AGWPE питане

Място за мнения и дискусии по радиолюбителски теми, които не се вписват в останалите раздели.
lz1aw
Мнения: 12
Регистриран на: 14 фев 2012, 09:33

AGWPE питане

Мнение от lz1aw » 26 мар 2012, 08:50

Имам нужда от помощ относно AGWPE - ако някой го използва, моля да посочи начин за връзка.Моя адрес е cleanrom at hotmail dot com.Предварително благодаря, Димитър/лз1ав



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: AGWPE питане

Мнение от LZ4ZD » 26 мар 2012, 14:58

Преди доста (май станаха някъде към 10 години) време, когато бях запален по пакетното радио правих експерименти с AGWPE, включително и експериментирах с TCP/IP over AX.25. От тогава AGWPE има доста развитие, но въпреки това ще опитам да помогна. Пиши за проблема.



lz1aw
Мнения: 12
Регистриран на: 14 фев 2012, 09:33

Re: благодаря за желанието

Мнение от lz1aw » 26 мар 2012, 20:19

да помогнеш.Ако си сигурен, моля кажи ми как се казва файла, който трябва да разтоваря и какъв обем е, защото на страницата на автора има голям набор от файли/разбира се имам предвид свободните/.Оставям компа включен.Поздрави и лека вечер от Димитър



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: AGWPE питане

Мнение от LZ4ZD » 26 мар 2012, 21:09

Предполагам, че искаш да пуснеш пакета да работи като обикновенно пакетно радио (не като диджипитер).
Теглиш:
http://www.sv2agw.com/downloads/agwpe.zip
Това е пакетната "машина" или програмата която е интерфейс между радиото и софтуера на по-високо ниво. За проба можеш да сложиш радио порт през звуковата карта.

Теглиш:
http://www.sv2agw.com/downloads/agwterm.zip
Това е терминалната програма, с която можеш да се кънектваш. Тя ползва agwpe и нейния интерфейс.

Това е съвсем кратко. Ако има нещо с настройки и подкарване, пиши, ще опитам да обясня по-подробно.



lz1aw
Мнения: 12
Регистриран на: 14 фев 2012, 09:33

Re: благодаря за

Мнение от lz1aw » 26 мар 2012, 21:34

бързия отговор.Попитах защото не искам да рискувам с ненужни файли.разтоварил съм още два, но ще ги изтрия.Ще повторя за сигурност - файла, който ще инсталирам е agwpe.zip/878kb.За сега не зная какво върши файла за който пишеш-agwterm.zip/365kb? Ще опитам да се ориентирам.Иначе, на въпроса ти-просто освен анализ на р/връзката продукта , който използвам може да прави и aprs-проследяване и изобразяване върху карта и се опитвам да включа и тази опция, разбира се през звуковата карта с помоща на agwpe.Вече имам хубав траф за изолация и утре ще правя връзките.Още веднаж благодаря за помоща.Димитър



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: AGWPE питане

Мнение от LZ4ZD » 26 мар 2012, 22:21

AGWPE и AGWterm нямат инсталации. Разархивираш и стартираш. 99% съм сигурен, че не оставят нищо в системата, така че няма риск за каквото и да е.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: AGWPE питане

Мнение от LZ3NY » 27 мар 2012, 08:36

Предполагам, че ще трябват и http://www.sv2agw.com/downloads/drivers.zip драйвери за пакет модема.

73


Value has a value only if its value is valued.

lz1aw
Мнения: 12
Регистриран на: 14 фев 2012, 09:33

Re: добро утро и

Мнение от lz1aw » 27 мар 2012, 10:42

ткс за коментара.drivers.zip/207KB и AGWTracker.zip/52,4MB са файлите заради които направих питането.Изтрих ги по-рано днес преди разархивирането, но ще имам на ум, че може да потрябва този с името драйвер.Хубав слънчев ден от Димитър



lz1aw
Мнения: 12
Регистриран на: 14 фев 2012, 09:33

Re: AGWPE резултати

Мнение от lz1aw » 28 мар 2012, 11:47

са не-добри през първия ден.Уж конфигурирах портовете на компа и използвах свободни, но не мога да видя приетия пакет в Link AX25 STATUS.В режимите синусоида или спектър се вижда приетия пакет.В малкото екранче на таск-бара се виждат данни за порта и приети 0 frames и предадени ХХ frames/приетите са винаги 0, а броя на предадените расте с времето/.За сега съм включил само пакети от изхода на радиото в Lin-входа и РТТ ще включа по-късно.Има запис в страницата на автора, че новите варианти на AGWPE нямат нужда от драйвери.AGWTERM е самостоятелна и също няма да включвам сега. Поздрави и съжелявам, че няма добри новини.Димитър



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: AGWPE питане

Мнение от LZ3NY » 28 мар 2012, 15:02

Пробвай с това. Мисля, че най-добре се държеше тази програмка. Ако тръгне с нея, тогава може да пробваш с останалите.
Работи и с TNCта. Не е само с байком модеми.

73!
Прикачени файлове
bay14e.zip
(173.55 KиБ) Свален 363 пъти


Value has a value only if its value is valued.

lz1aw
Мнения: 12
Регистриран на: 14 фев 2012, 09:33

Re: AGWPE питане

Мнение от lz1aw » 29 мар 2012, 18:17

Благодаря.Разтоварих програмата.Още опитвам с AGWPE-не писах, но не чувам в Lin-out на картата звука на пакета-м.б. имам конфликт при аранжиране на вход/изход на зв/карта за AGWPE.Remko/PE1MEW ми писа същото за TNC, независимо, че в началото той бе съавтор на APRS приложението в RM.Иначе през 92г.купих TNC от групата в Сиатъл, но като "начесъх крастата" го дадох на колега от Сф-сега ми е неудобно да го искам обратно, а и вероятно ще трябва софт-модификация в него.Моля, за коментар - трябва ли да чуя звука от пакета, който подавам от радиото в Lin-in в изхода Lin-out/иначе там през цялото време чувам характерното аудио от компа/.Поздрави от Димитър



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: AGWPE питане

Мнение от LZ3NY » 29 мар 2012, 18:35

:) И аз ги раздадох моите TNCта за благото на APRS мрежата в София, още откакто спряхме с Виктор SOFTCP AX25<->TCP/IP гейта, който бяхме пуснали в ИКИ.
За lineOut не знам. Може би най-лесното е вместо Line-IN да се използва входа за микрофона и някакъв софтуер за запис. Примерно sound рекордера за уиндоус или нещо такова http://www.sound-recorder.biz/download_ ... order.html. Ако този софтуер запише нещо идващо от модема, значи нещата са наред от към хардуер и причината трябва да се търси в софтуера. С този софтуер през входа за микрофон на компютъра, съм си записвал и УКВ връзките напоследък http://lz3ny.info/sounds/

73 и успех


Value has a value only if its value is valued.

lz1aw
Мнения: 12
Регистриран на: 14 фев 2012, 09:33

Re: AGWPE питане

Мнение от lz1aw » 29 мар 2012, 19:26

Благодаря.Мислих, че това, че не чувам аудио е груба грешка от мен или конфликт при освобождаване на портовете за работа с AGWPE.Ще питам и Ремко.Много добра вечер от Димитър



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: AGWPE питане

Мнение от LZ4ZD » 29 мар 2012, 21:44

За малко бях зарязал темата ...

В началото мислех, че искаш да подкараш някакъв хардуер (TNC, модем ...) през AGWPE, но от последните мнения разбирам, че искаш да работиш през звуковата карта.
Преди всичко, трябва да се убедиш, че са ти правилно настроени смесителите на звуковата карта. За това "упражнение" не ти е необходимо дори използването на AGWPE. Достатъчно е да стартираш "простия" Sound Recorder на Windows(XP). Нямам представа как стои въпроса с него в по-новите OS (Vista, Win7). Ако той успее да ти запише пакетите и изобщо сигнал от радиото - всичко е наред.

Сега малко за миксерите на звуковата карта. Нещата са валидни за WindowsXP, за съжаление в момента няма как да експериментирам с по-новите OS.
Когато чукнеш на иконата на говорителчето долу до часовника или пък Start -> Run -> sndvol32.exe, ще се покаже миксера за възпроизвеждане (Master Volume). Неговите контроли въздействат на канала за възпроизвеждане. Ако си разрешил мониторинга на входа на който е включено радиото (най-добре е да бъде линейния), ще чуваш сигнала от радиото. Това все още не ти гарантира обаче, че програмите (рекордера и AGWPE) ще използват точно този източник за сигнал. Те работят в режим на "запис". В главния миксер (Master Volume) избираш Options -> Properties -> Там трябва да избереш Adjust Volume for - Recording. Ако случайно Recording е сиво, вероятно звуковата ти карта е HD Audio (както е в моя случай) и тогава трябва да избереш Mixer Device: HD audio rear input. След като избереш необходимото устройство за запис, погледни дали са включени и контролите на всички входове от които може да подадеш сигнал. Ако не си сигурен кой точно миксер е - включи всички. След като натиснеш ОК, името на прозореца с плъзгачите ще стане "Recording Control". От този миксер вече може да избираш източник и ниво за запис. Нивото трябва да бъде нито много слабо нито пък да се ограничава от много силен сигнал - пробата я правиш със sound recorder и осцилограмата му. Ако всичко там се записва нормално, AGWPE също ще започне да "чува" радиото.
Отново се връщам към Master Volume миксера - от него можеш да си настроиш мониторинга на радиото, когато не ти е необходимо вече да слушаш пакетите, спокойно можеш да сложиш "Mute" или да намалиш нивото - това няма да спре нивото на записа и записващите програми ще продължат да си "чуват" сигнала. Освен всичко друго, добра идея е неизползваните канали (Midi, микрофонен вход ако не го ползваш, CD Audio ), навсякъде - и в Master Volume и в Recording Control да бъдат не само намалени но и запушени (mute), тъй като малко или много вкарват шумове.

Предаваните пакети от AGWPE не можеш да ги объркаш - те винаги ще излизат през зададеното устройство - слушалки или линеен изход на звуковата карта.



lz1aw
Мнения: 12
Регистриран на: 14 фев 2012, 09:33

Re: AGWPE питане

Мнение от lz1aw » 30 мар 2012, 08:05

Добро утро и благодаря.Отпечатих данните и по-късно ще пробвам.Извинявай ако не съм обяснил ясно-да, AGWPE трябва да декодира през картата и да прати данните в RM за изобразяване.Няма да има друг хардуер.Работя с XP.Ще повторя, че в Link AX25 Status на AGWPE не виждам декодиран пакета, а трябва ли да го видя не зная.След това проверих в Lin-out на картата че не чувам пакета, но не зная дали трябва да го чуя и затова споделих.Ще се забавя малко защото в Сф трафика на 148.8мхц е слаб и трябва да чакам някой да предаде пакети, като първо от картите видя кой и къде е в движение и след това врътвам антената за да го чуя.От Wiki на форума - lz0sof-може да транслира съобщения, lz0apr-само вкарва съобщения.От картите в мрежата видях,че lz1pro използва 148.8мхц, чухме се по радиото и като се върне другата седмица ще подновим връзката.Иначе не съм видял други да използват честотата тук.Благодаря.Димитър



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: AGWPE питане

Мнение от LZ4ZD » 30 мар 2012, 11:05

Става въпрос за APRS-а на 144.800, понеже си писал на две места 148.800 :)

За съжаление в Шумен нямаме APRS, иначе ми е отдавнашна идея да направя нещо по въпроса.
Довечера ще си поиграя с конфигурация на софтуера като твоята и ще пробвам и аз нещата.



lz1aw
Мнения: 12
Регистриран на: 14 фев 2012, 09:33

Re: БЛАГОДАРЯ

Мнение от lz1aw » 30 мар 2012, 12:15

Добър ден и още веднаж благодаря за подсещането.Аз нямам долу говорителче/останал е от преди символа на "AirLive Turbo ..."Със сърч-файл видях файла, за който пишеш.Като видях, къде се намира и понеже не съм опитен като теб спрях.През програм-Ацесори-Ентертаймънт проверих двете-за рекорд и контрол на усилването.Канала Лин-Ин беше мютван.Освободих го.Изключих шумоподавителя на радиото и в Лин-Оут т.е. комп-говорителите шумнаха.След това изпълних указанието ти зе рекорд.При мен записа е за 60сек.Затова в началото правих пауза-рекорд и плей.Понеже отдолу на екрана стоеше РМ карта на соф.поле в таск-бара на картата видях запис -{LZ0BGM}??lat/lon??Repeater Rx431.7 Tx439.3.Няма да крия зарадвах се.Сега ще търся нещо за този репитер.Не се изобрази на картата явно защото не предава тези данни.Вече се каних да споделя това с теб, когата на картата се появи мобилната {LZ2MMT-9}097/000/A=001671със всичките си атрибути.Сега ще търся във WIKI-форума и другаде какво са тези формати.Още веднаж БЛАГОДАРЯ за помоща.Не зная колко е разрешено във форума да продължа да споделям такива неща като aprs-изобразяване, затова, ако решиш спирам или на мейла, който съм дал в първия пост.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: AGWPE питане

Мнение от LZ3NY » 30 мар 2012, 12:19

Мисля, че именно това е истинската идея на радиолюбителския форум, така че не виждам защо да не продължавате тук :)

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz1aw
Мнения: 12
Регистриран на: 14 фев 2012, 09:33

Re: AGWPE питане

Мнение от lz1aw » 30 мар 2012, 13:43

Разбрах и благодаря за проявеното разбиране, иначе казано удоволствието е голямо.Направих принт-скреен, но файлите са бмр, ако решите и кажете как ще ги приложа/в момента изобразявам върху карта за Р1 напрегнатост на полето+land cover за региона+височина на сградиге за които имам данни.Ще я сменя като мине еуфорията от подсещането от lz4zd .Преди малко от юго-изток се появи lz1ocz.Още не съм разбрал различните формати, а и чакам Ремко да ми обясни защо не виждам декодирано в link ax25 status-съобщение.Благодаря за разбирането.Димитър



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: AGWPE питане

Мнение от LZ4ZD » 30 мар 2012, 22:51

За BMP-тата - отвори файла в уиндоуския Paint и дай "Save as ...", смени "Save as type:" на JPEG.

Радвам се, че има успех с APRS-a!



lz1aw
Мнения: 12
Регистриран на: 14 фев 2012, 09:33

Re: AGWPE питане

Мнение от lz1aw » 31 мар 2012, 08:15

Добро утро, първото не е проблем, а второто, което стана с помоща на твоето подсещане./случиха се и мн.интересни неща-aprs колата изчезва от екрана, но геогр.данни ги виждам и чета, след това потърсих станцията по радиото, получих обяснение, че искат да се скрият от наблюдение, но явно са забравили да изключат още устройства/.Благодаря и добър ден.Димитър днес ще търси сот-прм/прд и ще го пренастройва, за да го сложи над компа и да освободи радиото си, защото сърбежа е силен.



Отговори