Планинари-радиолюбители

Място за мнения и дискусии по радиолюбителски теми, които не се вписват в останалите раздели.
lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Планинари-радиолюбители

Мнение от lz2ht » 15 яну 2014, 00:16

И имат ли те почва у нас или пак ще се цепим преди да се обединим?


Иван LZFF Coordinator

LZ1HIT
Мнения: 9
Регистриран на: 11 окт 2012, 00:06

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1HIT » 15 яну 2014, 00:21

Да се обединим, а после ще му мислим.... :!:
https://www.facebook.com/groups/598311870231336/
...МОЛЯ!? :D



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1FW » 15 яну 2014, 08:22

Има и радиолюбители, има и планинари. Обаче в случая трябва не просто механично съчитание на двете. Трябва планинар, който да е радиолюбител клас 1 (защото ще се работи на къси вълни) и който да е готов
- да си сложи едни допълнителни поне пет килограма в раницата (апаратура, акумулатор, антени ...)
- да се откаже от дълъг походи и да е склонен да се качи до някой връх, да остане там няколко часа за да поработи от радиостанцията (опаааа... стъмни се, ще трябва и палатка - още поне тре кила :) )

Сигурно има и такива. Аз вече съм казал, че ще се опитам да го направя. Ама съм казал и други неща :-)

А фейсбука иска регистрация... Аз я имам, ама по принцин едно обединение за някаква кауза не се почва с споменаването на разделения и линк към сайт, който иска регистрация. Накратко - леко е подранил призива за масово включване :-)

С най добри чувства, Сашо, LZ1FW
:)



LZ1HIT
Мнения: 9
Регистриран на: 11 окт 2012, 00:06

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1HIT » 15 яну 2014, 13:18

Съгласен, НО....
LZ1FW написа:... Трябва планинар, който да е радиолюбител клас 1 (защото ще се работи на къси вълни)...)
с това обаче - не! Всеки работи на каквото си иска, с каквото е успял да замъкне горе и с каквото има право. :D
Както пише на официалния сайт - ако искаш на 2m FM или КВ CW или дори 10 GHz може да си работиш... кой каквото го влече!
Иначе може да си разпънеш палатка и да седиш и 2 дни горе със слънчеви панели, да омоташ целия връх с антени и т.н. и т.н., но може и с най-простото токи да си направиш необходимия брой връзки (ако успееш) и да си бягаш след 15-20 минути. :wink:

за примери: http://www.sotawatch.org/

73



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1CY » 15 яну 2014, 17:08

Не можах да разбера защо трябва да се обединяваме и то точно в социалната мрежа?
Този сайт и този форум ,създадени срециално за радиолюбители, не вършат ли работа?
Ето,вече има и подходяща тема.Има ли списък с утвърдените български върхове и
техните номера-означения? Много преди да има SOTA ние,няколко човека от LZ1KSP
преди 40 години правихме планинска експедиция - за два месеца /всеки уйкенд/
посещавахме най високия връх във всяка от 7-те високи планини ва България.Работихме
на КВ 3,5 мхц и УКВ 144 мхц само на телеграфия с мощност 1 ват.Направихме добро количество
връзки ,страни и квадрати.Сега погледнато апаратурата ,с която работихме тогава, ще изглежда
съвсем примитивна - на 3,5 мхц отделен приемник и предавател /на батерийни лампи/ обединени
в един корпус - десантна радиостанция Р 306,българско производство. На 144 мхц транзисторен
приемник+ конвертор и за предавател -лисичарски предавател на кварц. Антените за 3,5 мхц
пълноразмерен дипол а за 144 - 9 елементно късо яги.Накрая имаше специални QSL картички и
дипломи направени по фотографски способ. Някъде из мрежата трябва да има образец. Тази година,
в чест на 60 годишния юбилей на LZ1KSP имаме желание да направим нещо подобно но със съвременно звучене.
LZ1HIT написа:но може и с най-простото токи да си направиш необходимия брой връзки (ако успееш) и да си бягаш след 15-20 минути.

По принцип,освен за собствено удоволствие,SOTA експедициите са възможност за много хора да
изпълнят условията за дадени дипломи,така че "от горе" трябва да се работи възможно повече.
Естествено,никой няма право да ограничава вид работа,обхвати и др.,всеки работи с това,което има
и което му е разрешено.Ще се радвам ако темата се разрастне и това лято се чуват повече станции от
планините.
73


LZ1CY

LZ1HIT
Мнения: 9
Регистриран на: 11 окт 2012, 00:06

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1HIT » 15 яну 2014, 21:28

LZ1CY написа:...По принцип,освен за собствено удоволствие,SOTA експедициите са възможност за много хора да
изпълнят условията за дадени дипломи,така че "от горе" трябва да се работи възможно повече...
Така е - и "преследвачите" долу също ще ни чакат с отворени... слушалки, а също от "активатор" за секунда може да се превърнеш в "преследвач" на някой колега от съседен връх (или на КВ.. от другия край на планетата). :)
Вие от LZ1KSP добре сте си изкарвали - браво(малко завиждам)!
Има няколко много добри таблици с върховете (благодарение на LZ1FW), но трабва да се определят региони и т.н. и т.н.... т.е. за да не описвам всичко - има адски много административна работа. Тази тежест пое LZ2HT. . .
Точно тук идва и разликата м/у форума и социалната мрежа - там има много повече възможности повече хора да работят заедно в/у нещо. Не искам да влизам в излишни подробности, а що се отнася до ТОЗИ форум - лично аз се чувствам като на война тук... съжалявам! :roll: (мога лично да ти обясня какво вижда тук страничния наблюдател, начинаещ радиолюбител, или мераклия за такъв...)
Ох, много ми се пише, ама макар и рожденник - имам още много работа тази вечер! :evil:

73!



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1CY » 15 яну 2014, 21:41

Ч.Р.Д. Жив и здрав. Довиждане и дочуване в или от планината.
73


LZ1CY

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от lz2ht » 25 яну 2014, 14:56

По въпроса със списъците се работи активно. Но да не забравяме, че преди всичко имаме домашни задължения, хобито е с по-нисък приоритет. Относно това защо съм създал групата във ФБ, а не тук обяснението е много просто - там става по-лесно и за сега там не се вихри характерното за форумите в ТОЗИ сайт оплюване на всичко и всички. Това е.

Нека замервато с камъни започне! :lol:


Иван LZFF Coordinator

LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1NIM » 10 фев 2014, 16:02

Здравейте на всички в темата :D ,

Радвам се и аз да драсна тук, след поредното излизане в природата с радиото,
Със семейството се поразходихме до Боровец, чистия въздух и красивата природа ме заредиха със свежа енергия за напред и решавам да разпъна някоя жица,
между боровете няма шум и няма следа от какъвто и да е вид човешка дейност, даже птички се чуваха което още повече ме зарадва, дивата природа в чист вид. По S-метъра нямаше нищо, зачудих се дали няма нещо разкачено, след една бърза проверка установявам че всичко си е на място, просто аз не съм свикнал чак толкова един пиксел да не свети на приемане. Вечерта преди това заредих батериите на радиото, подготвих обтяжки, 2 вида антени (разбирайте жични) и поради редуциране на багажа не носех 12м мачта, която обикновено е с мен, първия пън от отрязано дърво го набедих за "маса" или нещо подобно. Между клоните опънах Wireman JPole на DK7ZB за 20м много станции имаше, направих РА, РС с 5Вата QRP оценка 599, нямах време за повече, малкия лъв искаше нещо (той е в кенгуруто на гърдите ми и се радва с усмивка на мелодията на телеграфа), трябваше да му обърна внимание и да сгъвам и радиото и жиците, та така набързо приключи неделното излизане и макар и за малко успях да зарадвам себе си, децата и цялото семейство в природата. Разбира се това не беше всичко но беше част от почивката, която да споделя :D

Някой може да претендира за класа който притежавам, е, вече успешно положил изпита миналата седмица за клас 1 чакам документите да пристигнат по пощата, а нетърпението за работа в природата се е изчерпало и чакам следващия път като се постопли още да понатрупам още някоя връзка с /Р, а и за повече време :mrgreen:
Прикачени файлове
Photo0194.jpg
(707.05 KиБ) Все още не е свален
Photo0192.jpg
(1.03 MiB) Все още не е свален


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1NIM » 12 фев 2014, 12:43

Здравейте пак,

да добавя нещо съществено според мен, относно писането в полеви условия при по-хладно време - препоръчвам използването на молив (предполагам той ще реши проблема), защото иначе удобната химикалка в къщи си пише нормално, но при външните температури започва да избледнява, писането е по-трудно и в един момент спря, при това за изписана не повече от половин страничка формат А5!!! искаш бързо да запишеш предаваната от кореспондента инфо, а в същото време не можеш или е трудно, няма време да ровиш за дуга, а и да имаш няма гаранция че ще е в по-добро състояние от вече "приключилата".
Дори счупено моливче може лесно може да се подостри с джобно ножче :wink: (което предполагам е един от задължителните аксесоари при работа навън).

Поздрави и успешен ден!


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от lz2oq » 13 фев 2014, 15:15

zdrawejte planinari minalata godina porabotih ot lozenska planina i vitosha sorry pri ednoto izlizane se opitah na r-1 i r-2 da nameria korespondenti na 80 metra no uwi kysowylnovicite iawno ne slu6at tam ta naprawih na 80 samo 2 qso.ina4e imam problemi sys sajta poniakoga se my4a da dam syob6tenie i sajta ne go priema i taka niama kak da vi kaza koga sam aktiwen sorri skapa mi se akumulatora samo za 8 meseca ako niakoia marka mi prepory4ate tks 73!



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1NIM » 13 фев 2014, 21:34

Здравей LZ2OQV,
Името ми е Николай. Поздравления за ентусиазма, много е приятно да се работи портативен от природата, не мога да обещая кога мога да се включа дори и да съм информиран, но ако разширим темата и като информационна кой кога и от къде възнамерява да работи считам, че ще бъде полезно за заинтересованите (например мен). По този начин може да се включат и привлекат и още ентусиасти пред радиата - и планинари и не само. Специално за 80м нямам подходяща антена, знаейки че ще има активност, мога да спретна някой елементарен дипол набързо.

Поздравления и успехи!


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от lz1qz » 14 фев 2014, 11:34

Здравейте и от мен,
от 09 02 до днес 14 02 за пореден път сме с LZ5QZ в района над Говедарци в понеделник 10 02 опитах от хижа Мальовица да се чуя
с някой през Р1 получи се радиовръзка но приемах кореспондента с прекъсване проблема е в моята апаратура радиото е комплект gsm и радиостанция работеща в обхвата 2м и 70см PUXING P03.LZ5QZ работи от станцията в която сме отседнали на JT65 с неговото ft817
времето беше и сега е идеално за разходка сред природата.Плановете за следващ излет с апаратурите са за района на Странджа предварително ще пиша тук.
Пожелавам добро време и много qso на всички планинари по време на излетите им.
73 !!! Кольо lz1qz



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от lz2oq » 14 фев 2014, 14:00

zdrawejte planinari Kolyo ti dobre si se 4ul ot h.Malyovica az biah skoro tam no s 0.5w.ne uspiah da izlyaza na r-1 73!



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1FW » 16 фев 2014, 18:50

Хубаво е да се обявяват маршрутите по които ще се ходи и предпочитаните честоти предварително. Така ще знаем къде кого и кога да слушаме. :)

При желание при УКВ радиовръзки планинарите да споделят QTH локатори, пък и географски координати по желание. По този начин на практика ще се разбере от кои точки през кои репитри може да се мине и докъде може да се направи директна връзка. Хубаво е и ако планинарят-радиолюбител се движи по даден маршрут да споделя накъде е тръгнал.

Аз все още си търся подходящ акумулатор... и мисля как да нося късовълновия трансивър. Някак си не ми се ще да го пъхам в раница. Има и други питанки, ама те са по-дребни. :)

73, Сашо



LZ1HIT
Мнения: 9
Регистриран на: 11 окт 2012, 00:06

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1HIT » 16 фев 2014, 21:59

Има си http://www.sotawatch.org/ където ще може да се обявяваме... след като заработи LZ SOTA естествено! :D
За сега - може да пишем тук и/или във Facebook (или където си решим...), тамън ще видим колко сме подготвени... какъв интерес има, а и... не е лошо повече хора да знаят къде си (когато си там Горе)! :wink:
Хубаво е и ако планинарят-радиолюбител се движи по даден маршрут да споделя накъде е тръгнал.
Абсолютно! :)



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1NIM » 17 фев 2014, 12:31

Здравейте,

По отношение на багажа в килограми при мен нещата стоят по този начин:
- раницата с 2 броя жични КВ антени, радиото, някой резервен конектор, задължително резервен коаксиал,зарядни за телефони, радиото и др е малко над 8кг;
- 12метровата мачта ако я нося e още 3кг;
- акумулатора 7Ач е около 2кг (с неговия капацитет около 2-3 часа работа);

Важно е да се знае дали при преход ще се нощува в:
- близка хижа (добавя в багажа зарядно за акумулатора и захранване 13,8V) поне още 3кг за преход над 1-2 дни;
- палатка плюс храна и вода (особено вода лятото и горещите месеци) още 3 или 4 кг дневен излет плюс максимум една нощувка;

Общо всичко в най-тежкия случай около 17кг :oops: - няма да е лесно с такъв багаж на дълъг преход, но това при мен е минимума. Не нося компютри и не разчитам на тях освен при стационарна работа. Също така не разчитам на тунер, просто антените ги подбирам такива на които да не им трябва.

Друг е въпроса, ако трябва този багаж да се пренася с велосипед - така се олекотяват краката и се увеличава изминатия път (където е възможно), тогава в багажа ще трябва поне една резервна гума и малко инструменти за евентуална смяна, но поне акумулатора и водата може да се закрепят към конструкцията и да не натоварват гърба.

Поздрави на всички които имат време и възможност за излети и преходи в красивата ни родина! :D


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ2AB » 17 фев 2014, 21:07

Здравейте всички мераклии планинари-радиолюбители,
ето ви един интересен сайт от където може да се научат
някои неща,за да не се открива колелото........
http://goryham.qrz.ru/
извинявам се ако вече сте го открили.

Успехи! Кръстю LZ2AB



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от LZ1NIM » 26 фев 2014, 17:26

Считам, че е в темата и не само като радиооборудване, соларни панели и антени. Очаквам някой по-опитен да сподели примерно дрехи, какви използвате, ветро и водоустойчиви, храна - лека и калорична. Палатки - колко местни колко килограма. Сечива примерно или нещо подобно практично, което не само ще тежи в багажа а и ще си изпълни функцията под небето. :D Не става въпрос за най-скъпите магазини за оборудване и дрехи - просто нещо практично.


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от lz2oq » 22 юли 2014, 18:27

НА 20.7 посетих lzff029-бях на вр.камен дел 1862м.на 14мхз с 1.7вата и GP 79 щсо QRB-7420км. с UA0KCX. жалко че още не сме готови със SOTA LZ.73!



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Планинари-радиолюбители

Мнение от lz2oq » 23 юли 2014, 19:25

Благодаря на LZ1IA и LZ1FW за поддръжката при работата от планината.Те ме спотваха в клъстърите ,че с тези 1,7 вата едва ме намираха кореспондентите между яките станции 73!



Отговори