За "мечешките услуги" или как да не си помагаме.

Място за мнения и дискусии по радиолюбителски теми, които не се вписват в останалите раздели.
LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

За "мечешките услуги" или как да не си помагаме.

Мнение от LZ1ZP » 27 фев 2008, 13:39

Скъпи приятели,
За пореден път станах свидетел на това как си „помагаме” при работата на DX-и по КВ и УКВ обхаватите, но този път го изпитах на собствен гръб. Ето и случаят: на 26.02.2008 си виках VP6DX на 3.5 MHz от дома с 100W и LW антена. Дали съм имал някакви шансове или не, да направя връзка според мен не е важно (със същата конфигурация без проблем няколко дни по-рано успях да направя QSO на 7 и 10 MHz). В един момент както се опитвах да хвана честотата на кореспондентите на VP6DX, чувам че някой вика с моят инициал... Малко след това връзка беше направена, но БЕЗ МОЕТО УЧАСТИЕ, ЗНАНИЕ И РАЗРЕШЕНИЕ. Реших да спра да викам, защото в "мелето" няма как да обясня, че не съм бил аз и т.н.. OK рекох си, баща ми LZ1AG също нямаше QSO на 3,5MHz повиках го да дойде на радиото и да вика VP6-цата. И какво мислете че става ? Нашият „добродетел” след малко идва на честотата на VP6DX и подсказва на LZ1AG ,че вече „го има”. На забележката „не така” и отправения въпрос „кой си” получихме отговор „RR”. Само предполагам кой е „доброделят” ми, но дори и да съм сигурен кой е той искам да заявя следното:
1. Никой няма правото да използва инициала на друг радиолюбител без негово знание и разрешение (да не говорим че дори е незаконно).
2. При работа на DX не трябва да използваме други инициали освен собсвените си, защото е незаконно, неморално и неспаведливо спрямо околните.
3. Незаконно е едновременно в ефира на един и същи банд и вид работа да работят двама и повече човека с един и същи инициал
Сигурно има и 5-то и 10-то, но това ще оставя на другиго.
АЗ НЕ ЖЕЛАЯ ДА УЧАСТВАМ В ПОДОБНИ ЦИРКОВЕ И НИКОГА НЕ СЪМ ГО ПРАВИЛ И НЕ БИХ ГО НАПРАВИЛ.
Приятели, моля Ви бъдете активно-непремирими към подобни неща. Не позволявайте инициалът, съответно името Ви, да са част от нещо подобно.
73’s Георги Несторов LZ1ZP



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Мнение от LZ1BB » 27 фев 2008, 18:28

Много пъти съм казвал, че имаме два избора:

1. Ред
2. Анархия.

Казвал съм го стотици пъти при опитите ми да предизвикам обществена съпротива срещу орязаните ни мощности на УКВ. За съжаление всички заинтересовани ми отговориха общо взето еднотипно: "Кво ти пука, прайш си квот си знайш"

Та всяко нещо си има предистория. Скоро ще видиш и много други простотии по бандовете. И дано този случай те накара да се определиш от кои си.

Аз съм за РЕД. Съзнавам, че той ще ме ограничи в много направления, но все пак го предпочитам. НО !!! РЕД с ЖЕЛЕЗЕН КОНТРОЛ. Без наши и ваши...

73, Хари LZ1BB



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Мнение от LZ4ZD » 27 фев 2008, 21:31

Лично аз, с удоволствие бих "начупил канчето" на "доброжелателя" който би ми "помогнал" по този начин. Стига да го знам кой е.

Невероятно удоволствие беше единственото QSO което направих на 40м/SSB с VP6DX. Щеше да ми е неприятно ако не бях успял да го направя. Щях да знам, че съм опитал със собствени сили и да търся грешката в себе си, в техниката, в антените или в лошите условия. Но ако някой ми "помогне" щеше да е още по-неприятно. Не бих си поискал и QSL след това ... или ако дойде, тя няма да е за мен.

За съжаление едва ли ще се разбере кой е този "помагач".

Знам за още един случай отново с VP6DX за QSO без да е участвал собственика на инициала. Надявам се и той да сподели мнение.



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Мнение от lz3yy » 28 фев 2008, 10:46

.
Последна промяна от lz3yy на 12 яну 2015, 00:11, променено общо 1 път.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1CY » 28 фев 2008, 13:33

Здравейте всички. Както казват руснаците в техните форуми:" и аз да дам моите 5 копейки".Ако всички,които четяха този форум, вземаха отношение /а не си гледаха само сеира/,форумът щеше да бъде много
приятно място. И да не изместваме темата.Тя не е "кой е работил и кой не
VP6DX , а съвсем друго.
Гошо съжалявам, изглежда вече ти е писнало и емоционално сдържана натура като теб е трябвало да пише по тази тема. Хари се е опитал да ти отговори,че имаме два избора - ред и анархия.За съжаление нямаме вече никакъв избор.Всичко,касаещо тази тема, е въпрос на съзнание и възпитание.А след като битието определя съзнанието - всеки може да си направи сметка къде сме и какво става с нас. Тези действия са типични за града в който живеем, с многото инициали и малкото работещи станции. Ти пак си добре,искали са "да ти помогнат" а мен като ме чуят с
QRP 5 вата и веднага ми вземат кореспондентите за да им обяснят,че те са с много по 5 вата и много елементни бимове./Това са други изпълнители,не са твоите приятели/.Какъв престиж,поне да се бяха научили да работят както трябва. Е,за да не съм валат и аз се разписах QRP 5 watts + dipole ,7 mc/s VP6DX.
И още нещо за реда и анархията: Успешно беше въведен ред от
радиолюбителя Аугусто XQ3GP, в Чили през 1973 година, и сега надали там се правят такива изпълнения,както на радиолюбителско ниво,така и страната като цяло.
Другия,който се опитваше да вкара някакъв ред навремето,беше Бари,
K7UGA. Не можа да вкара "неговия ред" но това не му пречеше редовно да спонсорира студентските радиоклубове в неговия щат и по този начин да допринася за възпитанието им.
И накрая: Познавам твоите приятели или по точно твоя приятел,но те се движат двамата понеже са съквартиранти радиолюбители,познавам
и моите "приятели-доброжелатели" , е, и какво от това, когато ти писне - включвай копчето "off" на радиото и си пази здравето. Е,има и един
номер,който се прави и с крачолите на панталона но това е "по-висша" степен на психическа нагласа.Бъди здрав. 73


LZ1CY

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Мнение от LZ1ZP » 28 фев 2008, 20:14

Здравейте всички,
Благодаря Ви за отношението към написаното от мен. Със сигурност проблемът касае всички ни и всички сме се сблъсквали с него. Не искам обаче да експонирам проблема на ниво ред-анархия. Мисля си, че става въпрос за чисто човешки качества като възпитание и уважение към околните. Тези простотии ги е имало и преди, сигурен съм, че ще ги има и занапред. Тях със закон не можем да ги пресечем. Необходима е нашата нетърпимост и активна позиция.
Иначе някой би казал, че нищо страшно не се е случило. Какво толкоз, някой ми бил помогмал. Да, ама аз не искам така да ми се помага. Искам със собствени сили. Не ме боли, когато не се е получило, но пък радостта от успеха е един път. Успехът се помни дълго и ти носи радост.
Спрях да се ядосвам за това, кой как си е направил страните и/или квадратите, че дори се и пише по листи и списания – „колко сме добри”! Реших, че това е личен избор на всекиго. Но мога да кажа, че определено правя разлика между тези и другите, които сами, без да се бият в гърдите, вървят напред със собствени сили. Именно тези, другите, аз уважавам!
73's



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Мнение от LZ2DB » 02 мар 2008, 02:25

Поздравления за темата - за съжаление няма да помогне на грандоманщината - безочието им е несравнимо след като са стигнали от чужбина да им се правят QSO ...
А удоволствието да си го отработиш сам, с това което си имаш и с антените които си успял на устроиш е несравнимо.
Направих 3 QSO от които удоволствието ми е за 300.На 10 MHz работя с 5/8 вертикал (20,5 м - за 3.5 CW e 1/4) и със 100 вата след 20-25 минути се записах.Следваше седмица на повиквания по други обхвати,но безуспешно.В неделята се покачих на 18 метровата си "кула" и закачих единия край на слопер за 7 MHz. Резултата бе поразителен - в понеделник повиках 2-3 минути и записах QSO на SSB, a във вторник от второ повикване едно QSO и на CW.
Радостта и "кефа" бяха the best.
Сега следва CLIPPERTON TX5C .
УСПЕХ МЕРАКЛИИ !



LZ5BX
Мнения: 13
Регистриран на: 08 сеп 2006, 20:26
Местоположение: sofia

една споделена идея...

Мнение от LZ5BX » 02 мар 2008, 16:14

защо "запокитих"УКВ"-то в мазето? много просто,на "кемпински"се появиха тири радиопредавателя.малко по нататък на №35 на високия блок се появиха мобилните репитари .И какво стана с нашия "ЭФИР".пускай си станцията ,плащай "лицензий"такси ,а ефиря пълен с какво ли не.Тия дни влизам в "офиса"на една от "приятелските" охр.фирми/по работа/и гледам бивши военни от свързочните пенсий/си играе на радиостанция поне за 5х.ЭВРО!Прави си "Базик"на 144 с някой от нашите.Няма инициал,няма любителско и моралното право да влиза там.Смееш ли да му кажеш нещо!Онова е на задника му!?Просто пълна анархия е.Някога с моя колега Веско Стойков искахме да има ред и закони.Т.Е радио полиция.Но те само си седят в "контролните центрове "и следят служебните честоти.А ние да им плащаме "лицензно право"?За какво?


това което направим за нас е най доброто за тези след нас...

Отговори