проблема го реших кардинално - смених стационарния с Lenovo лаптоп и всичко се оправи откъм него. Преди това се чуваше най-вече мониторът.
А с климатиците ситуацията е наистина странна. Най-силно чувам този, който е най-далеч. Когато се включи, просто 80м банд изчезва напълно. Другите два също се чуват, но по-слабо. При тебе вероятно са някакъв малошумящ модел Hi.

Иначе ровейки из нета попаднах на някакви филтри (прикачената снимка), за които пишат, че били RLC. Чудя се дали ще вършат някаква работа, ако ги наслагам по всички захранващи кабели на климатиците и на радиото. Нещо обаче не намирам информация за тях в сайта на Arcotronics. Не знам дали някой е имал работа с такива.

Поздрави,

Огнян/LZ1ONK
Прикачени файлове
RCLfilter.jpg
RCLfilter.jpg (40.26 KиБ) Видяна 8999 пъти


73! LZ1ONK/LZ7O

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Борба с локални смущения

Мнение от lz2be » 29 яну 2010, 14:31

Оги,

за RC филтрите се съмнявам, но може и да помогнат, трябва да пробваш. Според мен, ако намериш достатъчно големи по габарити тороиди с мю 1000-2000 и прекараш захранващите кабели 5-6 пъти през тях ще имаш по-добър ефект. Дългите кабели действат като антени за смущенията от инверторите, целта е с дросела да "откъснеш" кабела от инвертора. С RC-групата на снимката ще има ефект, ако има къде да заземиш средната клема, а в блок това не е възможно.
Пробвай да сложиш един разклонител от тези със защитите против пренапрежения (освен варистори вътре има и RC-групи) и от него си захранвай станцията и компютъра. Може и климатиците да захраниш през такива разклонители. Ако не друго, поне ще те предпазят от евентуални изненади на т.н. "енергийни оператори" :)
Друго нещо, което помага е да имаш балун или коаксиален дросел в точката на свързване на коаксиала с антената. Тъй като смущенията ти са съвсем близо до антената (спрямо дължината на вълната), то те ще индуктират еднакви по амплитуда и фаза напрежения, които един дросел ще спре лесно.

73! Боян



lz1rar
Мнения: 1
Регистриран на: 20 фев 2010, 17:38

Re: Борба с локални смущения

Мнение от lz1rar » 21 фев 2010, 17:02

Преди години и аз имах подобен проблем. Не успях да локализирам източника. Препоръчвам ти 2 прости неща.
1. Опитай с индивидуално захранване на апаратурата, с Л-Ц филтри на входа, а най-добре ако можеш с акумулатор.
2. Забрави за зануляването /ако докосването до корпуса е безопасно/. Опитай с истинско земно. В краен случай - гръмоотводната инсталация, парното, ВиК или условна маса по ВЧ...
3.Успех!!!



LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Борба с локални смущения

Мнение от LZ1ONK » 22 фев 2010, 13:29

Благодаря на lz1rar.
Всъщност цялата ми апаратура се захранва с LC филтри, но няма особен ефект от тях. Предполагам се дължи на липсата на качествено заземление. Както споменах съм на 6 етаж и нямам (или поне не е леснно да направя) качествено заземление. Да използвам водопроводната инсталация или парното не смея, защото не е ясно доколко тя има връзка със земята. Освен това след десетки ремонти по водопровода една част от него вече е направена с полипропиленови тръби и се опасявам, че резултатът по-скоро ще е офазяване на тръбопровода отколкото истинско заземяване. По аналогичен начин стои въпроса и с парното, тръбите на което отдавна съдържат повече ръжда отколкото чист метал :D. А и доколкото знам по стандарт апаратурата трябва да е занулена, точно за да е безопасно докосването до корпуса.

Една част от проблема го реших, като по препоръката на LZ3NY смених захранването на суича с трансформаторно, вместо оригиналното импулсно и нещата се нормализираха до някъде. Останаха обаче проблемите със смущенията от климатиците.
Предположенията ми се насочват към това, че смущенията проникват все пак през антените. Затова смятам да направя това, което предложи Боян с дросели на фидерите. За тази цел обаче времето трябва да стане подходящо.


73! LZ1ONK/LZ7O

m0aov
Мнения: 36
Регистриран на: 04 дек 2009, 15:28
Местоположение: UK-Turkey-Bulgaria

Re: Борба с локални смущения

Мнение от m0aov » 01 юни 2010, 05:12

Not sure what the noise could be or sound like but if you know anyone with a MFJ 1025 NOISE CANCELLER give it a try it might work, I've attached a URL so you can see it in action on a FLEX 3000 radio, hope it might help.
http://www.youtube.com/watch?v=DpftxVd-jZ8



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Борба с локални смущения

Мнение от LZ1NY » 20 юли 2010, 11:33

Може да представлява интерес, ако не сте попаднали до сега на този материал за локалните смущения:

http://www.iarums-r1.org/iarums/localqrm.pdf


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: Борба с локални смущения

Мнение от LZ2STO » 21 юли 2010, 10:12

При мен понякога като си пусках 3.764 за фон в шака се случваше следното:
при нормални градски условия на обхвата (~S9 без атенюатор, чуват се добре всички станции) изведнъж S-метъра става S9+30/40dB и остават само силните, нормалните стават трудно разбираеми, а шумът - много дразнещ. Източника го открих случайно, влиза XYL в съседната стая и QRMa моментално започва. Тичам и питам: Какво включи току що? -"Нищо, само лампата". Изгасих я и всичко утихна на момента. Лампата е с PWM регулатор, явно с лош или никакъв филтър, антената е на ~15m от тази стая, а може и през захранването да се набива, не съм тествал повече, просто лампата работи само на MAX вече. Подобен ефект има и от прахосмукачката, тя също е с PWM, но диагностицирането там е лесно. Ta всичко PWM, освен ако не е качествена изработка, ръси бози на КВ, много лош късмет, ако имате комшии с такива уреди ...
Учудва ме, че имаш смущения от климатиците. Аз имам 3бр и няма и следа от тях в радиото.
Може би разликата се дължи на видът климатик - инверторен(с PWM) или конвенционален тип(ON-OFF), или качествен инверторен спрямо евтин.



Отговори