JOTA 2012 - Направихме го!

Място за мнения и дискусии по радиолюбителски теми, които не се вписват в останалите раздели.
LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

JOTA 2012 - Направихме го!

Мнение от LZ4ZD » 08 окт 2012, 11:30

Много се чудих къде да пусна темата и какво заглавие да сложа, ако се наложи ще го попроменя :)

Накратко проблема е следния:
Имам запитване от водача на скаутите в Шумен как и по какъв начин може да се направи участие в "JOTA 2012 - Jamboree-on-the-Air", което ще се проведе през третия уикенд на октомври (за съжаление по-малко от две седмици до тогава).
http://www.scouting.org/jota.aspx

Това което ми дойде на ум е да ползваме клубен или контестен инициал, но в Шумен вече няма нито LZ2KSK нито LZ6A :(
За колко време би могло да се издаде специален инициал?
Каква е възможността нелицензирани лица да работят например от моя инициал, в мое присъствие и от моята станция (от позицията в лагера на скаутите)?
Изобщо някакви идеи за да може да се осъществи мероприятието?
Ако някой е участвал в подобни мероприятия ще ми бъде интересно да разбера повече ...

Edit: Какъв по-добър начин за популяризиране на нашето хоби от такова участие?! (http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=35&t=1271)



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: JOTA 2012?

Мнение от LZ1CY » 08 окт 2012, 11:52

Мисля,че за специален инициал вече е късно.
Влез във връзка с Гошо, LZ1ZF. Той е един от малкото хора,който се
вълнуваше преди време от подобен въпрос. Може да помогне с идеи,
дори и на практика.Може да има "под ръка" и някой специален инициал.
Успех със скаутите,там,при децата е истината.
73


LZ1CY

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: JOTA 2012?

Мнение от LZ4ZD » 08 окт 2012, 12:00

Благодаря, писах му вече, ще чакам отговор. За съжаление до колкото знам в момента не си е в Стара Загора и незнам до колко му е достъпен интернета и фейсбук.

Edit: Вероятно ще направя опит да поискаме отново контестен инициал, ако успея във времето до тогава ...



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: JOTA 2012?

Мнение от LZ3NY » 08 окт 2012, 12:08

Има раздадени доста контест инициали. Просто говори с някой от отговорниците им.

Още една идея. Сложете 3-4 мобилни CB-та и дайте на децата да говорят първо по тях. Никой не се е родил научен, но по-лесно се учи човек, когато не е притиснат от много правила в началото.
Който се чуства комфортно, може да бъде пуснат и на другото радио.

Успех.
73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: JOTA 2012?

Мнение от LZ1BB » 08 окт 2012, 12:22

Хубава идея, Злати, но закона е категоричен. От твоята радиостанция могат да излъчват само лицензирани радиолюбители. Дори и да изкараш специален инициал, той трябва да е със статут на "колективна" радиостанция, а не личен инициал. За такъв кратък срок решението го виждам единствено да поканите отговорник на клубна/колективна радиостанция, който да участва в мероприятието заедно с вас. Предполагам Гошо ще те насочи към правилните хора за случая. Или използвай темата да призовеш за съдействие. Дано се отзове някой.

Между другото доколкото съм слушал радиовръзките по време на JOTA специален инициал не е необходим. По-важно е да има от къде децата да се обадят на скаути от други радиостанции и страни. Слушал съм връзка между две сакутски радиостанции, която продължи повече от два часа. На всяка от тях имаше група деца. Разменяха си микрофоните всичките и от едната, и от другата страна. Беше много вълнуващо да се слуша как им звънкат гласчетата на дечурлигата като се представят, разказват и задават въпроси един на друг. Мисля, че в този момент някой от тях е решил да стане радиолюбител. Дано и ти успееш да запалиш някой. Както каза Ангел, в децата е истината. Успех!



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: JOTA 2012?

Мнение от LZ4ZD » 08 окт 2012, 13:25

Хари, благодаря за мнението!

За използването на моя инициал подозирах, че отговора ще е това.

Относно контестния инициал а вероятно и бившия клубен ще опитам с един куршум да улуча два заека :lol:
Хем да възродим малко радиолюбителството в Шумен, хем заедно с това да може да се използва станция при скаутите. Имат чудесна база, има много деца там и сигурно ще им е много интересно. Имам страхотни впечатление, че децата които се събират там не са от онова "тесто", за което всичко започва и свършва в интернет.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: JOTA 2012?

Мнение от LZ3NY » 08 окт 2012, 13:29

LZ4ZD написа:Имат чудесна база, има много деца там и сигурно ще им е много интересно.
Защо не заформите постоянен радиоклубен кът там? :twisted:

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: JOTA 2012?

Мнение от LZ4ZD » 08 окт 2012, 14:18

Клубния и контестния инициал няма да стане да се регистрират, ще трябва да бъдат на юридическо лице.

Гошо LZ1ZF има отлична идея, но ще пиша малко по-късно за това.



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: JOTA 2012?

Мнение от LZ4ZD » 10 окт 2012, 09:04

Отсъствах вчера и за това днес пускам още малко информация за събитието.

Това, което Гошо предложи, а вече говорих и с Борката LZ1JR е да използваме LZ44WFF.
Лагера на скаутите се намира в рамките на природен парк Шуменско Плато: http://goo.gl/maps/4W1Qm
Така бихме могли да активираме и парка във WFF програмата едновременно с участие в JOTA2012.
Въпреки всичко, незнам дали няма да се натоварим малко с двете неща, все още имам леко колебание, тъй като за хората които ще работят това ще бъдат първите изобщо QSO s в живота им :lol: . Въпреки това, аз през цялото време ще съм там и ще помагам.

Много благодарности и на Боян (LZ2SX) за предложението да ползваме LZ2KSB/2

Малко за това с каква техника ще разполагаме. Ще използваме моята лична техника за работа на КВ и УКВ. FT-920, FT-857R, FT-8100R, Вертикал Dunax GPN-4B + диполи (още не съм решил колко и какви), 9 ел. яги за 144MHz, може би ще бъде с вертикална поляризация за работа през R2 и R3, също и на директни честоти.

Датата ще е 21 октомври (неделя) вероятно от ранните следобедни часове до колкото отиде (докато има интерес и хора). За съжаление на 20ти ще съм ангажиран и няма как да отменя ангажимента.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: JOTA 2012?

Мнение от LZ1CY » 10 окт 2012, 10:21

Ето,работата ще стане.Само трябва малко по добра организация и още малко
хора,които могат да работят на станция.Предполагам,че в Шумен все пак са
останали няколко човека,които могат да работят на CW и SSB и имат желание да
помогнат, за да поддържат LZ44WFF.Все пак за да се зачете активация на този резерват
трябва да се направят необходимия брой връзки.
Ако намериш още хора,които да ти помогнат,инсталирайте
апаратурата по рано,в четвъртък или петък а в събота,когато ще отсъстваш-да има
човек,който да те замести.Децата пускайте да правят връзки само на УКВ а на КВ
им правете демонстрации. Естествено,ако има "готови" то могат да пробват и на КВ.
Много точна и интересна е идеята и предложението на Митко,LZ3NY. Намерете 2 броя
СВ станции,сложете ги на 50-100 метра една от друга,оформете две работни места и
пуснете децата на първо време там да "тренират".Същото може да се направи и с 2
портативни УКВ станции или с популярните за общо ползване такива на около 440 мхц.
Ако пък се намери спонсор,
който да им подари две такива кутии, то тогава може да си организират постоянна
връзка вътре,в лагера и съответно с помоща на ръководителите си,които предполагам
по бързо ще влезат "в час", ще могат постоянно да се занимават.Може би ще бъде много
полезно ако се намерят някакви печатни материали на радиолюбителска тема / Може да
позвъниш в БФРЛ ако има нещо по този въпрос, има време за изпращане по пощата/.
След като сами са проявили интерес може да се помисли и за някакъв курс/кръжок в
бъдеще за запознаване с радиолюбителската дейност и подготовка за работа на станция.
Естественото продължение след това е да се помисли за оформяне на клубна станция в лагера им
или на мястото,където се събират.Предполагам,че скаути има не само в Шумен, мисля,
че в страната има повече от 10 такива скаутски клуба или групи /не знам как им е организацията/.
Ще бъде добре да споделят тази идея и да обменят опит /след като го получат/ с колегите си
от другите клубове и най-после да започнат по-често в ефира да се чуват детски гласове.
Всичко това е мое мнение и мисли по въпроса,не ангажирам никого,просто споделям
какво сме правили някога и какво може още да се направи.Успех.
73


LZ1CY

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: JOTA 2012?

Мнение от LZ4ZD » 22 окт 2012, 08:55

Успешно поработихме на JOTA (Jamboree On The Air) 2012!

Скаутите поработиха както на КВ така и на УКВ през R2, R3 и на директни честоти. Демонстрирах и връзка на телеграф, която също привлече интерес.

Да се похваля и с QSOто с JE7YSS - чудесен начин по който демонстрирахме работа с DX станция и че далечните връзки са напълно възможно с подобен setup. Оператор по време на връзката беше Александър Драев - интересен факт е, че се занимава с японски бойни изкуства 8)

Снимки за сега само във фейсбук, направих албума достъпен за всички:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 638&type=1

По-късно (вероятно довечера) ще кача снимките и другаде за да могат да бъдат разглеждани даже и без фейсбук регистрация.

Моите впечатления: интерес има, при това доста. Трябва им повече практика за да се поразчупят и връзките да не са само едно "здравей-здрасти, 59 и 73!"

Пуснах си координатите в APRS мрежата:
http://aprs.fi/#!mt=roadmap&z=11&call=a ... ange=86400

Ето няколко снимки - малка част от целия албум.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение



lz2vak
Мнения: 48
Регистриран на: 03 авг 2011, 20:42

Re: JOTA 2012?

Мнение от lz2vak » 22 окт 2012, 11:02

Хубаво събитие е било. Имах желанието да ви чуя на УКВ докато минавах покрай Шумен, в неделя пътувах за Варна. За мое съжаление трябваше до обед да съм пристигнал.
Като пътувах от В.Търново към Омуртаг времето се развали, дъжд и мъгла се появи, даже си помислих че може да ви провали мероприятието. Но към Шумен времето се оправи. :)
Поздрави!



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: JOTA 2012?

Мнение от LZ4ZD » 22 окт 2012, 11:14

Бях на позицията около 11:15, дори малко закъснях с приготовленията (докато натоваря техниката в колата). Времето беше доста притеснително(май само за мен, но не и за скаутите) по едно време, както се вижда и от снимките. Към 13:15 бяхме готови с антените и техниката и започнахме работа. На УКВ бяхме на R3, R2 (по-малко) и на 450 с 9 елемента яга насочена към R3 по максимум сила на сигнала. Вероятно си минал доста по-рано. За съжаление не можехме да минаваме през LZ0SMN който даже и не се действаше с мобилна антена, тъй като сигнала до там минаваше през цялото плато. Имахме изглед само от юг до запад, в източна (и северна) посока към репитера практически бяхме блокирани на УКВ. Следобед ни се поусмихна слънцето, даже се постоплихме. Джамборето приключихме около 17:30.

А пък с каква супичка ме нахраниха скаутите (и с картофки и ориз също де) - много вкусна!



lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: JOTA 2012 - Направихме го!

Мнение от lz3kf » 22 окт 2012, 14:24

73!
Последна промяна от lz3kf на 21 авг 2015, 09:24, променено общо 1 път.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: JOTA 2012 - Направихме го!

Мнение от LZ1BB » 22 окт 2012, 14:35

И на мен ми се напълни душата като разгледах снимките. Не помня от кога не бях виждал толкова млади хора до любителска радиостанция. Браво, Злати! Поздрави и за скаутите, дано им е било не само приятно, но и полезно. :D



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: JOTA 2012 - Направихме го!

Мнение от LZ4ZD » 22 окт 2012, 21:00

Ето и достъпна галерия със снимките:
https://picasaweb.google.com/1173417964 ... eeOnTheAir

Също така и малко видео:
http://www.youtube.com/watch?v=OWO9xBPwADs



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: JOTA 2012 - Направихме го!

Мнение от LZ1FW » 22 окт 2012, 21:43

Браво!

Спомних си за доброто старо време и лисчета с написан типов рапорт.

73, Сашо



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: JOTA 2012 - Направихме го!

Мнение от LZ1NY » 22 окт 2012, 22:13

Покажи им най-хубавото от нашето хоби!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: JOTA 2012 - Направихме го!

Мнение от LZ4ZD » 23 окт 2012, 15:51

Тъй като нещата се развиват доста динамично и бързо, искам да споделя още няколко интересни неща.

Както писах вече, имаше доста сериозен интерес към нашето хоби. Дори и в началото, когато поискаха съдействие имаше вариант за създаване на радиоклуб, но времето ни беше малко и нямаше да успеем. Така или иначе, сега времето не ни притиска и взехме решение да поискаме лицензиране на радиоклуб и получаването на позивна за клуба. Нещата са задвижени вече и документи пътуват за КРС. Ще отнеме малко време, тъй като е свързано и с моята лицензия, която е по-стара и в бланката фигурира ДКД (от прелицензирането през 2000 година).
Нещо повече, вече имаме и трансивър за клуба, благодарение на Митко LZ3NY. Ще започнем с Kenwood TS-430 (за мен е малко сантиментална точно тази машинка, тъй като такова беше и първото ми собствено КВ радио преди няколко години). Аз лично ще оборудвам клуба с едно DR-430 (на UHF) а и ще намеря нещо за VHF. Освен това имам един Kenwood TS-770, който обаче трябва да се ремонтира, но и това ще стане. Антените на последно място ... (като падне снега, хихи).

Също така възникна още една спонтанна идея, която вече обсъдих с Мишо LZ1MNW, а именно - следващото лято на събора в Родопите, да присъстват и скаутите. Мишо сподели, че има отлични контакти със смолянската им организация, а също така скоро са били в техния край и скаути от Франция.

Знам, че няма да е лесно с това с което се захващаме, но пък си заслужава!



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: JOTA 2012 - Направихме го!

Мнение от LZ4ZD » 06 ное 2012, 08:24

Вече и на сайта на IARU Region 1 :
http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... Itemid=219



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: JOTA 2012 - Направихме го!

Мнение от lz2sx » 06 ное 2012, 14:01

Браво Злати !

Радвам се на ентусиазма и желанието да възродите радиолюбителското движение в Шумен .
Историята е хубаво нещо , но само ако има след нас някой да я чете :D
Бъди здрав и знаеш , че можеш да разчиташ на аматерите от Балчик .

73 Боян / LZ2SX



LZ2KSC
Мнения: 3
Регистриран на: 04 яну 2013, 13:49

Re: JOTA 2012 - Направихме го!

Мнение от LZ2KSC » 04 яну 2013, 16:41

Здравейте,
малко късно, но искам да благодаря на всички, които помогнаха да осъществи включването на скаутите в световното Джамборе в ефир 2012 ( JOTA 2012 ). За първи път българските скаути успяха да се включат в събитието. Благодаря на LZ4ZD за подкрепата за да се случат нещата по правилния начин.

73


Добромир Драев - председател на скаутски клуб Мадарски конник - гр. Шумен

Отговори