Теоретичен въпрос към практиците

Място за мнения и дискусии по радиолюбителски теми, които не се вписват в останалите раздели.
LZ2MTS
Мнения: 16
Регистриран на: 19 май 2011, 11:23

Теоретичен въпрос към практиците

Мнение от LZ2MTS » 03 дек 2011, 18:40

Привет на всички!

Възможно ли е да се получат хармонични честоти в " RF combiner"? Принцпипно "combiner"-a e пасивно устройство, а в "училище" ни учат, че само активните устройства /където има усилвателен елемент/ създават предпоставка за умножение на честоти, респективно наличие на хармоници. Предвид това, не би трябвало да обвинявам кой да е "combiner" в своеволия. И все пак, някой срещал ли е "combiner", който да създава паразитни честоти на изхода, различни от основните, който постъпват в устройството?
Ще се радвам да се поуча от по-опитните.

Поздрави: Мишо / LZ2MTS



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Теоретичен въпрос към практиците

Мнение от LZ4ZD » 03 дек 2011, 22:23

Хармоници и комбинационни могат да се получат от нелинейни елементи, не само от активни усилвателни елементи. "Комбайнера" :lol: също може да създаде такива хармоници и комбинационни, дори не само той а и неговите конектори. Достатъчно е да се появи окисляване и някоя от връзките вече вместо да е линеен елемент да стане нещо като полупроводник.
Имал съм случаи на създаване на хармоници и комбинационни от окисления в елементите на антенната система.



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Теоретичен въпрос към практиците

Мнение от lz1fj » 03 дек 2011, 23:08

Отговарям възможно най-общо, като съжалявам, че необходимите формули , и да ги напиша, няма да се появят.
1) При преминаване на сигнал (напр. синусоиден) през линейна система с постоянни параметри, хармонични честоти не се получават. (Такава е системата, чиито съпротивление, индуктивност и капацитет не се променят, т.е. не са функция на времето).
2) При преминаване на същия сигнал през линейна с-ма с променливи параметри (на която поне един или повече от елементите се изменят във времето), хармонични се получават. (Колкото и странно да изглежда, ако един омичен резистор променя стойността си по някакъв закон с честота F и му подадем чист синусоиден сигнал с честота f, то в тока, протичащ през резистора се появяват съставни с честоти F+ - f, т. е. хармонични.)
3) При преминаване на сигнал през нелинейна система (съдържаща или несъдържаща активни елементи) също се появяват хармонични сигнали. При това съставът на получения сигнал зависи не само от формата и честотата на входния сигнал, но и от амплитудата му, и освен комбинационни честоти се получават изкривявания и др. гадости.
Виждаме, че казаното в училище се отнася само към част от случая 3) - нелинейна система с активен елемент.
С най-добри пожелания, Кирил, LZ1FJ



LZ2MTS
Мнения: 16
Регистриран на: 19 май 2011, 11:23

Re: Теоретичен въпрос към практиците

Мнение от LZ2MTS » 04 дек 2011, 18:59

Благодаря и на двама ви за отговорите!

Това определено ме обръща в друга посока (бях изключил "комбайнера" като евентуална причина за проблемите). Освен това, вашите отговори ме подтикнаха да прегледам обстойно "училищните помагала" :)
За явленията/процесите, който LZ4ZD описва, не бях чувал, нито съм предполагал, че окиси могат да създадат еквивалентни не линейни елементи. Благодаря за насоката! Все пак, затова се обръщам към по-опитните.
Като естествено продължение, казвам че веднага се съгласявам с твърдение 3, което Кирил LZ1FJ изказва. Необходимото условие е не линеен елемент (активен елемент е частен случай). Дори се сещам, че съм разглеждал схеми на смесители /RF мixers/, които са изградени от диоди. Твърдение 2 не съм го срещал и на пръв прочит трудно си го обяснявам. Сигурно е така.

Да се върнем при моя "комбайнер". :) Никога не съм отварял такова устройство, но "Google" казва, че е изграден само от филтри (индуктивности и/или капацитети) , четвърт вълнови линии или Hybrid делители. Т.е при идеални условия (правилно работещ), "комбайнер" не би трябвало да създава каквито и да са хармоници, нали така? Какво може да се "повреди" в едно такова устройство (вече зная за окисите), така че да започне да създава хармонични? Може ли да предложите някакъв метод за тестване, така че категорично да се потвърди/отхвърли една такава повреда (създаване на хармоници).

Благодарности: Мишо / LZ2MTS



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Теоретичен въпрос към практиците

Мнение от lz1fj » 05 дек 2011, 17:57

Драги Мишо, тая тема като че ли е по-уместно да се нарече "Практически въпрос към теоретиците" :shock: Аз не съм професионалист, нямам "комбайнер", нито апаратите, включвани към изходните куплунги (съгласно с модата наричани портове), но ако приемаш да разсъждаваме, чети.
Предполагам, че включваните апарати работят със слаб сигнал в областта на гигахерците. Лабораторният начин за проверка за хармонични е като подадеш на входа качествен синусоиден сигнал с работната честота и на анализатор, включван към всеки от изходите гледаш какво се получава. (Малко са радиолюбителите, които могат да го реализират.)
Само като разсъждение, ми се струва възможна следната проверка: Откачва се въобще комбайнера (вкл. и "масата" му), и подаваш входния сигнал към първия апарат, след това към втория и т.н. Ако работят добре без комбайнер, значи причината е в него.
Смятам, че е напълно възможно в пасивен комбайнер да настъпят изкривявания (напр. от феритни трансформатори и сърцевини, от отразяване на част от сигнала поради различни причини и др.), които при последващото усилване в апаратите и недостатъчно "развързване" на изходите на комбайнера да причиняват и хармонични.
Искам обаче да ме разбереш правилно: Никого не поучавам, слаба ми е квалификацията в тази област, просто разсъждаваме заедно.
С най-добро настроение, Кирил, LZ1FJ



LZ2A54

Re: Теоретичен въпрос към практиците

Мнение от LZ2A54 » 05 дек 2011, 23:23

RF Combiner-и или RF Splitter-и (което си е едно и също-зависи как ще ги ползваш) не могат да генерират хармонични, тъй като са изградени с пасивни линейни елементи.
Единия вид "комбайнери" е изграден с резистори, а другият наричан хибриден е изграден с трансформатори.
Някои RF Divider-и са изградени с четвъртвълнови линии -също линейни елементи.
Търси проблема другаде...не ги претоварвай по мощност, и ги ползвай в съответния честотен обхват.
73's de LZ2A54



Отговори