Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Място за мнения и дискусии по радиолюбителски теми, които не се вписват в останалите раздели.
LZ3GH
Мнения: 39
Регистриран на: 27 яну 2008, 22:22
Местоположение: гр.Нова Загора
Контакти:

Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Мнение от LZ3GH » 25 окт 2009, 10:03

Може ли да ми препоръчате програма за електронен дневник (LOG BOOK) на връзките - видях че има много руски такива, но не мога да си избера...


Георги Влаев

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Мнение от LZ4ZD » 25 окт 2009, 11:57

В последно време използвам Ham Radio Deluxe (HRD), версия 4 - хареса ми с това, че има страшно много неща събрани в едно - DX клъстър, управление на радиото през CAT, дистанционно управление на радиото през интернет, логер и още куп неща, които ще разучавам малко по малко. Преди това се опитах да използвам Logger32 и се отказах, тъй като имаше несъвместимост между различните версии, проблеми с пускането му на домашния компютър (гърмеше програмата) и изобщо странно държание на софтуера като цяло.



LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Мнение от LZ1ONK » 26 окт 2009, 09:04

Явно всичко е въпрос на конкретни предпочитания и конкретен компютър. Аз ползвам отдавна Logger32 и съм доволен от него. Не съм имал никакви проблеми, но все пак редовно си правя backup файлове за всеки случай. За състезания EI5DI или N1MM, но най-често първия.


73! LZ1ONK/LZ7O

LZ2NKM
Мнения: 19
Регистриран на: 29 апр 2007, 00:12
Местоположение: София/В.Търново
Контакти:

Re: Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Мнение от LZ2NKM » 26 окт 2009, 12:01

Е трябва да се правят бекъпи (но и аз не съм правил скоро). :wink: Иначе аз също ползвам Ham Radio Deluxe, но в новата бета версия 5 лог програмата вече е отделно приложение HRD Logbook. Има си някои бъгове но е доста по-добра - работи с различни бази данни, което значи че може да се отваря през мрежа от различни компютри, има много опции за филтриране, съвместима е с eqsl, ъплоудва автоматично връзките в сайта hrdlog.net - ето моя лог там: http://lz2nkm.rally-club.net/ - докато си работиш и връзките се качват автоматично в онлайн дневника. Програмата обаче е само електронен дневник - не става за логване на контест.


http://lz2nkm.rally-club.bg

LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Мнение от LZ1VB » 26 окт 2009, 16:26

Когато преди 2 години пред мен възникна същия въпрос, просто качих и изпробвах почти всички безплатни програми. Най-много 10-15 минути ми бяха достатъчни за да разбера, че поредния логер не е за мен. Накрая останах с Loger32. Като се има в предвид, че всяка от програмите се харесва, използва и препоръчва от много радиолюбители, не виждам друг начин да си избереш това, което ти пасва най-точно.



lz2jr
Мнения: 15
Регистриран на: 19 мар 2009, 22:27
Местоположение: Габрово

Re: Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Мнение от lz2jr » 27 окт 2009, 22:14

Здравей Георги,

много добре се чуваше тази вечер на 80м. Радвам се, че отново си ON AIR. По въпросът с логъра .. аз много добре свиках на N1MM за контести. Хубавото там е, че има и българските контести. За ежедневна работа ползвам Logger32. Доволен съм, но ме дразни факта, че създателите на логърите не искат да управляват вътрешния морзов ключ посредством KY команди през CAT системата. Тогава втория кабел за телеграфна манипулация отпада. Хам радио делукс го може това посредством макросите. Това май е най-универсалната програма за ХАМ-ове
Поздрави
Борис lz2jr



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Мнение от lz2be » 28 окт 2009, 10:59

Здравейте,

преди 7-8г реших, че ми трябва електронен дневник и пробвах всичко достъпно по това време. Харесах си една кракната версия на YPlog и до ден днешен я ползвам за ежедневна работа. Създателя и още по онова време беше обявил, че му е минал мерака и няма да се занимава с нея, та се налага сам да си добавям разните експедиции в база данните.
За състезания ползвам N1MM, но логовете ги експортвам в YPlog. В момента най-популярните контест логери са N1MM и Writelog, явно има причина да ги предпочитат пред другите.
За ежедневна работа пробвах HRD и Logger32. И двете са много "лъскави" с хиляди опции, повечето от тях ненужни (според мен) и с важни липсващи опции. Например за RTTY и двете нямат възможност за FSK, което за притежателите на Icom означава да не могат да ползват Twin Peak Filter-а. При кликване върху спот отиваш на Dial честотата, а не на Mark както трябва да бъде.
С клъстерите е същата работа - едната разрешава само тип DX Cluster, другата пък само един точно определен клъстер. Иначе в падащите менюта клъстери колкото искаш - само дето не работят :D
Снощи реших да си поиграя пак с HRD и Логгер32. Експортнах лога си за LZ8A (78хил QSO).
За да импортвам лога първо трябва да създам нова база данни. HRD дава опция за 3 формата, като впоследствие се оказа, че dBase формата всъщност не го поддържа и програмата зависва ?!?
И двете имат някакъв проблем с импортването на ADIF - HRD по някаква причина не щеше да импортва италианските станции и като стигне до такава връзка излиза някакво съобщение и там зависва. Logger32 пък импортна само връзките ми на RTTY, а другите просто изчезнаха :D
Може би не съм търсил както трябва, но не намерих опция за експортване на лог в ADIF формат, както и настройка за задаване от коя до коя дата да се експортва.

73! Боян



LZ3GH
Мнения: 39
Регистриран на: 27 яну 2008, 22:22
Местоположение: гр.Нова Загора
Контакти:

Re: Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Мнение от LZ3GH » 28 окт 2009, 11:13

Благодаря за идеите мненията! Ще пробвам програмите, които ми препоръчвате - най-вероятно ще си харесам. За сега ползвам добрия стар хартиен дневник :) , а за състеазнията ще ползвам N1MM .
Надаявам се да се чуваме на 80м, пък и не само там, сигурни ще имам въпроси :?: .


Георги Влаев

2zg
Мнения: 49
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:25

Re: Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Мнение от 2zg » 28 окт 2009, 20:35

И мойто мнение:
1. За контести определено N1MM в момента май е най-доброто! Много сериозна подръжка! Преди нея ползвах AAtest. Имат известни прилики.
2. За ежедневна работа, аз лично предпочитам AALog. Не е безплатна, но цената е "поносима"!
73!
Vlado,lz2zg



LZ3GH
Мнения: 39
Регистриран на: 27 яну 2008, 22:22
Местоположение: гр.Нова Загора
Контакти:

Re: Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Мнение от LZ3GH » 28 окт 2009, 21:06

Относно ААlog - има ли някой в България на който може да се плати лиценза ?


Георги Влаев

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Електронен дневник (LOG BOOK) - избор

Мнение от lz1kz » 29 окт 2009, 10:14

Кой електронен дневник е най удобен за ежедневна работа и същевременно за качване на хартиения архив от минали години? Не ме интересува толкова за състезания, колкото да си кача на компа първите връзки, и получените QSL, така че да имам постоянно виждане за работени и потвърдени страни... :) ...докато мишките не са изяли всичко.

...нещо по опростено!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

Отговори